Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

> plusfoto

Nawet nie chodzi o technologię wykonania - luty bezołowiowe czy płyty PCB wielowarstwowe z tandetnymi przelotkami... Czasami też z napylonymi ścieżkami (ale to masowo w AGD).

 

W pompach ciepła, jak patrzę na kolejne wersje, to elektronika jest "słabsza" głównie dzięki zasilaczom impulsowym zamiast tradycyjnych transformatorów....

Niby odrobinę mniejsze użycie energii, ale jak wiele więcej jest do zepsucia...

 

Powiem tak: Stary sprzęt ze zwyczajnym trafo przeżył wszystko - nawet jak poszło przepięcie to poleciał warystor i zrobił "swoje" - czyli spalił bezpiecznik lub ścieżkę. Do odbudowania niedużym kosztem.

Procesor przeważnie pozostawał sprawny.

A w impulsówkach to już za długi temat, i tak offtopuję ;) Sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A skoro PC gruntowa kosztuje w wykonaniu "pod klucz" powiedzmy 18 tys.zł więcej od czystego prądu, a przy niedużym świetnie ocieplonym domu np. 150 m2 i zapotrzebowaniu rocznie na poziomie 12000 kWh CO + CWU otrzymujemy kwotę rzędu 4200 zł/rok za prąd, natomiast zakładając grzanie PC przy nawet marnym COP=3, otrzymujemy 1400 zł/rok. Różnica prawie 3 kawałki rocznie daje do myślenia. Weźmy jeszcze lepiej ocieplony dom i do tego malutki, np. 100 m2 - otrzymujemy 8000 kWh/rok dla CO+CWU, co daję różnicę w kosztach na rzecz pompy ciepła rzędu 1800-1900 zł rocznie. Też daje do myślenia... Nie wiem więc skąd się biorą niezasadne opinie, że do małego energooszczędnego domu to "naaaa peeeewno PC się nie opłaci, nie zwróci, itp." To jakieś bzdury. Nauczcie się liczyć co niektórzy. Życie weryfikuje i zakładane zużycie energii w domu, i planowane ceny mediów... Nie wspomnę o planowanych kosztach budowy na każdym etapie. Nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś wybudował za tyle, ile myślał, że wybuduje :)

piszesz głupoty...

przy takim liczeniu to zawsze wyjdzie wielka różnica...

w rzeczywistości ok.1200-1500 przy domu ok. 150m2

ja za cały prąd na posesji z CO, CWU, oświetleniem, pieczeniem, WM,kosiarką itp. płacę ok.5000zł rocznie, przy takich liczeniach wychodziło by że mając PC mieścilibyśmy się w 2000zł za cały prąd zużywany przez gospodarstwo domowe, wiadomo że tak nie jest...

tak dla odniesienia cały dom kosztował mnie ok. 260 tys. razem z meblami, AGD itp., oczywiście większość "tymi ręcami"...

koszty mam podobne jak przeciętne mieszkanie w bloku

powiedz mi ile kosztuje przeciętny dom tej wielkości z PC wykończony na tip top, dowiesz się w tedy dlaczego kable (o wygodzie nie wspomnę )

jak by ci całoroczny COP pompy wyszedł na poziomie 5, to pisałbyś że utrzymanie domu kosztuje cie pięć razy taniej niż na czystym prądzie ??

 

mogę udostępnić tobie mój dom żebyś zamontował mi PC razem z całą instalacją za kwotę ok.26 tys. (twoje 18 tys. różnicy plus 8 tys. moja instalacja CO i CWU ), wszystko tu pięknie opiszemy, porobimy fotki...

ale jak nie uda się tobie zejść o te trzy klocki rocznie ze zużyciem energii to nie zapłacę ci ani grosza ...

jak zejdziesz powyżej to dostaniesz kilka klocków ekstra...( o reklamie nie wspomnę )

wchodzisz ???

zapomniałbym ...

na wszystko ma być 10 lat gwarancji, jak na moje kable;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71: Ale o co spor?

1) Wiadomo ze dla takiego samego zapotrzebowania energetycznego domu na cieplo, grzanie PCi wyjdzie taniej. Matematyka i tego nie zmienisz.

