Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam narazie robie jedne róg działki i zastanawiam się nad nawodnieniu ,próba wiaderkowa 10l 7 s chciałbym coś zrobić narazie samemu bo gleba juz przygotowana i czeka juz na sianie ale nic nie zakopane bo nie mam pojecia jak to podzielić ,chce podzielić to na dwa etapy pierwszy rzeczy które się zakopuje a druga sterowanie. Początki nawodnienia chce sterować samemu i manualnie a z czasem dokupić sterowanie , pchac sie w gardena czy nie ??czy lepiej w coś innego ??

DSC_0110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie coś dostałem na gardena ale zraszaczy nie za dużo na taki mały trawnik ??

Pomoże ktoś jak rozciągną rury pod zraszacze bo chyba nie dam rady kupić wszystkiego akurat w tym miesiącu, ziemia leży i czeka na sianie .

Na tym porojekcie są 8 szt. T200 i 2szt T100 to jakie proponujecie na podmiankę ??jaką rurę kupić ??bo proponują mi 25mm po całości .

zraszacze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

 

Jeśli komuś to pomoże to opiszę swoją instalację:

 

Mam trawnik (160m2).

Wysłałem kilka zapytań do firm i oferty miałem od 1400-2200 - trochę dużo.

Zabrałem się więc za to sam.

 

Ogród ma wymiary prostokąta 20m x 8m

 

Zainstalowałem 3 zraszacze Hunter PGJ04 . 2 w rogach z jednej strony, a trzeci po przeciwległej stronie po środku.

Te w rogach ustawione na 90stopni ten po środku na 180.

W rogach mam dysze 2mm, a ten środkowy 4mm. To jest ważne, bo ten środkowy ma 2 razy więcej powierzchni do podlania.

 

Nawodnienie trawnika.jpg

 

Układ zasilam wodą ze studni pompą JY1000 (5bar, 60l/min). Dodatkowo filtr krążkowy oraz wyłącznik PC16 - zabezpiecza pompę przed suchą pracą.

 

Układem steruje prosty programator mechaniczny (taki z zapadkami) za 15PLN:-)

 

Koszt całego systemu wyniósł mnie następująco:

 

Zraszacze Hunter PGJ04 - cena 29PLN x 3 = 87

Kolanka do zraszaczy 3 szt po 9PLN = 27

2 trójniki po 12PLN = 24

4 kolanka po 9PLN = 36

Rura PE25 40 metrów po 1,5PLN = 60

 

Czyli nawadnianie 234

Automatyka 15

Pompa 194

Zabezpieczenie 150 - trochę dużo, ale jak w studni zabraknie wody to mi nie uszkodzi pompy

 

System włącza się każdego dnia około 5 rano i pracuje 45 minut.

 

Teraz robię prosty czujnik wilgoci gleby, aby nie włączać systemu po deszczach.

 

Zanim zabrałem się za budowę systemu siedziałem w necie kilka długich dni i czytałem, czytałem, czytałem...

Jeśli ktoś ma jakieś pytania proszę bardzo - postaram się pomóc.

 

pozdrawiam

 

Mariusz

Mapka ogrodu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero działa u mnie od kilku dni...

Jestem tuż po przekopaniu ogródka, położeniu siatki na krety i przed wysiewem trawy.

Dzięki temu widzę jeszcze gdzie mam nierówności terenu.

W weekend wysiewam trawę.

 

Wyczytałem, że powinno się podlewać rzadziej ale bardziej intensywnie.

Muszę jeszcze zamienić regulator mechaniczny (zegarowy) na elektroniczny - możliwość ustawienia co 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam dwie sekcje zraszaczy turbinowych Gardeny i ustawiłem je na prace po 25 minut.

Wlaczaja się Pn-Sr-Pt-Nd, najpierw jedna sekcja a po 5 minutowej przerwie druga się wlacza. Oczywiście tez dosyć wcześnie rano zalaczaja się, żeby jak najmniej wody odparowywalo i nie przeszkadzalo roślinom na które "cos" tam tej wody spadnie.

Wczesnym rankiem sa najmniejsze roznice temp. wody i powietrza co jest korzystne dla roślin.

Z tego co pamiętam to ustawiłem przed 5 godzina pierwsza sekce - dodatkowa korzyść to podlewanie w tańszej taryfie. Pompa wody ma moc 2,5 kW wiec troszkę ciagnie :) zalaczajac się co 1,5 minuty na ok. 40 sekund.

 

Mysle nad reduktorem ciśnienia do 2,5 bar ponieważ teraz ciężko jest precyzyjnie ustawić zraszacze. Przy zalaczeniach pompy wody strumien siega zbyt daleko - zaczyna mi rosnąć trawa i chwasty na sciezce z kostki (w fugach).

 

Pzdr.

 

BTW. 45 minut to jednak zbyt długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam dwie sekcje zraszaczy turbinowych Gardeny i ustawiłem je na prace po 25 minut.

Wlaczaja się Pn-Sr-Pt-Nd, najpierw jedna sekcja a po 5 minutowej przerwie druga się wlacza. Oczywiście tez dosyć wcześnie rano zalaczaja się, żeby jak najmniej wody odparowywalo i nie przeszkadzalo roślinom na które "cos" tam tej wody spadnie.

Wczesnym rankiem sa najmniejsze roznice temp. wody i powietrza co jest korzystne dla roślin.

Z tego co pamiętam to ustawiłem przed 5 godzina pierwsza sekce - dodatkowa korzyść to podlewanie w tańszej taryfie. Pompa wody ma moc 2,5 kW wiec troszkę ciagnie :) zalaczajac się co 1,5 minuty na ok. 40 sekund.

