Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie. Nadszedł czas i na mnie – budowa w miarę ogarnięta, więc czas na trawnik  A ponieważ jestem bardzo początkująca w temacie ogrodnictwa poproszę o radę. Do obsiania mam 2500 m2. Ziemia w ubiegłym roku jesienią została wyrównana do oczekiwanego poziomu i zjeżdżona kilkukrotnie kultywatorem. Do tej pory nic z nią nie robiliśmy, więc uleżała się i porosła dziką zielenią. Pytanie co dalej…

 

Wstępnie umówiliśmy się z panem, który przygotuje nam ten teren glebogryzarką separacyjną – czy to prawda, że po tej maszynie ziemia jest gotowa do siewu? Pan zasugerował jednak, żeby jeszcze jednak najpierw przejechać teren kultywatorem, natomiast nie bardzo podoba mi się ten pomysł – mam obawy, czy ziemia potem nie będzie znów pracować/zapadać się.

 

Z różnych stron dochodzą nas też „porady” czy nie warto tego zielska, które w tej chwili rośnie przed glebogryzarką potraktować np. Roundapem? Jeśli tak radzicie to ile po tym zabiegu odczekać z gryzałkowaniem i siewem?

I pytanie już ciut bardziej wybiegające w przód - czy przed wysiewem trawy ziemię należy jakoś nawozić czy to dopiero po siewie?

 

Z góry dziękuję za wskazanie odpowiednich torów działania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie. Nadszedł czas i na mnie – budowa w miarę ogarnięta, więc czas na trawnik  A ponieważ jestem bardzo początkująca w temacie ogrodnictwa poproszę o radę. Do obsiania mam 2500 m2. Ziemia w ubiegłym roku jesienią została wyrównana do oczekiwanego poziomu i zjeżdżona kilkukrotnie kultywatorem. Do tej pory nic z nią nie robiliśmy, więc uleżała się i porosła dziką zielenią. Pytanie co dalej…

 

Wstępnie umówiliśmy się z panem, który przygotuje nam ten teren glebogryzarką separacyjną – czy to prawda, że po tej maszynie ziemia jest gotowa do siewu? Pan zasugerował jednak, żeby jeszcze jednak najpierw przejechać teren kultywatorem, natomiast nie bardzo podoba mi się ten pomysł – mam obawy, czy ziemia potem nie będzie znów pracować/zapadać się.

 

Z różnych stron dochodzą nas też „porady” czy nie warto tego zielska, które w tej chwili rośnie przed glebogryzarką potraktować np. Roundapem? Jeśli tak radzicie to ile po tym zabiegu odczekać z gryzałkowaniem i siewem?

I pytanie już ciut bardziej wybiegające w przód - czy przed wysiewem trawy ziemię należy jakoś nawozić czy to dopiero po siewie?

 

Z góry dziękuję za wskazanie odpowiednich torów działania 

 

Do obsiania mam 2500 m2 - bardzo odważnie, ale jak się ma dużo czasu albo ogrodnika to czemu nie.

Ziemię nawozić przed siewem. A co w kwestii kretów ? System nawadniania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję PaRa za odpowiedź. Podpytam jeszcze czym nawieźć i ile dni przed tym gryzałkowaniem :) Bo rozumiem, że kwestię niszczenia roślin Roundapem mam pominąć.

 

Co do kretów, to nie widzieliśmy przez 8 lat ani jednego w okolicy naszej działki, więc liczymy, że tak pozostanie a system nawadniania już zamontowaliśmy także czekamy tylko, by było co podlewać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję PaRa za odpowiedź. Podpytam jeszcze czym nawieźć i ile dni przed tym gryzałkowaniem :) Bo rozumiem, że kwestię niszczenia roślin Roundapem mam pominąć.

