Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oj uważaj bo są kobitki przy których nie jeden facet wysiada w technicznych sprawach. Sam znam jedną rodzinę gdzie to właśnie kobitka zajmuje się malowaniami naprawami itp. a facet ma dwie lewe ręce do takich czynności>:rolleyes:

 

Alez ja to wiem :) mi cchodzilo o to ze sledz napisal zrob sam czyli w formie meskiej :) zle to ujalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuje ci bardzo Arturo72 za wyjaśnienie ale jeżeli mówisz że pompa jest najlepszym rozwiązaniem to się na nią zdecyduję a koszty instalacji to jak z zakupem nowego samochodu na starcie już w plecy a eksploatacja i tak się nie zwróci ja chciałem zasięgnąć opinii o pompie bo mnie przede wszystkim interesuje komfortowe rozwiązanie ogrzewania zrobić raz a dobrze dostałem ofertę Vikersoon na 47 tys cały komplet z montażem i instalacją oraz zbiornikiem 300 lit wody użytkowej tylko chciałem się jeszcze dowiedzieć czy są faktycznie sprawdzone firmy pomp ciepła jeszcze raz dziękuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ci bardzo Arturo72 za wyjaśnienie ale jeżeli mówisz że pompa jest najlepszym rozwiązaniem to się na nią zdecyduję a koszty instalacji to jak z zakupem nowego samochodu na starcie już w plecy a eksploatacja i tak się nie zwróci ja chciałem zasięgnąć opinii o pompie bo mnie przede wszystkim interesuje komfortowe rozwiązanie ogrzewania zrobić raz a dobrze dostałem ofertę Vikersoon na 47 tys cały komplet z montażem i instalacją oraz zbiornikiem 300 lit wody użytkowej tylko chciałem się jeszcze dowiedzieć czy są faktycznie sprawdzone firmy pomp ciepła jeszcze raz dziękuje.

 

Daj sobie spokoj z vikersonem - poczytaj o ECOWAY i o aferze z doplatami. To ta sama firma. Nie wiem jaki sprzet sprzedaja i jak sie sprawuje ale po tym co oni wyprawiali w zyciu bym im nie zaufal. Pozatym zdajesz sobie sprawe ze te pompy nie maja nic wspolnego z Norwegia ? Pompy produkowane sa w polsce (to nie wada tylko po co wszedzie te norweskie flagi ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no po to ze wszytkim pompy kajarza sie ze skandynawia, wiadomo dlaczego, w koncu to oni sa prekursorami. To tak jak w pokryciach dachowych szwedzka blacha, jako jedna z pierwszych weszla na nasz rynek i dlatego ludzie do tej pory blachodachowke kojarza ze Szwecja, a co ciekawe to nie Szwedzi ja wynalezli a Finowie. Podobnie jest z pompami, jak potencjalny klient w jakis sposob skojarzy produkt ze Szwecja czy Czy Norwegia bedzie mu sie wydawal bardziej wiarygodny...to takie cwaniactwo ze strony tego producenta Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wszytskie odpowiedzi. Wysłałam zapytanie do ecopower, zobaczymy co Ci odpowiedzą.

 

Co do tego ziriusa M2-11 - czym się ta pompa "glikolowa" różni od zwykłych gruntowych poziomych, bo na ten temat coś nie doczytałam chyba..... i kto to sprzedaje w dobrej cenie i montuje?

 

I jeszcze jedno - do zwykłego kolektora poziomego to na jakiej wysokości powinna być woda w gruncie ? Do kiedy się to opłaca, a od kiedy trzeba robić te odwierty, bo powierzchnia 3100 m2 to by chyba starczyłona kolektor poziomy ??

 

I jeszcze jedno pytanko - piszecie o dużym koszcie kotłowni. Czy chodzi o wyposażenie, czy samą budowę pomieszczenia ?? Bo planowałam początkowo ogrzewanie gazowe i mam kotłownię w domu o powierzchni 10m2.

Edytowane przez qlesh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma dar czy nie ale mądrego to dobrze posłuchać przynajmniej naświetlił mi parę spraw.

 

Wiesz, Arturo72 jest teoretykiem nie praktykiem. Doradza wszystkim dookoła, a sam jeszcze do końca nie wie czy mu się uda ten dom wybudować czy nie. Nawet jeszcze nie wie czym będzie grzał ten swój dom, ale doradzać wszystkim to jest pierwszy:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujesz dom na lata,raz a dobrze zaizoluj go termicznie,raz a dobrze zainstaluj wodną podłogówkę,raz a dobrze kup sprzęt do grzania prądem nie za 47tys.zł a za 3tys.zł.

 

Wez juz znowu nie przesadzaj :) W cenie 47 tys zapewne ma podlogowke + baniak CWU + pompki, sterowniki, pelna armature i montaz. Za 3 tys pln to kupisz ledwo sam kociolek elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wszytskie odpowiedzi. Wysłałam zapytanie do ecopower, zobaczymy co Ci odpowiedzą.

 

Co do tego ziriusa M2-11 - czym się ta pompa "glikolowa" różni od zwykłych gruntowych poziomych, bo na ten temat coś nie doczytałam chyba..... i kto to sprzedaje w dobrej cenie i montuje?

 

I jeszcze jedno - do zwykłego kolektora poziomego to na jakiej wysokości powinna być woda w gruncie ? Do kiedy się to opłaca, a od kiedy trzeba robić te odwierty, bo powierzchnia 3100 m2 to by chyba starczyłona kolektor poziomy ??

