Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogi z drewna egzotycznego - praktycznie (Boorg help:)


zielonooka

Recommended Posts

W salonie mam badi z Finish Parkiet. Pięknie wygląda, szczególnie ten pomarańczowy odcień mi się w nim podoba. Ostatnio usłyszałam, że badi bardzo ciemnieje pod wpływem słońca i czasu oczywiście.

Boorg

Może masz dla mnie jakieś pocieszenie i nie jest tak źle jak mówią...

Akurat badi bardzo nie ciemnieje (szczególnie jak salon jest słoneczny i widny). Kolory zrobią się bardziej intensywne - więc jest szansa, że podłoga będzie podobać się Tobie jeszcze bardziej. :p

Mówiąc w skrócie: Twoja podłoga wkrótce dojrzeje! :wink: :lol: Więc będziesz ją mogła użytkować bez ograniczeń!!! :wink: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 780
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O :o

no to chyba wyleczyles mnie tez z lapacho... :wink:

 

wogole nie chce parkietu z malych elementow - chce jak najwieksze elementy (moze deski? ) i na pewno wzor wzdłuz , zadnych jodelek czy kwadracikow - wzorem podlogi ma byc przede wszystkim uklad słojów

no nic zobaczymy

 

dzieki!

 

ps. z tego zdjecia co pokazales najb podoba mi sie to olejowane - chyba najbardziej wydobywa kolor... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obywatelko Zielonooka.

Za jakość drewna egzotycznego spotykanego na naszym rynku ponoszą odpowiedzialność importerzy - a do nich można mieć sporo zastrzeżeń. To, że lapacho aż tak strasznie sie rozsycha to wina:

- mokrego drewna (jak takie położymy to na podłodze wyschnie; w najlepszym wypadku będą szpary w najgorszym odklei się podłoga);

- braku klas i selekcji w drewnie egzotycznym (więc nie ma standartu - czyli wolna amerykanka);

- brak możliwości dokonania dokładnych pomiarów wilgotności drewna przez parkieciarzy (bo skoro materiał nie trzyma żadnej klasy i normy, to co mają sprawdzać? Drewno w obrębie jednego gatunku może mieć różną gęstość a przyrządy pomiarowe mierzą opór (a ten jest zależny od gęstości) i na jego podstawie poznajemy wilgotność drewna. Jakby były klasy i normy to by były tabele obliczeniowe a tak mamy wróżenie z fusów).

 

To były powody a jakie są skutki: szkoda gadać. :evil:

 

I niestety uwagi te dotyczą wszystkich egzotyków a nie tylko lapacho... . :(

 

Więc najbardziej przyzwoite egzotyki można kupić w wyrobach przetworzonych: czyli parkietach gotowych i panelach drewnianych.

 

To był mój zew wołającego w puszczy (bezwzględnych importerów). :lol: :lol: :lol:

Na podsumowanie moich wypocin... . :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. z tego zdjecia co pokazales najb podoba mi sie to olejowane - chyba najbardziej wydobywa kolor... pozdrawiam

 

 

To ja się pochwalę swoją akacją. Tutaj bardzo dobrze widać jak olej pięknie wydobywa i kolor i usłojenie drewna:

 

po ułożeniu - nieładna, szaro - buro - zielona, miałam wątpliwości czy dobrze wybrałam :

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1381_348.ts1133608944000.jpg

 

po cyklinowaniu:

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1367_348.ts1133531306000.jpg

 

 

początek olejowania:

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1375_348.ts1133532804000.jpg

 

i efekt końcowy :D :

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1418_348.ts1134307060000.jpg

 

nam się bardzo podoba :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mogę się podłączyć pod rozważnia to chciałabym zapytać

Jakie podłoga (drewno) nadawałaby się do pomieszczenia kąpielowego w którym byłby prysznic wanna i sauna, więc duża wilgotność

Czy gotowe parkiety typu berlinecka deska wogóle wchodzą w grę

Chciałabym połączyć to z niewielką ilościa terakoty. Pomieszczenie jest dość spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne!

 

i faktycznie - ja tez patrze na 1-wsza fotke i mysle sobie o cholera! co tu zec jak taka..hmmm no ten...

a efekt koncowy - BOMBA!!!

 

Sonika - dokladnie taki chce miec uklad - tylko elementy "wieksze" - no ew. Twoje to ta min wielkosc ,

i ja chce chyba równoległe do scian ułozenie - ale nad tym to bede myslec jak wybiore ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg - hmmm ciekawe czemu drewno egzotyczne nie jest klasyfikowane

ze wzgledu na to ze jeszcze nie tak popularne? ze malo ilosci sprowadza sie do nas?

