Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pitersson a Ty dalej drążysz ;)

5-6 startów to już żadna tragedia

jak chcesz to jeszcze ograniczyć to albo ustaw pompę na pracę w określonych godzinach tak jak Ci pisałem albo jeszcze zwiększ histerezę

jeżeli budynek masz niewygrzany to też powoduje większą ilość cykli bo jak już ogrzewanie idzie w podłogę to jest szybciej odbierane przez budynek niż jak już się on dogrzeje do oporu czyli zakumuluje tyle ciepła ile jest w stanie

na sterowaniu Pyxisa nie możesz się opierać bo to zupełnie inna bajka niż u Ciebie

samo to że pompa obiegowa GZ pracuje cały czas nie jest niczym złym (poza tym, że pompka obiegowa pobiera energię) jak jest taka możliwość w sterowniku to ustaw na próbkowanie temperatury GZ np raz na 30 min czy raz na godz to pompa obiegowa nie będzie pracowała non-stop

 

Witaj, właśnie wrocilem z budowy i 24 h temu tak jak sugerujesz zmieniłem histereze z 5*C na 7 *C . Efekty jak narazie takie ze pompa pracuje 2h puzniej 6h postuj w budynku nadal 15*C co mnie troche zdziwilo bo myslalem ze cos spadnie,jak sadze jest troszke za wczesnie.

Pompka obiegowa pracowala non stop caly Wrzesien bo byly parametry pc ustawione pod ogrzewanie z buforem i grzejnikami:sick: .Wtedy jeszcze nie mialem odwagi i czasu na szperanie w sterowniku:rolleyes: teraz jest nastawiona krzywa grzewcza na parametry podlogowki i jest niezle, obiegowka miesza wode w podlodze 5 min. i odpoczywa 20min. nie zmieniam tych parametrow narazie po moglbym sie pogubic choc napewno i to kiedys dotkne.

Po wczorajszych korektach jest tak ze : 6kwh mniej zuzycia(wyliczona temp, CO taka sama ,lecz mam wrazenie ze dzien cieplejszy) sprezarka pracuje 2h i 6h odpoczywa, lecz zakladam ze to nie jest jeszcze miarodajne (za wczesnie) . W listopadzie obnizalem temp. na budynku z 21*C na 15*C to zajelo to okolo 2,5 doby. Domek napewno jeszcze sie suszy bo prace na mokro(tynki i posadzki) wykonane w tym roku a Pc zainstalowana we Wrzesniu zauwazylem zmiane jeszcze na temp. DZ ale o tym to tu chyba nie bede pisal .

Slawku dzieki za zainteresowanie, ja jeszcze poobserwuje jutro;)

Edytowane przez pitersson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzien dobry!Zastanawiamy sie z mezem, czy zalozyc pompe ciepla w nowo budowanym budynku! Mam pytania odnosnie jej uzytkowania. Boje sie, ze nie bedziemy umieli sobie z nia poradzic oboje z mezem jestesmy calkowicie atechniczni! Nasz planowany wykonawca mowi, ze pompa jak juz jest ustawiona jest calkowicie bezobslugowa, czy to prawda? Czytałam,ze zapychaja sie filtry na poczatku i trzeba je czyscic,ale czy to napewno tylko na poczatku? Jak czesciej to jak czesto? Czy pompa chodzi glosno? Czy trzeba wygluszac pomieszczenie w ktorym chodzi? Jak czesto powinna sie wlaczac? Czy moze zdarzyc sie,ze pompa chodzi cala dobe non stop? No i ostatnie pytanie, jak to jest z uzytkowaniem pompy jak jest jeszcze nie ocieplone poddasze ani budynek z zewnatrz a fachowcy plytkarz, malarz potrzebuja ciepla do wykonywania swych prac? Moze lepiej kupic drzewo, zeby palili w kominku bo w takim ukladzie okropnie boje sie rachunku za prad! pozdrawiam Natalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry!Zastanawiamy sie z mezem, czy zalozyc pompe ciepla w nowo budowanym budynku! Mam pytania odnosnie jej uzytkowania. Boje sie, ze nie bedziemy umieli sobie z nia poradzic oboje z mezem jestesmy calkowicie atechniczni! Nasz planowany wykonawca mowi, ze pompa jak juz jest ustawiona jest calkowicie bezobslugowa, czy to prawda? Czytałam,ze zapychaja sie filtry na poczatku i trzeba je czyscic,ale czy to napewno tylko na poczatku? Jak czesciej to jak czesto? Czy pompa chodzi glosno? Czy trzeba wygluszac pomieszczenie w ktorym chodzi? Jak czesto powinna sie wlaczac? Czy moze zdarzyc sie,ze pompa chodzi cala dobe non stop? No i ostatnie pytanie, jak to jest z uzytkowaniem pompy jak jest jeszcze nie ocieplone poddasze ani budynek z zewnatrz a fachowcy plytkarz, malarz potrzebuja ciepla do wykonywania swych prac? Moze lepiej kupic drzewo, zeby palili w kominku bo w takim ukladzie okropnie boje sie rachunku za prad! pozdrawiam Natalia

