Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

marko222,

 

wiem, że Ciebie pili :-)

osobiście wolałbym w czerwcu, chociaż Euro ładnie spadło, a w tej walucie nas podliczą na PLN-y. Ale jak słucham Biznes w TV, to zapowiadają dalsze umocnienie złotówki, ze względu na zapowiedziany wzrost stóp procentowych

 

Może niech każdy się wypowie jak woli, ja się dostosuję, czy zaczynamy procedurę, czy też poczekamy jeszcze.

Swój głos oddałem ;-)

 

Jeśli zaczynamy, to prześlę na priva propozycję i pytanie, co kto ma zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

marko222,

jak bardzo Ci się spieszy, to skontaktuj się z forumowiczem NJerzy,

czytałem, że miał do sprzedania w grudniu używane R4D225, bądź nowe R3G175 po bardzo dobrej cenie.

Tylko te225-ki to jakieś inaczej sterowane...

Te 175-ki kupił właśnie w jednej ze "spółdzielni", tylko chyba nie zrobił reku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku poczekamy jeszcze :-)

 

Aby mieć te wentyle w czerwcu, to należałoby zacząć działania tak na początku kwietnia.

Zbierać ceny ( złożyć zapytania ), grupę ( kto się decyduje ostatecznie, bo teraz mamy deklarację aby się organizować ).

Zastanowić się nad logistyką itp.

 

Tymczasem czekamy na nowe zgłoszenia :-)

... i dyskutujemy o ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... o... to może ja z małym pytaniem...

 

Ile miejsca na reku (+ klamoty)

 

Układamy projekt i mam wątpliwości dot. kotłowni - ile miejsca na to pomieszczenie potrzeba. Oto co będzie tam mieszkać:

- kocioł gazowy wiszący z kominem spalinowym wyprowadzonym poziomo przez ścianę zew.

- zasobnik - pewnie 150-200 L

- reku "custom" (pewnie na GS45/EBM220) na kubaturę ~600 m3 + orurowanie (lekko nadmiarowe, bo to bliźniak i zapewne już w kotłowni będzie rozdział na osobne kanały nawiewu i wywiewu dle obu mieszkań)

- nagrzewnica do WM (z GWC glikolowego)

- centrum sterowania podłogówką

- pralka Frania

- inne standardowe drobiazgi o którym pewnie zapominam (rozdzielnia elektryki czy jak to się tam zowie?)

 

Najskładniej z innymi pomieszczeniami wychodzi podłużne pomieszczenie około od 1,5x4m do 1,8x4,5m (czyli powierzchnia 6-8m2, wejście i ściana zewnętrza po krótszym boku). Jak uważacie czy to odpowienia powierzchnia? Nie chcę marnować miejsca, ale głupio jakby się to wszystko miało nie zmieścić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr_Mabram,

dopisałem Cię w poście dwie strony do tyłu, aby nie powtarzać go co chwilę...

 

Co do pomieszczenia gospodarczego.

mam takie w domu, który oddałem w 2005 r. wymiary ok. 5mx1,5m

Jest w nim zbiornik 80l od hydroforu, drugi 300l do odżelaziania, pralka, miejsce na zmywarkę, ale wąską oraz wiszący kocioł gazowy.

Ponadto kaloryfer ( jedyny w domu ) oraz rozdzielacze podłogówki. Idzie też rura fi160 GWC rurowego.

Po drugiej stronie kotła gazowego skrzynka prądowa schowana w ścianie.

W pomieszczeniu jest okno i dodatkowo drzwi zewnętrzne ( techniczne, ogrodowe ).

 

Pomieszczenie jako takie sprawdza się i tylko do tego, jest zgodne z normą, sprawdź to,

bo dla kotła z zamkniętą komorą są chyba jakieś wymagania, o ile pamiętam.

Trzymamy tam jeszcze jakąś szczotkę, proszki i takie tam.

Niemniej aby coś zrobić, powiesić, to już nie bardzo jest gdzie...

