Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 23,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Układanie drewnianych podłóg na ogrzewaniu podłogowym jest możliwe, ale ze względu na higroskopijne właściwości drewna oraz jego wrażliwość na wpływy temperatury i zmiany wilgotności względnej powietrza, wymaga doświadczenia, zachowania szczególnego reżimu technologicznego oraz wiedzy na ten temat. Uczestnikami wykonawstwa są dwie ekipy, które powinny ze sobą ściśle współpracować. Pierwsza ekipa instaluje ogrzewanie podłogowe i kładzie jastrych, z reguły cementowy lub anhydrytowy. Obowiązkiem tej ekipy jest wygrzanie podłoża i sporządzenie stosownego protokółu. Wilgotność jastrychu należy zmierzyć wilgotnościomierzem CM i powinna ona wynosić: dla jastrychu cementowego 1,8%, a dla jastrychu anhydrytowego 0,3%. Jeśli pomiary wilgotności jastrychu wykazały odpowiednią wilgotność i nie upłynął dłuższy czas niż tydzień od zakończenia jego wygrzewania, można przystąpić do układania podłogi. Ekipa parkieciarzy również powinna wykazać się dużym doświadczeniem. Swoją pracę rozpoczną od zapoznania się z istniejącymi planami technicznymi i protokołem z prac poprzedniej ekipy.

 

Wybierając gatunek drewna, z którego będzie ułożona podłoga należy się kierować przede wszystkim niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu oraz długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie właściwości posiadają: merbau, iroko, douussie, jatobe, a z krajowych gatunków drewna: dąb i akacja. Nie należy układać podłóg z klonu, buku, jesionu i grabu na ogrzewaniu podłogowym z uwagi na wysoki współczynnik skurczu tych gatunków drewna oraz ich jasny kolor, który poprzez kontrast dodatkowo uwidacznia szczeliny.

 

Drugi ważny parametr to grubość i szerokość poszczególnych elementów podłogi. Ze względu na wskaźnik przewodzenia ciepła niekorzystne jest układanie parkietu i litych desek podłogowych, gdyż mają one zazwyczaj grubość znacznie powyżej 15 mm, co powoduje straty ciepła, a tym samym obniża skuteczność ogrzewania. Odradzałabym także układanie parkietu i litych desek ze względu na ich szerokość - kurczenie się drewna w warunkach stosunkowo wysokiej temperatury nagrzewania drewna i niskiej wilgotności względnej powietrza, spowoduje powstanie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami. Natomiast korzystne jest stosowanie podłóg warstwowych, takich jak deska barlinecka (z drewna merbau, iroko, jatobe, dębu i akacji), której opór cieplny nie przekracza 0,17 m kw. K/W. Jest ona w warunkach fabrycznych lakierowana lub olejowana, a krzyżowe ułożenie poszczególnych warstw wyraźnie hamuje pracę drewna i ogranicza powstawanie szczelin pomiędzy nawet bardzo szerokimi deskami. Istotnym parametrem jest maksymalna dopuszczalna temperatura nagrzewania powierzchni podłogi. Nie powinno się nagrzewać podłogi powyżej 26 oC.

Deska barlinecka ma jeszcze jedną zaletę, szczególnie korzystną w przypadku ogrzewania podłogowego. Dzięki zastosowanemu złączu barclick, nie wymaga klejenia, unikamy w ten sposób ryzyka powstawania szczelin z powodu wysychania lub starzenia się zastosowanego kleju. Taka podłoga elastycznie reaguje na zmianę wilgotności i temperatury.

W przypadku zdecydowania się na montaż parkietu lub mozaiki należy stosować odpowiedni klej, który zachowa elastyczność w trakcie długoletniego użytkowania podłogi na ogrzewaniu podłogowym. Zaleca się stosowanie dwuskładnikowych klejów poliuretanowych, które zachowują elastyczność. Podobnie wielką uwagę należy zwrócić na sposób wykończenia podłogi. Szczególnie wart polecenia w przypadku ogrzewania podłogowego jest lakier na bazie żywic syntetycznych, a także wosk czy olej.

