Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zakładanie ogrodu przez firmę ogrodniczą -wątek zbiorczy: opinie, doświadczenia, cena


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Dla osoby, która nie zna się na roslinach projekt ogrodu to bardzo duża pomoc. Szczególnie gdy samemu chce się wykonać późniejsze prace.

 

Mam projekt ogrodu z rysunkiem koncepcyjnym, rysunkiem technicznym, opisem ze wskazówkami pielęgnacyjnymi. Teraz gdy jestem w szkółce - szukam sadzonek "z listy", kupuję zadaną liczbę i sadzę wg podanego rozstawu.

 

Zawsze, gdy ogarną mnie wątpliwości czy dobrze zrobiliśmy zlecając profesjonaliście wykonanie projektu - spoglądam na ogród sąsiada, który ma pełno nasadzonych przypadkowo drzew i krzewów (najczęściej za gęsto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osoby, która nie zna się na roslinach projekt ogrodu to bardzo duża pomoc. Szczególnie gdy samemu chce się wykonać późniejsze prace.

 

Mam projekt ogrodu z rysunkiem koncepcyjnym, rysunkiem technicznym, opisem ze wskazówkami pielęgnacyjnymi. Teraz gdy jestem w szkółce - szukam sadzonek "z listy", kupuję zadaną liczbę i sadzę wg podanego rozstawu.

 

Zawsze, gdy ogarną mnie wątpliwości czy dobrze zrobiliśmy zlecając profesjonaliście wykonanie projektu - spoglądam na ogród sąsiada, który ma pełno nasadzonych przypadkowo drzew i krzewów (najczęściej za gęsto).

Rozumiem, że rysunek koncepcyjny to ogólny zarys ogrodu, a techniczny to dokładne wytyczne co gdzie itd. Dobrze myśli laik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze. Koncepcja pokazuje jak maja iść ścieżki, gdzie rosnąc drzewa, gdzie krzewy, gdzie byliny, a gdzie ma być trawnik. Ma dać ogólne wyobrażenie ogrodu.

 

Projekt techniczny jest projektem pod wykonawstwo. Tu okresla się szczegółowo gatunki, ich rozmieszczenie, ilośc. Często opisuje sie rodzaj ścieżek i podjazdów (nawierzchnia, sposób budowy), a w przypadku różnic w poziomach terenu - rzędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

a ile moze kosztowac koncepcja ogrodu zakladajac, ze mam juz zrobione sciezki, tarasy, chodzi mi pokazanie jakie kwiaty/drzewka beda do siebie pasowac, tak aby calosc dobrze wygladala?

 

Czy mozna taki szkic zrobic na odleglosc, ogladajac jedynie zdiecia oraz posiadajac plan dzialki z rozrysowanymi sciezkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym uważała na "projekty gratis'

Najczęściej firmy wykonawcze próbują przemycić do nich to co im się najłatwiej wykonuje i to na czym najlpiej zarobią...

Firmy ze szkółek zastosuja często rośliny które zalegają na szkółce...

 

NIe jest to regułą, jendak tworzenie koncepcji i projektu to zmudny proces, a proektowanie to wiedza która należy ciagle uzupełniać.

NIe chcę wyrokować, ale jak widze projektantów po kursach (3 tygodnie w urzędzie pracy) to jakoś wierzyć mi się nie chce że pojeli więdzę o fitosocjologii czy też gleboznawstwie bo większość studntów ma problem z ogarnieciem tematu w pół roku...

 

A co do ceny to 1zł /m to cena orientacyjna, Inaczej się to ma do ogrodu 1000m gdzie cena bedzie ok 2 zł za metr a inaczej przy ogrodzie 1,5ha gdzie cena 0.8 za metr jest spora zważywszy że niekiedy sam trawnik ma powiedzmy 5000 metrów...

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia z ogródkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym uważała na "projekty gratis'

Najczęściej firmy wykonawcze próbują przemycić do nich to co im się najłatwiej wykonuje i to na czym najlpiej zarobią...

Firmy ze szkółek zastosuja często rośliny które zalegają na szkółce...