Ale do majsterkowania mam garaż :-)

Zastanów się, nad trzymaniem "gratów" i miejscem do podłubania wiertarką, heblarką, pilarką itp.

Do tego kosiarka, taczka, łopata i milion takich rzeczy w domu...

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od podłogówki to żylaki się robią! ;-)

To na początku istnienia tego forum był bardzo nośny temat :-)

Przepraszam, za sarkazm ale nie mogłem się powstrzymać.

Jak pisał adam_mk "nie odrobiłeś" pracy domowej".

Salmonella, pleśnie, jak i inne żyjątka nie rozwijają się w temp. 4-12C w całkowitej ciemności w tych warunkach.

Czym innym jest stojąca woda w temp. 20-25C w warunkach beztlenowych, a czym innym permanentnie opłukiwane kamienie wilgocią pod ziemią.

( np. studnie, co tam rośnie? )

A jeśli coś się przedostanie dalej to na reku masz EU4, a jeśli coś nawet wpadnie do domu, to i tak mniej niż przez otwierane drzwi wchodząc do niego.

Zimą nic się nie uchowa w powietrzu i GWC. Latem wilgotność w powietrzu jest diametralnie większa niż w GWC i wykrapla się opłukując kamienie.

Temat morze ...

To są właśnie naturalne warunki (np. jaskinie )

 

Kamień z wody wytrąca się w temp. powyżej 65C, dlatego jest w czajnikach. W temp. 10C nie istnieje takie zjawisko ( pomijalne, stalaktyty, stalagmity - 100, 200 lat? ).

 

Planuję GWC żwirowy / pustakowy i nawadnianie rurkami fi16/20 z elektrozaworem. Rury daje się pod styropianem.

Sterownie jak pisałem wyżej PLC z czujnikiem wilgotności w domu.

Prosta funkcja: "jeśli wilgotność W

Woda deszczówka z hydroforu, a tam z zasobnika.

 

Nie oznacza, że poznałem wszystkie mądrości w tym temacie. Rozmawiamy.

Ale wiedza na powyższe tematy / zarzuty jest podstawową w tym wątku.

 

Poczytaj może wątek też o GWC.

 

Niemniej jest to dla mnie impuls, aby ponownie przyjrzeć się Twoim argumentom i jeszcze raz przeanalizować.

Wszak w tym temacie faktycznie trzeba mieć całkowitą pewność. Cały system to sporo kasy i jeśli miałby działać źle,

to lepiej go w ogóle nie robić.

Aczkolwiek setki, jak nie tysiące takich instalacji już powstało i jakoś ( poza wyjątkowymi przypadkami ) nie znalazłem

informacji o tym, że komuś pleśnią zarosło lub tp.

Najstarsze w Polsce pracują dłużej niż wiek niejednego forumowicza ;-)

GWC i rekuperatory to nie jest najnowsza technologia. Wypróbowana i opisana tylko nie stosowana w domach ( za małe były ceny energii ).

 

...mam wrażenie, że perfidnie sprowokowałeś mnie do tej wypowiedzi, a niech tam..dla potomności ;-)

 

Pozdrawiam.

Przejrzalem duzo wczesniej wszystkie strony o GWC na stronach firm i nie tylko i na kazdej ostrzegaja o trudnosciach w wykonaniu dobrego "zwirowca"oraz mozliwosci generowania z niego brzydkich zapachow.

Widzialem tez koncepcje GWC zwirowego plukanego i oczywiscie zachwalanego przez producenta , powiedz mi tylko czy ktos go juz zastosowal i moze wydac pozytywna opinie na jego temat .

Martwie sie oczywiscie o czystosc bakteriologiczną.Wiem czytalem opinie higieniczna o GWC exbud kielce dzialajacego iles tam lat -ale nie do konca mnie to przekonuje.

Powiedzmy jak ci podksoczy poziom wod gruntowych (nie wierze w szczelnosc) albo jak ci sie przez niego przekopie jakis kret to tez bedzie idealnie?

