Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To prawda co Pan powyżej pisze, ale Arturo pierwszy w Polsce (oprócz Tadeusza B.) powiązał w sposób istotny normę cieplną z wydatkiem faktycznym. I to mimo że jest ze Śląska. Przy standardowym ociepleniu 250W/m2, Wasze PC mając faktyczny COP 1.3-1.5 są wysoce ekonomiczne. Jednak podnosząc wykonanie cieplne budynku już nie, bo nawet zmniejszając odpowiednio moc samej pompy a tym samym jej koszt, nadal pozostają duże koszty odwiertów. I to abstrahując od faktu, że koszt orientacyjny inwestycji rzędu 50.000 jest poza zasięgiem 90% domostw indywidualnych. Nawet w kredycie.:-(

 

cop dla pompy ciepla geoTherm plus 62/2, 5,9kW mocy dla co+cwu:

minimalne: 3,19

maksymalne: 4,03

Kosztow juz nie bede poawal bo mi sie nie chce po raz koleiny tego robic, nie sa wazne.

Pompa w pelni zaspakaja zapotrzebowanie budynku na cele co i mieszkancow na cele cwu, pracuje glownie w II taryfie tj. (I/II) 30/70 i nie widze tez sensu stosowania dodatkowych zbiornikow-buforow na ciepla wode oprocz podnoszenia kosztow calej inwestycji i zajmowania miejsca w pomieszczeniu gospodarczym.

To sa czysto teoretyczne rozwazania, wrecz akademickie i chyba niewiele maja wspolnego z realiami.

Na cop pomp wplywa kilka czynnikow a nie tylko ocieplenie domu. Samo ocieplenei moze zmnieszyc moc pompy i czas jej pracy. cop w glownej mierze zalezec bedzie od temp. DZ i GZ

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pompa w pelni zaspakaja zapotrzebowanie budynku na cele co i mieszkancow na cele cwu, pracuje glownie w II taryfie tj. (I/II) 30/70 i nie widze tez sensu stosowania dodatkowych zbiornikow-buforow na ciepla wode oprocz podnoszenia kosztow calej inwestycji i zajmowania miejsca w pomieszczeniu gospodarczym.

Pzdr.

 

Przecież po to montujemy PC by płacić niskie rachunki. "Spuszczanie" się tylko nad COP jest błędem. Co nam po wysokim COP skoro pompa nie potrafi efektywnie wykorzystać taniej taryfy. Ideałem by było by miała i wysoki COP i 100% pracy w II taryfie. Granicznym punktem dla którego bufor zaczynał by mieć sens jest właśnie 100% pracy w taniej taryfie. Od tego momentu zaczynamy dysponować zapasem mocy, który można zmagazynować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Czy do bufora nie powinno sie podawac wody znacznie cieplejszej niz podawana do instalacji co (ok. 34*C)?

 

@Adolf Nowak

Nie bardzo wiem jak mialbym takie doswiadczenie przeprowadzic skoro nie mam zadnego zbiornika buforowego oprocz cwu, bo rozumiem ze nie chodzi o zbironik cieplej wody uzytkowej?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Czy do bufora nie powinno sie podawac wody znacznie cieplejszej niz podawana do instalacji co (ok. 34*C)?

Pzdr.

 

No właśnie, w tym momencie COP zaczyna nam spadać ale, dysponujemy zapasem mocy więc możemy grzać dłużej niż bez bufora a co za tym idzie niższą temperaturą. Tylko kogo stać na przewymiarowanie aż o tyle swojej instalacji? Z ekonomicznego punktu nie ma to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem fakturkę za prądki. Zużyłem wszystkiego 387kWh w I taryfie i 1259 kWh w II. Za to trza wybulić 666,51 PLN.

Pompa zużyła z tego 1241 kWh (prawie wszystko w II taryfie), a wyprodukowała w tym czasie 16,539 GJ energii cieplnej. W tym jest wszystko: pompki obiegowe, sprężarka i inne takie...

Nie podaję przeliczeń, bo każdy lubi po swojemu naginać ;). Zostawiam interpretację do wykonania we własnym zakresie.

 

Drogi Niedowiarek! Nie wiem skąd te 16.539 GJ, ale czy zastanowił się Pan, że przy pow. 115m2 daje nam to konsumpcję ciepła 400W/m2, czyli jest to dom stary, bez żadnego ocieplenia i COP =3.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a w oknach zamiast szyb wysuszone błony zwierzęce...Chłopie idź udowadniać swoje teorie gdzie indziej.

