Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój trawnik ma już ponad 2 tygodnie, na 1 rzut oka wygląda ładnie ale niepokoją mnie następujące rzeczy :

 

- czy nie jest czasem za rzadki, wiem że jest tam kilka gatunków nasion o różnym czasie wegetacji i ostateczny efekt będzie widoczny po 6 tygodniach.

- nie podobają mi się roślinki z listkami, zakładam że prawidłowe są tylko te " igiełki " a wszystko inne jest niepożądane i należy to usunąć. Czy zostaje tylko ręczne wyrywanie chwastów, czy po jakim czasie, koszeniu trawa pokona chwasty i nie da urosnąć nowym ?

 

Rozumiem, że czekam teraz aż trawa będzie miała 10 cm, przycinam ją do 6 - 7,5 cm, i potem do 4 cm. Lepiej mało a często

 

 

380d53621b7f08f8med.jpg

 

29e9ebd1073ec952med.jpg

 

b3053240c1aed035med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też na początku się tak przejmowałem trawnikiem, ale powiem Ci, że z perspektywy czasu widzę, że to było niepotrzebne. Tym bardziej, że trawa u Ciebie ładnie rośnie. Poczekaj te 6 tygodni czy nawet 8 i wtedy zobaczysz czy robić dosiewki. Chwastami się nie przejmuj, z czasem się ich pozbędziesz. Koszeniem chwastów całkiem nie usuniesz, ale jeśli nie brzydzisz się oprysków to spryskasz w przyszłym roku jakimś chwastoksem i będzie git.

Skracanie trawy o 1/3 nie jest wcale takie proste. Nawożona trawa szybko rośnie i trzeba by ją kosić min 2 razy w tygodniu. Ale zawsze pojawi się jakiś problem, a największy problem to opady, które raczej nie przejmują się grafikiem koszenia trawnika.

Dla mnie skracanie trawy o 1/3 jest niewykonalne, przestałem się tym przejmować i koszę jak mi pasuje.

Edytowane przez Mobe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponawiam swoje pytanie:

 

jesienią natomiast wypróbowany i sprawdzony - Multigreen Autuno. Minusem jest cena. ale faktycznie wiosną lepiej te trawniki wyglądają. Termin zależy od pogody. Wrzesień/ pażddziernik.

 

tylko raz na jesień?

 

jak używać nawozów jesiennych? kiedy ostatni raz sypać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądam się za nawozem jesiennym do trawy. Myślę o Yara Vila jesiennym. Skład: NPK (Mg) (S) 6-12-25 (+2) (+6,5).

Wiem, że są lepsze (np. Multigreen Autuno), ale też droższe.

 

Czy ta Yara Vila jesienna może być od biedy, czy to raczej słaby nawóz?

 

Będzie OK. Ja swego czasu testowałem nawet jesienną polifoskę i dała rady. Yara sie nada.

 

Mój trawnik ma już ponad 2 tygodnie, na 1 rzut oka wygląda ładnie ale niepokoją mnie następujące rzeczy :

 

- czy nie jest czasem za rzadki, wiem że jest tam kilka gatunków nasion o różnym czasie wegetacji i ostateczny efekt będzie widoczny po 6 tygodniach.

- nie podobają mi się roślinki z listkami, zakładam że prawidłowe są tylko te " igiełki " a wszystko inne jest niepożądane i należy to usunąć. Czy zostaje tylko ręczne wyrywanie chwastów, czy po jakim czasie, koszeniu trawa pokona chwasty i nie da urosnąć nowym ?

 

Rozumiem, że czekam teraz aż trawa będzie miała 10 cm, przycinam ją do 6 - 7,5 cm, i potem do 4 cm. Lepiej mało a często

 

 

380d53621b7f08f8med.jpg

 

29e9ebd1073ec952med.jpg

 

b3053240c1aed035med.jpg

 

ad. 1 docelowy i ostateczny wygląd zyska po roku a nie 6 -8 tygodniach ;) dosiewki jeśli w ogóle to dopiero wiosną. Kiepenkerl ma taką magiczną właściwość że pięknie się zagęszcza więc należy czekać... w pierszej kolejności na wszystkie odmiany a póóźniej daj szansę na rozkrzewienie. Piękny trawnik jest dla cierpliwych ;)

 

ad. 2. większość chwastów wyeliminujesz koszeniem. Te które zostaną albo wyrwiesz albo opryskasz - do wyboru. ja nie stosuję u siebie chemii i udaje mi się utrzymać trawnik bez chwastów mimo bezpośredniego sąsiedztwa łąk i pól (bezpośrednie znaczy pół metra za granicą trawnika są już chwasty polne...