Przejrzalem tez wynik badania bakteriologicznego w porownianiu rurowego z PVC i AWADUKTU Rehau i tu znowu pojawiaja się pytania .

Czy tylko srebrowa wartswa antybakteryjna jest w stanie je powstrzymac .Koszt tez nie lichy okolo 100zl/m rury plus czerpnia za ponad 2kzl i kolanka po 90zl/szt CHORE CENY.

Rowniez nie znam wszystkich odpowiedzi -no moze poza tą ze u wujka (obok sie buduje ) na wsi,na 15 kregach studni rośnie mech .

Moze dobije kogos wiadomoscia ze czesto wody gruntowe zanieczyszczaja sie gnojowka(bakteria COLI)i woda z okolicznych studni nie nadaje sie do picia .

No ale chyba zeszlismy z tematu o REKU TYMI RECAMI ROBIONYMI.

ps i nie porownujmy czystosci jaskinw apieniach trasowych do max 1.5 metra zwiru z rzeki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzalem duzo wczesniej wszystkie strony o GWC na stronach firm i nie tylko i na kazdej ostrzegaja o trudnosciach w wykonaniu dobrego "zwirowca"oraz mozliwosci generowania z niego brzydkich zapachow.

A co innego maja pisać. Przecież oni je sprzedają.

Ale nikt też nie będzie twierdził że da się zrobić jakiekolwiek GWC nie myśląc.

Widzialem tez koncepcje GWC zwirowego plukanego i oczywiscie zachwalanego przez producenta , powiedz mi tylko czy ktos go juz zastosowal i moze wydac pozytywna opinie na jego temat .

A będzie z kilkadziesiąt osób :)

Zajrzyj do wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85

Powiedzmy jak ci podksoczy poziom wod gruntowych (nie wierze w szczelnosc) albo jak ci sie przez niego przekopie jakis kret to tez bedzie idealnie?

Hipotetycznie taka sytuacja może się zawsze zdarzyć, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie stawia sobie żwirowca jak ma wysoki, choćby okresowo poziom wód gruntowych.

A swoja drogą chciałbym zobaczyć tego kreta (ślepy to on jest ale nie głupi :)) przekopującego się przez tony żwiru. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... o... to może ja z małym pytaniem...

 

Ile miejsca na reku (+ klamoty)

 

sorry,

nie odpowiedziałem, na Twoje podstawowe pytanie.

wielkość reku to: wielkość wymiennika+2x2D wentylatora+obudowa.

D- średnica wentyla i przyjmujesz wielkość komory rozprężnej od 1,8 do 2,2,

przy czym przy wspł. 1,8 zmniejszasz sprawność wentylatora do 95% ( chyba ) oszczędzając miejsce, jak seryjni producenci :-)

a przy 2,2x masz sprawność 100%.

Piszę "chyba", ponieważ piszę z innego kompa i nie mam teraz dostępu do danych.

Stąd u mnie wychodzi rekuperator coś ok. 150x50x50.

Wymiennik GS45/350 jest węższy, ale wykorzystuję te pozostałe 15cm na zabudowanie bypassu

i optymalne wykorzystanie typowych płyt, z którego będzie zbudowana skrzynka.

 

Do tego musisz przewidzieć w pomieszczeniu miejsce na wyjścia przewodów wentylacyjnych i ewentualnych przepustnic ( zależy gdzie je umieścisz ).

 

Druga filozofia podejścia budowy własnego reku to odrębne wykonanie skrzynki wymiennika i skrzynki dla wentyli.

Wówczas możesz obydwie skrzynki umieścić zupełnie w innych miejscach.

 

To wszystko jest zaletą własnych konstrukcji.

