Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

rozumiem że chodzi o zastosowanie herbicydu, takiego jak np. Roundup? Przede wszystkim 7-dniowy okres przed siewem jest zbyt krótki, moim zdaniem od zastosowania Roundup'u powinno się odczekać przynajmniej dwa tygodnie (choć w "Działkowcu" poświęconym trawnikom - nr specjalny 1/2005 - podają iż odczekać należy nawet miesiąc), a dopiero potem przystąpić do dalszych prac (nawożenie/przekopanie gleby),

 

jeżeli zdecyduje się Pan wysiać trawę w okresie letnim, prosze pamiętać o regularnym nawadnianiu jeżeli będzie pogoda bezdeszczeowa,

 

więcej o zakładaniu trawnika można przeczytać w moim poradniku:

http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/trawnik2.html

 

pozdrawiam i życzę powodzenia przy zakładaniu trawnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teren po budowie, niewielka dzialka (szereg narony).. zbita ziemia, ph 7 z hakiem, obecnie spryskana roundapem, czesciowo skopana, reszta to jeszcze klepisko, brakuje pare cm do oczekiwanego poziomu gruntu

 

Planowalem uzupelnic braki w poziomie ziemi mieszanka jakiejs wierzchniej ziemi (humus?) z jakiegos pola, zmieszac to z piachem i torfem.. wysypac zwalcowac, zasiac trawe, delikatnie przysypas samym torfem, zwalcowac.. podlewac i czekac za wyrosnie

Problem taki

jaki piach/zwir?

jakie proporcje?

czy sianie trawy pod koniec czerwca to porazka czy po prostu trzeba intensywniej podlewac i liczyc sie z koniecznoscia dosiania (zalezy mi na tym by byla juz trawa w sierpniu)

Trawa to pewnie bedzie sportowa wemblay??? - generalnie do zasiania jest jakies 300m2 wiec cena nasion nie jest tak istotna

Pozdrowienia,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemek74,

Nie piszesz nic jaką ziemię masz na działce, ph 7 nic nie mówi,m oże to być piach, lub glina. Do gliny warto dodać piachu, do lżejszej gliny, a nawet torfu. Jeżeli wysiejesz nasiona to psypać to moższ torfem, oby nie zagrubo, ale nasiona będą miały więcej wilgoci niż bez torfu i szybciej wzejdą, tak 5-7 dni.

Nie zapomnij o podlewaniu i to regularnym, nawet kilka razy dziennie, o ile to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż minęły 3 tygodnie i mam trochę trawnika.Niestey więcej jest "białych" niż zielonych plam.W zeszłym tygodniu dosiewałem "małe co nieco" no i codziennie walczę z ch...mi wróblami wyżerającymi mi nasiona. Generalnie kicha , szlak mnie trafia bo nie wiem jak to jest,że są duże połacie trawy a obok duże połacie ziemi i niekiełkujących nasion.Może posypać to wszystko antymechem. A może wyjechać i wrócić za miesiąc zobaczyc efekty. Po jakim czasie od wysiewu kosiliście pierwszy raz ?

 

 

wyjedz i jak wrocisz to bedzie murawa :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziemia czarna, zbita, zasyfiona kamieniami , miejscami niewielka ilosc gliny..

1) jakiejs srednicy piach czy zwir miesza sie z ziemia (potrzebuje jekaiej charakterystyki aby go zamowiec)

2) czy torfem sie tylko sypie po posiniu czy sie miesza z ziemia (podobnie jak piach)

3) czy przed sadzeniem warto dawac jakis nawoz (

jedzonko)

4) czy cena chyba 7pl za 80L torfu (w jakism markecie wroclawskim jest) to cena ok?

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemekk74,

Czarna ziemia to już dobrze, jak masz możliwość zamówić np. glebogryzarkę i poruszyć wierzchnią warstwę. Wybrać wtedy to co niepotrzebne, dodać torfu i nawozu i siać. Możesz zostawić trochę torfu do posypania delikatne po posianiu. Nie zapomnij o delikatnym zagrabieniu posianej trawy. Jak możesz to warto na koniec zwałować przed pierwszym podlaniem. Podlewanie delikatne, żeby nie wypłukać. Regulanie podlewać, kilka razy dziennie, czekać 7-10dni i będzie widać wschody. Pierwsze koszenie koniecznie na najwyższej wysokości 7-8cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemekk74,

Czarna ziemia to już dobrze, jak masz możliwość zamówić np. glebogryzarkę i poruszyć wierzchnią warstwę.

Ktos odradzil mi glebozdryzarke (sasiad.. a wczesniej mnie namawial aby wspolnie ja pozycyzc za kase) bo mozna ja uszkodzic jakby ta wrabala sie na duzy kamien, cegle itp (a niestety w te mineraly bogata mam ziemie- jak to po budowie)... zreszta do skopania zostalo jakies 150m2 ziemi (jakies 50-80m2 skopalem samemu... tragedia-) )

Poniewaz to jedyna byc moze okazja napiaskowac ziemie wiec chce to zrobic chyba ze sa jakies przeciwskazania (widzie ze nawet czarna ziemia potrafi byc zbita jak skala)

Obecnie wyglada to tak.. sa placki zbite bez zadnej roslinki a sa miejsca gdzie chwasty sa po pas.. od 3 dni roundap wysyla w kosmos chwasty

Jakiej grubosci piasek dodaje sie do ziemi?

