Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich i proszę o poradę :)

 

Chcę założyć trawnik ( i to bardzo) Chciałam poczekać, aż wykonane zostanie ocieplenie elewacji, ale wykonawca przesunął termin, a czas leci, tylko patrzeć, a będzie lato.

 

U mnie na działce przed budową wykonawca zebrał i wywiózł humus ( twierdził, ze i tak będziemy kupować ziemie) Pozostało podłoże piaszczysto - żwirowe o bardzo dobrej przepuszczalności ( nawet w wielkie ulewy woda nie stoi na działce) ale też nic tu nie rośnie oprócz pojedynczych krzewinek.

 

Poradzcie proszę, czy wystarczy w tym przypadku nawieść 10 cm ziemi z pola? Czy standardem jest teraz kładzenie maty antychwastowej?

Nie jestem pewna, czy przy takiej glebie w miejsca sadzenia thujek powinnam również do wykopanych dołków nasypać żyznej ziemi?

 

( tylko nie denerwujcie sie, jesli odpowiedzi na pytania wydają sie Wam oczywiste) :)

 

Witam! Moj tesc mial podobny problem i teraz ma trawnik jak dywan. Na kiepska ziemie posypał 2cm podkladu pod trawnik ( spacjalna ziemia pod trawnik, ktora jest jednoczesnie nawozem i kosztuje w hurtowni ogrodniczej 15zł za 80 litrów, cos ala torf w worku) Akurat tesc potrzebowal tego na 2 ary dzialki rekreacyjnej. Rozsypal ziemie wyrownujac grabkami, zasial trawe sportowa 2 razy gesciej niz zalecali na opakowaniu, przysypal nasiona trawy cienka warstwa podkladu pod trawnik, przywalował i ma naprawde trawnik jak dywan. Ja mam duza dzialke , wiec przywioze ziemie uzywana od producenta kwiatów, bo wola za metr szescienny ziemi-torfu od 10-15 zł. Wiekszosc badylarzy hoduje kwaitki na welnie mineralnej ale np od producenta pieczarek tez mozna kupic ziemie. Ziemia z pola tez jest dobra ale musi byc czysta. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, opisze swoj przypadek...

w kolo domu mam a raczej mialem sam piach, postawnosilem wiec w celu zalozenia trawnika nawiezc ziemi i przy okazji wyrownac i podniesc lekko teren.

ziemia przyjechala bardzo ladna, czarna, jak z obrazka...zachcialo sie robic :-)

rozwiozlem wiec taczka 48ton na okolo 450m2 :-(

podczas rozsypywania zauwazylem ze w ziemi jest troche kamieni, ktore wczesniej wygladaly na brylki ziemi i dosc mocno mnie to zmartwilo

po przegrabieniu i wyrownaniu deska, zaczalem to walcowac i tu pojawily sie pierwsze klopoty, ziemia sie slabo ubijala pod walcem z powodu duzej ilosci kamienia !

postanowilem to bardzo mocno podlac tak zeby ziemia cala przemokla i sama "siadla"

efekt mniej wiecej porazajacy - woda oplukala wszelkie kamienie jakie byly na/w ziemi tak ze z czarnego placu zrobil sie kolorowy,

ziemia jest pelna zwirku, bialych, czerwonych, zielonych kamyczkow srednicy od 1-2 do 5-10mm - porazka !

dzis zageszczarka ubilem caly plac

sasiad kpi ze mialem zakladac trawnik a wylalem asfalt - tak to doslownie wyglada !

co robic?

strzelic sobie w glowe?

 

kupilem w casto podklad WOKAS do trawnikow (50ltr, 7,90 PLN), i mam zamiar na wierzchu dac warstwe 1-2 cm przed wysiwem (podklad bardzo ladnie wyglada)

 

prosze o proade czy to cos da?

 

czy moze wysiac na to co mam ziemio-zwir i potem opruszyc tym podkladem trawnikowym i zawalcowac?

 

dzis po pracy zageszczarka caly czas lalem wode bo ziemia jest dosc mocno ubita i myslalem ze woda bedzie zle wsiakac, ale zraszajac przez 5 godzin byly 3 male kaluze w dolkach ktore doc szybko wsiakly po wylaczeniu wody

 

rece mi juz opadaja....

