Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Wszystkich cieplutko :)

 

hm ..mam problem ...( IVT 9 KW )

w trybie grzania co ( jak grzeje co . ) wzrasta szybko temp. cwu , GT8 i GT9 też i PCi wyłącza się w trybie awaryjnym bo jest przekroczona temp. powrotu ...

Filtr jest wyczyszczony , zawory w podłogówce i na grzejnikach są otwarte na max ....

co się dzieje ?

zawór trójdrogowy się popsuł ??? bo nie przełącza ..

może się tylko zablokował ?

( mam włoski bo one wtedy 6 lat temu były montowane , taki w kolorze niebieskim ( mut meccanica tovo, MR SP ST CR M3 , art nr. 7. 013.00570 )

jakie montują teraz ? ( producent ) coś słyszałam o zielonym

a jak nie zawór to co ?

 

co mogę zrobić sama żeby sprawdzić czy to rzeczywiście zawór ?

nie lubię takich sytuacji jak muszę liczyć na fachowca i nie umiem poradzić sobie sama ew. nie wiem konkretnie czy to napewno ta bolączka a nie inna ...

( rzadko mam szczęscie do fachowców ,, przykład : trzeba było zamontować inaczej kontraktron w drzwiach balkonowych bo była zmiana sposobu otwierania i inne okucie ...i cooo? położenie kontraktronu zmienione , zapłacone, niby sprawdzone więc ok ... przy włączeniu czuwania na następny dzień okazuje się ze połowa czujek nie działa :(

i takie " kwiatki " ja mam często jesli chodzi o fachowców wiec zrozumiałe jest że trafienie na właściwego w sensie umiejętności to dla mnie jak 6 w totka i o to chodzi !

moi panowie co robili PCi są daleko i przyjeżdzanie jest kłopotliwe , są jacyś nowi blisko a wiadomo czy znają się na robocie ? ( wywalić około 1000 zł na nowy zawór + dojazd + robocizna a okaże sie że to nie to , byłoby kłopotliwe ..ale trzeba spróbować i zaufać ) ...

 

Koledzy bardzo proszę o jakieś sugestie w tym temacie ....

 

żartując , IVT Gdańsk organizuje kurs a może tak się zapisać ?:))) byłobym jedną kobietą ale za to mogłabym sobie zreperować sama i wiedziałabym co i jak i dlaczego !

trochę daleko ale w zimie gdzieś w W-wie spokojnie z ciekawosci można byłoby pochodzić sobie ( bardzo chętnie ) pożytek byłby olbrzymi. Zamiast na np. historię sztuki na PCi , nie mam oporów że to raczej męska domena :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co mogę zrobić sama żeby sprawdzić czy to rzeczywiście zawór ?

Macanko lub termometry na rurkach to chyba pierwsza sprawa, którą trzeba zrobić. Jakoś nie mogę znaleźć dokumentacji do niego, może masz jakiegoś linka ? Następnie można by się pokusić o pomiar napięcia sterującego na kabelkach zaworu (czy ono jest i jak długo). Jeśli się da zdjąć siłownik, lub jeśli jest jakiś znacznik stopnia otwarcia to można sprawdzić wizualnie, czy zawór się zamyka/nie/domyka czy co się z nim dzieje. Po zdjęciu siłownika można też zaworem spróbować poruszać ręcznie, żeby zobaczyć czy za ciężko nie chodzi i czy się nie zacina. Można też sprawdzić, czy sam siłownik się kręci, gdy nim steruje pc. Na koniec po odpięciu kabelków sterujących zaworem można spróbować ręczne go wysterować. Macanko na każdym etapie obowiązkowe ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka ...:)

macam ...a własciwie to załozyłam termometr na rurkę chociaż i normalnie czuję ze jest ciepła

 

ale od początku

wstawałam do niej w nocy 3 razy bo jak się wygenerował ten alarm po g.24 to nawet jak ciut ostygła woda i chciało grzać co. to znowu momentalnie cwu szło do góry ( mimo ze go nie grzało ) powrót co. szedł i zasilanie też i sytuacja się powtarzała i znowu był alarm ...

wiec włączyłam cyrkulację cwu aby ją ostudzić ,

rano niestety przy normalnych parametrach ..znowu to samo ...wiec stąd mój post .

Ponieważ nie lubie się poddawać ( przynajmniej nie tak szybko :)) zdjęłam obudowę , poruszałam tym szarym z boku takim suwaczkiem przy zaworze i mimo ze mam zegar zewnetrzny na tanie godziny to włączyłam PCi teraz ..

o dziwo ...jest ok !!! :)))

( zagrzało cwu a później co., ..było normalnie: GT8 rosło wolno , GT 9 też rosło wolno i cwu malało ( stygło ) i GT 1 rosło do temp. zadanej i grzejniki po raz pierwszy ( bo wczoraj tu przyjechałam ) były nareszcie ciepłe :)

Ale tak nie moze być ! ..raz dobrze a raz żle

co, nagle się nareperowało ?

i bedzie się ze mna bawić w kotka i myszkę ? muszę wiedziec co jest grane i dlaczego? czy to jednorazowe czy cos siada , nie mogę stąd pojechać i nie mieć na nią oka ..a ona takie cyrki wyprawiać będzie , teraz to pół biedy ale w zimie !

