Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A po co się wybiera te kilka cm ziemi?

A jak jest z ew. nawożeniem? Rozumiem, że wtedy dajemy nawóz bezpośrednio pod rośliny?

Kilka cm pozwoli połozyc na wierzch korę i zrobić misę. Kora powinna być niżej aby kosiarka o nią nie zawadziła nożem.

Nawozić mozna w płynie lub normalnie. Wtedy deszcz pomoże w rozpuszczeniu nawozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawieziono ok 40 przyczep torfu lekkiego PH 7-7,5 -działka wymagała zniwelowania różnic w poziomie, a rodzice żony kopali na polu zbiornik na wody opadowe (więc 2 pieczenie przy jednym ogniu :D ). Po rozplantowaniu tego torfu poziom działki średnio podniósł się o ok 15 cm. Leży sobie tak już od miesiąca. Jutro mam zamiar spryskać wszystko co wyrosło Rundapem i za ok. 3-4 tygodnie usunąć uschnięte zielsko. Czy po usunięciu zielska koniecznie muszę ten torf przemieszać z podłożem pierwotnym? Czy mogę siać trawę bezpośrednio na odchwaszczony torf? Czy przed wysianiem powinienem to jeszcze zwałować? (jest bardzo miękko)

Proszę o radę.

 

Sakus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki efekt da nawiezienie ziemi na nie równą działkę o podłożu gliniastym (porośniętą chwastami, trawą i koniczyną) bez wcześniejszego przeorania ziemi? Czy można w ten sposób uzyskać ładny trawnik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki efekt da nawiezienie ziemi na nie równą działkę o podłożu gliniastym (porośniętą chwastami, trawą i koniczyną) bez wcześniejszego przeorania ziemi? Czy można w ten sposób uzyskać ładny trawnik?

Może nie do końca odpowiedź na to pytanie, ale podobne zdanie jak zacytowane powyżej czytałam już wiele razy i zawsze zastanawiam się dlaczego koniecznie chcecie nawozić nową ziemię. Przecież zazwyczaj te działki na których teraz macie domy były polami uprawnymi i jeszcze dodatkowo (oprócz oczywście kwestii budowalnych) ściąga się humus (nazywany często matką ziemią) żeby tego nie zniszczyć. Gdy mamy już posprzątaną działkę po budowie to wystarczy często dobrze przeorać lub przekopać, dla ożywienia życia biologicznego posiać coś na nawóz zielony, ponownie zakopać i często to już absolutnie pod trawnik wystarczy. Jeśli jeszcze do tego dołożymy nawozy sztuczne lub obornik, ewentualnie trochę torfu (choć niekoniecznie) to już szczyt szczęścia dla ziemi.

Nie zapominajcie, że główną metodą uprawy ziemi jest orka tj. widły amerykanki (łatwiej wybiera się perz i inne stałe chwasty) i trochę treningu dla mięśni. Kopiemy głęboko, na 2 sztychy (tj. 2 głębokości wideł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam trawnik.

 

Wykonałem do tej pory:

- oprysk roundapem;

- skoszenie uschniętych chwastów po 2 tygodniach;

- przekopywanie na 1.5 sztycha 400 m kw. wraz z usunięciem perzu i śmieci;

- teren wyrównany grabiami i 2 m. deską plus paleta obciążona kamulcami;

 

Czy siać trawę teraz w czerwcu /ryzyko -> w sierpniu nikt nie będzie podlewał / czy wstrzymać się do jesieni / i wtedy w jakim jesiennym miesiącu wysiewać/?

Czy odczekać jak odrosną obecnie chwasty i jeszcze raz roundap zaordynować.

Czy można jakiś przedplon zastosować / jak jesienia wysiewac chciałbym trawkę/, ma to sens?

woytek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NATKA

 

 

ja kupiłam barenburga w hurtowni ogrodniczej. Cena nie taka straszna. Poszukaj w wiekszych hurtowniach ogrodniczych.

Aha uwazaj bo jest barenburg w workach po 5 kg bez zadnych oprócz nazwy napisów_ to barenbugr na zacienione miejsca.

Fajnie wyglada barenburg sport i barenburg gazon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NATKA

 

 

ja kupiłam barenburga w hurtowni ogrodniczej. Cena nie taka straszna. Poszukaj w wiekszych hurtowniach ogrodniczych.

Aha uwazaj bo jest barenburg w workach po 5 kg bez zadnych oprócz nazwy napisów_ to barenbugr na zacienione miejsca.