2) Koszty inwestycyjne PCi sa wieksze niz instalacji ogrzewania elektrycznego.

 

Teaz tylko wybor uzytkownika czy chce zaplacic wiecej na poczatku kupujac pompe i miec nizsze rachunki, czy chce miec wyzsze rachunki ponoszac znacznie mniejsze koszta na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wihajster, proszę odnieś się jako praktyk do postu gdzie ktoś pisze o wymianie sprężarki za 150 pln ( próżnia, filtr, luty, elektryka) i opisz ile z grubsza zajmuje to czasu. pozdrawiam adam

Też to widziałem, ale na absurdy postanowiłem sobie nie odpisywać.

Ale dobrze, jeśli pytasz, to za 150zł MOŻE w lodówce ktoś się podejmie.

W lodówce przy wymianie sprężarki wymienia się filtr-odwadniacz za ok. 5PLN, zużywa się odrobinę rury Cu 6mm do napełnienia, ew. przedłużenia jeśli sprężarka ma inne króćce, no i lut niekoniecznie srebrny, powiedzmy prawie najtańszy 2%Ag 1 laska (baaardzo rozrzutnie, dla osoby ledwo uczącej się). Topnika nie liczę, bo koszt już całkiem znikomy.

Tak zwanego "Freonu" na napełnienie schodzi około 30 - 80g R600a, w starszych lodówkach 50 - 180g R134a. Jeszcze starszych na R12 nikt nie naprawia, chyba że termostat... Ceny można znaleźć i przeliczyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że 150zł to dla domowej lodówki chyba dolna granica opłacalności dla fachowca.

Sama wymiana w lodówce to pół godziny, dochodzi sprawdzenie, razem to może być kilka godz.

Wymiana sprężarki w pompie ciepła za owe 150 zł.... Sam filtr kosztuje prawie 10 razy więcej niż lodówkowy. Czynnika wchodzi nie 100 gramów tylko ponad 2kg....

Jeśli nazwę to po imieniu, to znowu zostanę zmiażdżony jak za to że ostatnio poddałem w wątpliwość wynajęcie koparki za 70zł/h (pali 9l/h...?)

Ot i tyle tytułem komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzetelnie wykonane obliczenia dla potrzeb sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku można wykorzystać do oceny sezonowego zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania. Oba sposoby obliczania powinny dać podobny wynik.

Jednak nie oczekiwałby tego po świadectwach oferowanych np. na Allegro za 65zł (pomimo tego, że w opisach także takie możliwości oferują).

pytam ponieważ projektant który adaptował mój projekt wykonuje taki certyfikat energetyczny i chciałem wiedzieć czy to jest to samo bo chciałbym zrobić OZC przed zamówieniem pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71: Ale o co spor?

1) Wiadomo ze dla takiego samego zapotrzebowania energetycznego domu na cieplo, grzanie PCi wyjdzie taniej. Matematyka i tego nie zmienisz.

2) Koszty inwestycyjne PCi sa wieksze niz instalacji ogrzewania elektrycznego.

 

Teaz tylko wybor uzytkownika czy chce zaplacic wiecej na poczatku kupujac pompe i miec nizsze rachunki, czy chce miec wyzsze rachunki ponoszac znacznie mniejsze koszta na starcie.

 

trochę mnie poniosło... (jak się taki pier... czyta )

mając np. COP 3 dla PC nigdy nie osiągniesz trzy razy mniejszego zużycia na CO niż przy "czystym" na kablach (nie centralne sterowanie )...

musiałbyś nie używać domu i odciąć go od wszelkich zysków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę udostępnić tobie mój dom żebyś zamontował mi PC razem z całą instalacją za kwotę ok.26 tys. (twoje 18 tys. różnicy plus 8 tys. moja instalacja CO i CWU ), wszystko tu pięknie opiszemy, porobimy fotki...

ale jak nie uda się tobie zejść o te trzy klocki rocznie ze zużyciem energii to nie zapłacę ci ani grosza ...

jak zejdziesz powyżej to dostaniesz kilka klocków ekstra...( o reklamie nie wspomnę )

wchodzisz ???

zapomniałbym ...

na wszystko ma być 10 lat gwarancji, jak na moje kable;)

