Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zakładanie ogrodu przez firmę ogrodniczą -wątek zbiorczy: opinie, doświadczenia, cena


Recommended Posts

Projektowanie ogrodu dla niektórych to zwykłe zarabianie pieniędzy dla nielicznych jest to pasja. Projektowanie to nie wklejanie roślin z katalogu to bardziej moje ulubione słowo rozwiązywanie problemu przestrzeni i jej organizacja w tym etapie rośliny stają się dopełnieniem otoczenia bądź krajobrazu. ....

....Cena ogrodu zależy od materiałów z jakich wykonamy podjazdy i ścieżki oraz ich wielkości przeważnie to 35-50% ceny ogrodu reszta to DFA, rośliny, trawniki.

 

Nie mogłabym zgodzić się bardziej.

Często ludzie pytaja ile to będzie kosztować- rzecz nie do określenia znając tylko powierzchnię ogrodu...

Mozna kupić rośliny młode mozna kupić rośliny większych rozmiarów, można wyłozyć kostką betonową a mozna wodoprzepuszczalną terraway...

A wielu kosztownych rzeczy w ogrodzie po prostu nie widac: system nawadniający, siatka na krety, geowłókniny, nawieziony czarnoziem, dreny ..itd.

 

Wiele 'projektów' to tylko upstrzenie powierzchni kolorowymi roslinami, bez kompletnego zwrócenia uwagi na funkcjonalność, kompozycję oraz otoczenie. A o to głównie chodzi w projektowaniu, bo dobrać rośliny umie wiekszość ogrodników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

musze sie poprawic z tym mojim pytaniem, bo sie troche nie zrozumielismy :-? (moja wina)

 

te ceny tzn. kilkadziesiat tys, wydaja sie dla przecietnego pana x horyzontalne, jednak jak sobie przeliczyc ile kosztuje godzina wynajmu koparki, tona ziemi, tona torfu, podsypki, bruk : betonowy/kamienny do tego jakie prace murarskie, mala architektura ogrodowa, nawodnienie no i oczywiscie rosliny, czym starsze tym drozsze to sie oczywisce nazbiera :o

 

Porownam teraz projektanta do kafelkarza (prosze sie nie obrazac)

 

jesli sie pytam ile za ulozenie plytek w garazu to pan mi odpowie na. 40 za m2

ale jesli sie zapytam ile za ulozenie plytek w tej 10m lazience, pelnej zakamarkow, poleczek, skosow to raczej nikt nie bedzie liczyl od metra tylko powie cene za calosc

Rozumiem, ze ciezko podac orientacyjne ceny, szczegolnie jesli wliczymy to material, prace ziemne, brukowanie itd. ale...

 

jesli mam 100m2 (dla latwego liczenia) dzialki przed domem i chce posadzic tylko roslinnosc pod sciana domu na ok 30m2 (reszta to trawa)

to jak architekci policz za projekt (za ile m2) , chodzi o sam rysunek z naniesionymi roslinami dla tych 30m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ceny cenom nie są równe to prawda jak i wykonanie

ale czasami można sporo pieniędzy zaoszczędzić

nasza firma to robi bo mamy dobre rozeznanie materiałowe i dobry warsztat

oraz bardzo kreatywny zespół

 

„ARNIKA”

PROJEKTOWANIE I ARANŻACJA TERENÓW ZIELENI

• analizę terenu

• projekt zagospodarowania terenu

• dobór szaty roślinnej

• projekt detali ogrodowych

• dobór elementów wyposażenia

• inwentaryzację dendrologiczną

• projekt elementów małej architektury

• wizualizacje projektowanych założeń

• kosztorys inwestorski

• automatyczne nawadnianie

 

jesli sa pytania to prosze na priv

-==================================================================

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mam 100m2 (dla latwego liczenia) dzialki przed domem i chce posadzic tylko roslinnosc pod sciana domu na ok 30m2 (reszta to trawa)

to jak architekci policz za projekt (za ile m2) , chodzi o sam rysunek z naniesionymi roslinami dla tych 30m2

