Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Powiem szczerze, że do dziś nie kumam tych torfów ziemi itp. Skoro torf to skałą to jak możę pochodzić od mchu. Jeżeli piasek wymieszać z resztkami roślin to czy w efekcie powstanie próchniczna ziemia? Jak jest produkwoana ziemia do doniczek? Przecież wygląda kompletnie inaczej niż ziemia po której stąpamy? Możesz podpowiedzieć gdzie znaleźć źródło wiedzy na ten temat dla kompletnych laików?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ropa jak może pochodzić od sprasowanych ciśnieniem resztek biologicznych?

A wapień jak może pochodzić z resztek koralowców?

 

Skała to część skorupy ziemskiej, na której tworzą się gleby. Ponieważ mamy mursze (gleby wytworzone na torfach), wiec torf geologicznie jest skałą.

Wysuszony pali sie podobnie jak wegiel.

 

"Jeżeli piasek wymieszać z resztkami roślin to czy w efekcie powstanie próchniczna ziemia?" - dokładnie tak. Próchnica to szczątki roślinne i zwierzece w różnym etapie rozkładu (przy dostepeie tlenu). Taki rozkład nazywa się humifikacją i wymaga do niego jest stablina wilgotność (nie mokro, nie sucho), stąd niekiedy próchnicę zwie się humusem.

 

Jak jest produkwoana ziemia do doniczek? - ziemia do doniczek to z reguły substrat torfowy (odkwaszony torf kwaśny) + trochę piasku czy innych domieszek (perlit, włókno kokosowe).

 

Dlaczego torf jest złym dodatkiem do piaszczystej gleby ?

 

1. Jest lekki - jak wyschnie to wiatr go wywiewa

2. ma dużą pojemnośc wodną, czyli potrafi gromadzić dużo wody jak gąbka, ale tylko póki jest wilgotny. Jak wyschnie traci swoje właściwości. Za to gleba piaszczysta jest przepuszczalna, woda wsiąka głęboko i gleba szybko wysycha. Jak jest sucho to i torf wysycha.

3. Na glebie piaszczystej próchnica ulega bardzo szybkiemu rozkładowi (duży dostep tlenu a niewielka wilgotność) zwanemu mineralizacją (w odróżnieniu od humifikacji). Torf rozłada się najszybciej i po roku-dwóch nie ma śladu, że był nawożony. Obornik rozkłada się wolniej. Spowolnić rozkład można nawożąc minerały ilaste (glina, ił, miał bazaltowy) lub trudno rozkładalną próchnicę (węgiel brunatny). Wówczas minerały ilaste zatrzymują wodę.

 

Natomiast to, co jest wadą na glebach piaszczystych zamienia się w zaletę na cięzkich, gliniastych:

1. Torf jest luźny i rozluźnia

2. Torf wchłania część wody i glina nie jest mazista

 

Im niższy odczyn gleby tym rozkład szybciej zachodzi a powstałe związki sa niedostępne dla roślin (pomijam kwaśnolubne wrzosowate).

 

Możesz podpowiedzieć gdzie znaleźć źródło wiedzy na ten temat dla kompletnych laików? - polecam studia ogrodnicze :)

Wiedza jest w wikipedii, wpisuj znane słowa (obornik, próchnica, torf) i podążaj za linkami :)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Na studia ogrodnicze raczej się nie wybiorę ;-) więc popytam jednak tutaj. Zaciekawiłaś mnie tym węglem. Rozumiem, że miało to sens przy przygotowaniu gleby. Teraz sypnięcie tym miałem nic nie da? Jeżeli tak to jak na rosnącym trawniku poprawić podłoże? Jest to w ogóle możliwe bez dewastacji trawnika?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzien dobry,

niedawno wysiałam trawnik (ok 1k metrów) - gleba została przygotowana tak: mocno zbronowana (zdarta stara darń - głównie chwasty na piachu), wszystko to wywiezione a na to miejsce ok 20 przyczep ziemi - glina z elementami czarnej ziemi - trawa sportowa wysiana, potem wszystko zwałowane.

dopiero dziś przeczytałam o tzw trawniku naturalnym z mikrokoniczyną - jest szansa dosiać to jeszcze teraz/ gleba po zwałowaniu jest dosyć twarda...

czy poczekać aż ta wzejdzie już konkretnie i wtedy dosiać (ale jak? areator najpierw i potem siew?) działka jest polem rekreacyjnym, nie ma mnie na niej codziennie, więc jakaś intensywna pielęgnacja odpada - a w opisie mikrokoniczyny same cuda.

ps. niestety wschodzącej trawki póki co nie podlewałam codziennie (ale od jutra już ten problem zostanie rozwiązany)

będę wdzięczna za porady i wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a podlanie taką breją z kompostu i wody - ma to sens ?

 

Bitter pyta o wzbogacenie gleby w próchnicę. Taki roztwór nie wzbogaci w próchnicę.

