Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zakładanie ogrodu przez firmę ogrodniczą -wątek zbiorczy: opinie, doświadczenia, cena


Recommended Posts

A koszt systemu nawadniania (zraszacze, rury itp.) też się mieści w tych 20 zł za m2.? Bo mnie się zdaje, że przy 1100 m2 to dobrze ponad 10 tys. zł. Najlepiej umawiać się na podstawie kosztorysu, a nie od metra.

Według mnie kosztorys to podstawa współpracy z każdym wykonawcą.

Zwykle dostaję 2 kosztorysy. 1. przed przystąpieniem do prac a 2. powykonawczy, który jest dokładniejszy. bo zwykle w czasie prac coś się zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dla mnie to nie jest oszustwo klienta. Każdy chce zarobić.

Firma, która projektuje ogród klientowi woli dać go za darmo za możliwość wykonania ogrodu. Bo na samym projekcie jest mniejszy zarobek niż na zakładaniu ogrodu. A do tego może klient zechce podpisać umowe na całoroczną "opiekę" nad ogrodem.

Przy dużych iwestycjach, nie tylko ogrodowych, taka praktyka to codzienność.

Mialabys racje gdyby za projektowanie nie zabierali sie kompletni dyletanci, ktorzy wiedze jaka inni zdobywaja na piecioletnich studiach magisterskich, zaczerpneli z poradnika "jak zaprojektowac ogrod w siedem dni".

Czy powierzylabys majstrowi-murarzowi zaprojektowanie wlasnego domu?

 

Tytul tego topiku brzmi "ile kosztuje zrobienie ogrodu prze profesjonaliste". Goscie ktorzy robia projekty za zlotowke z metra nie sa profesjonalistami, a to dlatego ze jestem przekonany ze raczej odbywa sie to na zasadzie "prosze wplacic pieniazki i wyslac plan dzialki ma maila, wieczorem bedzie projekt". Tak sie nie da, bez przyjechania na dzialke, sprawdzenia warunkow jakie tam panuja, jakie jest sasiedztwo, jakie preferencje i mozliwosci klientow, wprowadzania zmian w miare tworzenia koncepcji i tak dalej. Sam rysunek jest tylko efektem, pewna kompilacja wielu roznych czynnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pożeracz masz rację.

Ja tylko biorę pod uwagę profesjonalistów, czyli osoby czy raczej firmy zarejestrowane w np. w polskim związku szkółkarzy polskich. Przy dzisiejszym dostępie do internetu prawie każdą firmę można sprawdzić.

Ja zamierzam zlecić wykonanie projektu ogrodu firmie, która przy okazji prowadzi własną szkółkę roślin. Przy okazji będę mieć cały materiał roślinny z rabatem.

A najlepszym sposobem na znalezienie najlepszego fachowca jest ten, który wykonał juz ogród naszym znajomym i są zadowoleni.

Czasami nie warto oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Związku Szkółkarzy Polskich zrzeszeni są szkółkarze nie projektanci ogrodów. Ja znam Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów i Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Terenów Zieleni i Architektów Krajobrazu.

Co do szkółek projektujących ogrody to panuje opinia, nie wiem na ile uzasadniona, że wpychają do ogrodów jak najwięcej roślin czyli sadzą zbyt gęsto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje równie sceptycznie podchodzić do ofert pt: "projekt 1zł/1m kw"

 

Hmmm...widać bardzo tanio sie wyceniam. Musze podnieśś stawki, bo za bardzo odstaje od konkurencji :)

 

Tytul tego topiku brzmi "ile kosztuje zrobienie ogrodu prze profesjonaliste". Goscie ktorzy robia projekty za zlotowke z metra nie sa profesjonalistami,

 

Heh, a ja mam 5 - letnie studia ogrodnicze, liceum plastyczne i w tej chwili czuję się dotknieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szkółek projektujących ogrody to panuje opinia, nie wiem na ile uzasadniona, że wpychają do ogrodów jak najwięcej roślin czyli sadzą zbyt gęsto.

 

Mysle, ze przede wszyskim sadzą te rośliny, które maja w ofercie, coby nie kupowac od konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu albo nie liczysz albo idziesz rutynowo na ilosc. Szkoda ze na mnie nie trafilo, kilka razy bys do mnie przyjechala i spedzila po kilka godzin na roznych ustaleniach i wprowadzaniu zmian, dolozyla paliwo, zazyczylbym sobie ogrod o kilku scisle okreslonych parametrach zebys nie mogla skorzystac z gotowego szablonu, tylko spedzila kilkadziesiat godzin na opracowywaniu koncepcji tak zeby to wszystko ze soba harmonizowalo, pozniej wstepny projekt, poprawki i uwagi, na koncu rysunek, oczywiscie ze specyfikacja i scislym okresleniem parametrow materialowych. Jednym slowem zgodnie ze sztuka. Oceniam to na jakis minimum tydzien intensywnej pracy, o ile mieszkasz w sasiedztwie i nie bede mial wiekszych uwag do koncepcji jaka przedstawisz. A nawet mam taki wolny placyk okolo 300 metrow kwadratowych. Za zlotowke od metra. Minus koszty, ZUS, podatki.

