Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jasiek71 a wiesz dokładnie czym on to steruje??? bo może rzeczywiście ma tam falownik, ALBO (co bardziej prawdopodobne) za miesiąc wentylator zwolni 2x od oporów filtrów. Tak sobie jeszcze raz zaszedłem w własną głowę i mam pewien pomysł że jednak nie jest tak źle. Tylko tu jest pytanie tych wszystkich co już maja takie wentylatory: z czego fizycznie jest wykonany wirnik(a najbardziej to łopaty wirnika). Bo jeżeli są jakieś metalowe(takie do których magnes się przyklei) to można w obudowę blisko wirnika wkleić czujnik halotronowy(który nie jest aż tak kosmicznie drogi) i procesor robiłby sprzężenie zwrotne. Bieg wentylatora w każdej sekundzie może i nie byłby stabilny, ale na pewno w przeciągu tygodnia/ miesiąca tak. Jeżeli sam wirnik okaże się jakiśtam plastikowy czy aluminiowy to w sumie tragedii też nie będzie, ale trudniej bo trzeba by wtedy wstawić barierę optyczną- ale tutaj to by już zależało od geometrii konkretnego wirnika- bardziej precyzyjny montaż czujnika musiałaby być.

Tak czy siak dalej jest to nieopłacalna zabawa dla jednej sztuki rekuperatora- ale już jest trochę lepiej.

Edytowane przez generalx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chcecie czymś zastąpić drogie silniki takie jak EBM, to proponowałbym pokombinować z silnikami modelarskimi

np. http://www.rctrax.pl/product/silnik-bezszczotkowy-dualsky-xm2812ca-33/?id=7900

efektywność takiego silnika wynosi około 80% a to jeden z tańszych. Pozostałoby jedynie dokupienie jakiegoś sprytnego śmigła lub turbinki do niego, albo uszkodzonych wentylatorów i zmianie napędu. Sterowanie można załatwić za pomocą dedykowanego regulatora, do modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silniczek modelarski to pracuje 10-15 minut a potem sobie leży przez tydzień. Jego żywotność w trybie non stop oceniam na tydzień... góra dwa. Poza tym po prostu jest za mały. A co do tych rakiet.......taką akurat mam robotę(no może nie międzygalaktyczne).......więc to zboczenie przynoszę do domu. Aczkolwiek przyznaję rację że trochę popłynąłem z koncepcją, ale na swoją obronę dodam że po wpływem całego forum.

A takie 5-stopniowe ARW to w sumie jak nie będziemy się tu rozwodzić nad miligramami powietrza to całkiem niegłupi pomysł. No właśnie chyba taki patent mieli w tym DOSPELu (albo to był PRO-VENT) z wentylami AC.

Edytowane przez generalx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...
"PET - niskie pełzanie pod wpływem długotrwałego obciążenia". W wymiennikach to bardzo przydatne. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na najprostszy rekuperator:

 

2 silniki (np. Papst EBC)

1 wymiennik (np. Klingenburga)

1 tacka z rurką

1 presostat + układ zwłoki czasowej (najprościej w formie przekaźnika czasowego wydłużającego.)

1 sterownik tygodniowy

1 zasilacz regulowany 1-10 V, ok. 150VA, w zależności od silników

 

Silniki i wymiennik wstawić do obudowy (np. OSB oklejone styropianem).

Uszczelnić.

Wstawić presostat między wlotem powietrza z czerpni a wylotem do pomieszczeń. Presostat ustawiony na 40-50 Pa. Podłączyć do przekaźnika wydłużającego. Wyjście przekaźnika ma wyłączać wentylator nawiewny na 5-10 minut.

 

Silniki zasilane z zasilacza regulowanego 0-10V (z potencjometrem lub cyfrowy).

 

Zasilacz regulowany podłączony do programatora tygodniowego.