 

I jeszcze jedno pytanko - piszecie o dużym koszcie kotłowni. Czy chodzi o wyposażenie, czy samą budowę pomieszczenia ?? Bo planowałam początkowo ogrzewanie gazowe i mam kotłownię w domu o powierzchni 10m2.

 

Zirius to pompa z bezposrednim odparowaniem czyli w kolektorze krazy nie glikol a gaz, pewnie propan. Dlatego moze on byc zamontowany np 1 m ponizej poziomu gruntu, te temperatury wystarcza do odparowania propanu, tak wiec i grunt mniej wilgotny nadaje sie do tego typu kolektora.

 

Mowiac kotlownia mamy na mysli wszystko to co znajduje sie w kotlowni czyli zbiornik na ciepla wode ,naczynka wyrownawcze rozdzielacz kolektora gruntowego, czasem obiegowki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już nic nie wiem żadna reklama prze-zemnie nie przemawia chciałem się tylko dowiedzieć czy te pompy ciepła są faktycznie takie dobre do ogrzewania i ciepłej wody a jak już powiedziałem do 50 tyś mógłbym wydać za komplet brutto oczywiście bo co będę budował to na całe życie a nie na parę lat a jak będę miał 60 nie będę zmieniał całego systemu chodziło mi o komfort zrobić raz i dobrze i chciałem się dowiedzieć od kogoś kto użytkuje te PC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już nic nie wiem żadna reklama prze-zemnie nie przemawia chciałem się tylko dowiedzieć czy te pompy ciepła są faktycznie takie dobre do ogrzewania i ciepłej wody a jak już powiedziałem do 50 tyś mógłbym wydać za komplet brutto oczywiście bo co będę budował to na całe życie a nie na parę lat a jak będę miał 60 nie będę zmieniał całego systemu chodziło mi o komfort zrobić raz i dobrze i chciałem się dowiedzieć od kogoś kto użytkuje te PC.

 

Wiekszosc z tu piszacych uzytkuje PC - ja, Liwko, Photos, Adiqq i pewnie wielu innych. Arturo poki co ma narazie wylana plyte fundamentowa i koniec. Takze sorry Arturo ale rad bedziesz mogl udzielac jak przynajmniej bedziesz mial ten etap ZA soba, nie mowiac juz o jakims przynajmniej sezonie pomieszkiwania :) Bo jak slysze ze za 3k pln zrobisz pelna kotlownie z kotlem elektrycznym i bojlerem to sie moge tylko usmiechnac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie zasobnik cwu,to jest zwykły bojler przepływowy 140l:

http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/

Do c.o piec a do cwu bojler :)

 

Co mi jeszcze brakuje do pełnej kotłowni oprócz pieca i bojlera ?

Podaj przy okazji koszt,żebym wiedział o ile się pomyliłem.

Słucham fachowca ?

 

Nie nie, nie dam sie kolejny raz nabrac i zrobic Ci po raz kolejny darmowy kosztorys ;) Przypominam tylko ze poki co Twoje obliczenia mijaja sie z prawda o bodaj 100%, a jestes dopiero na fundamencie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga&Adam to powiedz mi czy jesteś zadowolony z PC i czy to naprawdę daje 100% zadowolenia wiesz ogrzewanie i ciepła woda bo ja będę stawiał dom w systemie prefabrykatów najlepiej betonowych bo nie mam czasu i chce to zrobić raz a dobrze.

 

Oczywiscie, ze daje pelny komfort. Pompy to bardzo proste i niezawodne urzadzenia. Co tu wiecej mozna napisac - nie musisz ruszac palcem zeby miec ciepelko :) Przy Twoim domu mozesz kupic jakas malutka pompe (warto przeliczyc wczesniej dom programem typu "OZC" (obliczeniowe zapotrzebowanie na cieplo) zeby dobrze pompe dobrac. Przy tak malej powierzchni moze wystarczy pompa rzedu 5-6kW z kolektorem poziomym 300-400mb (jezeli masz miejsce i w miare sensowny grunt). Spokojnie zmiescisz sie w 50k pln z caloscia - nawet sporo jeszcze powinno zostac. Gdybys byl blizej slaska to bym Ci zaproponowal jakas sensowna oferte - ja ze swojej strony polecam polskie pompy Ecopol-system bo sam taka mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oprócz źródła ciepła,naczynia przeponowego,pompy obiegowej,zbiornika cwu,kilku rurek,złączek należy do wyposażenia kotłowni ?

Czego nie wziąłem pod uwagę a jest bardzo kosztowne ?

 

No widzisz juz idziesz dobrym tropem - z tym ze juz sam kociolek i bojler bedzie kosztowal lekko powyzej 3k pln, a to ile te "kilka zlaczek i rurek" kosztuje to sie dopiero dowiesz w sklepie instalacyjnym jak pan da Ci pudeleczko z garstka zlaczek i powie "nalezy sie 700 pln" ;) Sam tez tego montowac nie bedziesz wiec pare stowek za montaz wydasz. Nazbiera sie 5-6k pln. To jest 100% wiecej niz planowales. Chyba z wszystkim o tyle sie rozmijasz wedlug kosztorysu :)

 

Przy czym porownujesz teraz bojler ktory rozcieknie sie po paru latach do np. baniaka z nierdzewki ktory przezyje te kilkadziesiat lat. Stad Ci takie roznice wychodza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...