 

Co do kretów, to nie widzieliśmy przez 8 lat ani jednego w okolicy naszej działki, więc liczymy, że tak pozostanie a system nawadniania już zamontowaliśmy także czekamy tylko, by było co podlewać :)

 

U mnie zakładała firma i robiła tak.

- 2 tygodnie przed oprysk chwastobójczy

- usuniecie suchych chwastów / korzeni, itp

- glebogryzarka, wyprofilowanie terenu, walcowanie

- siatka na krety i system nawadniania

- rozwiezienie kupionej ziemi, na działce miałem glinę i pisasek

- siew trawy i przykrycie nasion ziemią wzbogaconą w nawóz ( gotowa zienia z worków )

 

Dziś zwróciłbym uwagę na 2 rzeczy :

- kupiłbym więcej ziemi i dał grubszą warstwę na siatkę na krety

- wzbogacił ziemię nawozem przed siewem

 

To że kreta nie widziałaś, nie znaczy że go nie ma, życzę Ci aby tak zostało. Tylko co się stanie jak kret się pojawi i zniszczy Ci piękny trawnik, przy całej tej zabawie, nakładzie pracy i kosztach zakup siatki ( odpowiedniej ) na krety jest niewielką inwestycją. U mnie widziałem jak kret próbował zrobić kopiec przy ogrodzeniu, ale siatka zdała egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy, jak duzy masz trawnik. Bo wodę w okresach suszy dostarczyc musisz. Ja mam 350m2 trawnika, spryskiwacz przenosny, ktory pokrywa mi 60-80m2. Nie przeszkadza mi przeniesc go kilka razy

Sęk w tym, że jestem dosc czesto zmuszony do podlewania wieczornego, ktore jest mniej korzystne, niż wczesnoporanne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o okresach suszy, , kiedy solidnie popada to tez przez tydzień nie podlewam.

 

Po trawniku syn jezdzi rowerem, czasem gra z kolega w pilke, albo ganiaja się z psem. Kiedy widzę, ze trawa traci sprezystosc, źdźb ł sie pokładaja, to podlewam. To wlasnie co dwa-trzy dni w okresie, w którym nie pada.

Ile l/m2 ? Musze podlaczsyć elektronoczny wodomierz i sprawdzic, ile wody zużywam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Nadszedł czas i na mnie – budowa w miarę ogarnięta, więc czas na trawnik  A ponieważ jestem bardzo początkująca w temacie ogrodnictwa poproszę o radę. Do obsiania mam 2500 m2. Ziemia w ubiegłym roku jesienią została wyrównana do oczekiwanego poziomu i zjeżdżona kilkukrotnie kultywatorem. Do tej pory nic z nią nie robiliśmy, więc uleżała się i porosła dziką zielenią. Pytanie co dalej…

 

Wstępnie umówiliśmy się z panem, który przygotuje nam ten teren glebogryzarką separacyjną – czy to prawda, że po tej maszynie ziemia jest gotowa do siewu? Pan zasugerował jednak, żeby jeszcze jednak najpierw przejechać teren kultywatorem, natomiast nie bardzo podoba mi się ten pomysł – mam obawy, czy ziemia potem nie będzie znów pracować/zapadać się.

 

Z różnych stron dochodzą nas też „porady” czy nie warto tego zielska, które w tej chwili rośnie przed glebogryzarką potraktować np. Roundapem? Jeśli tak radzicie to ile po tym zabiegu odczekać z gryzałkowaniem i siewem?

I pytanie już ciut bardziej wybiegające w przód - czy przed wysiewem trawy ziemię należy jakoś nawozić czy to dopiero po siewie?

 

Z góry dziękuję za wskazanie odpowiednich torów działania 

 

Czas się kurczy, więc podpytam jeszcze... Na chwilę obecną plan jest taki - w piątek wjeżdżamy w teren glebogryzarką separacyjną. Z opryskiem na chwasty już pewnie nie warto nam startować przed tym faktem, ale rozsypać nawóz na ziemię planujemy, co by go maszyna wmieszała. Czy Yara Mila Complex będzie ok? Ile będziemy potrzebować na te 2500 m2?

