Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 14,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witajcie, zapytam tutaj, bo to w końcu mój region, może ktoś z Was zna ten temat....

 

Czy ktoś z Was miał do czynienia z podbijaniem fundamentów ławami? zależy mi na informacjach o kosztach takiej operacji.

 

Prawdopodobnie ze względu na nadbudowę scianki kolankowej do ok 150cm konstruktor doradzi to architektowi w swoich obliczeniach.

Jeśli jednak wychodzi to powyżej kosztów nowych fundamentów(120cm) to nie wiem czy nie warto pomyśleć o budowaniu obok tego obecnego (120-180cm ale bez ław, cement portlandzki)

Wszyscy naokoło doradzają mi "buduj, jak to stoi i nie padło to wytrzyma podniesienei scianki kolankowej o 5 pustaków (1m) i wymianę stropu na podobny lub lżejszy". Ale chyba mimo wszystko konstruktora warto słuchać. W końcu w Bieszczadach wszyscy tak mówią :)

 

Tyle że jak mam mu zapłacić za obliczenia któe wskażą droższe rozwiązanie to wole zlecić obliczenia dla projektu w nowym posadowieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew, proszę przybliż mi ten fragment, bo go nie zrozumiałam.

Pozdrawiam.

równie dobrze można tzw "humus" czyli zwykła urodzajną ziemie posypac zwirem czy pospółką /po to aby płyta zagęszczerki nie oblepiała sie/ i zagęscić 20 - 30 cm warstwe tak jak zageszcza sie kupowany piasek z mułem rzecznym

 

najlepsza do tego celu /do zagęszczenia/ jest pospółka ale wiekszośc inwestorów /ze względu na koszty/ kupuje zanieczyszczony piasek

... Kiedy wbijam w tak zagęszczony piasek pręta fi 12 - to wchodzi tylko na 10 cm.

 

Mogę zrobić coś jeszcze, żeby mi się po kilku latach podłoga nie zapadła?

 

Pozdrawiam

trudno mi oceniac z jaka siłą wbijasz pręt ...

byc moze robisz to mocno /po mesku :)/ a byc moze lekko /od niechcenia po lobiecemu :)/

nalepiej /jesli nie ma geologa czy geotechnika/ dac KB pret w ręke i nie poszpikuje szczególnie w rogach pomieszczeń ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wszyscy naokoło doradzają mi "buduj, jak to stoi i nie padło to wytrzyma podniesienei scianki kolankowej o 5 pustaków (1m) i wymianę stropu na podobny lub lżejszy"...
nie będę odosobniony - i dołącze do wszystkich :)

na mój gust waga takiej nadbudowanej scianki jest znikoma /w stosunku do całej wagi budynku / i obędzie sie bez wykonywania ław pod budynkiem istniejacym /raczej niech konstruktor kombinuje aby ta scianka była w miare lekka :))

ceny zalezą od regionu /stopień bezrobocia, konkurencyjności wśród firm itp/

jesli robote ma wykonac trzech miejscowych rolników /przyuczonych na budowlańców/ - bedzie tanio

jesli wyspecjalizowana firma "z miasta" zapewniająca gwarancje, nadzór, transport i zaopatrzenie - drogo

... Jeśli jednak wychodzi to powyżej kosztów nowych fundamentów(120cm) to nie wiem czy nie warto pomyśleć o budowaniu obok tego obecnego (120-180cm ale bez ław, cement portlandzki) ...

obawiam sie, ze tego fragmentu nie rozumiem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

dziękuję :)

wykonawcami bedą pewnie lokalni 'rzemieślnicy' lub jakaś firma kilkuosobowa. Ta być może zapewni mi stabilną politykę kosztową bez ciągłych niespodzianek i braków co może (cyt. przyszłego kierbuda) sumarycznie wyjść taniej...

 

... Jeśli jednak wychodzi to powyżej kosztów nowych fundamentów(120cm) to nie wiem czy nie warto pomyśleć o budowaniu obok tego obecnego (120-180cm ale bez ław, cement portlandzki) ...

obawiam sie, ze tego fragmentu nie rozumiem ...

 

Już objaśniam: Jeśli kosztowo scenariusz 'nowe fundamenty' byłby tańszy od podbijania to należy stawiać od nowa gdzieś obok. Lub nawet szerzej wokoło tego obecnego (choc to już mi się wydaje trochę tragikomiczne :)) ale z kolei pozwoli np postaiwć na starym jakieś ścianki lub słupy.