 

Mysle nad reduktorem ciśnienia do 2,5 bar ponieważ teraz ciężko jest precyzyjnie ustawić zraszacze. Przy zalaczeniach pompy wody strumien siega zbyt daleko - zaczyna mi rosnąć trawa i chwasty na sciezce z kostki (w fugach).

 

Pzdr.

 

BTW. 45 minut to jednak zbyt długo.

 

Mozesz napisac jak sprawuje sie Gardena,czy jest warta polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Hej!

 

Zamierzam zamontować u siebie system nawadniania i kompletnie się na tym nie znam. Powierzchnia działki to około 6000 m2. Trawnik zajmuje mniej więcej 60% terenu, czyli 3600 m2. Zamierzam rozprowadzić podlewanie kropelkowe pod tuje, w sumie około 200m plus odcinek do źródła wody. Myślałem nad automatycznym sterowaniem. Później chciałbym jeszcze powiększyć interes o sad. Jestem w trakcie rysowania mapy działki, w najbliższym czasie tutaj wstawię.

 

Nasuwają mi się następujące pytania:

1. Z jakich systemów korzystać? Garden jest fajny, ale drogi. Markety budowlane reklamują również Greenmill, Geolia itp. Czy może łączyć produkty różnych marek?

 

2. Ile może mnie to wszystko kosztować?

 

3. Zamierzam wykopać studnię głębinową. Mogę mieć problemy ze zbyt niskim ciśnieniem wody? Studnię planuje postawić przy jednej z granic działki.

 

4. Warto samemu projektować taki obszar? Czy może lepiej komuś to zlecić?

 

 

Dziękuję za odpowiedzi,

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rain Bird, Hunter

 

2. zależnie od stopnia skomplikowania systemu od 5 tyś wzwyż. Prostokąt nawadnia się drożej niż skomplikowane kształty, które wymagają wiekszej ilości zraszaczy. Czy sterujesz ręcznie czy automatycznie? Jak automatycznie to czasówka czy stacja pogodowa?

 

3. Możesz iśc na kurs i sam zaprojektować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tak na szybko narysowałem działkę. Obok aktualnej studni planujemy zrobić studnię głębinową (głębokość 25m?). Odwierty będzie robiła firma zewnętrzna.

 

Spróbuję sam zaprojektować, myślę że jestem w stanie się tego nauczyć przy Waszej pomocy :)

 

Link do działki w jpg: http://oi62.tinypic.com/qya36e.jpg

Link do ściągnięcia planu działki w dwg i jpg (wcisnąć download): http://www.sendspace.com/filegroup/FxQv0g2LiFXLrAfe2uPsMw

 

Nie chcę mieć podlewanego lasu oraz budy psa. Słabo widać, ale pomiędzy drogą a wschodnią częścią działki, na południe od budy, jest jeszcze trawnik. Pod drogą są poprowadzone rury, przez które może pójść wąż z wodą.

 

 

Moje pytania:

1. Ile zraszaczy może być w jednej lini?

2. Jakie zraszacze brać?

3. Jak proponujecie je rozstawić?

4. Jakie systemy proponujecie zastosować? Jakie komputery sterujące tym wszystkim będą się u mnie nadawały?

5. Ile może mniej więcej kosztować zakupienie całego sprzętu?

6. Rozumiem, że będę musiał działkę podzielić na sektory. Każdy sektor będzie podlewany po kolei. Dobrze myślę?

7. Jaką byście polecali pompę do studni głębinowej?

 

Problematyczne będzie pewnie umiejscowienie tej studni. W okolicach starej studni mamy wszystkie rury od wody do domu. Robiąc nową studnię obok starej bez większych problemów moglibyśmy czerpać tę wodę głębinową do domu. Nie wiem tylko czy starczy ciśnienia na podlanie drugiego końca działki.

 

I takie ogólne pytanie, jak się za to wszystko zabrać?

 

Dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilośc zraszaczy dobiera się do wydajności i ciśnienia źródła wody. Kiedy na danej lini, czyli sekcji, wyczerpie się wydajność/ćisnienie to wówczas projektuje się drugą sekcję - i potem kolejną itd. System pracuje przełączając się z sekcji na sekcję.

 

Projektuje się je tak, by zasięg zraszacza przynajmniej zachodził na 2/3 pola drugiego zraszacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie zamierzam coś pomysleć i zamontować też u siebie taki system - ogród mam spory i naprawdę bieganie z konewką albo wężem jest średnio przyjemne. myslałem żeby zamówić z http://nts.tanake.com.pl/. , zwłaszcza ich system nawadniania dokorzeniowego mnie interesuje, może ktoś ma u siebie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie w ogrodzie system od nich i co moge powiedzieć -na razie wszystko działa ok, mam też system nawadniania dokorzeniowego i sprawdza się, przede wszystkim doprowadza wodę i substancje odżywcze od razu do korzeni. instalowali mi system ogrodnicy, chociaż jak ktoś jest bardziej "kumaty" to pewnie i sam sobie poradzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Rozrysowałem sobie te zraszacze. Jak mógłbym poprawić ustawienie tych zraszaczy?

 

Zdjęcie:

http://images70.fotosik.pl/90/ca6540e9ccd29473.png

 

Chciałbym podzielić działkę na sekcje. Jaki jest spadek ciśnienia wody na 1m węża? O ile zmniejsza ciśnienie jeden zraszacz np hunter PGP/ADJ?

 

Załóżmy, że miałbym źródło wody z ciśnieniem 4 barów. Najdalej położone zraszacze są w odległości 120m. Mogę podpiąć do jednej sekcji 5 zraszaczy? A w odległości od źródła wody np 70m dałoby radę już 6 zraszaczy?

 

Sprawa analogiczna z zraszaczami statycznymi, ile w jednej sekcji może ich być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...