Mozna sie targowac? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie, czy powieżylibyście, swój ogród osobie która nie skończyła architektóry krajobrazu i tp. szkoły, która przed nazwiskiem nie ma mgr czy inż. a ma pojęcie o projektowaniu i dobrze to robi????

 

Mysle, ze liczy sie przede wszystkim opinia i portfolio a nie studia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu albo nie liczysz albo idziesz rutynowo na ilosc. )

 

Znam projektantów, którzy nie wykonują nawet 50 % tego co opisałeś, a ich ogrody zwyciężają w konkursach. Gertruda Jeckyll robiła ręcznie schematyczne rysunki na skrawkach papieru a uważana jest za ikone angielskiego ogrodnictwa.

Tak więc dokumentacja wg wzorca z podręcznika dla projektantów a dokumentacja praktyczna to dwa różne światy.

Oczywiście, jesli sobie klient zyczy setek rysunków, aksonometrii, przekrojów, projektów małej architektury i innych cudów, to cena projektu jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem projektantem ogrodów, tylko wnętrz, ale podejrzewam, że jeśli chodzi o dokumentację to i tu i tu jakas jest potzrebna. W sumie zgadzam się z elfir, przecież tak naprawdę chodzi o efekt a nie o te tony rysunków technicznych. Oczywiście, że w Polsce gdzie do zawodu projektanta podchodzi się nieufnie, rysunki mają pozytwne dzialanie na klienta i moim zdaniem głównie taką funkcję.

A co do projektowania ogrodów: zamierzam zatrudnić pewną panią, jest z polecenia, jest po studiach ma bardzo dobre referencje a ceny tylko trochę wyższe niż elfir...hm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, przeciez ja nie o tym. Twoim zadaniem jest spelnic oczekiwania klientow, a nie zwyciezac w konkursach. Po co te porownania? Jezeli zatrudniam malarza do scian to nie spodziewam sie ze stawi sie Picasso. Zeby te oczekiwania spelnic musisz sie zapoznac zarowno ze stanowiskiem, z jego sasiedztwem, poznac oczekiwania klientow, ich tryb zycia, czy sa ludzmi zajetymi ktorzy nie beda w stanie poswiecic zbyt wiele czasu swojemu ogrodowi, czy tez raczej zapalonymi ogrodnikami, jaki jest maksymalny pulap ich mozliwosci finansowych, musisz tez przedstawic wlasne sugestie, wszystko to przesiac przez sito setek gatunkow i tysiecy odmian i na tej podstawie stworzyc koncepcje, ktora dalej bedziecie szlifowac az powstanie gotwy projekt. I nie ma znaczenia czy Ty go narysujesz na kartce a4, czy na serwetce z kawiarni, natomiast ma znaczenie przedstawienie go w taki sposob, ktory pozwoli laikom posiasc wiedze jak bedzie wygladal ich ogrod zanim jeszcze wbija szpadel. Tego sie nie robi w piec minut przez telefon czy maila.

No przynajmniej ja tak to sobie wyobrazam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że na tym polega praca projektanta - wpisać ogród w otoczenie i dostosować go do wymogów klienta. Chociaż ja przyjełam praktyke, że jeśli kilent nie ma żyłki ogrodniczej, polecam mu rośliny z najbliższych szkółek, coby się nie zniechęcił.

Jeżeli ktoś wymaga ogrodu z profesjonalnymi projektami budowlanymi architektury ogrodowej, ścieżek, instalacji elektrycznej - rzeczywiście cena nie moze być niska. Ja nawet nie podejmuję się projektować takiego ogrodu.

Dla mnie ogród jest dziełem artystycznym - nie musi być odwzorowany co do milimetra z projektu technicznego - pozostawiam margines swobody dla klienta.

Co innego, gdy robi się projekt dla firmy wykonawczej, która go będzie realizować - wtedy wszystko musi być od sznurka, bez niedomówień - bo pracownik fizyczny nie będzie się zastanawiał nad wartością artystyczną kompozycji, posadzi, gdzie mu każą.

 

Ale nie ma co straszyć forumowiczów obłędnymi cenami projektowania. Utalentowanych studentów, ogrodników-fascynatów, którzy podejmą sie wykonania niedrogiego projektu na pewno się znajdzie.

