Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie zauważyłeś o czym mowa, to praktycznie monokultura wiechliny wyselekcjonowanej starannie by spełniała swoją rolę (reżim) na boisku, w zamian oczekując starannej pielęgnacji.

Oczywiście jak się da często papu, podniesie trochę kosiarkę to już będzie lepiej. Co do nawozów długo działających - to nie jest panaceum, co nie znaczy że nie warto stosować. Pamiętać trzeba że, szczególnie w przypadku takich mieszanek traw dawki muszą być dużo większe, warto mieć trochę szybko działającego azotu na podorędziu, i oczywiście pilnować podlewania szczególnie jak są to nawozy otoczkowane.

Z wszystkich mieszanek traw sportowych jakie są dostępne na naszym rynku akurat tej (no może jeszcze jednej) w uczciwym sklepie na ogród by nie sprzedali, no ale mamy wolny rynek (amerykankę) :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za rady, jak dla mnie cenne bo jestem początkującą ogrodniczką :wink:

 

Póki co zaczęłam wygrabiać tę żółtą trawę i jak się do tego zabrałam zobaczyłam dopiero w jakiej kondycji jest mój trawnik. Wszystko powyłaziło na wierzch i przed zebraniem wygląda to jak resztki po szczotkowaniu silnie liniącego się psa :lol: :wink: Muszę jednak zaopatrzyć się w coś co pomoże mi łatwiej wyczesywać trawnik bo ręcznie to masakra. Jeżeli chodzi o podlewanie to mam założone automatyczne nawadnianie z czujnikiem deszczu więc to zapewne nie jest przyczyną żółknięcia. Podewam zawsze w godzinach wieczornych, nigdy podczas upałów, nie koszę też nisko. Raczej stawiałabym na po pierwsze zły wybór nasion, po drugie i chyba ważniejsze - zbyt związła gleba (nawieziona gliniasta, tłusta). Myślę, że w tym wypadku najlepsze co mogę zrobić to rozsypać siewnikiem piach aby trochę rozluźnić glebę, nawieźć nawozem zwalczającym mech (bo zauważyłam, że jest go coraz więcej) i na koniec w październiku jeszcze raz nawieźć nawozem jesiennym. Czy dobrze myślę? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i zmiana kolejności przy Twoim nawozie nie ma znaczenia. Nawóz i tak go zniszczy. :roll:

U mnie przy grabieniu rozniósł zarodniki i w efekcie miałem więcej do usunięcia.

Więc może najlepsza kolejność to: antymech, grabienie, antymech :-?

 

Fakt faktem, że chciałem się go pozbyć i jednocześnie zapobiec (to już wapno i napowietrzanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt :( .

 

 

Sam nie próbowałem nawozów z antymchem (stosowałem wapno ogrodnicze).

Na forum pisano jeszcze o popiele. Ważne aby uważać z pH gleby.

No i w moim przypadku dodatkowy efekt dało (niestety ręczno-nożne :) - widły i buty z kolcami) napowietrzanie.

 

Najgorsze, że jazda z trawnikiem czeka mnie prawie od początku - koniec budowy i trawnik wymaga renowacji (miejscami roboty od zera...) :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, jak dla mnie cenne bo jestem początkującą ogrodniczką :wink:

 

Póki co zaczęłam wygrabiać tę żółtą trawę i jak się do tego zabrałam zobaczyłam dopiero w jakiej kondycji jest mój trawnik. Wszystko powyłaziło na wierzch i przed zebraniem wygląda to jak resztki po szczotkowaniu silnie liniącego się psa :lol: :wink: Muszę jednak zaopatrzyć się w coś co pomoże mi łatwiej wyczesywać trawnik bo ręcznie to masakra. Jeżeli chodzi o podlewanie to mam założone automatyczne nawadnianie z czujnikiem deszczu więc to zapewne nie jest przyczyną żółknięcia. Podewam zawsze w godzinach wieczornych, nigdy podczas upałów, nie koszę też nisko. Raczej stawiałabym na po pierwsze zły wybór nasion, po drugie i chyba ważniejsze - zbyt związła gleba (nawieziona gliniasta, tłusta). Myślę, że w tym wypadku najlepsze co mogę zrobić to rozsypać siewnikiem piach aby trochę rozluźnić glebę, nawieźć nawozem zwalczającym mech (bo zauważyłam, że jest go coraz więcej) i na koniec w październiku jeszcze raz nawieźć nawozem jesiennym. Czy dobrze myślę? :D