 

Napisz z jakiego jesteś regionu i umów się z potencjalnym wykonawcą .Dowiesz się wszystkiego . Na pewno pokaże ci działającą PC. Można się pobawić i pomacać . Potem dopytaj na forum czy to prawda

Filtry czyści się przy uruchomieniu i sprawdza raz na rok podczas przeglądu .Operacja bardzo prosta.

Podczas mrozów około -20 może pracować 24h na dobę.

pompy bywają tak ciche jak lodówki(też pompa).

Brak izolacji = duże rachunki za pąd czy drewno

Więc zamiast płytek zrób izolację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry!Zastanawiamy sie z mezem, czy zalozyc pompe ciepla w nowo budowanym budynku! Mam pytania odnosnie jej uzytkowania. Boje sie, ze nie bedziemy umieli sobie z nia poradzic oboje z mezem jestesmy calkowicie atechniczni! Nasz planowany wykonawca mowi, ze pompa jak juz jest ustawiona jest calkowicie bezobslugowa, czy to prawda? Czytałam,ze zapychaja sie filtry na poczatku i trzeba je czyscic,ale czy to napewno tylko na poczatku? Jak czesciej to jak czesto? Czy pompa chodzi glosno? Czy trzeba wygluszac pomieszczenie w ktorym chodzi? Jak czesto powinna sie wlaczac? Czy moze zdarzyc sie,ze pompa chodzi cala dobe non stop? No i ostatnie pytanie, jak to jest z uzytkowaniem pompy jak jest jeszcze nie ocieplone poddasze ani budynek z zewnatrz a fachowcy plytkarz, malarz potrzebuja ciepla do wykonywania swych prac? Moze lepiej kupic drzewo, zeby palili w kominku bo w takim ukladzie okropnie boje sie rachunku za prad! pozdrawiam Natalia

 

Urzadzenia jak ustawisz pod swoje gusta co do temperatury i cykli pracy, to praktycznie do tego nie zagladasz.

Filtry nie sa problemem. Ja po pewnym czasie wogole usunalem z nich siateczki bo staly sie zbedne, ale to moje "ryzyko".

Pompe slychac i lepiej jesli ma osobne pomieszczenie nie przy sypialni. Moja chodzi duzo glosniej niz lodowka, ale lodowke mam bardzo cichutka i jestem na to dosyc wrazliwy. Zwlaszcza w nocy.

Jesli urzadzenie jest dobierane jak to sie zwykle robi "na styk" to moze dzialac nawet non stop, wiec mozna w miare mozliwosci je nieco przewymiarowac. Jest wtedy opcja korzystania z pradu dwutaryfowego co jest znacznie tansze.

W swizym domu w trakcie budowy zalecane jest wspomaganie sie dodatkowym zrodlem ciepla przy suszeniu. Jakas koza jesli masz komin w domu rozwiaze sprawe. Jesli nie masz komina, to jakas farelke zafundujesz plytkarzowi. Sam dom grzejesz do rtch 14*C pompa a jak mu zimno w mrozy, to sobie dopala/dogrzewa. Rachunki nie beda niskie, ale tez nie zabija.

