Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gotowe :) Licznik zamontowany, podpiety pod PLC, PLC oprogramowany - zlicza w zaleznosci od taryfy do dwoch oddzielnych licznikow. Oprocz tego pobieram co 2 minuty dane dot. biezacego zuzycia pradu na cele rysowania wykresu :)

 

Brakuje mi tylko przeplywomierza i moglbym obliczac cieplo generowane przez pompe, a skoro znam juz zuzycie pradu - moglbym tez rysowac na wykresie COP. To by bylo fajne co? ;-)

 

Jak pompa troche pochodzi to wkleje wykresik. Narazie widze ze grzejac CWU - im do wyzszej temperatury podnosi czynnik tym wiecej pradu zuzywa - przy ~50stC na wyjsciu zuzywa 3,3kW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Albo wkleje, chyba Was to interesuje co ? :)

 

http://szyna.civ.pl/pompencja/wykres2.png

bezposredni link do wykresu

 

Widac prawie liniowe zuzycie pradu w stosunku do temperatury na wyjsciu!

 

O 22:48 pompa przestala grzac CWU i zaczela CO - zasilanie z 50stC spadlo do ~32 i zuzycie automatycznie spadlo do 2kW:

 

http://szyna.civ.pl/pompencja/wykres3.png

bezposredni link do wykresu

 

Pociagne ja tak do 40-42stC i ciekawe jakie wtedy bedzie zuzycie - moze sie to przydac do planowania grzania bufora do wyzszych temperatur w taniej taryfie, mimo wiekszego zuzycia pradu i nizszego COPu, prawie 2,5 razy tanszy prad i tak moze dac spore oszczednosci w oplatach :)

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić tubylców o radę - Wam biegłym w temacie pewnie łatwo będzie ocenić...

 

Zastanawiam się czy u mnie warto rozważać pumpę. OZC mówi 4-litry, 240m2 (to dwa mieszkania), roczne zapotrzebowanie na CO ~10000 kWh , na CWU przewiduję około 5000 kWh. Gazownia podłączenie wyceniła mi sympatycznie - 1800 zł (o ile dobrze czytam), plus mały kociołek 12 lub 14 kW z osprzętem (Junkers Smart lub Immergas 12kW + komin przez ścianę + sterownik, pewnie z 5000 zł), więc planowałem GZ50, WM + GGWC (2x100m fi32 już leży).

 

Ale widzę pojawiły się fajne małe pompy p/w (na oko amatora, taki np. Hewalex 3.8 ) może do CWU (+ wspomaganie CO?) warto?

A może jednak do całości większa maszyna glikolowa jak Ecopol 8 kW (DZ musiałbym uzupełnić do tych dwóch nitek, ale grunt mam b.dobry).

 

Co byście robili na moim miejscu - wydać więcej i brać jakąś pompę (z kasą mamy ciasno, więc na zwroty >10 lat już entuzjazm średni) czy nie kombinować i brać gaz (tu koszt mamy chyba możliwie minimalny).

 

EDIT: jeszcze takie pytanie laika - czy wydajność pompy p/w da się jakoś sensownie wspomagać (jak chłodniej na zewnątrz) czerpiąc powietrze z poddasza nieużytkowego i/lub podgrzewając nagrzewnicą z GGWC (wiem że przepływ raczej mocno większy jak dla reku)?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić tubylców o radę - Wam biegłym w temacie pewnie łatwo będzie ocenić...

 

Zastanawiam się czy u mnie warto rozważać pumpę. OZC mówi 4-litry, 240m2 (to dwa mieszkania), roczne zapotrzebowanie na CO ~10000 kWh , na CWU przewiduję około 5000 kWh. Gazownia podłączenie wyceniła mi sympatycznie - 1800 zł (o ile dobrze czytam), plus mały kociołek 12 lub 14 kW z osprzętem (Junkers Smart lub Immergas 12kW + komin przez ścianę + sterownik, pewnie z 5000 zł), więc planowałem GZ50, WM + GGWC (2x100m fi32 już leży).

 

Ale widzę pojawiły się fajne małe pompy p/w (na oko amatora, taki np. Hewalex 3.8 ) może do CWU (+ wspomaganie CO?) warto?

A może jednak do całości większa maszyna glikolowa jak Ecopol 8 kW (DZ musiałbym uzupełnić do tych dwóch nitek, ale grunt mam b.dobry).

 

Co byście robili na moim miejscu - wydać więcej i brać jakąś pompę (z kasą mamy ciasno, więc na zwroty >10 lat już entuzjazm średni) czy nie kombinować i brać gaz (tu koszt mamy chyba możliwie minimalny).

 

EDIT: jeszcze takie pytanie laika - czy wydajność pompy p/w da się jakoś sensownie wspomagać (jak chłodniej na zewnątrz) czerpiąc powietrze z poddasza nieużytkowego i/lub podgrzewając nagrzewnicą z GGWC (wiem że przepływ raczej mocno większy jak dla reku)?