 

Zauważyłem, że już w maju P. Cetera zarzucał Wam Panowie nierzetelność obliczeń i sugerował że chyba domy te mają wielokrotny apetyt na ciepło ponad stare normy. Przekonajmy się Panie Piwopijca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wytrzymam :(

 

Klasa Budynek mieszkalny Wskaźnik E [kWh/m2 rok]

A Niskoenergetyczny 20 do 45

B Energooszczędny 45 do 80

C Średnioenergooszczędny 80 do 100

D Średnioenergochłonny 100 do 150

E Energochłonny 150 do 250

F Bardzo energochłonny ponad 250

to są kWh/m2 a nie jakieś tam W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki. Jakoś się uparłem na to chłodzenie pasywne. Mam pompę NIBE i producent proponuje dwa rodzaje modułów dla tego rozwiązania. Mam chęć zastosować ten bez dodatkowej pompy obiegowej - sterowanie układu chłodzenia w Nibe jest przewidziane dla obu wariantów.

Mam pytanko czy warto wydać te trochę pieniędzy więcej czy zostać przy wariancie bez dodatkowej pompy.

Wariant pierwszy to koszt materiałów około 600 zł. Wariant drugi to około 1100 zł.

 

Wklejam schematy. Pozdrawiam

http://img813.imageshack.us/img813/8641/capture3uj.th.jpg

http://img813.imageshack.us/img813/8641/capture3uj.jpg

 

http://img846.imageshack.us/img846/4889/capture4r.th.jpg

http://img846.imageshack.us/img846/4889/capture4r.jpg

 

Ja bym proponował układ tańszy, w tym droższym masz większe ryzyko awarii (chociażby zawory zwrotne!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Co powiecie na ofertę jaką dostałem od jednej z firm we Wrocławiu (dom 240m2):

 

http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2898_maciejka-ii

 

Cennik:

 

Pompa Nibe F1145 12kW 29 tys

+ CWU VPB 300 8,6 tys

+ montaż 3,8 tys

= Suma 39,4 tys.

 

do tego:

 

+ kotłownia 4,5 tys

+ projekt i dokumentacja geologiczna 2,3 tys

+ kolektor pionowy 28,0 tys (za 240mb, SZOK!)

= Suma 35,0 tys.

 

RAZEM: to prawie 75 tys (kolejny SZOK!)

 

Nie wliczam w to podłogówki = 32,0 tys + wszystkich prac wodno-kanalizacyjnych 13 tys. = 45 tys.

 

Dodam, że 2 tygodnie pracowali nad ofertą i mają już kilkunastoletnie doświadczenie w instalacjach.. Szukam obecnie firmy ktora zrobi dobrze i w rozsadnej cenie.. PORADZCIE PROSZE..

Edytowane przez tomtom4AD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował układ tańszy, w tym droższym masz większe ryzyko awarii (chociażby zawory zwrotne!!)

 

 

Dzięki.

W tym tańszym wariancie c.o. będzie przez cały rok leciało przez wymiennik i nie wiem czy nie stracę.

 

Szukam obecnie firmy ktora zrobi dobrze i w rozsadnej cenie.. PORADZCIE PROSZE..

 

Mieszkasz od Wrocka na północ? - chociaż w przybliżeniu, bo może bym miał namiary na firmę co się kręci po wielkopolsce to może i tam by zajrzała.

Te 4AD w nicku to od wytwórni płytowej ;) ?

Edytowane przez rume
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz od Wrocka na północ? - chociaż w przybliżeniu, bo może bym miał namiary na firmę co się kręci po wielkopolsce to może i tam by zajrzała.

Te 4AD w nicku to od wytwórni płytowej ;) ?

 

Tak, Wrocław Pawłowice, ale jeszcze nie mieszkam, bo walcze z pozwoleniem na budowe (dostałem wczoraj warunki przyłącza enegii elektr., co do przyłącza gazu to się nawet nie podniecam).

 

Tak, stare dobre 4AD.. :-) ciekawe, że ktoś to jeszcze w ogóle kojarzy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

W tym tańszym wariancie c.o. będzie przez cały rok leciało przez wymiennik i nie wiem czy nie stracę.

Te ceny to chyba bez FLM'a? ;)

Podpowiem Ci jeszcze z praktyki, że awarie na skutek złego działania zaworów zwrotnych są czasami diabelnie trudne do lokalizacji. Te małpy mają to do siebie, że mogą parę dzi działać źle a gdy przyjeżdża serwis jest wszystko OK! ;) Weź to pod uwagę.

Przypomnij mi, masz poziome czy pionowe DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...