Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Witajcie,

 

Mam kłopot związany z akustyką, ale chyba nieco nietypowy.

 

Otóż przygotowujemy się do budowy domu jednorodzinnego dwulokalowego, w założeniach ściany będą z silikatów, w dużej mierze za względu na akustykę. W jednym mieszkaniu planuję kotłownię z reku, z którego na samym początku rozdzielone zostaną nawiew i wyciąg na dwie drogi dla obu mieszkań.

 

Moje wątpliwości dotyczą przeprowadzania tych 2 kanałów przez ścianę konstrukcyjną (najpewniej standardowy silikat 24cm, ewentualnie "akustyczny") z kotłowni w jednym mieszkaniu do pomieszczenia technicznego w drugim mieszkaniu.

 

Na ile to popsuję izolację akustyczną, i w jaki sposób wykonać takie przejście aby zachować jak najlepszą dźwiękoszczelność ściany? Jedyne co przychodzi mi do głowy to dobre uszczelnienie szczeliny rura-ściana, może jakiś wianuszek z wełny, czy tłumik z obu stron ściany...?

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Uwaga, kolejna szansa na zdobycie superwiertarki w konkursie !!!

 

Skomentuj artykuł opublikowany na stronie głównej Muratordom.pl. Inni już to zrobili. Autorzy najciekawszych wypowiedzi otrzymają superwiertarkihttp://forum.muratordom.pl/[email protected]

 

Na ciekawe komentarze czekamy tylko do środy. Tytuł artykułu wskazaliśmy w ostatnim newsletterze Muratordom nr 417.

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś naszym subskrybentem, zapisz się ! (www.muratordom.pl/newsletter).

Ostatni już konkursowy newsletter z informacją, pod którym artykułem zamieścić komentarz by wygrać, wyślemy jeszcze tylko 4 listopada. Wskazówki szukaj TYLKO w newsletterze Muratordom.pl !

 

Szczegóły i regulamin na stronie konkursowej.

 

Pozdrawiamy

Redakcja Muratordom.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cos cisza w tym watku ... pobudzmy wiec dyskusje :) Mam nowy pomysl.

 

Poddasze nie uzytkowe- tam zamierzam miec wiekszosc kanalow wentylacyjnych. Tak sobie policzylem szybko w pamieci, ze suma powierzchni wszystkich kanalow, ktore beda tam umieszcone to kilkadziesiat metrow kwadratowych. Calkiem niezla wielkosc ... a gdyby potraktowac takie poddasze jako wielki wymiennik?

Oczywiscie nie jako glowny, ale jako dodatek do reku. W tym wypadku jednak skrzynka moze byc mniejsza, zwlaszca jak sie wykozysta gorace kominy, jako dogrzewacz.

ze 2-3 male wentylatorki aby pobudzic powietrze do lepszej wymiany ...

 

U mnie wyjdzie spokojnie ok 30m2 tej powierzchni wymiany...

Do tego - brak izolacji kanalow (tylko w tym obszarze), do tego mniejszy wymiennik w reku - same plusy?

 

Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło na poddaszu nieużytkowym bierze się z ciepła zużywanego do ogrzewania domu, które przez strop i mostki cieplne ucieka na poddasze.

 

Jakiekolwiek oszczędności z tego tytułu nie mają szansy się pojawić. Chyba, że oszczędności na grzałce zabezpieczającej rekuperator przed zamarzaniem, choć wątpię, by na nieużytkowym poddaszu była dodatnia temperatura i miała się ona szansę utrzymać stale przy pobieraniu stamtąd powietrza do wentylacji i zastępowania go mroźnym powietrzem z zewnątrz. Jeśli taka możliwość będzie, to znaczy, że straty ciepła na poddasze są zbyt duże. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomysł warto przedyskutować. Sam wcześniej szukałem możliwości poprawienia sprawności wymiany ciepła w systemie. W moim przypadku rekuperator będzie w piwnicy.(wymiennik Klingenburga GS35/400 + wentylatory EBM ) a kanały rozprowadzające na poddaszu. Pomiędzy piwnicą a poddaszem wybudowałem 7m aluminiowego kanału prostokątnego o przekroju 25x30cm zakupionego za grosze z rozbieranego zakładu.Wewnątrz tego kanału wstawiłem rurę sztywną Spiro fi20cm. Wszystko z zewnątrz solidnie zaizolowałem wełną mineralną. Pomysł jest taki żeby rurą spiro przesyłać powietrze zużyte a obok świeże. Zyskuje tym sposobem niecałe 4,5m2 powierzchni wymiany ciepła. Nie wiem o ile poprawi to sprawność wymiany , ale po uruchomieniu wentylacji będę wiedział. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest to ,że w lecie powietrze nawiewane też się by trochę od zużytego ogrzało czego nie bardzo chcemy przy upałach. Tą niedogodność rozwiązałem stosując dodatkowy wentylator na poddaszu załączany na lato tylko do usuwania zużytego powietrza oraz przepustnice do zmiany kierunku przepływu. Oczywiście wtedy wentylator wyciągowy w rekuperatorze będzie wyłączony . Dodam ,że mam już zakopany rurowy GWC (około 50m rury fi200mm) na głębokości. średnio 1,8m. Jak skończę budować system to po uruchomieniu pomierzę temperatury i podzielę się spostrzeżeniami. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem jak najbardziej za!