 

W twoim przypadku problemem jest ciężka ziemia trawa żółknie lub brązowieje. Po dłuższym czasie trawa może stać się wiotka, cienka i rzadka gdzie zacznie występować mech nawet przy wyższym koszeniu ja zdązyłem przeczytać mech już jest. Sprawdź czy możliwe jest wciśnięcie kciukiem zapałki do wilgotnej darni?

 

W twoim przypadku zalecił bym aerację zbyt zbita gleba nie dopuszcza tlenu i powoduje nadmierne zbieranie się dwutlenku węgla co osłabia pobieranie pokarmu i wody. Chcę podkreślić że...!!! wszytkie zabiegi stosowane na trawniku bez podstanie zamiast pomóc szkodzą!!! Nakłuwanie wykonaj tylko w tedy gdy zagęszczenie gleby jest oczywiste. Odróżniamy kilka rodzai aeracji każda z nich ma swoją zasadę Ty Aneczko wykonaj głęboką aerację we wrześniu według tego co piszesz twój trawnik się klasyfikuje.

 

Po dniu lub dwóch wykonaj nawożenie pogłówne mieszanka torfu z suchym piaskiem proporcje 1 do 4 około 1,5kg na m2 równo rozprowadź deską a reszte zamieć tak żeby nie przycisnąć liści trawy. Ten rok masz z głowy przede wszystkim cierpliwości.

 

Bujnej zieleni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundzia, jesteś moim guru 8) :lol: Myślę, że twoje foty dodają nadziei osobom borykającym się z niezaciekawym trawnikiem.

 

Powiedz, jak twój trawnik znosi suszę? Często podlewasz? Aha - nawóz siejesz siewnikiem? Mi coś ostatnio nie wyszło, i są plamy lepiej rosnącej trawy. Jak ustawiasz siewnik przy Florovicie? Zgubiłam gdzieś tą tabelkę :roll:

 

Wysepki są super zaplanowane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiś :)

nawet nie wiem jak mój trawnik znosi suszę, bo nie było w sym roku okazji zeby się przekonac :) padało co jakiś czas, w sumie ani razu go nie podlewaliśmy.

nawóz rozsiewałam siewnikiem, ale tez jeszcze nie umiem tego dobrze zrobić, bo porobiłam pasy :) cały czas się ucze :) ale myśłę ze najlepiej bedzie nawozis na krzyż, czyli tak jak sianie, musze wypróbowac następnym razem...

no miałam ustawiony siewnik na 4 a mam 8 stopni, na 3 słabo i nierówno leciało... ale chyba nawet nie miałam nigdzie tabeli ustawinia tego siewnika... a może przeoczyłam?

hmm...

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

i oczywiście głowa do góry, bo u mnie jak było wszyscy widzą i jak jest tez widza, a trawnik 31 sierpnia bedzie miał dopiero rok od wysiania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie było rewelacyjnie po siewniku (choć przy pierwszym nawożeniu było prawie idealnie), ale bałam się ustawić na większe sypanie (więc chyba na 3 jechałam, i może stąd te plamy).