 

ponawiam swoje pytanie:

 

 

 

jak używać nawozów jesiennych? kiedy ostatni raz sypać?

ja ciągle sypię letnie nawozy ale już w dawce ok. 75-80 %. Jesienny jeszcze nie teraz. Wrzesień/październik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszyskich,

 

w przyszłym sezonie będę zakładał trawnik na glinie. Planowałem nawieźć "czarnoziem" sprzedawany lokalnie ale w oko wpadł mi produkt, który wytwarzany jest z odpadów zielonych przez zakład utylizacyjny (wysypisko):

 

„Środek poprawiający właściwości gleby ED1000” Produkt jest idealny jako bezpośrednie podłoże trawnikowe jak również jako polepszacz gleby dla innych roślin ozdobnych. Jest czysty mikrobiologicznie, nie zawiera nasion. Jest to produkt o właściwościach nawozowych, wspomagających uprawę roślin. Powstaje on podczas naturalnego procesu kompostowania biomasy – trawy, liści, gałęzi, trocin itp. Otrzymany w ten sposób humus stanowi ważny składnik gleby, zawierający podstawowe dla roślin składniki pokarmowe takie jak azot, fosfor oraz potas. Poprawia on strukturę gleby, zwiększa jej pojemność wodną, czyni ją bardziej przepuszczalną dla powietrza, znacznie poprawia plonowanie roślin.

http://ekodolina.pl/sprzedaz-surowcow-produktow/sprzedaz-produktow/srodek-polepszajacy-wlasciwosci-gleby/

 

co sądzicie, warto w to zainwestować jako bezpośrednie podłoże zakładanego trawnika? Jak to stosować, może przemieszać z gliną? Szczerze mówiąc cena jest zachęcająca bo to 18pln za tonę (1,4m3)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę do M.A.G-a czy mógłbyś ocenić swoim fachowym okiem co jest nie tak z moim trawnikiem. Zbyt dużo wody?

Trawa marki Kalnas Wimbledon- mieszanka Wiechliny łąkowej, Kostrzewy czerwonej i Rajgrasy angielskiej. Trawa posiana cztery tygodnie temu na podłożu mineralnym. do tej pory mam dwa koszenia za sobą, pod koniec tygodnia kolejne i przymierzam się do pierwszego nawożenia. Czy nawóz podniesie trawę w rdzawym kolorze? Wydaje mi się, że on wolniej rosnie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

5 (1).jpg

 

3.jpg

 

2 (1).jpg

 

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dyskusje ucichły, ale może ktoś się wypowie :)

Przyszła pora i na mnie, trzeba założyć trawnik.

Ziemia jest żyzna, klasa IIIb, ale strasznie zachwaszczona. Chwasty różne, ale w 80% perz.

W tej chwili wszystko zostało potraktowane roundapem i pięknie uschło. Dlatego proszę o poradę jakie kroki mam stawiać dalej. Plan jest taki, skorygujcie jeżeli piszę głupoty.

1. Przejechanie całości glebogryzarką.

2. Powyciąganie z ziemi tyle wysuszonych chwastów ile się uda

I albo

3. Wyrównanie i nawiezienie ziemi pod trawnik (brakuje ok. 10-15 cm)

Albo

3A. Czekanie 2 tygodnie aż wzejdą chwasty, znowu roundap, odczekanie 2 tygodnie, wygrabienie ręczne i dopiero nawiezienie ziemi pod trawnik (brakuje ok. 10-15 cm)

4. Sianie ręczne trawy, przysypanie cieniutką warstewką ziemi, wałowanie

5. Podlewanie, podlewanie, podlewanie.

6. Nawożenie. Czym? Po jakim czasie? A może od razu nawóz z trawą? (jaki?)

7. Pierwsze koszenie gdy trawa ma 10 cm.

Będę wdzięczna za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw nawieź ziemi, po tym czekaj na chwasty, bo będą z tej nowej ziemi (nasiona). Później znów chemia, albo na kolanach.

 

Nawóz przedsiewnie warto dać. Ja nie dałem i problemy były (parę stron wcześniej) - po pewnym czasie zahamowany wzrost trawy, kolor żółty.

 

Pierwsze koszenie gdy ma 10 cm, ścinasz do ok. 7,5 cm, za 3 dni do ok. 5 cm. Zawsze nie więcej niż 1/3 aktualnej wysokości.

