Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK DOBRAĆ GRZEJNIK DO WIELKOŚCI POMIESZCZENIA


Recommended Posts

Wg mnie rację maja instalatorzy

Bo: sprawnośc grzejnika najczęsciej podawana jest dla temp 70 lub 80 lub i nawet 90C Rzdko kiedy zapewniasz to sprawnosciową temp - stad tez instalator zakłada 100W na m2 - czym nadrabiasz to ze masz przewymiarowany grzejnik- nie osiągasz temp sprawnościowej a masz komfort cieplny.

Najważniejszą jednak rzeczą jest OZC (ogólne zapotrzebowanie na ciepło) wg takiego wyliczenia idealnie dobierzesz grzejniki - ja osobiście jednak zawsze radzę przewymiarowac je o 15-20%.

 

pozdrawiam

sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na ciepło to jedna sprawa ale istniej druga, dużo ważniejsza.

Jeżeli nie palimy tylko gazówką, czy olejówką czy czymś innym w czym może się palić non stop to bardzo ważny jest czas nagrzewania pomieszczenia.

Ja używam gazu + kominek z płaszczem i niestety trochę nie przewidzałem sytuacji, że gdy wrócę z pracy i w ciągu godziny będe chciał zwiększyć temperaturę z 18 na 21 to bedzie to niemożliwe.

Grzejniki mam takie jak projekcie pomijeszone o około 15% z racji, że w projekcie nie było ocieplenia i okna o gorszym współczynniku.

Owszem nie ma problemu z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, ale czas nagrzewania pomieszczeń jest długi.

Kolejny plus większych grzejników: możemy pompę obiegową ustawić na wolnijeszym biegu, ponieważ nie musimy miec całych grzejników gorących, w ten sposób mniejsze zapotrzebowanie na energię i mniejsze szumy w instalacji.

Jeżeli zatem, ktoś będzie używał kotła na paliwa stałe to przewymiarowanie grzejników jest jak najbardziej zalecane (oczywiście nie przesadzajmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem świerzo po doborze grzejników , w projekcie który mam dobrane były grzejniki wg. obliczeń 70 W/m.kw. instalator przeliczył wszystko jeszcze raz i też przyjmował 100 - 110 W/m2 , czyli przewymiarował je , ale twierdzi że będzie dobrze, ja też jestem przekonany , tymbardziej że przekonuje mnie to że jak będą przwymiarowane, to nie będą musiały pracować na max-a. , bede miał kocioł na paliwo stałe , a w tykim trudniej utrzymać stałem parametry niż w takim na gaz czy olej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to ja się zastanawiam o co chodzi w moim projekcie. Przykładowo:

 

1. Pokój 12,4 m2 -> Zapotrzebowanie 730 W

2. Pokój 23,6 m2 -> Zapotrzebowanie 1255 W

3. Kuchnia 15,8 m2 -> Zapotrzebowanie 1045 W

4. Łazienka 4,9m2 -> Zapotrzebowanie 425 W

 

Z tego wynika mi, że dla poszczególnych pomieszczeń mam tak:

1. 59 W/m2

2. 53 W/m2

3. 66 W/m2

4. 87 W/m2

 

Czy to znaczy, że w projekcie mam przewidziane przemrażanie lokatorów?? :o .

Dodam, że ogrzewanie gazowe, kocioł zwykły, nie kondensacyjny. Ściany Max gr. 29 cm + 12 cm ocieplenia (będę dawał 15 cm, ale to w tym momencie nieistotne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ktoś Ci dobrze wyliczył. Jeśli to instalator, to naprawdę wie co robi. I tak: przyjęto średnie zapotrzebowanie 50kW/m2 - co jest właściwe dla opisywanej przez Ciebie ściany (ocieplonej), różnice w wielkości grzejników wynikają z faktu różnic w temeraturach w poszczególnych pomieszczeniach. Np. w łazience około 25 - 27 stopni, w salonie około22-25,itd. Oczywiście rozkład temperatur w poszczególnych pomieszczeniach zależy od upodobań mieszkańców, ale on (instalator) to przewidział.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ktoś Ci dobrze wyliczył. Jeśli to instalator, to naprawdę wie co robi.

 

Takie wyliczenia miałem od razu w projekcie domu. Chodzi mi głównie o to, czy ich się trzymać, czy raczej liczyć wszystko od nowa.

 

Zajmuję się tym zagadnieniem już 15 lat ,ale takie wyliczenia widzę tylko na forum od psełdo fachowców lub z planów ,gdzie problem jest traktowany po macoszemu ,bo musi być ,ale nie ważne jak.

 

Możesz to rozwinąć? Czemu pseudofachowcy? Czemu problem jest według Ciebie potraktowany po macoszemu? Na jakiej podstawie wyciągnąłeś taką opinię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie wyliczam z planów ilość i moc grzejników i proszę mi wierzyć ,,ze czasami w projekcie są napisane takie bzdury ,że sam się dziwię czy ci panowie są inżynierami.Jak zobaczyłem plan instalacji c.o. z klejonej Genowy i moce grzejników nie wytrzymałem i zadzwoniłem do gościa czerwony jak indor z nerwów co za bzdury powyliczał. Pan inż grzecznie odpowiedział ,że wie o tym ,ale to jest sztanca którą sie powiela na wielu planach i mie ważne co, ważne ,że jest a i tak cała instalacja nie podlega dozorowi budowlanemu ,a klient robi jak mu się podoba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedni projekt pozwoli zaoszczędzić na przewymiarowanych grzejnikach.

Świeta racja. Dla pokoi naroznych może być i 100 W/m2 a dla takich co maja tylko kawałek sciany zewnetrznej 30 W/m2. Nie mozna tępo przyjmowac 100 W/m2 wszędzie jak leci bo wyjdzie głupota. W moim przypadku róznice w zapotrzebowaniu na ciepło wyszły spore róznice nawet 100%. Zciagnij sobie program OZC z internetu i policz sam. Nie słuchaj rad typu wszedzie 100W/m2 albo wszedzie 50W/m2.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...