 

Ja się mogę tak mądrzyć, bo projektowanie nie jest moja pracą zawodową, tylko hobby. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne większośc forumowiczów, pisząc o profesjonalnym projekcie ogrodu, myśli o odpowiednim doborze materiału roślinnego do warunków panujących na konkretnej działce.

Rzadko zdarza się osoba, której projektuje sie wszystko poczynając od nawierzchni, poprzez grill a na roślinach kończąc. A może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytul tego topiku brzmi "ile kosztuje zrobienie ogrodu prze profesjonaliste". Goscie ktorzy robia projekty za zlotowke z metra nie sa profesjonalistami,

 

Heh, a ja mam 5 - letnie studia ogrodnicze, liceum plastyczne i w tej chwili czuję się dotknieta.

 

Sorry ale cytujesz nie moje słowa

Masz po prostu niskie stawki - 1zł /1 m kw może przechodzić przy projekcie obejmującycm 10000 m

ale jak taką stawkę stosujesz przy ogródku o powierzchni 500 m kw to Ci się dziwię

ale coż ja też kiedyś byłem młody projektantem i się cieszyłem jak zarobiłem na banzynę na dojazdy do klientów...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie, czy powieżylibyście, swój ogród osobie która nie skończyła architektóry krajobrazu i tp. szkoły, która przed nazwiskiem nie ma mgr czy inż. a ma pojęcie o projektowaniu i dobrze to robi????

Oczywiśce że tak

Jest np: jeden bardzo znany facet w środowisku

studiów kierunkowych nie ma a jego ogrody często były prezentowane w gazetach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh...

Prezentacja czegos w gazetach swiadczy glownie o tym, ze ma dobre dojscia...

Studia to nie wszystko, studia sa tylko baza, do ktorej trzeba dolozyc wieloletnie doswiadczenie i odpowiednie patrzenie na swiat. A projekt ogrodu to nie tylko ladne rosliny - czy ktos z Was pomyslal o przylatujacych ptakach albo motylach. Tym tez mozna sterowac ;)

Co do projektu - koncepcje na pewno warto zrobic, i moze tez projekt techniczny. Jesli zrobi to osoba rozsadna i z odpowiednimi kwalifikacjami (cokolwiek by to mialo znaczyc) to unikniemy paru przyszlych problemow.

Tyle luznych uwag od kogos, kto ma tego mgr inż. przed nazwiskiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zweryfikowałam swoje poglądy na profesjonalistów od ogrodów.

I chcę powirzyć mój ogród osobie, której koncepcja mojego ogrodu przypadnie mi do gustu i mało mnie interesuje czy skończył studia czy jest tylko fascynatą ogrodów.

NAJWAŻNIEJSZE JEST DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE.

Wskażcie mi lekarza, który zaraz po studiach jest wybitnym specjalistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskażcie mi lekarza, który zaraz po studiach jest wybitnym specjalistą.

Z drugiej strony... wskaz mi lekarza, ktory zaraz po studiach jest wybitnym... prawnikiem. :wink:

 

Ok, ok nie licytujmy sie. Kazdy po prostu ma inne oczekiwania, najwazniejsze zeby uzyskac efekt ktory nas zadowoli. To dokladnie tak samo jak przy urzadzaniu wnetrz we wlasnym domu. I na tym poprzestanmy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujemy dom ale już myślę o ogrodzie - do tej pory myślałam że zrobie to sama - mam ogólną koncepcję jak bym chciała żeby to wyglądało. Dziś jednak naszły mnie wątpliwości czy dam radę i mąż zaproponował żebyśmy zlecili tą prace firmie projektującej ogrody. Firm takich na internecie znalazłam dużo ale nie mam pojęcia jaki były orientacyjny koszt robót. Wiem że ogród ogrodomi nierówny więc takie podstawowe założenia to:

- około 20 metrów przy płocie pas tuji

- około 40 metrów żywopłot

- kilka krzewów owocowych - taki kącik ogrodu wydzielony

- kilka krzewów kwitnących

- rabatki z kwiatami i ziołami.

- nie ma skalniaków, murek i schody w ogrodzie murujemy sami (mamy spad i ogród będzie 2-poziomowy)

- i najważniejsze - cały ogród (około 8 arów) trzeba wyplantować i posiać trawę - pisząc o plantowaniu mam na myśli: cały kumus z działki jest aktualnie zepchnięty na boki

 

Ile mniej więcej - zupełnie orientacyjnie czy jest to rzędu 10 tyś czy 50 - może coś takiego kosztować?

Dziękuję z góry :)

 

ZNAM OSOBY 2 ARCH KRAJOBRAZU Z KRAKOWA, KTóRE ROBIą PROJEKTY. JEżELI NADAL JESTEś ZAINTERESOWANA PODAJE GG 7390027

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...