 

Niebawem wrzucę fotki co znaczy dobra mieszanka zasilona nawozem (przed i po). Ścinam trawę na 4,5 cm co 5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję

czyli robię tak:

1. Przejechanie całości glebogryzarką.

2. Powyciąganie z ziemi tyle wysuszonych chwastów ile się uda

3. Wyrównanie i nawiezienie ziemi pod trawnik (brakuje ok. 10-15 cm)

4. czekanie 2 tygodnie aż wzejdą chwasty i potraktowanie ich roundupem i po kolejnym tygodniu wyrywanie albo bez roundupu usuwanie ręczne.

5. nawożenie przedsiewne - muszę doczytać, ale z tego co znalazłam to wykonuje się je ok. tygodnia przed siewem, tak?

6. Sianie ręczne trawy, przysypanie cieniutką warstewką ziemi, wałowanie

7. Podlewanie, podlewanie, podlewanie.

8. Nawożenie. czy już nie? jak tak to po jakim czasie?

9. Pierwsze koszenie gdy trawa ma 10 cm o 1/3 wysokości

ufff... zobaczymy jak wyjdzie :)

jeżeli ktoś jeszcze ma ochotę mnie skorygować tobędę wdzięczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sianie ręczne - jeśli masz wprawę. Ja miałem siewnik rotacyjny na baterie - dał radę, ale trzeba było poćwiczyć wcześniej w garażu (określona dawka na m2).

Ważne by nie grabić posianej trawy, tylko jak piszesz, przysypać. Ja sypałem piasek - bałem się, że w ziemi będą nasiona chwaściorów.

 

Mój trawnik 2 tygodnie po siewie oraz 2 miesiące po siewie - nie robione dosiewki - tylko nawiezione: 20 g/m2, później 15 g/m2 i raz jeszcze 20 g/m2. Problemem słabego wzrostu było brak nawiezienia przedsiewnego.

18.07 5.jpg

29.08 1.jpg

 

Najgorsze miejsce:

18.07 6 oddalenie.jpg

29.08 3.jpg

 

Jestem pod wrażeniem jak ładnie zagęszcza się Kiepenkerl Majestic Royal. W niektórych miejscach jest naprawdę gęste shaggy ew. szczotka ryżowa :) Chwastów: zero.

Za nadzór merytoryczno-materiałowy odpowiedzialny jest M.A.G., za co dziękuję raz jeszcze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chwasty prawie nie wzeszły, ziemia od roku regularnie odchwaszczana, jedynie ze skrzypem nie mogę sobie poradzić.

ktoś ma jakiś pomysł, albo miał podobny problem?

Czy to wskaźnik zbyt kwaśnej pid trawę gleby i trzeba zwapniwać i będzie po kłopocie? jeśli tak to w jakiej dawce i czego?

Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sianie ręczne - jeśli masz wprawę. Ja miałem siewnik rotacyjny na baterie - dał radę, ale trzeba było poćwiczyć wcześniej w garażu (określona dawka na m2).

Ważne by nie grabić posianej trawy, tylko jak piszesz, przysypać. Ja sypałem piasek - bałem się, że w ziemi będą nasiona chwaściorów.

 

Mój trawnik 2 tygodnie po siewie oraz 2 miesiące po siewie - nie robione dosiewki - tylko nawiezione: 20 g/m2, później 15 g/m2 i raz jeszcze 20 g/m2. Problemem słabego wzrostu było brak nawiezienia przedsiewnego.

[ATTACH=CONFIG]395732[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]395731[/ATTACH]

 

Najgorsze miejsce:

[ATTACH=CONFIG]395733[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]395734[/ATTACH]

 

Jestem pod wrażeniem jak ładnie zagęszcza się Kiepenkerl Majestic Royal. W niektórych miejscach jest naprawdę gęste shaggy ew. szczotka ryżowa :) Chwastów: zero.

Za nadzór merytoryczno-materiałowy odpowiedzialny jest M.A.G., za co dziękuję raz jeszcze!

 

Sama przyjemność oglądać takie rezultaty :) Brawo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System nawadiania tak, oczywiście bedzie. Siatka na krety, zobaczymy. U sąsiadów kretow nie ma, ale w sumie nie mamy duzo trawnika. Do przemyslenia. Jeszcze jakies rady?

 

Przy koszcie całej inwestycji i czasie jej wykonania, siatka to drobiazg. Wkurzysz się jak będzie już piękny trawnik i zniszczy go kret / nornica, lepiej zapobiegać niż naprawiać.