 

Jestem ciekawa jak to jest w czechach (pewnie tak samo) bo mam mozliwosc przywiezienia stamtad (transport gratis ;)) musze sprawdzic jak nasi poludniowi sasiedzi z cenami stoja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się bałam jaki będzie efekt końcowy, bo nawet ci którzy olejowali nigdy wcześniej tego nie robili z akacją i sami nie wiedzieli jak to wyjdzie.

 

Całe szczęście, że zaolejowałam, bo może pod lakierem zostałaby taka brzydko - szara i wtedy dramat, ale to Wojtek mnie namówił i chwała Wojtusiowi za to :D :D :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie podłoga (drewno) nadawałaby się do pomieszczenia kąpielowego w którym byłby prysznic wanna i sauna, więc duża wilgotność

 

Musze Ci zmartwic , ale w pomieszczeniach gdzie jest sauna wilgotnosc jest .....nieduza :p .

Nie wiem jak bedzie to wszystko zaranzowane i jak bedzie funkcjonowala sauna, oraz jakiego typu to bedzie sauna ale wilgotnosc bedzie znacznie nizsza niz w przypadku salonu bez sauny.

W samej saunie i tak musisz zalozyc podloge zmywalna a wiec beton zacierany na "polsyk" lub plytki / na to gretting drewniany/ w pozostalej czesci salonu w strefach mokrych musi byc posadzka /moze byc takze przykryta czesciowo drewnem/ na pozostalej czesci mozesz polozyc parkiet ale...drewno musi byc bardzo stabilne albo posadzka drewniana ruchoma/znowu gretting/.

W przypadku podlog ruchomych -zdejmowanych, mozesz uzyc takiego drewna jak w saunie a wiec ,swierk, sosna bezseczna, osika, cedr/jak pozwlala kasa :lol: / teak, bankirai, jakis grochowiec etc.

Co do deski barlineckiej to sie nie wypowiadam , lepiej , zeby to zrobil praktyk :lol: . Moim zdaniem raczej nie a juz z pewnoscia nie moze to byc parkiet plywajacy zwlaszcza tam gdzie moga nastepowac czesciowe zalania podlogi.

Na parkiety w Twoim salonie kapielowym beda sie nadawaly wspomniane

wczesniej gatunki egzotyczne czyli te z glownie nieduzym skurczem objetosciowym Iroko, Jatoba , Doussie afrykanskie,Daglezja,Badi, Teak/wszystkie odmiany ajest ich ok 20 /,Cedr, Frake, Mahonie wszelkiej masci te wlasciwe i niewlasciwe/tez kilkanascie stosowanych w parkieciarstwie chociaz wlasciwy Swietenia i Gwajak objete sa ochrona i w handlu sa podrobki gruszy czy Acaju :lol: /, Obeche, Amarant . Wiecej nie przychodzi mi teraz do glowy ale jest znacznie wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie mam badi z Finish Parkiet. Pięknie wygląda, szczególnie ten pomarańczowy odcień mi się w nim podoba. Ostatnio usłyszałam, że badi bardzo ciemnieje pod wpływem słońca i czasu oczywiście.

Boorg

Może masz dla mnie jakieś pocieszenie i nie jest tak źle jak mówią...

Akurat badi bardzo nie ciemnieje (szczególnie jak salon jest słoneczny i widny). Kolory zrobią się bardziej intensywne - więc jest szansa, że podłoga będzie podobać się Tobie jeszcze bardziej. :p

Mówiąc w skrócie: Twoja podłoga wkrótce dojrzeje! :wink: :lol: Więc będziesz ją mogła użytkować bez ograniczeń!!! :wink: :lol: :lol: :lol:

Salon jest bardzo słoneczny i widny, więc już sie cieszę :D

Ps. oj będę ją użytkować, będę.....ale żeby tak bez ograniczeń :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto.onet.pl/upload/3/71/_595727_n.jpg

to jest taki moj niedopracowany schemat

w pomieszczeniu bedzie wentylacja mechaniczna :)

Czyli ja jako laik rozumiem że mogę spokojnie brać pod uwagę np wymieniane typowe drewna egzotyczne do łazienek

Oczywiście płytki pod sauną (będzie z gotowych elementów) i chcę jakoś wkomponować płytki koło wanny prysznica umywalek

Tak by pomieszczenie nie wyglądało za bardzo łązienkowo

 

Wojtku ja jestem jeszcze ciemna w tym temacie

i nie rozumiem

,,mozesz polozyc parkiet ale...drewno musi byc bardzo stabilne albo posadzka drewniana ruchoma/znowu gretting/.

To jak to ma najlepiej wygladać parkiet na klej???