Po przygotowaniu ziemii w piątek będziemy zabierać się za siew. Czy możecie polecić jakąś fajną mieszanke traw? Chciałabym aby była delikatna, miła dla bosych stóp i raczej wąskolistna. Weekendowo trawka będzie użytkowana przez dwóch chłopców o najdzikszych pomysłach, ale żadnych zwierzaków nie mamy.

 

Typuję wstępnie Agroland Diana:

 

Kostrzewa czerwona Rossinante - 10%

Kostrzewa czerwona Lambada - 15%

Kostrzewa czerwona Maxima 1 - 5%

Kostrzewa czerwona Ryder - 12%

Kostrzewa czerwona Jasperina - 10%

Kostrzewa czerwona Nista - 15%

Życica trwała Sandra - 25%

Wiechlina łąkowa Geisha - 8%

 

Albo Trawnik Polski Gazon

 

BRIMPALA 10% Poa pratensis

BARSWING 30% Festuca rubra commutata

BARUSTIC 30% Festuca rubra rubra

BARLANCIA 30% Lolium perenne

 

 

Mogę liczyć na Wasze opinie - czy dobrze kombinujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Pierwszy wpis na forum, niemniej wcześniej troszkę już tu czasu spędziłem, czytając porady bardziej doświadczonych użytkowników :cool:

 

Mam ok. 700m2 trawnika i po zapoznaniu się z Waszymi opiniami postanowiłem posiać mieszankę Barenbrug Exclusor Elite Gazon (https://www.barenbrug.pl/trawniki-przydomowe/produkty/mieszanki-traw/elite-exclusor.htm). Trawę wysiałem 3 tygodnie temu, wcześniej odpowiednio się oczywiście do tego przygotowując (Roundup na jesień, 2 x glebogryzarka na wiosnę, położenie automatycznego nawadniania, równanie terenu z wykorzystaniem rurek, sianie, walcowanie, etc.). Wszystko robiłem sam, bo po prostu lubię się pokręcić wokół domu :yes:

 

Generalnie zielsko rośnie mi szybciej niż trawa. Sama trawa też wschodzi dość nierównomiernie. Mam zatem do Was 2 pytania:

1. Dosiewać już trawę? Jeśli TAK to czy dosiewać tylko tam gdzie są wyraźnie większe puste place czy wszędzie?

2. Systematycznie wyrywać pojawiające się chwasty w sposób manualny? Póki co walczę z nimi dzielnie, ale to jest taka trochę syzyfowa praca :D

 

Dodam, że mieszanka Barenbrug Exclusor Elite Gazon charakteryzuje się bardzo długim okresem kiełkowania i bardzo powolnym wzrostem (mniejsza częstotliwość koszenia). Jest to jednak mój pierwszy trawnik w życiu, więc brakuje mi punktu odniesienia. Nie chciałbym jednak czegoś pominąć lub przespać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki macie patent na rozsiewanie nawozu ?

Jak rozsiałem z ręki to miałem trawnik w łaty, kupiłem siewnik Gardeny to miałem paski słabszej trawy. Teraz będzie siewnik ustawiony na niewielką ilość nawozu i przejadę po trawniku równolegle i prostopadle. Kombinuje, żeby z nawozem nie przesadzać bo dużo więcej koszenia będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego i jestem bardzo zadowolony

https://www.google.pl/search?q=siewnik+na+kolkach&safe=active&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjV1tWtiojbAhVL1ywKHWufB-0Q_AUIESgB&biw=601&bih=962#imgrc=I9TLkXIxWrLBxM:

Przejezdzam wzdłuż i poprzek i jest ok

W tym roku zamieniłem yare mile na nawóz długodziałajacy barenbrug i mam wrażenie że trawnik jest ladniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...