Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Zamontowałem potencjometry na dwa wentylatory. Jak zwalniam prędkość wentylatora wywiewu spada temperatura na wyrzutni ale i na wywiewie też. Nie udało mi się zbliżyć temperatury wyrzutni do czerpni. W niedziele będzie trochę wolnego czasu wiec zacznę od wymiany filtrów a potem będę eksperymentował z prędkościami. Czy te temperatury muszą mieć niewielką różnicę? Czy po tych różnicach można stwierdzić, że instalacja jest zrównoważona?

 

Jeśli temp.wywiew maleje przy zmniejszeniu prędkości wywiewu to masz straty na kanałach wywiewnych

I masz mieć różnicę temp.

Wywiew nawiew

Do

Czernia-wyrzutnia

Podobną

A między czernią a wyrzutnia ma być różnica w dodatnich temp.U mnie wacha się pomiedzy3-5stopni z tego co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Filtry wymienione. Nie wiem jakie mam przepływy ale narazie nie mieszkam, więc ustawiam wentylatory na minimum. Mam te tanie DV6224 skręcone potencjometrem na minimum, tak żeby się tylko włączyły po zaniku prądu. Kanały posprawdzałem kamerą termowizyjną i poprawiłem izolacje gdzie się dało, mimo to dalej duże różnice. Na początku listopada skończone tynki CW, grubo bo stara chata i pierwszy sezon grzania od 8 lat, gdzie wcześniej były tylko piece kaflowe i dziurawy dom. Może to przez tą wilgoć jeszcze.

W domu 21*C, wilgotność 52%

Na zewnątrz 3*C

 

Czerpania 3*C

Nawiew 16,2*C

Wywiew 17,1*C

Wyrzutnia 8,9*C

 

 

Dzisiaj podłączyłem w jednym pomieszczeniu czujniki temperatury, które mam pod chudziakiem (30 cm styropianu i 10 cm chudziaka) i pod posadzką 8 cm.

Pod chudziakiem 12,3* C

Pod posadzką 23,5*C

Myślałem, że jest tam niższa temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoje przed zadaniem nabycia wymiennika i mam do wyboru na chwile obecna GS-K 366/500 i Siwicki RS 03 P.

Kubatura wentylowanych pomieszczen ok 350 m3.

 

GS-K 366/500 wydaje sie byc za duzy - predkosci powietrza wychodza mi za male - sprawdzalem od 150 m3/h do 350 m3/h Przy max jest jeszcze ok ale przy min ponizej 0,5 m/s i program doboru krzyczy i ostrzega przed turbulencjami.

 

Czy te turbulencje to tylko przypadlosc wymiennikow klingenburga czy raczej nalezy sie ich spodziewac takze u konkurencji? Jestem zielony w tym temacie.

 

Jakich przeplywow uzywacie na codzien u siebie? Procentowo wzgladem kubatury pomieszczen. Instalacje projektujemy na 1 wymiane na godzine ale na codzien ile macie ustawione? 50% 30% ?

 

PS.

Ktos wie gdzie mozna nabyc recair RC160?

Jak wypada taki RC/RS160/500 w porownaniu do siwickiego?

Spadki cisnienia przemiawiaja za RC160

Edytowane przez _vviktor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem sobie sam na jedno z pytań - może się komuś przyda.

 

Recair RC160/200 i RC160/300 można kupic na ebay. Ale cena .... ponad 400 EUR.

 

Cenowo zbliżamy się do siwickiego tylko że spadek ciśniania dla 300 m3/h na poziomie 96 Pa (wersja RC160/300) zamiast 180 u wspomnianego już naszego lokalnego producenta.

 

Bardzo chciałbym dać szanse zarobić naszemu rodakowi zamiast "kapitalistycznym wyzyskiwaczom" z zachodu ale cały czas szukam argumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich przeplywow uzywacie na codzien u siebie? Procentowo wzgladem kubatury pomieszczen. Instalacje projektujemy na 1 wymiane na godzine ale na codzien ile macie ustawione? 50% 30% ?

 

Ja od ośmiu lat nie wyłączyłem powyżej doby wentylacji mechanicznej(awaria zasilacza) i używam jej w 90% czasu z 30% wydajnością (nastawiona jest na 110 m3/h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.

Ktos wie gdzie mozna nabyc recair RC160?

 

Ja pod koniec tamtego roku kupiłem u nich: airfort.eu/ ceny lepsze niż Ty podałeś ;)

Na wymiennik czekałem około 2 tygodni.

Rekuperator i instalację mam już złożoną ale nadal walczę aby ją zrównoważyć.. :)

Edytowane przez mzychowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć,

No chyba muszę uczynić ten pierwszy krok i zamówić wiatraki. Ale nie mam do końca pewności czy aby dobre będą. Mam na myśli R3G190-RG19-20.

Mógłbym poprosić bardziej zorientowanych w temacie czy aby zerknal https://sklep.wentylatory-online.pl/pl/p/R3G190-RG19-20-EBM-PAPST-promieniowy/1614

Kubatura jakieś 700 m3. Będzie ok?

