Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Elfir, w jakiej kolejnosci i odstepach czasowych nalezy zrobic:

1. koszenie,

2. oprysk na dwuliscienne

3. oprysk na "pieczarki"

4. Nawozenie?

 

z gory dzieki.

 

 

opryski lepiej robić przez koszeniem, aby powierzchnia wchłaniania środka przez niechciane rośliny była jak największa.

nawożenie po koszeniu.

między opryskami może być jeden dzień przerwy. I jeden -dwa dni do koszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uszeregowanie czynności.

Co do wertykulacja jak i aeracji. Kiedy zaczynać jak trawnik założony w tym roku ?

 

wertykulację możesz w przyszłym roku wiosną.

Aeracja - zabieg stosuje się raczej na udeptywanych trawnikach na ciężkich glebach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powinienem zrobić z trawnikiem,, który bedzie zasypany (podniesienie poziomu o 7-9cm)

Aktualnie istniejący trawnik jest przyzwoitym stanie, czasem jakiś mlecz, babka, czy koniczyna.

Planuję zasypanie tego we wrześniu.

 

najlepiej usunąć. Nawieziesz ziemi i dolna gnijąca warstwa zbitej darni będzie blokować ukorzenianie się nowego trawnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wertykulacja jak i aeracji. Kiedy zaczynać jak trawnik założony w tym roku ?

 

Ja bym nie ruszal na wiosne i cala akcje przesunal jeszcze na wiosne o rok dalej. To co teraz wydaje sie juz byc trawnikiem, to dopiero jego slaby zalazek i raczej ziemi tak nie ubiles, zeby trzeba bylo od razu wertylulowac, bo bys go zadeptal. Na zabiegi mechaniczne jeszcze przyjdzie czas i wtedy trawnik Ci sie odwdzieczy. Spokojnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W maju tego roku nawiozłem ziemi około 20 wywrotek (pod spodem glina,bagno). koparkowy który mi tą zięmię rozrzucał miał pomysł, żeby tą zięmię łychą ugniatać po rozrzuceniu efekt jak po walcu, ziemia trochę się pod butem uginała bo była mokra. Niby, że nie będzie się noga zapadać i nie trzeba czekać aż się uleży. I tu popełniłem błąd który zapisałbym złotą czcionką w zeszycie błędów podczas budowy-zgodziłem się. Pomysł wydał mi się dobry. Z czasem jak ziemia wyschła zrobiła się jak beton. Posiałem trawkę, trawka rośnie ale w miejscach gdzie ziemia była mocniej ubijana trawa jest słaba, żółta jak mi się wydaje słabo zakorzeniona. Dzisiaj lałem wodę aż ziemia cała chodziła i widłami nakłuwałem i ruszałem ziemie żeby się rozbiła. Mam przestrogę nie róbcie tak jak ja i pytanie czy w tej sytuacji dobrze robię? Ewentualnie co mogę zrobić innego bo roboty przy tym jest strasznie dużo. Mam widły i 600-700 metrów trawy do obskoczenia, w dzień zrobiłem może 50metrów. Czytałem, że areację należy przeprowadzać jak śrubokręt wchodzi z oporem w ziemię u mnie po centymetrze jest walka żeby go dalej wepchać. A tam gdzie wchodzi łatwo trawka ma się dobrze. Czytałem gdzieś przed tym rozrzucaniem ziemi, że trawa lubi ubitą ziemię i to mnie chyba wtedy przekonało żeby ubijać :bash: Edytowane przez K&M_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do areacji jest specjalna maszyna. Ręcznie to można na 10 m2 trawnika robić :)

 

http://ogrodosfera.pl/blog/wp-content/uploads/2016/08/lawn-aerator.jpg

 

Ale samo nakłuwanie nic nie da. Otwory trzeba zasypać piaskiem.

 

Facet nie popełnił błędu ubijając. Ty popełniłeś - kupując ciężką glinę. Gdybyś nawiózł glebę piaszczysto-próchniczną nic by się nie stało nawet po solidnym ubiciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. No cóż nie wydaje mi się, żeby to była glina. Bardziej brązowa piaszczysta ziemia, lekka. Pod nią mam w każdym razie 100% glinę pierwszej klasy. Może jakoś oddziaływuje na to co mam na górze. W każdym razie tam gdzie nie ubijał rogi, zakamarki ziemia jest dalej nie zbita,lekka. Tam gdzie ubijał już przy sianiu miałem wątpliwości i próbowałem rozbijać. Bo w najgorszym miejscu jest jak kamień zbita tak, że szpadel nie wchodzi. Jak się rozbije to lekka ziemia nie klei się. Po prostu wydaje mi się przesadził ubił mi miejscami jak pod autostradę. No nic plan mam taki biorę widły leje wodą i rozbijam. Roboty będzie trudno. Już z chwastnicą wojowałem z 15 worków 180 litrów zebrałem samego chwasta :cool: wiem to chyba nie było normalne trzeba było to chemią zlać ale mam małe dzieci i w końcu chciałem na tą trawę je wpuścić ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możecie powiedzieć jak po aeracji zasypywać piaskiem? kupiłem nakładki na buty z kolcami, nakłuwanie ziemi jest OK, ale co dalej? mam rozsypać piasek na wierzchu tak jak bym siał trawę i liczyć, że spłynie do otworów przy deszczu/podlewaniu?

 

udało nam się założyć całkiem udany trawnik na gliniastym podłożu (ewentualnie na cienkiej warstwie torfowej ziemi):

DSC_1801.jpg

 

 

i nie chciałbym go stracić, bo kosztowało to sporo wysiłku.

 

na jesień zakładamy drugą część po drugiej stronie domu, tym razem zmieszam trochę tę glinę z piaskiem i na wierzch nasypię czarnej ziemi.

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...