 

Ceny przeważnie orientacyjnie podaje się w przeliczniu za m2 projetowanej przestrzeni. Mniej więcej 1-3 zł m2; wlicza się w to również powierzchnię trawnika, ponieważ ogród ocenia się jako całość - przestrzeń do zagospodarwoania, a nie 30 m2 nasadzeń roślinnych. Weź też pod uwagę że za 100 zł nikt nie będzie do Ciebie przyjeżdżał, oglądał i wczuwał się w Twoje wymagania. Przeważnie projektanci określają, że biorą tyle a tyle nie mniej jednak niż ... (myślę, że w przypadku nasadzeń roślinnych będzie to 400-500 zł przy powierzchni 100m2). Trzeba mieć większy ogród, taniej wyjdzie w przeliczeniu na m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

egry dzieki za konkretna odpowiedz

 

mam nadzieje tylko, ze jak ktos ma 1ha ogrodu a chce tylko 100m2 rabatek to mu nnie policza 10000m2 :wink:

 

Nie do konca. Jak robisz projekt ogrodu to liczy sie powierzchnie calej dzielki. Chyba ze chcesz tylko projekt rabat, to jest inna kwestia. Inaczej projektuje sie rabaty a inaczej sie robi caly projekt ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta im większa powierzchnia tym tańszy projekt i tańsze wykonanie

cenę przy dużej powierzchni może podnieść np. podniesienie terenu jeżeli jest wymagane, drogi czy ścieżki, domki dla gości czy altanki, zbiorniki wodne. Samo odchwaszczenie, modelowanie terenu nie powinno być problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta im większa powierzchnia tym tańszy projekt i tańsze wykonanie.

 

Arturze,

Jestes z okolic lodzkich, wiec moze wiesz gdzie mozna by kupic stare odmiany drzew owocowych, np. kraselke, kokse, papierowke...?

Moze Rogow sie tym zajmuje?

Ja znalazlam taka hodowle w Bolestraszycach, ale to okropnie daleko od Warszawy, choc bardzo pieknia tam jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie myślano po II wojnie światowej o zachowaniu starych odmian, szukano raczej nowych, atrakcyjnych i plennych, które nadawałyby się do produkcji w nowoczesnym sadownictwie. Gromadzeniem i zachowaniem starych odmian jabłoni zaczęto się zajmować dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Powstały kolekcje w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, w Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem, w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

 

Poniżej przedstawiam linki:

 

http://www.ihar.edu.pl/gene_bank/Gardens/Bolestraszyce/ptob.html

Można zamówić jabłonie. Produkcja sadzonek trwa 2 lata. Koszt ok. 10 zł.

Do tego niestety koszty odbioru (k. Przemyśla) lub spedycji (ok. 50 zł).

 

http://www.ihar.edu.pl/gene_bank/kurator.html

http://www.insad.pl/strukturaISK/struktura5_sad.htm (Skierniewice).

 

http://www.przyrodapolska.pl/wrzesien04/anto.htm

http://www.dolnawisla.pl/projekty_02.php

http://www.sie.most.org.pl/raport-03.rtf

http://www.ekosz.republika.pl/ochrona.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam profesjonalny projekt ogrodu-24 ary (co prawda cena sprzed 3 lat): 2tys (po negocjacjach :wink: )