 

nie wiem jak liczysz swoj prad, ale mysle ze w calej polsce jest podobnie i jezeli u mnie droga taryfa kosztuje prawie 0,7zł, a tania 0,325 - to ty masz podobnie, wiec twoj wpis ze zuzyles tyle na wszystko:

 

2244 kwh nocna

342 kwh dzienna

od 1,10 do 1,12, 2011 - to z innego watku - zuzycie pradu

 

1. razem z oplatami twoj rachunek powinien byc wyzszy niz 1000zł a nie 870zł

2. jezeli zmienisz kable na rurki z woda w posadce( bez wiekszych wymogow - pod moim nadzorem wykonania) - to ja w to wchodze z taka jak moja- edit- nie mowiac o gruntowce :) i za rok zaplacisz mi 2x tyle co ja za nia :) - jezeli wszystko bedzie jak napisales powyzej i zgodne z elektronicznym wskazaniem licznika pradu i F-VAT, no i jeszcze jedno rok musze mieszkac u Ciebie ;)

edit - no i na koniec ci ja zabiore :) - bo bedzie po mojemu

 

edit - lubie grube zaklady - oczywiscie dostajesz nowa odpowiednia do twojego domu PCi i jak nie bedzie tak jak w umowie JEST TWOJA !!!

 

edit - tu nie chodzi o nic wiecej jak o wyprostowanie zaklamania, i dobry biznes

Edytowane przez QQQQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak liczysz swoj prad, ale mysle ze w calej polsce jest podobnie i jezeli u mnie droga taryfa kosztuje prawie 0,7zł, a tania 0,325 - to ty masz podobnie, wiec twoj wpis ze zuzyles tyle na wszystko:

 

2244 kwh nocna

342 kwh dzienna

od 1,10 do 1,12, 2011 - to z innego watku - zuzycie pradu

 

1. razem z oplatami twoj rachunek powinien byc wyzszy niz 1000zł a nie 870zł

2. jezeli zmienisz kable na rurki w posadce( bez wiekszych wymogow - pod moim nadzorem wykonania) - to ja w to wchodze z taka jak moja altherma :) i za rok zaplacisz mi 2x tyle co ja za nia :) - jezeli wszystko bedzie jak napisales powyzej i zgodne z elektronicznym wskazaniem licznika pradu i F-VAT, no i jeszcze jedno rok musze mieszkac u Ciebie ;)

 

edit - lubie grube zaklady - oczywiscie dostajesz nowa odpowiednia do twojego domu PCi i jak nie bedzie tak jak w umowie JEST TWOJA !!!

 

mogło mi się coś omsknąć miało być chyba 970 a nie 870 , mój błąd nie przeczytałem co napisałem:bash:

ale to jest raptem 100zł za dwa miesiące...

samo oświetlenie i inne cele nie związane z CO i CWU to ponad 2000 zł rocznie, przy całkowitym koszcie ok.5000 zł musiałbyś zbudować system grzewczy który nie zużywa energii a to już NOBEL murowany :yes:

zdążyłeś już pewnie przestudiować zużycie energii przez mój dom przez ostatnie sześć lat (jest w dzienniku ) więc porywasz się z "motyką na księżyc";)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogło mi się coś omsknąć miało być chyba 970 a nie 870 , mój błąd nie przeczytałem co napisałem:bash:

ale to jest raptem 100zł za dwa miesiące...

samo oświetlenie i inne cele nie związane z CO i CWU to ponad 2000 zł rocznie, przy całkowitym koszcie ok.5000 zł musiałbyś zbudować system grzewczy który nie zużywa energii a to już NOBEL murowany :yes:

zdążyłeś już pewnie przestudiować zużycie energii przez mój dom przez ostatnie sześć lat (jest w dzienniku ) więc porywasz się z "motyką na księżyc";)

 

to co dzialamy, czy nie???

zycie studiuje - tylko to mnie pociaga!! dzienniki innych niech pozostana ich wlasnoscia :)

latwiej z motyka zdobyc ksiezyc niz slonce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co dzialamy, czy nie???

zycie studiuje - tylko to mnie pociaga!! dzienniki innych niech pozostana ich wlasnoscia :)

latwiej z motyka zdobyc ksiezyc niz slonce ;)