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemekk74,

jeżeli nie masz gliny, takiej okropnej, która klei się dio butów, na której możesz jeździć jak Małysz, to nie warto dodawać piasku. Ten czarnoziem, jakiego składu by nie miał będzie bardzo dobrą glebą pod wszelkie rośliny, a pod trawnik przede wszystkim.

Takie jest moje zdanie.

Czym tą ziemię spulchnić przed siewem trawy, to musisz popytać sąsiadów, jak oni to robili u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemekk74,

jeżeli nie masz gliny, takiej okropnej, która klei się dio butów, na której możesz jeździć jak Małysz, to nie warto dodawać piasku. Ten czarnoziem, .

problem w tym ze jakims dziwnym sposobem ta ladna ziemia na 20% powierzchni jest tak zbita ze nawet chwaty w tych miejscach na niej nie rosna.. nie chce sui zastanawiac za 2 lata dlaczego ten poczatkowo sliczny trawnik wyglada jak planeta Mars?

Jezeli nie ma przeciwskazan na piasek a byc moze uchroni mnie to przed sceneria ksiezycowa to dodam piachu..

ALE JAKIEGO, SREDNICA ITP??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruboziarnisty, rzeczny 2-3mm ziarno.

Mam ten sam problem w górach. Glina i iły gliniaste. Trawa zasiana, nawet pieknie wzeszła, tylko...po deszczu gdy psy biegają, wyrywają, a w zasadzie wyślizgują, całe połacie trawo-gliny!!.

Piaskowanie na 2 cm nic nie pomogło.

Teraz trzeba zamówić piach i wysypać na 5 cm, by stworzyć warstwę nośną, przez którą przejdzie trawa. Wiosną przy kolejnej wertykulacji, nieco piachu "wejdzie" w glinę i napowietrzy korzenie.

Początkowe wysypanie gruntu rodzimego torfem, niewiele pomogło. Użyźniło tylko gline, ale nie rozwiązało problemu "ślizgawicy" i wyrywania kęp przy chodzeniu.

Na boiskach piłkarskich piach stanowi 80% podłoża dla trawy.

Więc przy gruncie gliniastym, żyznym, może stanowić spokojnie i 50%.

Horror ...a wydawałoby się, że trawka sama rośnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

A ja się tak zastanawiam. Chcę sobie przygotować grunt pod nawiezienie ziemi. Teraz mam od cholery jakiegoś zielska, z którego żaden raczej nie przypomina trawy :-) w większości perz. I tak się zastanawiam co począć, czy:

1. Rundap

2. 2 tyg przerwy

3. Talerzówka (właśnie jakiego rodzaju maszyną to potraktować, chodzi o to, że aktualny grunt mam nierówny i po tej robocie chciałbym ew. nierówności wygładzić grabiami).

4. Wygrabienie "kotyr" czyli korzeni z łodygami chwastowymi.

5. Nawiezienie ziemi (ta co jest jest niejednorodna gatunkowo na całej działce, poza tym wiadomo, a to spychacze a to kopanie i gdzieś ziemia, gdzieś piasek a jeszcze gdzieś odkryta glina, jak to na budowie...)

 

Czy wnieślibyście jakieś zmiany, kolejności, terminów??

 

No właśnie czy taka koljeność może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Obecnie ziemia pod trawnik przekopana i wymieszana powierzchniowo (w trakcie...) z piaskiem (ziemia generalnie czarna ale miejscami troche brazu widac...)

Czy najpierw "walcowac" a pozniej sypac torf czy odrowtnie? Planowalem torf podzielic na 2 czescie... przed posianiem i po posianiu (przykryc)

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem totalnym amatorem i do tego leniwym i skąpym.

W miejscu, gdzie sikał mój pies i byłem niezadowlolony z trawy w tym miejsju (30m2) przekopałem, odwróciłem skiby na ile sie dało, aby stara trawa nie wystawała, dokładnie podlałem, nawiozłem, zwałowałem a własciwie udeptałem. Gdy sie trochę uleżała dosypałem trochę ziemi w dołach. Potem posiałem trawę, podlewałem i mam teraz piękną a się mniej napracowałem.

 

Arecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem totalnym amatorem i do tego leniwym i skąpym.

W miejscu, gdzie sikał mój pies i byłem niezadowlolony z trawy w tym miejsju (30m2) przekopałem, odwróciłem skiby na ile sie dało, aby stara trawa nie wystawała, dokładnie podlałem, nawiozłem, zwałowałem a własciwie udeptałem. Gdy sie trochę uleżała dosypałem trochę ziemi w dołach. Potem posiałem trawę, podlewałem i mam teraz piękną a się mniej napracowałem.

 

Arecki

 

Oczywiście że można tylko przekopac bez usuwania starej darni

ale ważne jest by przekopać głeboko. Płytkie przekopanie powoduje że resztki trawy gnija, rozkładaja się - jest to niefajne gdy młody trawnik wzrasta na takiej pozywce dla bakterii i grzybów - czesto zdarza się że własnie na tak przygotowanym trawniku ( bez usuniecia darni) rozwijają się grzyby kapeluszowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja to jestem leniwy ogrodnik...

Nie przekopalem nic,opryskalem starane chwasty na starym trawniku,

na jesien nawiozlem kilkanascie ton ziemii+piasek, wyrownalem lata,zwalowalem polewalem woda i przez zime ziemia ladnie osiadla poprawilem walowanie i posialem trawke i wsio ... :D rosnie jak szalona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...