W ubiegłym roku rozpytywałam u mniejszych i większych firm/ogrodników zajmujących się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów o cenę wykonania całości od A do Z i okazało się, że co najciekawsze ceny wychodziły im całkiem zbliżone w granicach - trzymajcie sie dobrze ... :o ... 60-70 tys złotych (wraz z materiałem roślinnym 17 tys); no i w tym roku zabrałam się sama za wykonawstwo: wychodzi mi na to, że sumarycznie na końcu -co niewiarygodne-też dojdę do tej kwoty :roll: (rośliny wyjdą mnie drożej bo dla zwykłych ludzi maja inne ceny-nawet przy większych ilościach, mojego brukarza i tak muszę zatrudnić do ścieżek i kamień sporo kosztuje, stolarza do pergoli i trejaży, kable do oświetlenia i osprzęt elektr też) i nie będzie to jak za dotknieciem czarodziejskiej różdzki w ciągu 2-3 mies ale przynajmniej nie będę musiała brać kredytu na ogród :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dodam tylko, że ogród planowany jest bez żadnych wodotrysków: bez podnoszenia terenu (tylko ziemia do wyrównania), murków, oczek wodnych, fontann, altan czy nietypowych roślin... wszystko jak najłatwiejsze w utrzymaniu i pielęgnacji, bo należę to tych zapracowanych :wink:

 

Witam

 

Pewnie sie wielu narazę ,ale ja uwarzam ze sa to chore ceny wzięte z kosmosu . Tacy profesjonaliści są nastawieni na inwestorów z bardzo grubym portfelem ,dlatego "łoją" ich ze aż milo . jak taki gośc zarabia 30 czy 40 tyś miesiecznie to zapłaci i 150 tys za załozenie ogrodu i nawet nie mrugnie.

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek - bzdury gadasz.

Ile osób robi ogród na raz? Ok 3. przez osiem godzin, gdzie cena za 1 godzinę to 12 zł (na rękę). Do tego brukarz, który bierze od 40-120 zł za m2 nawierzchni (zależnie od materiału i wzoru). Policz, ile kosztuje zakupienie roślin, dowiezienie ziemi, zakup agrowłókniny, nasion trawy, wypożyczenie sprzętu.

 

Nie rozumiem, jak można bez mrugnięcia oka wydać 30 tysięcy na meble do kuchni o pow. 20 m2 , ale urządzenie ogrodu o pow. 800 m2 za 60 tysięcy, to już "chore ceny".

 

Nie działasz w branży, nie masz pojęcia o cenach, wiec twoje uwagi są nie na miejscu.

 

kaloosa - każdy projektant inaczej wycenia swoje usługi (powierzchnia ogrodu, powierzchnia działki, procent od kosztów realizacji), zakres projektu tez może być rożny, co ma wpływ na ostateczną cenę. Ale zapytanie o cenę zawsze jest za darmo, więc najlepiej po prostu wysłać zapytanie do kilku biur projektowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My robimy stopniowo ogród sami - z pewną (niewielką) pomocą płatnych robotników w cięższych pracach ziemnych oraz przyjaciół, którzy też korzystają z ogrodu. Trwa to już drugi sezon (a licząc żywopłot nawet trzeci). Pracujemy ciężko licząc w tym "edukację". Rośliny kupujemy stopniowo, więc nie odczuwamy tego tak bardzo, ale nazbierało się na pewno ładnych parę złotych. Oczywiście błędów też nie uniknęliśmy. No i ogród nie jest skończony - na pewno jeszcze w tym roku go nie dopieścimy. Oszczędziliśmy z pewnością sporo pieniędzy (a na tym przede wszystkim nam zależało), także traktujemy to jako hobby i czynny wypoczynek. Mamy dużo satysfakcji.

Jednak nie robilibyśmy tego zarobkowo "za grosze", gdyż to bardzo ciężka praca, trzeba też mieć jakąś wiedzę, a to też kosztuje czasu ( a i pieniędzy jeśli ktoś się kształci). Więc uważam warto zapłacić profesjonaliście, jeśli nie ma czasu, zapału i jakich takich umiejętności. Piękny ogród może zrobić i zdolny amator, nawet oryginalniejszy od gotowych projektów - ale jak tylko miałabym możliwości finansowe chętnie skorzystałabym z dobrej (ale naprawdę dobrej) firmy ogrodniczej.