 

Pompa to bardzo ciekawe i przyjazne uzytkownikowi urzadzenie. Dla nowo stawianego domu to idealny wybor (mysle o pompie z kolektorem gruntowym) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry!Zastanawiamy sie z mezem, czy zalozyc pompe ciepla w nowo budowanym budynku! Mam pytania odnosnie jej uzytkowania. Boje sie, ze nie bedziemy umieli sobie z nia poradzic oboje z mezem jestesmy calkowicie atechniczni! Nasz planowany wykonawca mowi, ze pompa jak juz jest ustawiona jest calkowicie bezobslugowa, czy to prawda? Czytałam,ze zapychaja sie filtry na poczatku i trzeba je czyscic,ale czy to napewno tylko na poczatku? Jak czesciej to jak czesto? Czy pompa chodzi glosno? Czy trzeba wygluszac pomieszczenie w ktorym chodzi? Jak czesto powinna sie wlaczac? Czy moze zdarzyc sie,ze pompa chodzi cala dobe non stop? No i ostatnie pytanie, jak to jest z uzytkowaniem pompy jak jest jeszcze nie ocieplone poddasze ani budynek z zewnatrz a fachowcy plytkarz, malarz potrzebuja ciepla do wykonywania swych prac? Moze lepiej kupic drzewo, zeby palili w kominku bo w takim ukladzie okropnie boje sie rachunku za prad! pozdrawiam Natalia

 

Natalek,z opisu wnioskuje ze jestesmy na podobnym etapie budowlanym,tylko ze ja na poczatku zaizolowalem budynek a dopiero puzniej uruchomilem Pc. Pomyslcie o tym bo czym bys nie ogrzewala(suszyla) to wszystkiego pujdzie duzo (drzewo,wegiel, prad ,gaz) Ja utrzymuje 15*C i plytkarz nie ma prawa nazekac , sam ostatnio gruntuje tynki i przekonalem sie ze taka temp. jest ok. Co do chalasu to wiem ze to zalezy od firmy w jaki sposob wyglusza urzadzenie no i tez od mocy sprezarki,ale mysle ze to nie jest uciazliwe. Dobrze jest zobaczyc caly system u kogos kto juz sie cieszy z tego urzadzenia, wtedy nie bedziecie miec juz obaw, wrecz odwrotnie ,,napalicie'' sie na taki system mowie to na wlasnej autopsji;) Pod warunkiem ze nie traficie na jakas spaprana instalacje bo takie tez sie zdazaja i wtedy opinia idzie po bandzie,obsluga Pc jest dziecinnie prosta w obsludze wedlug mnie prostsza od piecy na ekogroszek.

Spelnijcie dwa warunki; dobra izolacja domku i dobrze wykonana instalacja (dolnego i gornego zrodla) do potrzeb waszego domku, a napewno nie bedziecie zalowac decyzji. Ja mam Pc firmy NATEO i nie nazekam narazie ,jest na rynku duzo firm ale to juz sami musicie podjac decyzje jaka firma i za ile pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....puzniej .... pujdzie ... nazekac ... chalasu....

 

....itd, itp.

Wiesz, ja nie jestem na to specjalnie wrazliwy, bo sam mam wg obecnych kryteriow szkolnych "dysortografie" (do tej pory nie wiem jak napisalem mature z j.polskiego :)), ale mozesz korzystac z pomocy w pisaniu na komputerze. To nie wymaga duzo pracy a w oczach tych co potrafia pisac zgodnie z regulami ortografii nie wychodzi sie na "ciolka" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....itd, itp.

Wiesz, ja nie jestem na to specjalnie wrazliwy, bo sam mam wg obecnych kryteriow szkolnych "dysortografie" (do tej pory nie wiem jak napisalem mature z j.polskiego :)), ale mozesz korzystac z pomocy w pisaniu na komputerze. To nie wymaga duzo pracy a w oczach tych co potrafia pisac zgodnie z regulami ortografii nie wychodzi sie na "ciolka" ;)

 

Tez nie jestem wrazliwy na to, tez kiedys pisalem mature z j. p. tylko ze ja wiem jak, wazne ze do przodu. A to ze wychodzimy na ,,ciolkóóów'' to nic nie znaczy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a która jest tak cicha jak lodówki:o

W sprawie dźwięków pomp ciepła (gruntowych) to trzeba nabrać DYSTANSU do tego co mówią i tego co PISZĄ.