( dom wyziębiony )

 

na rurkę co. przy wyjsciu przy zaworze załozyłam term. przylgowy ..temp rosła normalnie i było normalnie ze górna rurka była ciepła ( nad zaworem trójdrogowym ) a dolna juz nie tak gorąca

bo w nocy to dolna była bardzo gorąca ..( cały czas działa też pompa obiegowa co. w IVT ( ta po lewej stronie w nadbudowie nad PCi ) i ją słychać bo też myślałam że nie tłoczy , brałam na róźne biegi żeby sprawdzic czy działa bo mysłam ze może tu jest przyczyna ze się zablokowała czy co i dlatego nie puszcza dalej ...ale ona jest ok ! )

tu są zdjęcia :

https://picasaweb.google.com/bonetka/IVT9KW?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMvC0pejx8eRaQ&feat=directlink

( dawno nie wchodziłam na tę pocztę )

 

Będą ją obserwować, ( właczyłam ja jak na jedna taryfę ) do poniedziałku myslę że się wyjasni

Albo powtórzy się sytuacja albo nie ..jesli nie to co jej było ????

hm ..czasami dni tygodnia są po szwedzku mimo ze jest wpisany język polski i cała reszta jest po polsku , "to " samo się jakos się robi też nie wiadomo dlaczego .( raz jest po polsku a raz nie )

 

Bardzo dziekuję Kolegom , zawsze można na Kogoś liczyć. Od początku gdy uczylismy się kilka lat temu chciałam aby każdy z kłopotem znalazł tu pomoc i tak jest .

Teraz interesuję się inną tematyką ale jak widać PCi nie da o sobie zapomnieć:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

niestety , chyba się blokuje co jakiś czas jesli to rzeczywiscie zawór trójdrogowy bo gdyby np. brak odbioru ciepła to byłoby to cały czas a tutaj raz cykl jest ok od poczatku do końca a raz nie w sensie ze jest za wysoka temp. powrotu i zasilania i generuje alarm GT 8 lub GT 8/ GT9

w nocy i nad ranem znowu były alarmy

i robi się " to " jak jest grzane co. czy dokładniej bo przecież czasami co. jest grzane tuż po cwu jak zaczęło grzać co. bo dotąd było grzane samo cwu

( tzn jak weszłam w alarmy to powtarza się taka sytuacja naprzemiennie ( GT 8 lub GT8/GT 9 ) od 9.09 ale nie zauwazyłam bo mnie tu nie było , dopiero teraz jak alarm zobaczyłam na własne oczy zainteresowałam się tematem )

gdyby zawór był popsuty ( ustaliby się w jednej pozycji i nie przełączał ) to za kazdym razem byłoby żle a tak nie jest

Alarm wystapił w sumie 12 razy .

Nic innego nie przychodzi mi do głowy .

Będę musiała wezwać magika :) .( mam nadzieję że dobrego ..bo do magików nie mam szczęscia :bash: )

 

Wszystkim życzę dobrego dnia i żeby z PCi nie było żadnych kłopotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Czy ma ktoś w podłożu, przy odwiertach pionowych, suchy łupek, ewentualnie z niewielką ilością wody?

Jaka, u Was, jest przy tym długość odwiertów i powierzchnia do ogrzania?

Pytam bo u mnie jest 3x90m (trochę wody od 75m) a powierzchnia do ogrzania około 200m2 (w tym podwójny garaż). Z obliczeń wychodzi, że powinno być ok ale może ktoś coś podobnego już ma u siebie i może się podzielić wnioskami. Oczywiście wiem, że odwierty nawet obok siebie mogą być różne ale chodzi mi o zgrubne porównanie, opinię doświadczonych?

Nie mam jeszcze kotłowni.

Edytowane przez Yesko
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witm,

mam pilną kwestię zagadnień z instalacją pompy ciepła i zwracam się z prośbą fachowej pomocy:

 

1. Jakiej mocy wybrać pompę ciepła- pompa gruntowa solanka-woda z wbudowanym zbiornikiem c.w.u.

2. Jakiej długości dobrać do danej pompy dolne źródło (odwierty). Grunt prawdopodobnie piaski wilgotne.

3. Czy podłogówkę pod pompę ciepła układa się w innych odległościach?

 

Info:

Ogrzewanie całościowo podłogowe + w łazienkach grzejnik-drabinka podpięta pod podłogówkę.