Edytowane przez jarek79kk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, opisze swoj przypadek...

w kolo domu mam a raczej mialem sam piach,

Co to znaczy sam piach? Żółty, luźny, sypki piach kopalniany miałeś na całym terenie? A co na głębokości 0,5m, 1m w głąb? Też piach?

 

rozwiozlem wiec taczka 48ton na okolo 450m2

48 ton to ok 30m3, to daje warstwę nasypową ok 7cm na powierzchni 450m2. Zgadza się?

 

ziemia sie slabo ubijala pod walcem z powodu duzej ilosci kamienia !

Te 7cm słabo się wałowało? Czy przekopywałeś wcześniej ten piach i to dlatego?

 

kamyczkow srednicy od 1-2 do 5-10mm - porazka !

Hmm, to nie są jakieś porażająco wielkie kamienie, dużo ich było? Zdjęcie...

 

dzis zageszczarka ubilem caly plac

sasiad kpi ze mialem zakladac trawnik a wylalem asfalt - tak to doslownie wyglada !

Sąsiad ma rację, zagęszczarką to można sobie ubijać jak chcesz zrobić placyk z nawierzchnią ziemną utwardzoną, a nie pod trawnik!

 

kupilem w casto podklad WOKAS do trawnikow (50ltr, 7,90 PLN),

Moim zdaniem niepotrzebny wydatek.

 

i mam zamiar na wierzchu dac warstwe 1-2 cm przed wysiwem (podklad bardzo ladnie wyglada)

prosze o proade czy to cos da?

Nie, tylko będzie przez chwilę ładnie wyglądać. Jak przeschnie to wiatr to zwieje z tego Twojego asfaltu, a tam gdzie nie zwieje, to torf wysychając może porozrywać młode, delikatne korzenie traw.

 

czy moze wysiac na to co mam ziemio-zwir i potem opruszyc tym podkladem trawnikowym i zawalcowac?

Nie. Powód jw.

 

dzis po pracy zageszczarka caly czas lalem wode bo ziemia jest dosc mocno ubita i myslalem ze woda bedzie zle wsiakac, ale zraszajac przez 5 godzin byly 3 male kaluze w dolkach ktore doc szybko wsiakly po wylaczeniu wody

Hmmm, to znak, że może nie jest jeszcze tak źle (i że masz sporo tego piachu, faktycznie...)

 

co robic?

Wzruszyć mocno grabiami wierzchnią warstwę "asfaltu" (te nasypane 7cm), lekko zwałować (tak by nie uzyskać jednolitej ja asfalt powierzchni - taka powierzchnia szybciej i głębiej przesycha, a wiatr wywiewa z niej nasiona), lekko przegrabić wierzchnią warstwę (2cm), wysiać nasiona traw, dużo ale delikatnie podlewać. A jak trawa już urośnie to: kosić, nawozić, podlewać, kosić, nawozić , podlewać itd, itd...

Jeśli chcesz użyc ten podkład torfowy to lepiej bedzie wymieszać go z wierzchnią warstwa gleby.

Gleba piaszczysta (piasek słabo gliniasty) nie jest złym podłożem pod trawnik (pod warunkiem, że masz nawadnianie).

Powodzenia.

Edytowane przez dorota.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEKUJE ZA SZYBKA REAKCJE...PONIZEJ ODPOWIEDZI

 

Co to znaczy sam piach? Żółty, luźny, sypki piach kopalniany miałeś na całym terenie? A co na głębokości 0,5m, 1m w głąb? Też piach?

PIACH TO PIACH :-) MIEJSCAMI JAK W PIASKOWNICY LUB NA PLAZY ZWYCZAJNY ZOLTY, UZYWALEM GO NAWET CZASAMI DO DROBNYCH PRAC MURARSKICH W OGRODZIE, MIEJSCAMI JAKBY BARDZOEJ CIEMNY "ZIEMIASTY" ALE GENERALNIE WSZEDZIE ZOLTY PIASEK

 

48 ton to ok 30m3, to daje warstwę nasypową ok 7cm na powierzchni 450m2. Zgadza się?

TAK, ZGADZA SIE, GDZIENIEGDZIE 5 A GDZIENIEGDZIE 10-12 CM - WYROWNANIE TERENU

 

Te 7cm słabo się wałowało? Czy przekopywałeś wcześniej ten piach i to dlatego?

