Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

czesc,

 

napiszcie prosze jak przygotowac sie do zainstalowania systemu automatucznego nawadniania tzn. czy trzeba gdzies na zewnatrz wyprowadzic jakis prad itp. na dzien dzisiejszy mamy dwa kraniki na elewacji, ktore docelowo mamy zamiar umiescic w skrzyneczkach. w przyszlym tygodniu beda klasc styropian na elewacjie i nie wiem czy te 2 kraniki wystarcza czy cos jeszcze trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy na czasie a nie masz pomysłu i projektu to bezpiecznie będzie wyprowadzić prąd na zewnątrz i później podłączyć sterownik ( elektrozawory i czujniki podpina się do sterownika) oraz wyprowadzić rurę do podłączenia nawadniania , najlepiej o średnicy min. 1 cala .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Witam,

 

Mam potrzebę zrobić samodzielnie system nawadniania na jednym z trawników przed domem i potrzebuję rad. Zrobiłem tę symulację na stronie Gardeny i trochę sie boję czy moja pompa wydoli, czy nie - oczywiscie nie bede uzywal sprzetu gardeny tylko huntera aczkolwiek proszę o pomoc.

 

Na razie mam mozliwosc zasilania go pompą AL-KO - ma już parę lat - jej wydajność na wężu 3/4 cala to w tej cchwili 2200l/h.

 

Zaplanowany system nawadniania miałem dwusekcyjny, z jednym przyłączem, 6 zraszaczy HUNTER PGP, razem ok 100m rury PE 25mm (czyli 1 cal).

 

Pytanie moje brzmi - czy moja pompa obskoczy ten zestaw czy nie? (nie mogę podpiąć się do wodociągu bo musiałbym ciągnąć od tyłu domu 100m węża więc spadki byłyby ogromne.

 

Powierzchnia trawnika do nawodnienia to ok 250m2

 

Proszę o pomoc w miarę szybką bo muszę zakupić urządzenia do nawadniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku musisz dokładnie określić parametry źródła wody

- ciśnienia

- wydajności źródła

 

próba kubełkowa - rura ok 1m przynajmniej 3/4 '

przy całkowitym otwarciu kranu zaczynamy pomiar ( najlepiej kilka i obliczyć średnią )

 

objętość wiadra ( w litrach )

wydajność źródła = --------------------------------------------------

czas napełniania ( w sekundach )

 

ciśnienie mierzymy ciśnieniomierzem przykręconym do kranu. interesuje nas wartość przy całkowitym otwarciu kranu

można zmierzyć ciśnieniomierzem przepływowym , ale jest on wielokrotnie droższy

otrzymujemy pomiar w barach lub atmosferach

optymalna wartość ciśnienia potrzebna do funkcjonowania zestawu to - 2,5 - 3,5 bara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cisnienia nie mam jak zmierzyć, natomiast na wężu 3/4 cala mialem niecałe 16sekund czas napełniania 10 litrów czyli 2200l/h

 

pompę będę zmieniał na lepszą 6000l/h 6bar, aczkolwiek chcialem wiedziec czy na początek mi wystarczy to co mam

 

system ma byc dwusekcyjny - jeden 4 zraszacze, drugi 2 lub trzy: HUNTER PGP, ok 100m rury 25mm lub 32mm (doradźcie)

 

 

na rysunku zraszacze gardena t380, ale bedą huntery PGP

 

http://img4.imageshack.us/img4/4448/zrzutekranu20120729o134.png

 

http://img341.imageshack.us/img341/4448/zrzutekranu20120729o134.png

Edytowane przez popi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich chcę odświeżyć temat dotyczący nawadniania automatycznego. Otóż na jesieni chcę rozpocząć pracę z tym związane i tu kilka moich pytań piszecie wszyscy aby magistralną rurę dać 32 a pozostałe nitki 25, a skoro zawór mam 1 cal i od niego będzie biegła magistralna rura, to mam dać 1 cal czy może te 32 czyli wówczas zwiększam średnicę mimo węższego zaworu, odległość około 20 do trawnika od studni bo z niej będzie źródło wody, działka o wymiarach 20x30 metrów oczywiście to 1 sekcja, bo będę budował etapami.

Kolejne moje pytanie czy prawidłowo będzie działało nawadnianie jeżeli od zaworu który będzie zamontowany w studni poprowadzę rurę 32 do działki i dalej wzdłuż niej natomiast na samej działce od tej rury dam trójniki 32x32x25 i poprowadzę odnogi bezpośrednio do zraszaczy.