 

Budynek wykonany z solbetu 24, ocieplenie ścian- styro. 15 cm, ocieplenie poddasza- wełna 25 cm, okna 3-szybowe, ocieplenie podłogi 15 cm, rejon-II strefa klimatyczna.

Powierzchnia grzana wymierzona po podłodze 160m2, podłogówki 140m2, c.w.u przy założeniu 4 osób zamieszkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witm,

mam pilną kwestię zagadnień z instalacją pompy ciepła i zwracam się z prośbą fachowej pomocy:

 

1. Jakiej mocy wybrać pompę ciepła- pompa gruntowa solanka-woda z wbudowanym zbiornikiem c.w.u.

2. Jakiej długości dobrać do danej pompy dolne źródło (odwierty). Grunt prawdopodobnie piaski wilgotne.

3. Czy podłogówkę pod pompę ciepła układa się w innych odległościach?

 

Info:

Ogrzewanie całościowo podłogowe + w łazienkach grzejnik-drabinka podpięta pod podłogówkę.

 

Budynek wykonany z solbetu 24, ocieplenie ścian- styro. 15 cm, ocieplenie poddasza- wełna 25 cm, okna 3-szybowe, ocieplenie podłogi 15 cm, rejon-II strefa klimatyczna.

Powierzchnia grzana wymierzona po podłodze 160m2, podłogówki 140m2, c.w.u przy założeniu 4 osób zamieszkujących.

 

1 najlepiej wykonać ozc i na tej podstawie dobrać moc pompy

2 instalator powinien to wiedzieć

kiedyś wyczytałem "Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30-70 W mocy cieplnej"

3 najczęściej tak jak mam co 10cm plus zagęszczone przy dużej suwance i wiatrołapie

 

info;

nie łącz drabinki z podłogówka drabinka powinna być na osobnej pętli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Jestem nowymna tym forum, więc na pocżatek trochę o sobie: będę budował na wiosnę 2013 r., okolice Jeleniej Góry. Działka płaska, prostokątna, dobrze nasłoneczniona, 1100 m2. Dom projekt Amazonka z Dobrych Domów. Grunt piaszczysto-gliniasty. Nie znam poziomu wód gruntowych, bo jescze nikt nie ropoczął budowy wokół mnie. Dom będzie bardzo dobrze zaizolowany: od zewnątrz dobry styropian (20 cm), od wewnątrz poddasze uzytkowe ocieplone pianką. Wentylacji mechanicznej raczej nie bedzie. Ogrzewanie pompą ciepła i tu : nie znam jeszcze jakiej mocy, ale dolne źródło kolektor poziomy (nie wiem czy spiralny czy "normalnie" położony - piszę normalny bo nie wiem jak to nazwać), rozważam pompę IDM Terra SW i zbiornikiem CWU Hygienik, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Będzie kominek z DGP. Proszę o porady i sugestie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odzew do moich pytań.

Tak jak napisał adiqq -" na palcach jednej ręki policzę tych instalatorów co robią OZC..." i do końca uważam że dokładnie tego się nie wyliczy, mamy tylko przybliżoną wartość.

Zaś samo wyliczenie przez instalatorów też może mieć wiele do życzenia tak jak sporządzone przez nich dobory mocy PC - budynek ten sam a oferty mam na 6, 7,8 i 9 kw. I bądź tu mądry która opcja prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odzew do moich pytań.

Tak jak napisał adiqq -" na palcach jednej ręki policzę tych instalatorów co robią OZC..." i do końca uważam że dokładnie tego się nie wyliczy, mamy tylko przybliżoną wartość.

Zaś samo wyliczenie przez instalatorów też może mieć wiele do życzenia tak jak sporządzone przez nich dobory mocy PC - budynek ten sam a oferty mam na 6, 7,8 i 9 kw. I bądź tu mądry która opcja prawidłowa.

 

Mozna tez podpatrzec i podpytac co inni maja w podobnie docieplonych budynkach. Z PCi jest taki bol, ze jak zrobisz za malej mocy, to beda klopoty i wieksze koszta eksploatacji. Jak przewymiarujesz, to bedzie na pewno technicznie bez problemow, ale znowu kosztowo poplyniesz.

Na te Twoje otulone 140m2 spokojnie 7-8kW wystarczy nawet z opcja pracy w tylko tanim pradzie przez wiekszosc sezonu (a wiec z lekkim zapasem i raczej 8kW jesli duzo CWU zuzywacie) i bez uzywania grzalek (fuj!). DZ to 150-160mb odwiertu (zakladajac srednio psesymistyczne warunki gruntowe).

Podlogowke ja mam w lazienkach co 10cm, reszta co 15cm (tylko pod drzwiami na taras nieco gesciej) i jest OK. W domu cieplo a w lazienkach cieplej, ale bez sauny.

 

Tyle mozna powiedziec "na oko" o IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...