 

Podałem te cyferki z obecnego fundamentu poglądowo jaki nowy muszę zrobić (tez gł. na min. 120cm) Wspomnialem o tym jaki jest obecny i chyba przez to zamieszalem :roll:

A jest wysoki 120 i 180cm (lekki spadek terenu wymusił w wiekszej czesci głębszy fundament) Geolog wspomniał coś, że to jest cement portlandzki (nic mi to nei mówi, wiem że im glębiej w dół tym wyraźniej dostrzegam w nim kamyczki :) i robi się też delikatnie szerszy :)).

Aha. Ma w sobie jakoby zbrojenie (pochodzi z 1975roku) i jest 28cm szer na szczycie. Tyle wiem bo sam kopałem i mierzyłem :))

 

Wiadomo, że nie chcę niepotrzebnie płacić konstruktorowi za wyliczenie konstrukcyjne dla droższego kierunku scenariusza 'fundamenty' :) tylko za ten mniej kosztowy...

A jak on dostanie ode mnie 'adaptację obecnych' to już pewnie pójdzie w tym kierunku bo nie jest doradcą inwestycyjnym tylko konstruktorem... :)

(zresztą, ktoby chciał obecnie być doradcą inwestycyjnym :lol: :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... im glębiej w dół tym wyraźniej dostrzegam w nim kamyczki :) i robi się też delikatnie szerszy :)).

Marekmarian - rozumiem z tego ze sciana fundamentowa ma kształt trapezowy (góra szer 28 cm, dołem ... - nie wiadomo ?

Cement portlandzki – jest to pełna nazwa cementu czyli najczęściej stosowany cement ...

... A jak on dostanie ode mnie 'adaptację obecnych' to już pewnie pójdzie w tym kierunku bo nie jest doradcą inwestycyjnym tylko konstruktorem...

no własnie :)

jesli konstruktor będzie sie upierał, ze podbicie fundamentów jest niezbędne - mozna to skonsultowac z innym konstruktorem (bo jasne jest ze lepiej mu nastraszyc inwestora i naciągnąc na kase niz zarobic mniej i samemu sie bac ze coś popeka ... :wink: )

 

lokalni rzemieslnicy powinni "nie zedrzec skóry" za taka robote ale wiele zalezy od tego co wymysli Pan konstruktor ... pojdzie na skróty czy bedzie sie starał być bardziej papiueski niz sam papiez ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

z tego co wiem to biuro konstrukcyjne z ktorym wspolpracuje architekt (to projekt indywidualny bo adaptacyjny) jest biurem masowym, dziala na zasadzie nieduzej wybiorczosci, bardziej przemialowo ale i asekuracyjnie.

 

ten trapez jest niewielki. na dole moze byc powiedzmy 30-33cm. Glupstwo zrobilem ze tego nie zmierzylem, chocby nawet jakimś odchyleniem obciazonej nitki..... No ale człowiek mądry po...

 

Rozumiem tez konstruktora, że wybiera asekuracyjen rozwiazania bo mimo ubezpieczenia chce spac spokojnie. Tylk ożeby ktoś mi powiedział czy te rozwiązania to koszt porównywalny z nowymi fundamentami na minimum 120cm czy też większy, mniejszy...

Gdybym w tej chwili wiedział, że podbijanie jest droższe niz całe nowe fundamenty to przeprosiłbym architektkę i rysowalibyśmy wszystko po małej korekcie jako nowe, obok, albo wokoło tego co jest (chcę zachować wiejski ciąg zagrodowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam grupę!

 

no i muszę podjąć decyzję odnośnie styropianu na posadzkę; co wybrać?

jak się ma austerm do ntb? ntb droższy ale nieznacznie tak że chcę wybrać lepiej a niekoniecznie taniej. tym bardziej że będzie podłogówka i płytki na całości tak że jego wymiana kiedykolwiek będzie bardzo kosztowna.

pozdrawiam no i czekam

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam grupę!

 

no i muszę podjąć decyzję odnośnie styropianu na posadzkę; co wybrać?

jak się ma austerm do ntb? ntb droższy ale nieznacznie tak że chcę wybrać lepiej a niekoniecznie taniej. tym bardziej że będzie podłogówka i płytki na całości tak że jego wymiana kiedykolwiek będzie bardzo kosztowna.

pozdrawiam no i czekam

:D

 

Mam z ntb cały styropian na domek (ocieplenie i wylewki).