 

Nic nie piszesz o gornym Zrodle. Co planujesz. Najlepiej oczywiscie podlogowke. Wtedy jakis kondensat i tez male rachunki. Powiem szczerze ze przy takiej cenie przylacza chyba bym robil gaz. Ale musisz sobie wszystko przekalkulowac. Rozsadnie oczywiscie, biorac pod uwage wszystkie koszty. I nie radze liczyc co mi sie kiedy zwroci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz o gornym Zrodle. Co planujesz. Najlepiej oczywiscie podlogowke.

 

Tak tak, oczywiście tylko podłogówka (niskotemp.) na całości. Dodam - akumulacyjność będzie b.duża (płyta fund., silikaty). przy gazie ganz egal, dla pompy w 2.taryfie przydatne.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowe :) Licznik zamontowany, podpiety pod PLC, PLC oprogramowany - zlicza w zaleznosci od taryfy do dwoch oddzielnych licznikow. Oprocz tego pobieram co 2 minuty dane dot. biezacego zuzycia pradu na cele rysowania wykresu :)

 

Brakuje mi tylko przeplywomierza i moglbym obliczac cieplo generowane przez pompe, a skoro znam juz zuzycie pradu - moglbym tez rysowac na wykresie COP. To by bylo fajne co? ;-)

 

Jak pompa troche pochodzi to wkleje wykresik. Narazie widze ze grzejac CWU - im do wyzszej temperatury podnosi czynnik tym wiecej pradu zuzywa - przy ~50stC na wyjsciu zuzywa 3,3kW :)

 

 

Powiem ci kolego, total czad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, oczywiście tylko podłogówka (niskotemp.) na całości. Dodam - akumulacyjność będzie b.duża (płyta fund., silikaty). przy gazie ganz egal, dla pompy w 2.taryfie przydatne.

 

Powiem Ci co ja bym zrobil. Mam pompe dla jasnosci. Na Twoim miejscu montowalbym wszystko jak pod pompe a na koncu wstawilbym kociol kondensacyjny. Z tego co piszesz masz bardzo dobrze docieplony dom. Wiec i przy gazie rachunki nie powinny byc duze. Jezeli natomiast nie bedziesz zadowolony wowczas za kilka lat mozesz pomyslec o pompie. Wszak kotlownia za bardzo sie nie rozni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu666 - różnica roczna między GZ50 a PCi to 15000*0,23-15000*0,11=1800 zł (można sobie podstawić inne wartości za kWh!)

Chcesz osiągnąć 10% zwrotu. Zatem by zyskać 1800 zł przez rok, możesz dołożyć do PCi 1.800/0,1=18.000 zł.

Więc 6.800 (piec + przyłącze) + 18.000 = 24.800 zł - tyle maksymalnie może kosztować Cię PCi i te dodatkowe nitki DZ byś osiągnął zakładaną stopę zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za opinie.

 

photos, myślę że wstawianie gazu z opcją zmiany na PCi jest słaba, bo mam te X tys. za inst. gaz. pójdzie w gwizdek. Chyba że kocioł się zestarzeje na amen (na marginesie, ten mikrob Immergasa ma 5 lat gwarancji, a PCi 2 lata). Decyzja jak już od razu chyba...

 

hydrauli, budowlany_laik w sumie na oba wiarianty mam sprzyjające okoliczności :) Koszt porównuję do wprowadzania maszyny do kotłowni, bo dalej już instalacja i robota chyba ta sama?. Czyli [PCi ~15 tys + pełne DZ ~6tys (?)] vs [mini kocioł z osprzętem 5 tys+ przyłącz od gazowni ~2tys + chyba jeszcze dociągnięcie do kotłowni (?) ~1tys].

Czyli wychodzi mi (o ile dobrze rozumuję, tu nie mam pewności) PCi 13tys drożej, czyli przy oszczędności 1,8tys/rok po 8 latach zaczyna zarabiać. Czy ten koszt kWh dla pompy uwzględnia średni koszt prądu dwutaryfowego i łączny COP (jakieś inne urządzenia potrzebne) instalacji PCi? EDIT: chyba powinienem liczyć pełne DZ bo nie mam pewności czy (za ile) można je "uwspólnić" dla reku (odmrażanie, ew.chłodzenie) i PCi.

 

Wątpliwości przy PCi to:

- czy mi się OZC nie rozjedzie z praktyką (ew. brać większą moc PCi = drożej)

- czy inna heca nie wypadnie, typu korzenie zniszczą DZ (przyznam że kopiąc te pierwsze nitki dla GGWC nie kłopotałem się tym)

- czy PCI nie klęknie kosztownie za szybko,

- na ile (czy wogóle) irytujący będzie droższy dzienny prąd,

- przyjmuję - nie wiem czy słusznie - że koszt kredytu z grubsza znosi się ze wzrostem cen energii, więc pominąłem dla uproszczenia,

- nie wiem jak porównać koszt konserwacji/przeglądów instalacji gazowej i pumpowej

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu666 - różnica roczna między GZ50 a PCi to 15000*0,23-15000*0,11=1800 zł (można sobie podstawić inne wartości za kWh!)

