Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...
  • 1 month później...
Najlepiej specjalny kabel wielorzyłowy oferowany w formie plecionki. Firmy handlujące asortymentem do budowy instalacji mają taki w swojek ofercie. Moja rada jest taka abyś nigdy nie stosował kabli telefonicznych, tych z pojedyńczym drucikiem, bo zaraz go szlak trafi. Na instalacje 4 sek. potrzebujesz kabla 5 żyłowego + ewentualnie 2 żyły na czujnik opadu deszczu. Można to zrobić na dwa kable ale po co się bawić. Pozdrawiam. Kabel włóż w peszel, tak będzie bezpieczniej. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Najlepiej specjalny kabel wielorzyłowy oferowany w formie plecionki. Firmy handlujące asortymentem do budowy instalacji mają taki w swojek ofercie. Moja rada jest taka abyś nigdy nie stosował kabli telefonicznych, tych z pojedyńczym drucikiem, bo zaraz go szlak trafi. Na instalacje 4 sek. potrzebujesz kabla 5 żyłowego + ewentualnie 2 żyły na czujnik opadu deszczu. Można to zrobić na dwa kable ale po co się bawić. Pozdrawiam. Kabel włóż w peszel, tak będzie bezpieczniej. Pozdrawiam

 

Hej,

 

a co powiecie o kablu ziemnym XzTKMXpw 5x4x0,5mm:

http://allegro.pl/kabel-zel-xztkmxpw-5x4x0-5mm-fv-p-n-i3493276974.html

 

Pomiędzy sterownikiem, a elektrozaworami (24V) będę miał około 12m. W tym kablu jest do dyspozycji 20 żył i w razie czego można powiększać przekroje łącząc ze sobą np. 2 żyły.

Zastanawiam się czy przy takiej odlełgości ten kabel będzie ok, czy też szukać czegoś grubszego?

Będę miał raczej sporo elektrozaworów, bo ogród jest duży, a ciśnienie ze studni raczej nie będzie za wysokie - więc zależy mi na jakimś sterowaniu z maksymalną ilością żył za rozsądne pieniądze (kabel muszę położyc już teraz, a samo nawadnianie będę robił w przyszłym roku).

 

Pzdr

Krzych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. To chyba skorzystam z takiego rozwiązania, bo ceny tzw. "kabli irygacyjnych" przyprawiają mnie o ból wątroby :)

 

W końcu zdecydowałem się na kabel: XzTKMXpw 5x4x0,8 - http://sklep.tim.pl/kabel-telekomunikacyjny-xztkmxpw-5x4x0-8-bebnowy?context=af9c166209

 

Wklejam, bo sporo się tego naszukałem i może komuś się przyda taka informacja.

Ma średnicę żyły 0,8mm (czyli 0,5mm2) - tak więc tyle ile np. Gardena zaleca chyba do 30m. Ma 20 żył więc jest "rozwojowy", i cena jest w miarę OK.

 

Pzdr

Krzych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Pytanie do projektantów instalacji nawadniania roślin.

 

Czy w budynku np. Hali, w której część powierzchni zajmują rośliny egzotyczne, należy montować zawór antyskażeniowy na zasilaniu wody zimnej do nawadniania tych roślin??

 

Zasilanie wody doprowadzono z kotłowni.

Woda zimna będzie podmieszana z ciepłą na zaworze mieszającym do temp 20 st. C.

Instalacja byłaby wykonana razem z cyrkulacją podmieszanej wody a na każdym punkcie poboru wody przewidziane są ograniczniki temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Jestem na etapie planowania ogrodu i szukam porządnej firmy, która wykona mi projekt systemu nawadniającego - konkretnie chodzi mi o nawodnienie trawnika, rabatek z kwiatami, skalniaków i krzewów. Czy zna ktoś może jakąs sprawdzoną firmę? Najlepiej ze swojego doświadczenia - nie chciałbym później tysiąca poprawek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie do szklarni projektowała system nawadniania firma Tanake

Do ogrodu pewnie też by zaprojektowali

No ale moje pytanie = myśle o systemie nawadniania dokorzeniowego, oni też takie maja w ofercie i mnie to zainteresowało

chodzi dokladnie o coś takiego http://nts.tanake.com.pl/sklep/system-rws

 

Chce przesadzić kilka starych choin żeby wybudowac drugą szklarnie , szkoda drzewek bo mają już po kilka lat

podobno takie nawadnianie może im pomóc się przystosować?

Ktos sie w tym orientuje?

Edytowane przez zachariasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elfir - sam absolutnie nie, kompletnie się na tym nie znam, na firmach specjalizujących się w systemach nawadniających również, dlatego pytam. ;p

@zachariasz - brzmi nieźle, powiedz mi jeszcze, czy dużo sobie policzyli? i wszystko sprawnie działa? nie chciałbym żadnych poprawek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elfir - sam absolutnie nie, kompletnie się na tym nie znam, na firmach specjalizujących się w systemach nawadniających również, dlatego pytam. ;p

@zachariasz - brzmi nieźle, powiedz mi jeszcze, czy dużo sobie policzyli? i wszystko sprawnie działa? nie chciałbym żadnych poprawek...

 

Dobre firmy z systemami to Toro, RainBird, wspomniane Tanake, Hunter.

Jak nie umiesz się zdecydowac na firme wykonawczą, zadzwoń do dystrybutora i podpytaj, czy nie maja zaufanych montażystów.

 

TANAKE z projektem spisało sie świetnie. Jak pisze Elfir należa do czołówki firm od nawadniania, ja przed wyborem firmy i sprzętu sporo sie rozglądałem i podpytywałem tu i ówdzie. No i faktycznie polecą Ci dobrego montażystę to z montażem tez nie kłopot. Cenowo porónywalnie jak na rynku a sprzęt nap[rawde pierwsza klasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...