Jednak gdy patrzę na większość ogrodów "profesjonalnych" zakładanych przez firmy, to widzę straszna chałturę i sztampę,a jak ja - amator widzę poważne błędy ,to już nie jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek - bzdury gadasz.

Ile osób robi ogród na raz? Ok 3. przez osiem godzin, gdzie cena za 1 godzinę to 12 zł (na rękę). Do tego brukarz, który bierze od 40-120 zł za m2 nawierzchni (zależnie od materiału i wzoru). Policz, ile kosztuje zakupienie roślin, dowiezienie ziemi, zakup agrowłókniny, nasion trawy, wypożyczenie sprzętu.

 

Nie rozumiem, jak można bez mrugnięcia oka wydać 30 tysięcy na meble do kuchni o pow. 20 m2 , ale urządzenie ogrodu o pow. 800 m2 za 60 tysięcy, to już "chore ceny".

 

Nie działasz w branży, nie masz pojęcia o cenach, wiec twoje uwagi są nie na miejscu.

 

kaloosa - każdy projektant inaczej wycenia swoje usługi (powierzchnia ogrodu, powierzchnia działki, procent od kosztów realizacji), zakres projektu tez może być rożny, co ma wpływ na ostateczną cenę. Ale zapytanie o cenę zawsze jest za darmo, więc najlepiej po prostu wysłać zapytanie do kilku biur projektowych.

 

Tu się zgodzę: już na początku naszej drogi-realizacji ogrodu widać gołym okiem, że dobijemy do podanej ceny 60 tys zł :o tyle, że nie płaconej hurtem w 2 miesiące kilku(nastu) osobom, a rozłożonej pewnie i na 3-4 sezony... Za rosliny lekko licząc wydamy kilkanaście tysięcy, a za kamienie do ścieżek kilka (sam materiał, a gdzie praca brukarza? -bo tu nie ma co, będzie trzeba kogoś zatrudnić)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Darek ile ciebie kosztowal ogród? Bo głupi dojazd brama-garaz mnie będzie kosztował 20tys, licząc tani materiał i taniego brukarza. Jeżeli chciałabym oczko wodne to podejrzewam że cena byłaby ok 10 tys. Więc na czym polega "chorosć" ceny całkowitej 70tys? matematycznie jest to wyliczalne, każda rzecz kosztuje, a gadanie w stylu "bogaci maja kasę bo kradną" jest .... irytujące
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek - możesz się opierać, ale sam powiedz, ile kosztował cię dom w stanie surowym? A to przecież tylko kilka cegieł kładzionych jedna na drugą, kilka ciężarówek pospółki, trochę gruszek betonu. Kilku pracowników. Co tu tyle kosztuje?

A "głupi" gres? Przecież to tylko wypalana glina. Dlaczego "chodzi" po 60 zł/m2?

 

Dlaczego w sprawie ogrodu masz inne podejście niż w sprawach budowy domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek jak zrobimy sami, to będzie taniej niż w firmie specjalistycznej

(przynajmniej na początku i jeśli się uda !) :oops: . Bo przecież robocizna odpada, a to spora część, dodatkowo bez podatku. Nadto idąc dalej rośliny można hodować z sadzonek (trwa co prawda), no i trzeba się trochę znać. nie mówiąc, że roslinki można dostać w prezencie, pomóc w pracach mogą znajomi i rodzina. ale to przypomina trochę wątki typu: zbudowałem dom za 100 tys. - murował wujek z tatem, chrzestny zrobił hydraulikę, szwagier elektrykę, a brat ma hurtownię budowlana ..., Można się zdrowo zestresować.

Jak ktoś umie zrobić ogród, albo chce się uczyć - - ma siłę i w miarę czas, a nie ma kasy (jak u mnie, oprócz czasu, więc wydłuży się okres tworzenia ogrodu), to można sporo zaoszczędzić.

A firma musi swoje wziąć ze względu na koszty i spodziewany zysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...