Pozdrawiam i sorry za głupie pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pod koniec tamtego roku kupiłem u nich: airfort.eu/ ceny lepsze niż Ty podałeś ;)

Na wymiennik czekałem około 2 tygodni.

Rekuperator i instalację mam już złożoną ale nadal walczę aby ją zrównoważyć.. :)

 

Ale na ich stronie nie ma RC są tylko RS. Te są "trochę" tańsze.

 

Jaki dokładnie model zamówiłeś i na jaki przepływ max była projektowana Twoja instalacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na ich stronie nie ma RC są tylko RS. Te są "trochę" tańsze.

 

Jaki dokładnie model zamówiłeś i na jaki przepływ max była projektowana Twoja instalacja?

 

Rozmawiałem z przedstawicielką Recair, która stwierdziła, że dla samodzielnie budowanego reku nie odczujesz różnicy pomiędzy RS a RC. Wyższa wydajność RC jest spełniona tylko przy zrównoważonych przepływach, a te trudno precyzyjnie uzyskać bez dokładnego wysterowania wentylatorów. Druga rzecz, że RC podobno jest bardziej delikatny.

Sam zdecydowałem się na RS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

No chyba muszę uczynić ten pierwszy krok i zamówić wiatraki. Ale nie mam do końca pewności czy aby dobre będą. Mam na myśli R3G190-RG19-20.

Mógłbym poprosić bardziej zorientowanych w temacie czy aby zerknal https://sklep.wentylatory-online.pl/pl/p/R3G190-RG19-20-EBM-PAPST-promieniowy/1614

Kubatura jakieś 700 m3. Będzie ok?

Pozdrawiam i sorry za głupie pytanie

 

Jakiej maksymalnej wymiany powietrza oczekujesz, jakie przewidujesz opory?

Poproś sprzedającego o dokładne charakterystyki pracy wentylatora.

Na stronie papsta są wykresy dla mocy 83 115 i 170W.

R3g190_83W-115W.jpg

Ten wentylator będzie miał krzywą gdzieś pomiędzy 115 i 85.

Wydaje się, że przy czystych filtrach wydajność 250-300m3/h może udałoby się wyciągnąć... Do 700m3 wydaje się odrobinę mało... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

No chyba muszę uczynić ten pierwszy krok i zamówić wiatraki. Ale nie mam do końca pewności czy aby dobre będą. Mam na myśli R3G190-RG19-20.

Mógłbym poprosić bardziej zorientowanych w temacie czy aby zerknal https://sklep.wentylatory-online.pl/pl/p/R3G190-RG19-20-EBM-PAPST-promieniowy/1614

Kubatura jakieś 700 m3. Będzie ok?

Pozdrawiam i sorry za głupie pytanie

 

Te R3G są bez obudowy, będziesz musiał jeszcze uchwyty ogarnąć i dysze na wlocie.

Nie lepiej takie? Na charakterystyce masz punkt 225m3/h, 450Pa z poborem 78W

https://www.olx.pl/oferta/ebm-wentylatory-ec-85w-do-centralki-CID628-IDCZYK8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

No nie mam zamiaru gnać wentyli na maxa. Planuje wymianę na jakieś 200 m3

[ATTACH=CONFIG]440744[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]440744[/ATTACH]

 

Na Twoim rysunku mało co widzę ;>

200m3/h to pociągną bez problemu. Przy tym przepływie Recair RS-160 ma opory od 50-100Pa (w zależności od wielkości). Do tego opory instalacji i filtrów i pewnie będziesz pracował na mniej niż 50%mocy.

I pewnie w zimie takie przepływy są OK. Ale co w lecie i w razie potrzeby szybkiego przewietrzenia..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, opóźniła mi się budowa układu, siedzę teraz nad obudową wentylatora nawiewnego. Muszę przepchać nim powietrze wpadające z góry do kanału idącego w prawo (na rysunku).

 

Który wariant A czy B będzie lepszy? Kluczowe są straty sprężu (bo one wpływają na hałas i efektywność)?

 

Wariant A jest chyba cichszy dzięki tłumikowi, ale jeśli mniejsze opory w wariancie B dadzą też mniejszy hałas, to tłumik może się okazać zbędny. Czy możemy jakoś przeanalizować te warianty i wybrać najlepszy bez budowy ich w praktyce?

 

[ATTACH=CONFIG]440769[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te R3G są bez obudowy, będziesz musiał jeszcze uchwyty ogarnąć i dysze na wlocie.

Nie lepiej takie? Na charakterystyce masz punkt 225m3/h, 450Pa z poborem 78W

https://www.olx.pl/oferta/ebm-wentylatory-ec-85w-do-centralki-CID628-IDCZYK8.html

 

Ciekawa sprawa z tymi wentylami z OLX. Są jakieś nietypowe. Tzn. nie można nigdzie znaleźć o nich informacji. K3G190-RG19-12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...