TAK WCZESNIEJ PRZEKOPYWALEM TEN PIACH BO BYL POROSNIETY CHWASTAMI I ROZNORAKIMI ROSLINAMI, KTORE PO PRZEKOPANIU WYGRABIALEM

 

Hmm, to nie są jakieś porażająco wielkie kamienie, dużo ich było? Zdjęcie...

ZDJECIE WRZUCONE

 

Sąsiad ma rację, zagęszczarką to można sobie ubijać jak chcesz zrobić placyk z nawierzchnią ziemną utwardzoną, a nie pod trawnik!

JAKOS TO UBIC MUSIALEM...TERAZ LEKKO ROZGRABIE WIERZCHNIA WARSTWE...

 

Moim zdaniem niepotrzebny wydatek.

MOZE I TAK, NIE ZNAM SIE...

 

Nie, tylko będzie przez chwilę ładnie wyglądać. Jak przeschnie to wiatr to zwieje z tego Twojego asfaltu, a tam gdzie nie zwieje, to torf wysychając może porozrywać młode, delikatne korzenie traw.

PRZEGRABILEM DZIS KAWALEK MOJHEGO ASFALTU I POSYPALEM LEKKO TYM PODKLADEM (1 WOREK 50 LTR) I ROZGRABILEM, WYSZLO NA 6m2

 

Wzruszyć mocno grabiami wierzchnią warstwę "asfaltu" (te nasypane 7cm), lekko zwałować (tak by nie uzyskać jednolitej ja asfalt powierzchni - taka powierzchnia szybciej i głębiej przesycha, a wiatr wywiewa z niej nasiona), lekko przegrabić wierzchnią warstwę (2cm), wysiać nasiona traw, dużo ale delikatnie podlewać. A jak trawa już urośnie to: kosić, nawozić, podlewać, kosić, nawozić , podlewać itd, itd...

Jeśli chcesz użyc ten podkład torfowy to lepiej bedzie wymieszać go z wierzchnią warstwa gleby.

Gleba piaszczysta (piasek słabo gliniasty) nie jest złym podłożem pod trawnik (pod warunkiem, że masz nawadnianie).

Powodzenia.

WLASNIE ZASTANAWIAM SIE NAD NAWADNIANIEM, TYLKO....WYDATEK FINANSOWY MUSZE JESZCZE PRZEMYSLEC....

2012-05-14-174.jpg

2012-05-14-176.jpg

2012-05-14-173.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo przepuszczalne podłoże, nawadnianie może okazać się niezbędne. Rozważ wysiew specjalistycznej mieszanki na suche tereny.

Dlaczego lepiej nie używać zagęszczarki? Bo zbytnie ubicie gleby, utrudnia lub nawet uniemożliwia rozwój korzeni traw (brak przestrzeni dla powietrza). Gdybyś tak potraktował podłoże gliniaste to już byłoby "pozamiatane"...

Nawiozłeś sobie podłoże mocno żwirowe, trudno coś doradzić w takiej sytuacji nie będąc na miejscu.

Nie napisałeś jak wysokie masz pH - nieco wyższe ( do 7) odpowiada życicy, kostrzewie trzcinowej (doskonała na suche stanowiska) i wiechlinie łąkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, co do nawadniania to wlasnie wstrzymalem sie z zakupem trawy i jednak zrobie jeszcze nawadnianie, co do mieszanki trawy to mysle o barenbrug http://allegro.pl/trawa-na-tegoroczna-susze-15kg-promocja-barenbrug-i2347500268.html (mozna wstawiac linki?)

co do zageszczarki to dobrze wyrownala teren a teraz to lekko spulchniam szpadelkiem wbijajac go na pol sztycha co 5-10cm:-) robota glupiego, ale coz....jak koncowy efekt ma byc zadowalajacy to jestem w stanie sie poswiecic

ph na poziomie 7-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawadnianie = bardzo dobra decyzja.

Wybrana mieszanka ma sporo życicy, więc jeśli będziesz podlewał to szybko i ładnie się zazieleni. Trochę dużo kostrzewy czerwonej - pH w granicach 7-8 nie będzie jej służyć. Za to przy dobrym nawadnianiu wiechlina Baron ma spore szanse.