Naprawiam różne cuda i różnie to wygląda...

 

Przykład 1. Firma ze Starogardu Gd. (mojego dawnego rodzinnego miasteczka) importuje chińskie "szity" gruntowe i wystawia na Alledrogo, chyba 7kW za ok. 10k.

W kwitach piszą że poziom hałasu to 34dB (REWELACJA!!!?) - znajomy zadzwonił spytać jak to możliwe, skoro NIBE deklaruje dla swoich PC 43dB (to ponad 2x glośniej niż 34dB, a są bardzo dobrze wyciszone) - odpowiedź brzmiała mniej więcej tak: "zależy z jakiej odległości mierzyć" :D (padłem jak to usłyszałem)

 

Przykład 2. Wspomniane NIBE. W katalogach znajdziemy dla WSZYSTKICH modeli po 43dB.

A moje subiektywne ucho wyczuwa wyraźną różnicę między F1145 10kW a F1145 12kW przy pierwszym uruchomieniu!!!

"Dziesiątka" NIBE jest zbudowana na tłokówce Bristol'a i jest wyraźnie ZAUWAŻALNIE CICHSZA niż taka-sama-według-katalogu "dwunastka".

Dwunastka jest na bazie Copelanda Scroll ZH38 i jest głośniejsza! Mimo takich samych DEKLAROWANYCH danych w katalogu!

Drugie spostrzeżenie - ta pierwotna "dziewicza" cichość dziesiątki traci sporo na urodzie po tych powiedzmy 3000 start-stopów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie dźwięków pomp ciepła (gruntowych) to trzeba nabrać DYSTANSU do tego co mówią i tego co PISZĄ.

Naprawiam różne cuda i różnie to wygląda..Drugie spostrzeżenie - ta pierwotna "dziewicza" cichość dziesiątki traci sporo na urodzie po tych powiedzmy 3000 start-stopów ;)

Oj tam moja jest cicha:)

Na razie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natalek,z opisu wnioskuje ze jestesmy na podobnym etapie budowlanym,tylko ze ja na poczatku zaizolowalem budynek a dopiero puzniej uruchomilem Pc. Pomyslcie o tym bo czym bys nie ogrzewala(suszyla) to wszystkiego pujdzie duzo (drzewo,wegiel, prad ,gaz) Ja utrzymuje 15*C i plytkarz nie ma prawa nazekac , sam ostatnio gruntuje tynki i przekonalem sie ze taka temp. jest ok. Co do chalasu to wiem ze to zalezy od firmy w jaki sposob wyglusza urzadzenie no i tez od mocy sprezarki,ale mysle ze to nie jest uciazliwe. Dobrze jest zobaczyc caly system u kogos kto juz sie cieszy z tego urzadzenia, wtedy nie bedziecie miec juz obaw, wrecz odwrotnie ,,napalicie'' sie na taki system mowie to na wlasnej autopsji;) Pod warunkiem ze nie traficie na jakas spaprana instalacje bo takie tez sie zdazaja i wtedy opinia idzie po bandzie,obsluga Pc jest dziecinnie prosta w obsludze wedlug mnie prostsza od piecy na ekogroszek.

Spelnijcie dwa warunki; dobra izolacja domku i dobrze wykonana instalacja (dolnego i gornego zrodla) do potrzeb waszego domku, a napewno nie bedziecie zalowac decyzji. Ja mam Pc firmy NATEO i nie nazekam narazie ,jest na rynku duzo firm ale to juz sami musicie podjac decyzje jaka firma i za ile pln.

 

Jakbyś poprawił błędy to Pyxis wykasowałby post i zostawił uśmiechniętą buźkę. A tak to cierp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...