 

jak za kwotę 26 tys. zejdziesz do poziomu 2 tys. wszystkich opłat za CAŁY prąd u mnie w domu przy pomocy PC to zapraszam...

nawet pomogę ci zrobić:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to zamiast bajdurzenia w stylu "nie dają dłuższej gwarancji ponieważ... na pewno nic się nie zepsuje" (czysta logika) proponuję rozważać znalezioną realną (o ile nie ma gwiazdek) ofertę dla kogoś kto nie ufa broszurkom i forumowi:

http://vikersonn.pl/wieczysta-gwarancja-vikersonn

czyli o ile dobrze rozumiem 2x550 zł rocznie (2 pierwsze lata free), ceny PCi są na stronie

;)

 

Gość od 72 m2 miał nosa? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to widziałem, ale na absurdy postanowiłem sobie nie odpisywać.

Ale dobrze, jeśli pytasz, to za 150zł MOŻE w lodówce ktoś się podejmie.

W lodówce przy wymianie sprężarki wymienia się filtr-odwadniacz za ok. 5PLN, zużywa się odrobinę rury Cu 6mm do napełnienia, ew. przedłużenia jeśli sprężarka ma inne króćce, no i lut niekoniecznie srebrny, powiedzmy prawie najtańszy 2%Ag 1 laska (baaardzo rozrzutnie, dla osoby ledwo uczącej się). Topnika nie liczę, bo koszt już całkiem znikomy.

Tak zwanego "Freonu" na napełnienie schodzi około 30 - 80g R600a, w starszych lodówkach 50 - 180g R134a. Jeszcze starszych na R12 nikt nie naprawia, chyba że termostat... Ceny można znaleźć i przeliczyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że 150zł to dla domowej lodówki chyba dolna granica opłacalności dla fachowca.

Sama wymiana w lodówce to pół godziny, dochodzi sprawdzenie, razem to może być kilka godz.

Wymiana sprężarki w pompie ciepła za owe 150 zł.... Sam filtr kosztuje prawie 10 razy więcej niż lodówkowy. Czynnika wchodzi nie 100 gramów tylko ponad 2kg....

Jeśli nazwę to po imieniu, to znowu zostanę zmiażdżony jak za to że ostatnio poddałem w wątpliwość wynajęcie koparki za 70zł/h (pali 9l/h...?)

Ot i tyle tytułem komentarza.

do tego mozna czynnik odzyskac nie prawdaz panie wihajster ;) - ktory jest tu najdrozszy - bo filterki mocno potanialy ;)

a roboczogodzina nie musi byc na poziomie 100zł - nie umniejszajac - lekko trza pomyslec o obnizce cen za serwis ;)

odpompowanie czynnika 10min,sprawdzenie szczelnosci 10min, plukanie azotem 10min , jeszcze raz szczelnosc 10min , o czym zapomnialem 20min

nie jestem montujacym klimatyzacje czy podobne urzadzenia - NIE CIERPIE NACIAGACZY ;)

ot i rekomentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak za kwotę 26 tys. zejdziesz do poziomu 2 tys. wszystkich opłat za CAŁY prąd u mnie w domu przy pomocy PC to zapraszam...

nawet pomogę ci zrobić:p

 

piszemy o czyms zupelnie innym

PCi pozwoli zesc o 2-3tys rocznie mniej za prad - pod warunkiem ze nie jestes pracownikiem ktorejs ze spolek energetycznych i nie masz jakichkolwiek specjalnych upustow na prad

poniewaz

mam u siebie 60% oswietlenia LED i 40% na zarowkach energooszczednych( tam gdzie zapala sie swiatlo na krotki czas) + laptop + tv led +kuchnia cala w pradzie guzo gotujemy i pieczemy - i nie widze mozliwosci zeby zejsc z rachunkiem za prad ponizej 450-500zł za 2 m-ce , ale to o mnie.