 

Koniec. :D

 

 

W ten sposób można ustawić siłę nawiewu, oddzielnie można ustawić program tygodniowy załączania rekuperatora (np. 1 godzina co 2 godziny). I oddzielnie działa wyłącznik nawiewu przy zaszronieniu wymiennika. Wydaje mi się, że tak będzie najprościej.

 

http://images61.fotosik.pl/884/5364fa3b23ebbffbmed.jpg

 

Poprawcie mnie proszę, jeśli się gdzieś pomyliłem. :cool:

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na najprostszy rekuperator:

 

2 silniki (np. Papst EBC)

1 wymiennik (np. Klingenburga)

1 tacka z rurką

1 presostat + układ zwłoki czasowej (najprościej w formie przekaźnika czasowego wydłużającego.)

1 sterownik tygodniowy

1 zasilacz regulowany 1-10 V, ok. 150VA, w zależności od silników

 

Silniki i wymiennik wstawić do obudowy (np. OSB oklejone styropianem).

Uszczelnić.

Wstawić presostat między wlotem powietrza z czerpni a wylotem do pomieszczeń. Presostat ustawiony na 40-50 Pa. Podłączyć do przekaźnika wydłużającego. Wyjście przekaźnika ma wyłączać wentylator nawiewny na 5-10 minut.

 

Silniki zasilane z zasilacza regulowanego 0-10V (z potencjometrem lub cyfrowy).

 

Zasilacz regulowany podłączony do programatora tygodniowego.

 

Koniec. :D

 

 

W ten sposób można ustawić siłę nawiewu, oddzielnie można ustawić program tygodniowy załączania rekuperatora (np. 1 godzina co 2 godziny). I oddzielnie działa wyłącznik nawiewu przy zaszronieniu wymiennika. Wydaje mi się, że tak będzie najprościej.

 

Poprawcie mnie proszę, jeśli się gdzieś pomyliłem. :cool:

 

Mozesz podlinkowac jakies wentyle, wymiennik z szacowana cena, itd? Nie dla wszystkich ten opis bedzie wystarczajacy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunkowy koszt 4000-4500 z tego co wypisałeś. Z mojego doświadczenia, ile czasu poświęciłem na budowę, przeróbki itp. uważam, że warto rozważyć zakup gotowca. Za 5000 kupi się już fajne urządzenie. Jakbym drugi raz miał to robić to chyba bym kupił gotowca.

 

Dlatego pytam bo za 2200 brutto mozna kupic VENTSa 300 m3, oczywiscie parametrami mu daleko do "skladaka" ale wystarczy wpiac i gotowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszty, to szacuję następująco:

 

Wymiennik - ok. 800zł

Wentylatory - 2 x ok. 650zł

Obudowa - ok. 200zł

Tacka - bezcenna :D

Presostat - 100zł

Sterownik tygodniowy - 150zł

Zasilacz regulowany - 200zł

------

Razem ok. 3 tys. zł + sporo zabawy w zamawianie, wycinanie i lutowanie (albo zmarnowanego czasu, jak kto woli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszty, to szacuję następująco:

 

Wymiennik - ok. 800zł

Wentylatory - 2 x ok. 650zł

Obudowa - ok. 200zł

Tacka - bezcenna :D

Presostat - 100zł

Sterownik tygodniowy - 150zł

Zasilacz regulowany - 200zł

------

Razem ok. 3 tys. zł + sporo zabawy w zamawianie, wycinanie i lutowanie (albo zmarnowanego czasu, jak kto woli)

 

Czy wentyle takie na 200 m3 z oporem 100 Pa tez wyjda 650 zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszty, to szacuję następująco:

 

Wymiennik - ok. 800zł

Wentylatory - 2 x ok. 650zł

Obudowa - ok. 200zł

Tacka - bezcenna :D

Presostat - 100zł

Sterownik tygodniowy - 150zł

Zasilacz regulowany - 200zł

------

Razem ok. 3 tys. zł + sporo zabawy w zamawianie, wycinanie i lutowanie (albo zmarnowanego czasu, jak kto woli)

 

alleluja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...