Podawałem wcześniej pomysł wielkoformatowego acz cienkiego wymiennika jako warstwę w stropie lub podłodze. Widzę to tak (od dołu):

- strop rodzimy

- uszczelnienie z odwodnieniem skroplin

- pustka (oczywiście podkładki pod kolejne warstwy, bo w powietrzu nie zawisną)

- płyta polopropylen nawiew

- płyta polipropylen wywiew

- ocieplenie

Kompletne płyty nawiewu z wywiewem oczywiście lekko odseparowane od innych kompletów, aby mogło sobie bokami ściekać do pustki, a z niej do odwodnienia. Minusy: konieczność doprowadzenia nawiewu i wywiewu osobno do każdej płyty, ale da się to taniutko zrobić rurkami pcv (podobnie jak do GWC z maxów). No i spręż potrzebny na te małe rurki :/

To taka na szybko nieprzemyślana w szczegółach idea.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego - brak izolacji kanalow (tylko w tym obszarze), do tego mniejszy wymiennik w reku - same plusy?

Miałem na nieocieplonym strychu nieocieplony kanał doprowadzający świeże powietrze do reku, coś koło 6m. Latem wiało gorącem i nie dało się wytrzymać. Zimą obawiam się, że zysk będzie niewielki, bo na strychu jednak jest zimno, wentylatory pobudzające ruch powietrza się nie zwrócą, a co dopiero prąd do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z ciekawośi zerknąłem na mój nieocieplony strych (może niezupełnie, bo aktualnie jest ocieplony 15cm śniegu). Na zewnatrz -6, a na strychu +7. To ci dopiero dom-sito. Wyciągnąłem rurę z reku do czerpni i niech reku ciągnie powietrze ze strychu jak z gwc ;-)

Coś mi tu nie gra. Jaka jest mniej więcej kubatura tego strychu? Po dwóch czy trzech godzinach wymienisz całe powietrze na takie o temp. - 6 i co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra...

Kubatura jest niewielka, strych ma koło 1.2m wysokości ze skośnym dachem, powietrze się wymienia, ale straty ciepła domu rekompensują tą wymianę. Teraz po prawie tygodiu zasysania powietrza ze strychu na zewnątrz -14, na strychu dalej +3. Ocieplenie ze śniegu działa, a co by było gdybym dał wełnę. Takiego efektu jednak wolałbym nie mieć, po prostu standardowe wykonanie przez macherów poddasza daje o sobie znać, efekt: dom sito, mimo teoretycznych 30cm wełny. Muszę to poprawić, bo widać wieeeele niedoróbek w ociepleniu, ale na razie mam strychowy wymiennik ciepła ;-) Mimo wszystko wkurza mnie to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura jest niewielka, strych ma koło 1.2m wysokości ze skośnym dachem, powietrze się wymienia, ale straty ciepła domu rekompensują tą wymianę. Teraz po prawie tygodiu zasysania powietrza ze strychu na zewnątrz -14, na strychu dalej +3. Ocieplenie ze śniegu działa, a co by było gdybym dał wełnę. Takiego efektu jednak wolałbym nie mieć, po prostu standardowe wykonanie przez macherów poddasza daje o sobie znać, efekt: dom sito, mimo teoretycznych 30cm wełny. Muszę to poprawić, bo widać wieeeele niedoróbek w ociepleniu, ale na razie mam strychowy wymiennik ciepła ;-) Mimo wszystko wkurza mnie to...

Wiesz o co chodzi. Skądś się to ciepło musi brać, jeżeli masz 30 cm wełny na stropie (tak zrozumiałem) to coś jest nie tak. Chyba że myszy grzeją :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jaki dobrać wymiennik przeciwprądowy klingenburga dla poniższych danych:

Kubatura mojego budynku to ok. 399m3.

Ilości usuwanego powietrza to: 225m3/h

Ilości usuwanego powietrza zakładając wzrost wydatku o 50%: 337,5m3/h

Ilość powietrza nawiewanego: W domku będą mieszkały 4 osoby, z tego co wiem to przyjmuje się 30m3/osobę. Jednakże w ulotce proventu rozpatrywane jest osobno każde pomieszczenie. Z tego wynika, iż wliczając dodatkową czasowe zwiększenie wydatku w salonie potrzebuję ok. 300m3/h.

pozdrawiam

 

henry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź sobie na stronę Klingenburga. Można od nich dostać na e-mail program doboru wymiennika. gdybyś miał z tym problem to odezwij się na priv to ci go podeślę.

Według moich pobieżnych obliczeń to wystarczy ci GS 25/350. Podstawowe założenia dla obliczeń to prędkość przepływu powietrza w zakresie 0,5-2m/s ,małe opory i jak największa sprawność . Zresztą jak zobaczysz program to sam możesz sobie podstawiać różne wartości i przeliczać osiągane parametry. Nie jest to skomplikowane a daje pojęcie o temacie.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz o co chodzi. Skądś się to ciepło musi brać, jeżeli masz 30 cm wełny na stropie (tak zrozumiałem) to coś jest nie tak..

Muszę przyznać, że pomiary mnie zdziwiły, bo myślałem, że mam lepiej zrobione ocieplenie. Cudów nie ma i wiem skąd się to ciepło bierze. Trzeba będzie połatać "drobne" niedoróbki, zerknąć pod płytę osb, ponapychać wełną pozostawione przestrzenie i owinąć kominy wełną. Trzeba znaleźć jednak jakieś pozytywy - za to reku nie zamarza ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...