Należy pamiętać, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci niż parkiet na nie ogrzewanym podłożu. Przyczyną tego jest występowanie większej różnicy między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu.

 

Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym wymaga uwzględnienia wielu czynników, związanych z pracą systemu grzewczego, własnościami drewna i innymi materiałami pomocniczymi. Z tego względu zalecałabym, więc dużą ostrożność przy wyborze zarówno drewna na podłogę jak i systemu grzewczego. Te dwa czynniki tj. system ogrzewania podłogowego oraz rodzaj podłogi muszą zastać starannie dobrane na etapie projektowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aniamar

wszystko co napisałaś to oczywista oczywistość i nie zakładam żeby osoba która decyduje się na drewno lub panele na podłogówce tego nie wiedziała, chyba że całkowicie polega na profesjonalizmie ekip montażowych (co swoją drogą może choć nie musi zadziałać)

 

jedyne z czym się nie zgodzę to wychwalanie deski barlineckiej chyba że to skrót myślowy a nie polecanie konkretnego produktu.

 

BTW jako że jest to wątek o kuchniach wystarczyłby link do jednego z wielu wątków w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naberia co ty z tymi stratami. nie ma żadnych strat

 

Efilo, a ja dalej swoje. A dlaczego? - aniamar wyjaśniła dokładnie.

Poza tym też z praktyki upieram się przy swoim - kilka osób, które zastosowały drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe, mają też płytki, i zgodnie mówią, że jest spora duża różnica w odczuwaniu ciepła (płytki są cieplejsze).

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naberia

aniamar nie napisała nic co by w jakikolwiek sposób uzasadniało Twoje nieprawdziwe zresztą zdanie o stratach.

 

też mam płytki i parkiet i płytki są cieplejsze a parkiet chłodniejszy. tylko... co to ma do rzeczy?

 

to mój ostatni post w tym temacie bo ten OT za daleko zaszedł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirka!

Wspaniała kuchnia! Takie kolorki lubię. Bardzo Cię proszę napisz co to za krzesła, jaki kolor obić, producent. A stół?

 

Pomocy!

Proszę o radę dotyczącą moich projektów kuchni. Co poprawić? Mam niewiele czasu. Kuchnia jest otwarta na salon, jest też jadalnia w wykuszu obok kuchni (po prawej).

Fronty na dole to ma być orzech amerykański (nie tak jak na tym projekcie). Jakie dać płytki na podłogę i nad blaty kuchenne? Szafki u góry to lakierowany MDF jasny kremowy kolorek.

Pozdrawiam DUŚ, JAKSIE, EFILO i inne wspaniałe forumowiczki, które doradzały mi w sprawie łazienki. ODEZWIJCIE SIĘ TAKŻE W TEMACIE MOJEJ KUCHNI. Z GÓRY DZIĘKUJĘ. POZDRAWIAM.

 

MARMICHKON

 

Dzięki, widzę, że w podobnej całkiem tonacji co moja :)

Krzesła kupione w sklepie VOX-a , wiem już ich nie mają, kosztowały 650 zł szt.

ale taki wzór robiły inne firmy. Krzesełka jeszcze ze starego lokum, prawdopodobnie niedługo je zmienię.

Kolor tak jakoś przypasował do reszty, jest to ecri - kość słoniowa, są skórzane, bardzo wygodne :)

Stół robiony przez firmę, podam link;

http://www.kuchnie-halupczok.pl/

tak jak reszta kuchni, ale projektowaliśmy sami, czyli ja i mój mąż :)

Mebelki kuchenne jeżeli jest taka możliwość można trochę schować w ścianie, żeby te boki nie były takie szerokie i odstające,

do takiego zabiegu trzeba skuć trochę ściany :) ale efekt jest fajny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atika - lampa jest w kolorze żywej czystej czerwieni, podobnie jak czajnik i częściowo kwiaty na tapecie. opcję z białym też biorę pod uwagę. Na razie wiszą tak, jeść nie wołają hihi. No do licha nie potrafię obrócić tego zdjęcia.