Fajnie wyglada barenburg sport i barenburg gazon

I ja kupiłam Barenbruga (rapid) - w sklepie internetowym http://www.gardenshop.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. W końcu wykorzystałem worki po korze do przykrycia ziemi, korę przegrabiłem i przysypałem nią worki.

Worki foliowe chyba nie są dobrym rozwiązaniem. Nie pozwalają glebie oddychać i pobierać wody.

Proponuje czarną agrowłókninę - kupiłem ostatnio 3,2 x 10 m za 60 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli rozumieć jak to jest z tą trawą. Mam teraz trzy gatunki: uniwersalną, gazonową i samosiejkę (po jakieś 8 arów każdej) (około 3-4 godziny koszenia raz w tygodniu) (jeśli będzie potrzeba to podam firmy, gatunki, skład, sposób siewu, zdjęcia itd.) Jestem trochę zaszokowany bo miałem o trawie całkiem inne mniemanie. Podobno gazonowa bardzo wolno rośnie, a u mnie wychodzi jej 1-2 cm dziennie! Po skoszeniu jest piękna, ale miała wolno rosnąć!!! Natomiast uniwersalna rośnie 1-2 cm na tydzień. Gazonowa jest jasna i grubo (szeroko) liścienna, a uniwersalna jest ciemna i ma cienkie listki. Na gazonie zgodnie z opinią widać ślady po przejściu , nie mówiąc o przejechaniu taczką. Uniwersalnej nic nie rusza. Wszystkie koszę na maksymalnie podniesionej kosiarce. Zapomniałem napisać o samosiejce którą zachwycałem się w tym wątku wcześniej. Totalna pomyłka. Idzie pod randap. Z sianymi trawami to jak 1 do 1000.

Teraz czekam na deszcz, bo mam następne kilka arów do obsiania i znów zmienię gatunek (różne gatunki trawki bardzo ładnie się komponują)

Ta nowa nie będzie deptana. Powinna być maksymalnie dekoracyjna. Tempo wzrostu nieistotne. Ważne by była inna niż pozostałe. Myślę o Barenburgu gazonowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Trzy tygodnie temu posialiśmy trawę firmy Barenburg, wykiełkowała po tygodniu lecz razem z nią pojawiły się chwasty. Dlatego też mam pytanie czy już po pierwszym koszeniu potraktować ją opryskiem na chwasty i jakim czy poczekać do wiosny. Następne pytanie czy i czym nawieźć młody trawniczek. Dodam tylko że przed siewem trawy nie pryskaliśmy żadnym środkiem chwastobójczym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tygodnie temu posialiśmy trawę firmy Barenburg, wykiełkowała po tygodniu lecz razem z nią pojawiły się chwasty. Dlatego też mam pytanie czy już po pierwszym koszeniu potraktować ją opryskiem na chwasty i jakim czy poczekać do wiosny. Następne pytanie czy i czym nawieźć młody trawniczek. Dodam tylko że przed siewem trawy nie pryskaliśmy żadnym środkiem chwastobójczym.

 

Po pierwszym koszeni daj trawie z tydzień i zerknij ile jest chwastów - są takie które po 2-3 koszeniach znikają

te które nie znikną po 3 koszeniach potraktowałbym STARANE ( nie poźniej niż w końcu sierpnia, na początku września)

Nawóz trawnikowy możesz dać już teraz ale bardzo małą dawką np: 1/4 tego co zalecają - 0,5 - 1 kg na 100 m kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tygodnie temu posialiśmy trawę firmy Barenburg, wykiełkowała po tygodniu lecz razem z nią pojawiły się chwasty. Dlatego też mam pytanie czy już po pierwszym koszeniu potraktować ją opryskiem na chwasty i jakim czy poczekać do wiosny. Następne pytanie czy i czym nawieźć młody trawniczek. Dodam tylko że przed siewem trawy nie pryskaliśmy żadnym środkiem chwastobójczym.

 

 

Beata

 

ja tez sialam barenburga - przed siewem razem dany byl nawoz Hydrokompleks.Jak masz siewnik to na nr 4 i spoko mozna sypac.Musisz po tym podlac. Tez mam ciut chwastow.

Wiekszosc ogrodnikow starane kaze pryskac w przyszlym sezonie.Teraz staraj sie czesto kosic nawet 2 razy w tyg, i recznie rwac chwasciory ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...