 

Mundzia, widzisz, u nas jednak trawa żółkła jak było upalnie, przez dłuższy czas. Właściwie to chyba ze 2 razy w tygodniu powinnam podlewać :roll: Ty masz gliniastą ziemię, że tak trzyma wilgoć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, mam raczej gliniaste podłoże i wilgoci było wystarczająco, w tym roku pogoda sprzyja roślinom u nas, oprócz tego ze drzewa i krzewy liściaste mają plamistośc liści (to pewnie przez grzyby) ale ogólnie wszystko bardzo ładnie rośnie, orzech włoski ma metrowe przyrosty, klon palmowy tez :)

oczywiście nie obyło się bez problemów, ale ogólnie ten rok zaliczam do korzystnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundzia jestem zachwycona,masz przepiękny trawnik i ogród :lol:

my dopeiro zaczynamy cokolwiek robić z naszym ogrodem,mieszkamy od roku w nowym domu ale dopiero dzisiaj była koparka która rozgarnęła nam ziemię i teraz chcemy przygotować tą ziemię pod trawnik,na razie jakkolwiek aby tylko było trochę zielono i syn miał po czym biegać :wink:

napisz jeśli możesz jaki masz gatunek trawy bo nie wiem jak się za to zabrać i co siać????

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko może dobierz mieszankę do swoich warunków, a niekoniecznie to co u kogoś wyszło ładnie.

Oczywiście poza glebą, słońcem, użytkowaniem, i co tam jeszcze? acha ewentualnym systemem nawodnienia, ile możesz poświęcić czasu (i kasy) twojemu trawnikowi. dekoracja lub sport niedopasowana do warunków to ciągły kłopot, i duży koszt.

widzisz nawet klimat u Ciebie jakby nieco inny, wcześniejsza i dłuższa ostrzejsza zima, latem też jakby lekko inaczej, nie są to duże różnice ale też mają wpływ.

nie ma to znaczenia w przypadku popularnych mieszanek typu uniwersalna, gazon, itp. ( choć znam taką uniwersal ubożuchną gdzie będzie znaczna różnica)

ale te wysublimowane które wymagają chuchania i dmuchania????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiś :)

nawet nie wiem jak mój trawnik znosi suszę, bo nie było w sym roku okazji zeby się przekonac :) padało co jakiś czas, w sumie ani razu go nie podlewaliśmy.

nawóz rozsiewałam siewnikiem, ale tez jeszcze nie umiem tego dobrze zrobić, bo porobiłam pasy :) cały czas się ucze :) ale myśłę ze najlepiej bedzie nawozis na krzyż, czyli tak jak sianie, musze wypróbowac następnym razem...

no miałam ustawiony siewnik na 4 a mam 8 stopni, na 3 słabo i nierówno leciało... ale chyba nawet nie miałam nigdzie tabeli ustawinia tego siewnika... a może przeoczyłam?

hmm...

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

i oczywiście głowa do góry, bo u mnie jak było wszyscy widzą i jak jest tez widza, a trawnik 31 sierpnia bedzie miał dopiero rok od wysiania :)

 

Mundziu nie przejmuj się pasami podczas nawożenia nauczysz się ja nie sieję na krzyż ani trawy ani nawozów. Aby utrzymać trawnik musisz pamiętać o pielęgnacjach jeżeli masz gliniastą glebę tym bardziej. Lepiej zaopatrz się już w weltykulator na wiosnę będzie trzeba zacząć wertykulację 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wlasnie zakonczylismy zaplanowany na ten rok stan surowy otwarty i jestesmy w przededniu podwyzszenia dzialki o jakies 30 do 40cm. Przeprowadzke planujemy dopiero pod koniec nastepnego roku, ale zastanawiamy sie, czy mozna na tym etapie przygotowac ziemie pod przyszly ogrod/trawnik. Chcialbym sie zapytac, czy powinnismy po nawiezieniu ziemi spryskac/posypac ja jakims srodkiem chwastobojczym, a moze powinienem posiac trawe -przejsciowa, gdyz na razie nie jestesmy raczej w stanie jej regularnie uprawiac?

Z gory dziekuje za wszelkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur, oczywiście że na woisnę wertykulatorem pojedziemy :) teraz czekam na deszcz, bo już sie sucho zrobiło i widac po trawie że potrzebuje :)

ale jest OK

 

maagdaa, my wysiewaliśmy trawę uniwersalną firmy Trawnik Polski lub trawniki polskie. to ponoć ta firma która robi trawy dla barenburga, tylko cenę ma dużo lepsza ;)

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...