Trochę na pewno się jakiś związków pokarmowych się rozpuści, więc jako nawóz może być. Ale podejrzewam, że dla trawnika za mało do prawidłowego wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerować dopiero co wysiany trawnik ??

Ziemia przed wysiewem była potraktowana glebogryzarką, solidnie - jakieś 15 cm ,wielokrotnie zagrabiona, znów zglebogryzarkowana, zawałowana , zagrabiona, nawieziona i znów zawałowana. Dopiero wtedy wysiałam nasiona. (chyba wszystkie procedury wymieniłam :))

 

Efekt mizerny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerować dopiero co wysiany trawnik ??

Ziemia przed wysiewem była potraktowana glebogryzarką, solidnie - jakieś 15 cm ,wielokrotnie zagrabiona, znów zglebogryzarkowana, zawałowana , zagrabiona, nawieziona i znów zawałowana. Dopiero wtedy wysiałam nasiona. (chyba wszystkie procedury wymieniłam :))

 

Efekt mizerny :(

 

Co z tego, że była glebogryzarka, wałowanie jak gleba była zła?

Chociaż nie bardzo rozumiem jak można było żwir ubić?

 

Aeracja to nakłuwanie gleby, by doprowadzić powietrze do korzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel brunatny to zredukowana w warunkach beztlenowych próchnica z drzew (coś podobnego do torfu, tylko torf jest z mchu). Ma duże zdolności w gromadzeniu wody i jest kompletnie naturalnym, produktem pochodzenia roślinnego.

Nie myl z węglem kamiennym.

Z resztą torf geologicznie to skała osadowa. Podobnie jak glina, piaskowiec czy węgiel.

 

 

Tutaj szczegóły wprost z ośrodka doradztwa rolniczego:

http://www.wodr.poznan.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2089:w%C4%99giel-brunatny-jako-naw%C3%B3z

 

No i ZAWSZE, ale to zawsze mieszasz to, co nawiozłeś z tym, co jest na działce. Więc nie chodziłbyś po miale.

 

Wbrew temu co zapisała Zielony ogródek - kwaśny torf wysoki jest w PL pospolity i taki bez problemu mozna kupić. Na potrzeby ogrodnictwa go się zobojętnia (taki produkt nazywa się "substrat torfowy"). Natomiast rzadki jest obojętny i stosunkowo żyzny torf niski (torfowiska niskie są w PL pod ochroną).

 

Elfir, co my się naszukalismy torfu kwaśnego pod plantacyjke borówki amerykańskiej......w końcu stanęło na litewskim, z Hollasu albo z niemieckiego Klasmana, bo normalnie nie ma. To co w sklepach to właśnie zazwyczaj sprowadzane jak się okazało. Polskie firmy również mają wykupione kopalnie torfu na Litwie, bo u nas już nie ma. Szukaliśmy dokładnie, bo potrzebowaliśmy dużo. Teraz znowu szukamy.

 

doczytałam w Wikipedii - torfowiska wysokie - 6%, niskie - 90% torfowisk w Polsce. no to raczej nie znajdziemy....

 

U nas w okolicy jest sporo czarnych torfowisk niskich, wszystko pH powyżej 6. do ogrodu fajne, ale do borówki nie.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitter pyta o wzbogacenie gleby w próchnicę. Taki roztwór nie wzbogaci w próchnicę.

Trochę na pewno się jakiś związków pokarmowych się rozpuści, więc jako nawóz może być. Ale podejrzewam, że dla trawnika za mało do prawidłowego wzrostu.

 

Elfir ale ten kompost to się jak w tę glebę dostanie? Zacznie się rozkładać i przenikać? No bo jak go będę co roku dokładał po 1cm to po 20 latach do domu nie wejdę bo drzwi nie otworzę tak się teren podniesie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że była glebogryzarka, wałowanie jak gleba była zła?

Chociaż nie bardzo rozumiem jak można było żwir ubić?

 

Aeracja to nakłuwanie gleby, by doprowadzić powietrze do korzeni.

 

Cóż , po wygrabieniu drobnych i wyzbieraniu grubszych kamieni, sądziłam,że udało się oczyścić ziemię,

Niestety, po dużych opadach kamyki "wyszły" na powierzchnie.

Systematycznie je wybieram - ale mam wrażenie,że jak Syzyf mam robotę :oops:

 

 

Nic to obecnie ponawożę organicznymi nawozami, i sprawię sobie kolce do butów, a na wiosnę poprzecinam aeratorem .

I nieustannie będę wybierała kamyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir ale ten kompost to się jak w tę glebę dostanie? Zacznie się rozkładać i przenikać? No bo jak go będę co roku dokładał po 1cm to po 20 latach do domu nie wejdę bo drzwi nie otworzę tak się teren podniesie ;-)

 

A coja pisałam o rozkładaniu sie próchnicy? Na piaskach to ona max 2 lata polezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...