 

Kupiłem taka kosiarkę, mam pytanie o urządzenie do przycinanie trawnika przy wysokim krawężniku, czym przycinacie trawę tam gdzie nie zrobi tego kosiarka ? Czy jest sens kupować to urządzenie ? Warto wydać na nie 500 zł ? Będę miał kilka bukszpanów dlatego potrzebuję też dłuższy element tnący.

http://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/No%C5%BCyce-do-%C5%BCywop%C5%82ot%C3%B3w/Akumulatorowe-no%C5%BCyce-do-%C5%BCywop%C5%82ot%C3%B3w/242388-1534/HSA-25-z-akumulatorem-i-%C5%82adowark%C4%85.aspx

 

ccfd63d33b232627med.jpg

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam prośbę do M.A.G-a czy mógłbyś ocenić swoim fachowym okiem co jest nie tak z moim trawnikiem. Zbyt dużo wody?

Trawa marki Kalnas Wimbledon- mieszanka Wiechliny łąkowej, Kostrzewy czerwonej i Rajgrasy angielskiej. Trawa posiana cztery tygodnie temu na podłożu mineralnym. do tej pory mam dwa koszenia za sobą, pod koniec tygodnia kolejne i przymierzam się do pierwszego nawożenia. Czy nawóz podniesie trawę w rdzawym kolorze? Wydaje mi się, że on wolniej rosnie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

[ATTACH=CONFIG]395694[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]395693[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]395692[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]395691[/ATTACH]

 

Może ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawnik zorganizowany w roku ubiegłym.

Na początku rósł całkiem ładnie, ale po jakimś czasie zaczął marnieć. Podejrzewałem deficyt wody, bo u mnie to Sahara na działce. Jednak niewiele to pomagało.

Dopiero regularne zasilanie nawozem, odmieniło całkowicie trawę. Stała się gęsta jak szczotka, przy tym miękka, cieszy oko.

Do sztucznych nawozów żona ma uprzedzenie, ale ostatecznie zgodziła się i to uratowało trawnik.

Ta trawa po prostu nie miała z czego rosnąć, ten grunt to bardziej kurzawica z gruzem poniżej, niż ziemia. Po prostu, poza wszelkimi klasami. Teraz regularne podlewanie, nawóz co 1,5 miesiąca i jest baaardzo ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś?

 

Jak odpisywałem Bartkowi to nie widziałem Twojego posta.

 

Podobna sytuacja - brak nawozu lub niewystarczająco. Nawóz siany równocześnie z nasionami ?

 

W miejscach gdzie trawnik jest intensywnie zielony gleba była bardziej zasobna albo wolniej się wypłukiwała. Po dwóch nawożeniach powinno się to wyrównać. Teraz już ostrożnie z nawozem - rozsyp ok. 15-20g/m2 Yara Mila Complex. Jeśli gleba jest piaszczysta to może być 20g. Jeśli bardzo ciężka to 15g. Jeśli natomiast masz czas żeby często kosić to możesz nawet 25g sypnąć ale 3 razy w tygodniu trzeba wjechać kosiarką. I tu ważne kosimy całość - nieważne że są miejsca gdzie wydaje się ze nie trzeba kosić a inne rosną jak szalone. Cały trawnik zawsze. I nawet jak wydaje się ze nie trzeba kosić to kosimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odpisywałem Bartkowi to nie widziałem Twojego posta.

 

Podobna sytuacja - brak nawozu lub niewystarczająco. Nawóz siany równocześnie z nasionami ?

 

W miejscach gdzie trawnik jest intensywnie zielony gleba była bardziej zasobna albo wolniej się wypłukiwała. Po dwóch nawożeniach powinno się to wyrównać. Teraz już ostrożnie z nawozem - rozsyp ok. 15-20g/m2 Yara Mila Complex. Jeśli gleba jest piaszczysta to może być 20g. Jeśli bardzo ciężka to 15g. Jeśli natomiast masz czas żeby często kosić to możesz nawet 25g sypnąć ale 3 razy w tygodniu trzeba wjechać kosiarką. I tu ważne kosimy całość - nieważne że są miejsca gdzie wydaje się ze nie trzeba kosić a inne rosną jak szalone. Cały trawnik zawsze. I nawet jak wydaje się ze nie trzeba kosić to kosimy :)

To moja wina, przeniosłem swój post z innego wątku. Byłem przekonany, że w tym znajdzie się jako ostatni na stronie. Stało się inaczej.

Dzisiaj u mnie trzecie koszenie i nawożenie.

Wielkie dzięki za sugestie i cenne rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...