 

przepraszam że się podłączyłam tak do wątku ale wydał mi się ciekawy dla wszystkich rozważających polożenie drewna w łazience

 

 

pozdrawiam

zakręcona w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo o lapacho :

kupiłam ten parkiet w castorami 9cm x 60cm.Był suchy długo magazynowany .Położony we wrzeœniu ,olejowany w listopadzie.Poza niewielkš przestrzeniš obok kominka bez strefy pepoż tak jak jest położony nie rozsycha się.Nie mam nadmiernej wigoci w domu dochodzi w porywach do 55% pomimo pierwszego sezonu grzewczego.Grzanie i wietrzenie pod kštem domowników nie drewna.POdczas cyklinowania w domu unosił się piękny -dla mnie ziołowy - zapach.Parkieciarz na hasło lapacho dostawał spazmów i bardzo głęboki robił podkop ,żebym się zmerbalizowała całkiem.Lapacho w każdym pokoju wyglšda inaczej najpiękniej przy œcianach z palety piaskowej ciepłej,a u cóki œciany sš w dwóch odcieniach zieleni i tam jest najwięcej desek z zieleniš-też ładnie.Ale to oczywiœcie rzecz gustu.Słyszałam,że lapacho jest niestabilne,ale u nas akurat nie.Ostatecznie chcieliœmy merbau w salonie ,jadalni i bawialni ,a lapacho w sypialniach dziecięcych ,bo tam jest więcej kolorów.Zresztš postawiłam dzieci przed wystawkš i tak wybrały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doussie - mój ulubiony egzotyk.

Drewno baaaardzo stabilne.

A co to znaczy?

Jak położysz je w łazience, albo na kiepski klej, albo jak będzie wilgotność w powietrzu 80% to drewno Ci to wybaczy. Bo jest na tyle niezależne od czynników zewnetrznych, że naprawdę trzeba się postarać aby popsuć podłogę z Doussie.

 

A jak z wilgotnością w drugą stronę w przypadku Doussie? Niska - np. 20-30 % zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...No w stronę doussie olejowanych idę :D

Chłopaki spece nasze powiedzcie jeszcze co taniej wyjdzie - kupic deske litą i ja cyklinowac i olejowac? czy parkiet gotowy kupic? a czy z tego doussie jest parkiet 1-pasmowy?...

Oj kobiety, kobiety. :x

Sama pisałaś, że nie chcesz cyklinować to kupuj gotową podłogę. A co jest lepsze??? Jak masz sprawdzonego rzemieślnika to z obydwu podłóg będziesz tak samo zadowolona. :p Jak masz partacza to szkoda podłogi. :(

Więc jak Ci lepiej bez cyklinowania to co pytasz się nas o zdanie??? :wink:

A parkiet 1-pasmowy będzie na 100%. Chyba, że chodzi Ci o panel drewniany, to wtedy musisz poszukać. :roll:

Ot i cała wiedza. :wink:

 

Ok, oświadczam, że znalazłam piękne doussie za 170 zl/mkw z kahrsa :) podobała mi się też jatoba ultralocl ( chyba z tarketa) - nie jest ciemna, jest piekna brązowa. ALe chyba zdecydujemy sie na doussie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

A to przykład jak drewno wygląda w zależności od pokrycia (na przykładzie starej podłogi dębowej):

Od lewej: olej; po środku: lakier chemiczny (lekko brązowy w stanie płynnym); po prawej: lakier wodny (lekko żółty w stanie płynnym)

http://www.magix-photos.com/mediapool02/A4/E9/69/20/9E/F4/11/DA/B3/21/3F/9E/D4/4C/25/9A/10/2345B780D3AF11DA998E94A6D44C259A.jpg

 

 

olejowana najładniejsza :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ja się pochwalę swoją akacją. Tutaj bardzo dobrze widać jak olej pięknie wydobywa i kolor i usłojenie drewna:

 

po ułożeniu - nieładna, szaro - buro - zielona, miałam wątpliwości czy dobrze wybrałam :

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1381_348.ts1133608944000.jpg

 

po cyklinowaniu:

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1367_348.ts1133531306000.jpg

 

 

początek olejowania:

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1375_348.ts1133532804000.jpg

 

i efekt końcowy :D :

 

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1418_348.ts1134307060000.jpg

 

nam się bardzo podoba :D .

 

mi tez :))

jeszcze jej sie przygladne :) bo w sklepie wydawala mi sie ciemniejsza - ale to byl gotowy parkiet.