 

NIe jest to regułą, jendak tworzenie koncepcji i projektu to zmudny proces, a proektowanie to wiedza która należy ciagle uzupełniać.

NIe chcę wyrokować, ale jak widze projektantów po kursach (3 tygodnie w urzędzie pracy) to jakoś wierzyć mi się nie chce że pojeli więdzę o fitosocjologii czy też gleboznawstwie bo większość studntów ma problem z ogarnieciem tematu w pół roku...

 

A co do ceny to 1zł /m to cena orientacyjna, Inaczej się to ma do ogrodu 1000m gdzie cena bedzie ok 2 zł za metr a inaczej przy ogrodzie 1,5ha gdzie cena 0.8 za metr jest spora zważywszy że niekiedy sam trawnik ma powiedzmy 5000 metrów...

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia z ogródkiem :)

 

Koszt projektu zależy od rozmachu inwestycji często to 3% inwestycji również dużo zależny jakie elementy się składają na ten projekt. Co do innych firm każdy orze jak może przede wszystkim sami nie możemy się dać oszukać i wykorzystać. Często poszukując oszczędności przychylamy się do skorzystania z tańszych firm których produkt nie jest dobrej jakości :wink:

 

Projektowanie ogrodu dla niektórych to zwykłe zarabianie pieniędzy dla nielicznych jest to pasja. Projektowanie to nie wklejanie roślin z katalogu to bardziej moje ulubione słowo rozwiązywanie problemu przestrzeni i jej organizacja w tym etapie rośliny stają się dopełnieniem otoczenia bądź krajobrazu.

 

To ,co urzędnicy wyrabiają w moim mieście nazywam to betonowaniem zieleni ;/ jestem trochę tradycjonalistą jeżeli otoczenie ratusza to stare zabudowy gdzie był świetny mikro klimat stworzony przez rosnące drzewa i centralnie umieszczoną Fontanę, dziś zrobili tam jeden wielki beton gdzie w południowym słońcu można jajka piec na rozgrzanym bruku przy budynkach rosną robinie,z jednej strony fontanny w dużych kwadratowych donicach posadzono wiązy które od samego początku wegetują i marnieją w oczach. Czysty brak współpracy architektów z arch. krajobrazowymi, nowoczesność i trendy przesiliły szale na niekorzyść tradycji, stylu, danej epoki tego miejsca tym bardziej smuci mnie że miasto ma sine korzenie ogrodniczo naukowe. Strach pomyśleć co zrobią z parkiem może 8-smy market na 50tysieczne miasto.

 

:roll:

 

Cena ogrodu zależy od materiałów z jakich wykonamy podjazdy i ścieżki oraz ich wielkości przeważnie to 35-50% ceny ogrodu reszta to DFA, rośliny, trawniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszecie , ze np m2 kosztuje x a jak sie liczy te metry.

np. powiedzmy dzialka ma 1000m2 razem z domem,jezeli 1/3 dzialki to podjazdy/sciezki (bruk), 1/3 to trawnik a pozostala czesc to teren przeznaczony na roslinosc, rabatki drzewa itd.

to jak sie liczy m2 za ktore trzeba zaplacic?

 

Jeżeli dobrze poszukasz w internecie to znajdziesz przykładowe ceny ogrodów.

1000m2 jak dobrze pamiętam to 70-85tysięcy z materiałami. Lecz to ktoś podał standardy dla ogród 1000m2, ponieważ ogród o takiej powierzchni może kosztować nawet 150tyś wszystko zależy od materiałów z jakich wykonane będą elementy ogrodu co tam będziemy chcieli mieć, rośliny małe duże itd. itd.

Jeżeli ktoś podaję cenę za m2 ogrodu i wykona każdy rodzaj i pomysł w tej cenie to ja bym się bał..

Ja na przykład do projektu mogę wykonać jeżeli inwestor sobie zażyczy ofertę kosztorysową jest to płatna usługa lecz jeżeli biorąc pod uwagę całość inwestycji jest niewielkim kosztem dającym jasność i pewność że nie będzie nieporozumień typu miało być 70 a wyszło 80tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...