Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No, a ja mam w końcu to czego szukałem za w miarę normalną cenę.

Tylko poczekać jak mi się wysypie reku i kupię sobie to:

 

http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-300-m3-h-3-kw-nowosc-i1960799817.html

 

Ponoć działa do -15 C.

 

Trochę mało danych, ale cena w miarę akceptowalna.

 

pzdr

 

Prostaś ale zauważyłeś że to jest ten sam chinol co Adam podał linka do producenta??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam takie pytanie zapotrzebowanie cieplne mojego domu według projektu wynosi (7,4kW), ale dokonałem pewnych zmian które zmienią tą wartość, jakiej długości potrzebowałbym kolektor poziomy i czy na takim kolektorze może być np.altanka jakieś drzewka czy musi być tylko trawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej mocy pompy jej moc chlodnicza bedzie w granicach 5 kW. Przyjmujac najgorsza opcje czyli 10 W z metra to potrzebujesz 500 mb i chyba tak bym robil. Kolektor poziomy przede wszystkim opiera sie na energii pobranej ze slonca a na pewno bardzo mocno, wszelkie altany itp nie beda temu sluzyc Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję z poradnika Viessmanna:

 

Sucha gleba piaszczysta qE = 10‐15 W/m2

Wilgotna gleba piaszczysta qE = 15‐20 W/m2

Sucha gleba gliniasta qE = 20‐25 W/m2

Wilgotna gleba gliniasta qE = 25‐30 W/m2

Gleba prowadząca wody gruntowe qE = 30‐35 W/m2

 

Założono następujące odstępy układania rur:

& dla rury PE 20 × 2,0: ok. 0,33 m (3 mb rury/m2)

& dla rury PE 25 × 2,3: ok. 0,50 m (2 mb rury/m2)

& dla rury PE 32 × 2,9: ok. 0,70 m (1,5 mb rury/m2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierzam do tego że moja działka ma niecałe 1300m2 i nie chciałbym całej mieć tylko w trawie ponieważ będę miał też POŚ z drugiej strony jest to tańsze rozwiązanie ale nie wiem czy grunt który jest w moim rejonie będzie odpowiedni ponieważ jest to piasek a wody jest na głębokości ok 4m może 5m(studina abisyńska)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierzam do tego że moja działka ma niecałe 1300m2 i nie chciałbym całej mieć tylko w trawie ponieważ będę miał też POŚ z drugiej strony jest to tańsze rozwiązanie ale nie wiem czy grunt który jest w moim rejonie będzie odpowiedni ponieważ jest to piasek a wody jest na głębokości ok 4m może 5m(studina abisyńska)

 

Masz słabe warunki gruntowe. W twoim przypadku trzeba by było bardzo przewymiarować kolektor, co przy twojej wielkości działki może być kłopotliwe. Masz dwa rozwiązania, albo odwierty, albo pompa powietrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

 

po co odwierty pc na bezpośrednie parowanie Zirius M2 z przedłużonym DZ i pełen komfort, i taniej niż glikolówka z odwiertami, u nie w stopce masz foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

 

Jeżeli masz możliwości i finanse na gruntową, to odradzam powietrzną. Przynajmniej z dwóch powodów: hałas i upierdliwe szronienie wymiennika. O wydajnosci nie wspominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

 

potwierdzam to co napisal adiqq - czego jestem przykladem :)

pci p-w jest u mnie jedynym zrodlem ogrzewania - najprostszy system bez bufora

dodatkowo mam - jak wiekszosc z Forumowiczów, o ile nie kazdy- kominek, najprostszy, bez PW

wybor jak zawsze po Twojej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwości i finanse na gruntową, to odradzam powietrzną. Przynajmniej z dwóch powodów: hałas i upierdliwe szronienie wymiennika. O wydajnosci nie wspominam.

 

wiadomo jak jest z finansami zawsze jest malo i na cos brakuje ale napewno nie zrobie pompy powietrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwości i finanse na gruntową, to odradzam powietrzną. Przynajmniej z dwóch powodów: hałas i upierdliwe szronienie wymiennika. O wydajnosci nie wspominam.

 

Bo porównujesz ekstrema - z jednej strony wydajną (ale też drogą) PC gruntową, z drugiej taniutką PC powietrzną, która już przy lekko minusowej temp ma problemy.

 

Jest też wybór pośredni: Markowa PC powietrze-woda, która poddaje się dopiero poniżej -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...