Może przejrzyj temat nieco wstecz. wszystko już było, ja też wcześniej o budowie reku wiedziałem tyle

ile teraz o rozmnażaniu krasnocyberfinów czy jakoś tak.... :-)

mało jest literatury na ten temat, nico można znaleźć pośrednio, a najwięcej w 2-3 wątkach na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosciu01 dzięki za wskazówki. Ponieważ do końca tygodnia muszę klupnąć te wszystkie wymiary (bo już mnie psami szczują :) ) to na dłuższe studia teraz nie ma czasu. Pewnie pooglądam jak to u innych wyglądało z podobnym osprzętem. Jako że tego wymiaru 4,5m nie ma po co skracać, a ten węższy <1,60 pewnie byłby niepraktyczny, zapewne zostanie to ~8m2. Będzie musiał starczyć mniejszymi lub większymi ekwilibrystykami pod sufitem (orurowanie WM pewnie będzie dość obfite)

Jeszcze mam jedną sprawę co do której wolałbym mieć pewność:

 

Czy można prowadzić kanał WM nad podwieszonym sufitem? To pytanie wrzucam TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co myślicie o tych wentylatorach?

http://www.systemair.com/web/Katalog_on-line_PL/Wentylatory_okr%C4%85g%C5%82e/Wentylatory_kana%C5%82owe/K_EC/K_200_EC_Circular_duct_fan-413707.aspx?tab=productnavitem-tabnav3

W pracy oglądałem produkty tej firmy - w środku posiadają one napęd firmy EBM i z tego, co wiem nie było z nimi jeszcze żadnych problemów. W komplecie jest potencjometr do sterowania prędkością oraz kupuje się je gotowe do montażu, bo mają swoją obudowę. Być może będą też tańsze.

 

pozdro

 

henry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co myślicie o tych wentylatorach?

http://www.systemair.com/web/Katalog_on-line_PL/Wentylatory_okr%C4%85g%C5%82e/Wentylatory_kana%C5%82owe/K_EC/K_200_EC_Circular_duct_fan-413707.aspx?tab=productnavitem-tabnav3

W pracy oglądałem produkty tej firmy - w środku posiadają one napęd firmy EBM i z tego, co wiem nie było z nimi jeszcze żadnych problemów. W komplecie jest potencjometr do sterowania prędkością oraz kupuje się je gotowe do montażu, bo mają swoją obudowę. Być może będą też tańsze.

 

pozdro

 

henry

 

To bardzo ciekawa propozycja.

Przyjrzałem się parametrom i są porównywalne do EBM-ów.

Patrząc na typoszereg musiałbym wziąć KEC250, aby uzyskać 500m3/h.

Przy KEC200 byłoby to dla mojej instalacji przy max 260-270 Pa tylko ok. 400-410m3/h

( to tylko bardzo szybkie symulacje, bo nie mam softwaru, który by przeliczał płynnie każdy element instalacji ).

A przy pracy ciągłej ten sam pobór prądu i już znacznie głośniejszy.

 

Ten KEC250 pobierałby 2-4W więcej, byłby nieco głośniejszy ( niewiele ), ale też nieco większy spręż.

U mnie już poukładałem wszystkie klocki do EBM R3G220 do pracy w której będzie zaangażowany w 80-90% czasu,

ale można przyjrzeć się tym KEC.

 

Co do ceny, w cenniku nie znalazłem cen dla serii KEC.

Czy ktoś zna choćby katalogowe ceny?

 

P.S.

Świetnie opracowana strona z danymi i interaktywnymi wykresami :-)

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeszcze jedno spojrzenie na te KEC250.

 

zakładając te samo wyposażenie i jakość.

pobierają statystycznie 4W więcej od R3G220 ( 3W w pracy ciągłej + 1W chwilowo )

Razem 8W dla dwóch wentyli. Załóżmy popracują min. 10 lat.

Liczymy

8W/1000 * 24h * 365 dni * 10 lat * 0,4 zł/kWh = 280 zł

Jeśli są tańsze za 2 szt. o 300 zł to może warto się zastanowić...

 

te 0,4 zł/kWh to średnia dla dwóch taryf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...