bez 2 zdan taki budynek jaki masz z instalacja wodnego ogrzewania podlogowego i PCi i odpowiednim jej ustawieniem dalaby te oszczednosci - uwierz mi bo mam podobne ocieplenie

znow troszke o mnie - nie mialem tej zimy nizszej temp niz 22stC, a standartem jest 23stC

i jezeli ty zuzywasz 1000kWh wiecej ode mnie w listopadzie - cieplym listopadzie - to ile wiecej zuzyjesz w zimnym styczniu(o ile bedzie zimny - czego bysmy sobie nie zyczyli zapewne obydwoje)

ja zuzyje ok 4500kWh na caly sezon , ty ok 12000kWh - moze 11000kWh na co i cwu

porownaj wielkosc i kubature naszych grzanych powierzchni - dodaj to ile ucieka mi ciepla przez nieogrzewane poddasze, i ok 25m2 szyb ogrodu zimowego

jezeli sie pomylilem - to mnie popraw, i sprawdz jaki miales stan licznika na poczatku listopada 2010 i 2011

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nazwę to po imieniu, to znowu zostanę zmiażdżony jak za to że ostatnio poddałem w wątpliwość wynajęcie koparki za 70zł/h (pali 9l/h...?)

 

Nikt Cie nie bedzie "miazdzyl", jesli bedziesz pisal o rzeczach, o ktorych masz pojecie.

9l/h - nie wiesz jaka koparka, jaki grunt, jaki operator (jak potrafi uzywac hydrauliki urzadznia zamiast kol) a wyroki serwujesz kategoryczne i wyzywasz ludzi od pijakow ;-)

Skoro gostek za tyle kopie, to widocznie na tym wychodzi na swoje. Ja nie wnikam gdzie i za ilke kupuje paliwo. Mozna pojechac na Shella i zaplacic 5,60 albo do kolegi operatora co jezdzi na duzej koparce Volvo i od niego "zaoszczedzone" za 3 zl.Mi nic don tego. Wazne dla mnie, ze mam dobra cene na usluge a ty mozesz wypelniac swoja role "pilnowacza" cen. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając np. COP 3 dla PC nigdy nie osiągniesz trzy razy mniejszego zużycia na CO niż przy "czystym" na kablach (nie centralne sterowanie )...

musiałbyś nie używać domu i odciąć go od wszelkich zysków

 

Jasne, Zalozmy taki "sumaryczny" COP dla ogrzewania na poziomie =2. Mysle ze realny?

Rachunki za ogrzewanie przy PCi bede o polowe nizsze niz za dostarczenie tej samej ilosci z samego pradu. Tu chyba sie zgadzasz?

 

Uzytkonik ktory kupil PCi zaplaci polowe mniej za ogrzanie swojego domu. Wiekszosc wlasnie w ten sposob to kalkuluje a nie dzieli rachunek automatycznie przez 4, bo taki podaja COP dla PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QQQQ. Pyxis Wasze działania wspierają szarą strefę, nie da się prowadząc legalną firmę z ZUSAMI, Podatkami, i masą innych kosztów kopać za 70 zł (przy ON za 5,60), ani pojechać do klienta i naprawiać lodówkę stosując stawkę roboczogodziny niższą niż 100 zł. To jest działanie nieuzasadnione ekonomicznie. Oczywiście jak podziała się na kradzionej ropie za 3 zł, koparce "pożyczonej" bez wiedzy szefa i w godzinach pracy "na etacie" operatora - to wszystko jest możliwe, ale to działanie krótkowzroczne - bo za rok będziesz psioczył, że jeszcze nie masz kanalizy, że się opierdzielają i wolno idzie robota - a ja się pytam jak ma iść skoro operatorzy zamiast kanalizy robią fuchy u was za 70 zł. Podobnie z naprawą lodówki - pewnie, że można za 50 zł/h, ale potem nie płacz, że nie masz drogi, albo przedszkola dla dziecka - bo skąd masz je mieć, skoro Twój fachowiec nie zapłacił w życiu ani złotówki podatku.

Przepraszam za off-top, ale widzę że jakkolwiek słuszne dążenie do ograniczania kosztów - przybiera u niektórych znamiona chorobowe i to choroby, która ujawni się po wielu latach dojrzewania. W podobny sposób powstały problemy kryzysowe Grecji, Włoch, Hiszpanii. Raz jeszcze przepraszam za offtop i obiecuję poprawę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...