Ściany fundamentu i komin ocieplone. Styropian równiutki :D

 

Brałem bezpośrednio u producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... trapez jest niewielki. na dole moze byc powiedzmy 30-33cm. Glupstwo zrobilem ze tego nie zmierzylem, chocby nawet jakimś odchyleniem obciazonej nitki..... No ale człowiek mądry po...

 

Rozumiem tez konstruktora, że wybiera asekuracyjen rozwiazania bo mimo ubezpieczenia chce spac spokojnie ...

w tym wypadku ja tez rozumiem konstruktora - założenia projektowe mówią, ze ława musi mieć minimum 50 cm, a ze istnieją fundamenty o szer 30 - 33 cm i nic sie z budynkiem nie dzieje, nie peka ani sie nie zawala ... to druga prawda

konstruktor chce byc w zgodzie z tym czego w szkole go uczyli ...

chce poprawic na lepiej ...

lecz istnieje równiez przysłowie ludowe, które mówi" nie ruszaj g ...na, to nie będzie śmierdzxiec " ...

Bogus - wiecej pozytywnych opinii miał na forum chyba Austrotherm, brano pod uwage to ze był najtańszy

u mnie sprzedają NTB jak i Austrotherm w tej samej cenie -

optycznie NTB wygląda solidnie, twardość tez OK ...

styropian NTB produkują u nas w regionie, włascicielem jast Polak - ewentualny podatek od towaru zostanie na podkarpaciu, a zysk od towaru nie zostanie wyprowadzony /z dużym prawdopodobieństwem/ za granice ...

p.s. u siebie mam wbudowany jedena i druga marka ale głównie NTB

miedzy innymi dlatego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupe z podkarpacia, mam problem z fundamentami mianowicie:

posiadam dom o wymiarach 10x10m i wysoki ostatnio poziom wód gruntowych.

Inspektor budowlany powiedzial mi ze potrzebny jest podwojny drenaz zewnetrzny jeden na wysokosci lawy drugi na wysokosci 30cm(liczac od gory) i jeden wewnetrzny dla spokojnej glowy w razie jakby istnialo zrodelko pod domem, bo wtedy zewnetrzny nie spelni swojej roli. Dodatkowo zaczynaja mi siadac fundamenty i konieczne jest dolanie(zastrzyk do starego fundamentu) i wykonanie stop fundamentowych zaznaczam ze wykop musi byc wykonany recznie bo koparka moze podebrac ziemie spod lawy(budynek lata 70-te)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Grupę!

 

dzięki za odpowiedzi; jeszcze jedno pytanie odnośnie styropianu : jak myślicie, będzie jeszcze taniał czy już kupować- posadzkowy mogę mieć w cenie austroterm po 146pln br./m3 i ntb po 155pln br./m3.

 

szymusqaz!

 

witam nową osobę w grupie. zdaje się że twój problem jest do rozwiązania ale to problem z grupy drogich problemów.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dodatkowo zaczynaja mi siadac fundamenty ...

witaj Szymusgaz

mam kilka dodatkowych pytań

- czy /z ewentualnego/ drenażu masz gdzie te wode odprowadzić /chodzi o spadki/, czy czeka Cie wypompowywanie ?

- czym sie objawia "siadanie" fundamentów ? po czym to poznajesz ? czy osiada w jednym miejscu ? czy cały wokół ?

- od jak dawna zauwazyłeś , ze "siada" ?

- gdzie odprowadzasz wode opadową z budynku ? jak daleko od budynku masz wylot rynien i gdzie ta woda trafia ?

- jaki grunt ?

- czy dom jest zamieszkały ? jakie posadzki na parterze ?

- czym zasypane były fundamenty?, czy były zbrojone ?

- jesli masz jakieś istotne uwagi - opisz /np z czego sciany, jakie grube, dom na równinie, na zboczu,jaki beton jak szeroka sciana fundamentowa, czy jest dołem poszerzona, itp. /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Przypominam się, bo muszę się tego pozbyć

 

Pozostało nam z ocieplenia 14 paczek styropianu swisspor EPS 040 gr. 15 cm. + 1 paczka 20 cm + do oddania gratis 2 cm i 5 cm posadzkowe (prawie paczka została). Odbiór własny.

Jakby ktoś był zainteresowany to proszę o kontakt. :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...