Mam jeszcze pytanie dotyczące reduktora ciśnienia czy jak zastosuje go do pompy czyli przed wszystkimi zaworami redukując ciśnienie czy tym samym nie zmniejszam przepływu ilości wody przez ten reduktor.

Czy może ktoś wypowiedzieć się na temat zraszaczy rotacyjnych RAIN BIRD 5004 bo takie chcę u siebie zastosować na działce.

Proszę wszystkich o pomoc i podpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.

TOMASZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz całą działkę jednym obwodem obskoczyć? Na stronie gardeny jest super programik do projektowania systemu nawadniania, ja się nim posiłkowałem. Zrobiłem system nawadniania składający się z 4 obwodów, w sumie oprócz 3 dużych rainbirdów (takie o jakie pytasz, działają super) mam dużo zraszaczy z dyszami MP Huntera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie absolutnie tylko działkę mam dużą łącznie 33a więc podzielić to chcę na 3 może 4 sekcje tylko że będę budował to etapami. Mam nawet płytę Gardeny i wielokrotnie oglądałem ich film instruktażowy. Ale zanim zacznę zakupy, przygotowania i montaż chcę poprostu dopytać o drobne techniczne mankamenty. Ja z racji iż mam na dzień dzisiejszy same trawniki więc będe w 95 procentach będą zraszacze turbinowe Rain Bird 5004 czy to dobry wybór. A jak to jest z tymi rurami jakie Ty masz kulca to rozwiązane. Dałeś jakie rury o jakich długościach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 months później...

Najlepsze systemy to amerykańskie,

Irritrol Hunter RainBird

Dobre sterowniki ma też firma Orbit, ale ona jest chyba z Wielkiej Brytanii

Są firmy ,które sprzedają te systemy razem z innymi akcesoriami potrzebnymi do nawadniania i proponują darmowe projekty przy zakupie

Gardena jest napewno droższa, to wychodzi taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie - na wiosnę zakładałem samodzielnie system nawadniania

poniżej przedstawiam zestawienie materiałów które wykorzystałem do jego skonstruowania

system ma 5 sekcji - 4 sekcje zraszaczy i 1 linia kroplująca

 

używałem akcesoriów f-my Hunter - bez awaryjne jak dotąd

 

1. Sterownik XC 6 sek. HUNTER – IE 199,00

2. Elektrozawór 100 JTV 1’ RB 4x48,00 192,00

3. Elektrozawór niskoprzepływowy LFV 075 RB 70,00

4. Studzienka Jumbo 70,00

5. Kolektor trójnik 1’ dg/gw nakrętka 4x4,50 18,00

6. Kolektor Kolanko 1’ gz/gw nakrętka 1x4,00 4,00

7. Nypel ¾ -1’ 1x1,00 1,00

8. Filtr siatkowy krótki ¾ 30,00

9. Przelot PE 25-1’ GW 14x3,00 42,00

10. Przelot PE 25- ¾ GW 3,00

11. Zraszacz 3504 3,0 10x32,00 320,00

12. Korpus zraszacza 4’HUNTER 7x8,00 56,00

13. MP 2000 90-210 st. 4-6,4 m dysza MP Rotator 21x20 420,00

14. MP SS 5301 5-9,1m dysza MP Rotator 2x20,00 40,00

15. MP 1000 90-210 st. 2,5-4,6 m dysza MP Rotator 2x20 40,00

16. Kolano PE 25- ½ GZ 12x3,00 36,00

17. Kolano PE 25-25 4x4,00 16,00

18. Trójnik PE 25- ½ - 25 GZ 4x6,59 26,36

19. Trójnik PE 25-25-25 7x7,00 49,00

20. Linia kroplująca + akcesoria 50m 50,00

21. Rura PE 25 200mb 290,00

22. Czujnik deszczu 80,00

 

marketowa Gardena - droga , a nawet bardzo droga - słowem piękne i kolorowe a i tak idzie pod ziemię

niewspółmierna cena do jakości

 

zapraszam na swój profil tam gdzieś jest szczegółowo opisane i udokumentowane zdjęciami realizowanie ego projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba przede wszystkim zacząć od zbadania wydajności źródła wody - ciśnienia i rzeczywistej wydajności ( próba kubełkowa )

a potem sporządzenia projektu systemu

najlepiej na papierze milimetrowym sporządzamy projekt działki i nanosimy zgodnie z zasięgami zraszacze

przykład mojego planu wg którego wykonałem system

 

Plan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...