 

http://img17.imageshack.us/img17/8251/dsc00860an.jpg

 

 

A co to za płytki na podłodze i jak się sprawdzają w kuchni ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morlena

 

dzięki bardzo :) pomyślę o galerii :yes:

 

Agi75

Piekarnik z mikrof. firmy Simens

Co do zapachów, to nikt z domowników nie zwrócił uwagi.

Dzieciaki to Płatożercy :D wkładają talerze z mlekiem i płatkami dosyć często i nic się nie skarżą ,

że mamusia coś piekła wcześniej :D.

Jest też trochę inaczej niż w zwyczajnym piekarniku, można wybrać np. pieczenie z kombinacją piek.+ mikrof.

skraca to czas pieczenia .

 

Co zaś do koncepcji, to;

Z boku szafki stoi lodówka- jest na właściwym miejscu. Każdy wie ile razy dziennie zagląda się do niej,

to jest idealne miejsce. Poza tym miejsce słupka nie może stać tak blisko ściany, gdyż zaburzyło by to proporcje z wyspą,

nie mówiąc o tym, że tej czarnej szafki już nie mogła bym otworzyć, wszystko jest o.k. w praktycznej części jak najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images45.fotosik.pl/468/fe46ef440dfb5738gen.jpg

 

Przepraszam ale dopiero uczę się wklejać zdjęcia. To jest jedno ze zdjęć przedstawiających moją kuchnię , którą użytkuję od roku. Za chwilę postaram się wkleić więcej zdjęć.

 

http://images50.fotosik.pl/467/6805f85704e81cb8gen.jpg

http://images40.fotosik.pl/450/808b75fc03e3d723gen.jpg

http://images35.fotosik.pl/302/28a188ca8d2fa76cgen.jpg

http://images45.fotosik.pl/468/150bc92e821aafb4gen.jpg

A oto reszta zdjęć mojej kuchni.

Edytowane przez joliska
Scalenie postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkof,:D:D:D

 

 

 

Muszę przyznać, że rozmieszczenie szafek nietypowe, co sprawia, że kuchnia wygląda oryginalnie. MI osobiście nie pasuje mi ten krzak przy wysokiej zabudowie i dość spora liczba krzeseł, tzn. 3 w kuchni i krok dalej duży stół z kolejnymi krzesłami. Może to wina zdjęcia jest w złej pozycji zrobione i nie widać całości.

Piękne są takie błyszczące blaty aż nie chce się wychodzić z tej kuchni. Zastanawiam się tylko czy nie widać na nim odbitych rzeczy, które wcześniej tam stały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efilo,

Jak sama wiesz bo jesteś na tym forum już sporo czasu (co widać po tym kiedy się zarejestrowałaś) i osiągnęłaś tytuł: OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! w jednym wątku poruszane są różne tematy. To, że jest to temat o kuchniach to nie znaczy, że dziewczyny nie mogą porozmawiać o panelach czy deskach na podłodze, bo kuchnia to nie tylko szafki i blaty czy pojemnik na sól itp.

Dla Ciebie może jest to oczywista oczywistość, ale nie dla wszystkich. Tu zaglądają osoby, które pytają, szukają rozwiązań, zastanawiają się, co wybrać, czym się sugerować. Są wśród nich osoby, które dopiero zaczynają zabawę na FM. Wiele osób nie ma czasu na siedzenie i przerzucanie tysiąca wątków w każdym temacie, by się czegoś dowiedzieć. Dlatego rozmowa jest kluczem do sukcesu i osiągnięcia doskonałości a nie pisania to nie ten wątek idź gdzie indziej tam znajdziesz odpowiedź, masz tu link i tam doczytaj.

 

To, co napisałam rozwiewa jakiekolwiek problemy czy dawać czy nie dawać, sprawa jest jasna. :D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...