Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK DOBRAĆ GRZEJNIK DO WIELKOŚCI POMIESZCZENIA


Recommended Posts

Inwestorze te 100W/M2 to według jakiej normy lub prościej temperaturze zasilania ,bo różnicować to każdy wie .

ADAMOS48 chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi skoro pytasz wg jakiej normy te 100W/m2. Własnie pisałem aby tępo nie przyjmować tego typu wartości z sufitu tylko zrobić projekt instalacji. Tego typu właśnie brany z sufitu sposób obliczeń doboru grzejników prezentują hydraulicy albo sprzedawcy w hurtowniach. Trzeba zamówić projekt jak to napisał paweu albo policzyć sobie samemu np. programem OZC.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem świerzo po doborze grzejników , w projekcie który mam dobrane były grzejniki wg. obliczeń 70 W/m.kw. instalator przeliczył wszystko jeszcze raz i też przyjmował 100 - 110 W/m2 , czyli przewymiarował je , ale twierdzi że będzie dobrze, ja też jestem przekonany , tymbardziej że przekonuje mnie to że jak będą przwymiarowane, to nie będą musiały pracować na max-a. , bede miał kocioł na paliwo stałe , a w tykim trudniej utrzymać stałem parametry niż w takim na gaz czy olej.

W moim przekonaniu instalator zrobił źle przewymiarowujac grzejniki przy kotle na paliwo stałe. Może to wpłynać w bardzo powazny sposób na skrócenie trwałości kotła i zwiekszone zużycie paliwa. Aby kocioł na paliwo stałe pracował prawidłowo musi osiagnac odpowiednia temperature wody w instalacji. Jak temperatura wody spadnie poniżej ok 54 st. w kotle zacznie sie proces kondensacji. Kondensat działa agresywnie na materiał kotła powodując jego krozje . Mało tego kocioł pracując na parametrach odbiegajacych od znamionowych może nie osiągać wysokich sprawności - czyli bedzie przepał. Efekt będzie taki że albo będziesz dławić grzejniki czy zmniejszysz ich moc (prawdopodobnie do takiej jaka była w projekcie) albo będziesz palić w piecu i otwierać okna aby się nie zagotować z gorąca w pokojach. Jesli tego nie zrobisz to w ciagu kilku lat kocioł będziesz mógł oddać na złom bo praca na niskich parametrach spowoduje jego zniszczenie przez kondensat. Sytuacja przy kotłach kondensacyjnych jest odwrotna bo każde przewymiarowanie grzejników jest dobre i poprawi sytuację. Natomiast w Twoim przypadku przypuszczam że trafiłeś na hydraulika ignoranta.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

to jak potraktować mój projekt (gotowiec)

salon 35 m2 pokój narożny (pd-zach). Ocieplenie 15 cm styro frez. Kocioł na eko groszek

grzejniki:

1. 1450W

2. 1450 W

3. 720 W

Razem 103W/m2

 

łazienka z oknem na wsch, 13 m2

grzejniki:

1. 720 W

2. 840 W

Razem 120 W/m2

 

pokój na poddaszu 14 m2

1 grzejnik 1450 W

Razem 103 w/m2

 

czyli wg normy 70 W/m2 dla dobrze ocieplonych budynków nieco przewymiarowane - czy takie zastosować czy zmniejszyć moce grzejników. Planuję temp 75-65 20 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...