Wybor bedzie pomiedzy doussie,jatoba ultralocl i akacją :p uf jeszcze marudze jak widzicie, ale juz mam zawężone szukanie do 3 rodzajów drewna :lol: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boorg, 2112wojtek co możecie powiedzieć o tauari? Moja żona się zakochała w tej podłodze - mimo, że w planach mielismy położenie dech dębowych (chociaż z tego co wiem to też coś w rodzaju dębu). Jak się sprawuje w praktyce, kładziecie również egzotyki na legarach? A może ktoś z forumowiczów ma to już u siebie i może podzielić się wrażeniami?

 

pozdrowienia

 

tomjot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boorg, 2112wojtek co możecie powiedzieć o tauari? Moja żona się zakochała w tej podłodze - mimo, że w planach mielismy położenie dech dębowych (chociaż z tego co wiem to też coś w rodzaju dębu). Jak się sprawuje w praktyce, kładziecie również egzotyki na legarach? A może ktoś z forumowiczów ma to już u siebie i może podzielić się wrażeniami?

 

pozdrowienia

 

tomjot

Egzotyki mają grubość 15/18 mm a to jest za mało :( jak na legary (zalecane powyżej 1 cala; 1" = 25,4 mm). Chyba, że zrobimy podłogę "pustą" to można robić i egzotyki. :) Ja tauari nie kładłem więc nie mam zdania. Może ktoś inny???

 

O Wielki Cornicusie!!! Pomóż swoim wyznawcom!!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa słowa o taurai od laika: moi znajomi kładli, nie jest takie żółtawe jak na większości zdjęć i mocno ciemnieje po olejowaniu. Nie wiem jaką mieli klasę, gatunek czy jak to się tam nazywa, ale przed olejowaniem wszystkie klepki miały podobny odcień, a po olejowaniu niektóre zrobiły się bardzo ciemne, inne zostały prawie takie jak były, a niektóre zrobiły się ... oliwkowe. Ale wygląda to bardzo naturalnie.

 

Pytanie do fachowców - to prawda, że chemia do egzotyków jest droższa? A jeśli tak, to akacja jest traktowana jak egzotyk czy nie?

Aha - czy są oferowane w jakiejś sensownej cenie warstwowe parkiety olejowane i czy jakość takiego fabrycznego olejowania jest lepsza/gorsza/to zależy (od czego?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A jak z wilgotnością w drugą stronę w przypadku Doussie? Niska - np. 20-30 % zimą?...

Zima jest najlepszą porą do układania parkietów: mała wilgotność powietrza. 8)

A dla podłóg juz zamocowanych wilgotność 20-30% utrzymująca się przez długi czas może być zabójcza. :o Gatunki niestabilne (buk, grab, kempas) bardzo szybko zaczną szparzyć się a szpary mogą być bardzo duże (zależy od szerokości desek). :( Gatunki stabilne (doussie, merbau) zaczną szparzyć się po jakimś czasie a wielkość szpar będzie w wielu wypadkach niezauważalna (zależy od szerokości desek). :(

W Polsce sezon grzewczy trwa około 5-6 miesięcy. Wilgotność na poziomie poniżej 30% utrzymuje się przez okres około 3-5 miesięcy (mroźna zima). Te pół roku sezonu grzewczego jest dużym wyzwaniem dla podłóg drewnianych.

Największym niebezpieczeństwem dla takiej podłogi jest trwałe przesuszenie drewna (czyli wilgotność podłogi spadnie poniżej 6%). Jeżeli do tego dopuścimy a stan ten będzie trwał dłuższy czas, struktura drewna może ulec uszkodzeniu i nasza podłoga nigdy nie odzyska dawnego wyglądu: zostaną szpary między deskami. :( Dlatego przy mroźnych zimach i długim sezonie grzewczym zaleca się nawilżanie pomieszczeń z podłogami drewnianymi. Możemy na stałe założyć nawilżacze na kaloryfery (kamionki) albo korzystać z nawilżaczy elektrycznych. :roll: Natomiast jeżeli nie nawilżamy: zadbajmy o jeden lufcik stale uchylony. :p

 

Z moich doświadczeń.

Parkiet bukowy. Lakierowany olejem chemicznym w połysku. Powierzchnia: idealna błyszcząca tafla. Po położeniu i zalakierowaniu właścicielka zamknęła na klucz mieszkanie i przez 5 miesięcy go nie wietrzyła (sierpień-grudzień). Tuż po świętach otworzyła drzwi balkonowe (akurat byłem przy tym): mroźne powietrze wtargnęło do mieszkania. Po chwili usłyszeliśmy trzask łamanego drewna. I na naszych oczach na dotychczasowej tafli pojawiły się 2 pęknięcia, które szybko podzieliły podłogę na 3 części. Pęknięcia nie nastąpiły tylko na łączeniach klepek: w wielu miejscach pękły klepki (wzdłuż słojów). Wietrzenie trwało może 2 minuty... . :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...