Chcesz osiągnąć 10% zwrotu. Zatem by zyskać 1800 zł przez rok, możesz dołożyć do PCi 1.800/0,1=18.000 zł.

Więc 6.800 (piec + przyłącze) + 18.000 = 24.800 zł - tyle maksymalnie może kosztować Cię PCi i te dodatkowe nitki DZ byś osiągnął zakładaną stopę zwrotu.

Eksploatacja pompy (serwisy ) 0 zł ,a kondensata w Warszawie 350 zł (czyszczenie) .

Ja serwisuję i kotły i pompy .Na kotłach zarabiam ,a na pompach tak naprawdę jeszcze nic .

Tylko montaż i zapominam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten koszt kWh dla pompy uwzględnia średni koszt prądu dwutaryfowego i łączny COP (jakieś inne urządzenia potrzebne) instalacji PCi?

 

Jak chcesz zobaczyć faktyczne koszty za kWh z PCi to zajrzyj do arkusza. W mojej kolumnie masz wyliczony koszt na podstawie odczytów podlicznika en.el., ciepłomierza i średniej ceny za prąd na podstawie faktur. A moje dz nie należy do najlepszych :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mimo wszystko wybrał pompę ciepła. Gaz to nie tylko opłaty za zużycie, ale także stałe miesięczne opłaty przesyłowe i uzależnienie od kolejnego źródła energii. Nie można traktować tego jak dywersyfikację, bo bez prądu i tak z gazu niewielki pożytek będzie. To również dodatkowe zagrożenie (wybuch, zatrucie czadem).

PC nie jest już tak droga jak kiedyś. Polskie wyroby są tańsze i jak kolega Adam pokazał na fotkach w niczym nie ustępują zagranicznej konkurencji. PC powinna się wolniej zużywać i serwisy, przeglądy powinny być tańsze. Jest wielce prawdopodobne, że żywotność pompy będzie dwukrotnie większa niż żywotność kotła gazowego i koszt jego zakupu poniesiesz dwa razy w czasie kiedy mogła by bezawaryjnie pracować pompa.

Dodatkowo uwzględniając predyspozycje Twojego budynku do akumulacji ciepła mógłbyś wykorzystywać praktycznie tylko tanią taryfę do ogrzewania domu, co jeszcze bardziej zwiększyło by różnicę w koszach eksploatacji tych dwóch systemów CO.

Edytowane przez dargoth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do grzejących w dwóch taryfach, ale tylko tych co maja sterowniki pokojowe. Np Adiqq. Jak macie ustawiony sterownik pokojowy aby pompa chodziła w godz od 13 do 15? Na pompie bez problemu moge to zrobić. Ale sterownik (mam Euroster) ma tylko opcje dzień i noc. Czyli ustalam czas dla dnia i po tym jest noc a nie mogę zrobić jeszcze jednego nastawu aby od 13 do 15 chodziła pompa. Ja macie to rozwiązane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa się rozwiązała :) Najpierw trzeba pytać u źródła a później męczyć forum Ale skoro wspomniałem to napiszę. Zadzwoniłem do firmy Euroster do działu serwisu i wszystko mi wyjaśniono. Otóż euroster który ja posiadam czyli model 2006 Może mieć zadane tylko 2 temperatury dzienną i nocną. Ale to kiedy jest jaka temp ustalam sobie sam z pozycji programowania sterownika. W tym modelu nastawy można zmieniać co pół godziny czyli w praktyce co pół godziny mogę ustawić sobie temp nocną i dzienna na przemian. W takim układzie bezproblemowo wykorzystam tania taryfę między 13 a 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie, które nasunęło mi się kilka postów wcześniej. Mam doświadczenia tylko z chińską pompą powietrze/woda, dlatego nie wiem jak jest w innych PC.

Pojawiła sie informacja, że można bezpośrednio z PC zasilić podłogówkę. Ale jednocześnie przy wieloobwodowym układzie odcięcie jakiegoś odbioru (kawałka podłogi) może spowodować zmniejszenie przepływu po stronie GZ. Czy takie zmniejszenie przepływu nie jest niekorzystne ze względu na pompę? W mojej pompie jest to, jak twierdzi producent, bardzo ważny element i zaleca się, żeby przepływy medium GZ był i duży i stały. Stąd zaleca się zbiornik buforowy.

Jak to jest w innych pompach?

 

Pozdrawiam

 

pompiarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u innych, ale ja mam uklad bezposredni ogrzewania podlogowki -bez zadnych buforow etc.

Regulowalem przeplywami w pomieszczeniach zeby dobrac odpowiednie nastawienia dla jak najlepszego komfortu i nic sie nie dzieje zlego.

Nie wiem jak bedzie gdy zakrece ktoras petle calkowicie - teraz nie widze takiej potrzeby.

Mam dwa obwody, parter i pietro jesli tak je dzielisz - dokladnie dwa rozdzielacze w ukladzie.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...