I tak będziesz dziubał raz koło razu cały trawnik? Hmm.

Ja bym na Twoim miejscu wolała jednak nawieźć więcej odpowiedniej ziemi na jakąś ograniczoną powierzchnię i tam zrobić trawnik extra-lux, a na reszcie działki kwietną łąkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiozlem prawie 50ton wlasnie tak jak chcemy zeby byl trawnik

 

tam gdzie maja byc jakies kwiaty nie kawity to juz sa i wiecej nie chcemy

 

teraz dziubie wlasnie raz po razie, jakos leci, ne jest az tak zle...

 

dolozyc wiecej ziemi za bardzo nie mam jak, bo...

do wysokosci kostki w okolo zostalo juz 1-2 cm

moglbym zebrac troche z 2-3-4cm tylko gdzie ja to wywioze?

 

musze to wysiac jakos

 

jak zmienic zasadowa glebe? nawozeniem? waponowaniem sie odkwasza, tak?

 

jakie nasiona traw, wzglednie moze jakas sugestia co do producenta, typu...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia ile nawiozłes ton. Liczy się to, że nawiozłeś warstwę grubości 7cm żyznego podłoża (z czego sporą część zajmują kamienie) na piasek. Wg mnie to mało. (BTW, znam ogród, w którym w takiej sytuacji właściciel uparł się nawieźć 50cm).

Z wybranego podłoża można np usypać pagórki (oczywiście jeśli pasuje to do ogrodu i okolicy).

 

 

jak zmienic zasadowa glebe? nawozeniem?

 

Trudna sprawa, jeśli głębiej zalegające warstwy też mają odczyn zasadowy. Najprościej nawieźć podłoże o odpowiednim pH i w trakcie uprawy stosować nawozy fizjologicznie kwaśne.

Można też dodać siarkę lub kwas ortofosforowy, ale to już bardziej zaawansowane metody.

 

waponowaniem sie odkwasza, tak?

 

Tak

 

jakie nasiona traw, wzglednie moze jakas sugestia co do producenta, typu...???

 

Pisałam wyżej, były też dyskusje w wątku obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób które mogą coś doradzić lub zmagały się z podobnym problemem.

Moja działka leży na południowych obrzerzach Wrocławia, grunt tutaj głównie gliniasty, jak popada to lepiej nie chodź po działce a jak słucho to skorupa twarda jak kamień. Nawiozłem dodatkowo na działkę dodatkowo 300 ton czarnoziemi, ziemia 1/2 klasy. Okazuje się że i ona specjalnie dobra nie jest na ziemię wokół domu. Jak popada - stoi woda, ziemia klei się do butów. Chciałbym na tym założyć trawnik, posadzić tujki wokół płotu.

Wiem, że trzeba by było zmieszać to z piaskiem a potem zwerykulować. Wszystko fajnie - tylko z jakim dokładnie piaskiem ? O jakiej ziernistości ? Ile tego piasku żeby ziemia miała jaką taką przepuszczalność ? Czy 5-8 cm warstwa wystarczy czy może konieczne byłoby wiecej ? Jeżeli więcej to jak to zwerykulować jak zazwyczaj wrtykulacja odbywa sie do głębokości ~15cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wymieszałeś glebę nawiezioną z istniejącą? Rozluźniłeś drobnym żwirem?

 

Teraz masz dwie warstwy - dolną nieprzepuszczalną glinę i górną nasiąkliwy jak gąbka czarnoziem. Nic dziwnego, że stoi woda, bo gdzie ma spływać?

 

Nasypywanie żwiru na czarnoziem niestety nie da efektów. Trzeba było go mieszać warstwami z pierwotną glebą i czarnoziemem.

 

Wertykulacja nie jest zabiegiem, jaki stosuje się do mieszania ziemi. Wertykulacja to zabieg cięcia darni w dojrzałym trawniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wertykulacji - koledze chodzi chyba raczej o posłużenie się kultywatorem (ogrodowym czy rolniczym) który kruszy, spulchnia, miesza itp. glebę. Ja właśnie tak planuję, jak nawiozę trochę ziemi (oby tylko dobrej) tak jak Ty romarm, wynajmę jakiegoś rolnika z okolicy aby trochę sobie kultywatorem pojeździł po mojej działeczce - takie mam plany :) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...