Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Jak się zbierze grupa minimum 6 osób to możemy zamawiać wentylatory

Cały okres od deklaracji chęci do zakupu to z doświadczenia jakiś miesiąc !

i Ci od EBM-ów też potrafią zawalić terminy więc proszę brać na to poprawkę.

 

a możesz napisać tu, bądź na priva cenę, jest netto / brutto z inletami?

 

Jeśli załatwisz, to piszę się na dwa komplety.

jeden to R3G220 z silnikami 55

drugi muszę policzyć - daj mi min. tydzień, teraz mam sporo roboty w pracy ... może w weekend przysiądę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja również się zgłaszam! Raczej nie policzę tak dokładnie jak gościu01 (nie podołam :) ), i wezmę komplet jak większość od 220stek (stawiam na AD 11-02 czyli motur 55) + ringi.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

 

Nie musisz się martwić, to są bardzo dobre wentyle: ciche i energooszczędne, ale potrafią pokazać też pazur.

Mają też wady, duże są, duże pudełko musi być na nie i musi być Cię na nie stać ;-)

Można kupić mniejsze i tańsze, aczkolwiek jeśli zakupimy w cenie jaką zaproponował pioos, to nie tylko na inlety zostanie :-)

 

Ważne będzie aby instalacją i konstrukcją pudełka nie popsuć tego co można uzyskać tymi wentylami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

rozmieściłem wloty i wyloty w pomieszczeniach, jak ktoś ma chwilkę proszę o pomoc czy jest ok.

Zastanawiam się

czy garderoba powinna mieć wyciąg

czy spiżarnia powinna mieć nadmuch ??

Odcinek do kominka wykonam ale kominek na razie nie będzie zamontowany

Tutaj link do rozmieszczenia pomieszczeń http://www.fulldesign.com.pl/reku/rozmieszczenie.png

 

rekuperator właśnie składam z polipropylenu, wiatraczki mają być R3G220, na wyciągach nadmuchach przepustnice ze sterowaniem, filtry jeszcze nie wiem jakie ale myślę nad kupnem gotowca np.http://allegro.pl/filtr-powietrza-eu3-fi-200-kanalowy-z-wloknina-i1450498913.html

 

GWC tu rura pcv200 o długości koło 100m

 

dodatkowo zrobię pomiar prędkości powietrza w kanałach, wilgotności i temperatury w pomieszczeniach.

 

Andrzej.

Edytowane przez Andrzej 76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa VIP.

 

Termin deadline zgłoszeń zakupów wentyli do 31.03.2011r.

Dotyczy zakupu wentylatorów z inletami.

Wymienniki realizujemy w II kolejności.

No to mamy stan:

 

gosciu01....................GS35/450...........................R3G220 - 2szt. - potwierdzone

gosciu01....................GS30/300...........................R3G133 - 2szt. - potwierdzone

henry22......................GS25/350...........................R3G220 - 4szt. - potwierdzone

marko222.......................................... ...................R3G220 - 2 szt.

grzeniu666.................GS35/450...........................R3G220 - 2szt. - potwierdzone

mg81...........................GS35/450...........................R3G220 - 2szt. - potwierdzone

teco.............................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

galdysz........................................... .......................R3G220 - 2 szt.

Mr_Mabram................GS35/450............................................... .....

kulca............................GS35/450............................................... .....

PawełKarpl..................GS25/350...........................R3G220 - 2 szt. - potwierdzone

Admirał.......................................... .......................R3G225 - 2 szt.

tmk767.......................................... .......................R3G220 - 2 szt.

MacG.........................GS35/450...................................................

Andrzej 76...........................................................R3G220 - 2 szt. - potwierdzone

slawek_wlkp........................................................R3G220 - 2 szt. - potwierdzone

tomano971................GS45/400............................R1G220 - 2 szt. - potwierdzone

mirasza......................GS30/300............................R3G133 - 2 szt. - potwierdzone

grabek...................................................................R3G133 - 2 szt.

Edytowane przez gosciu01
Zaznaczam potwierdzenia na wentyle R3G do 31.03.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym pomieszczeniu, które nie jest na trasie przepływu powietrza powinien być umieszczony anemostat.

Inaczej mogą być problemy.

W Twoim przypadku w garderobie wywiew.

Spiżarnia jeśli ma być pomieszczeniem chłodniejszym, to najlepiej umieścić w niej nawiew i wywiew, odcinając ją tym samym od reszty obiegu powietrznego.

Ten okazjonalny wywiew z nad kominka ma najdłuższą odnogę i to dla niego będziesz musiał liczyć straty na ciśnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono budowniczych rekuperatorów.

W Sobotę uruchomiłem moją centralę wentylacyjną z wymiennikiem Klingenburga GS35/350.Wszystko ładnie chodzi lecz dane z programu nie pokrywają się z danymi mierzonymi na centrali.

Powietrze wlotowe do rekuperatora ma 4,5 st C ,zasysanie z domu 19st C a nawiew do pomieszczeń 12,5 st C,powietrze wyrzucane jakieś 8 st C.Coś za niska jest ta temperatura nawiewu.Program podaje przy tych parametrach nawiew na poziomie 17 st C.Co jest nie tak ?:oPrzypominam że pomiary były robione na krućcach centrali tym samym termometrem elektronicznym.Czyżby nie ocieplona obudowa z płyty OSB miała taki duży wpływ na wychłodzenie?:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono budowniczych rekuperatorów.

W Sobotę uruchomiłem moją centralę wentylacyjną z wymiennikiem Klingenburga GS35/350.Wszystko ładnie chodzi lecz dane z programu nie pokrywają się z danymi mierzonymi na centrali.

Powietrze wlotowe do rekuperatora ma 4,5 st C ,zasysanie z domu 19st C a nawiew do pomieszczeń 12,5 st C,powietrze wyrzucane jakieś 8 st C.Coś za niska jest ta temperatura nawiewu.Program podaje przy tych parametrach nawiew na poziomie 17 st C.Co jest nie tak ?:oPrzypominam że pomiary były robione na krućcach centrali tym samym termometrem elektronicznym.Czyżby nie ocieplona obudowa z płyty OSB miała taki duży wpływ na wychłodzenie?:o

 

a przy jakich przepływach powietrza?

dobrze byloby znać też wilgotność.

 

Gdzie stoi rekuperator ( w jakiej temperaturze otoczenia )?

Wymiennik jest umieszczony pionowo, czy poziomo?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Twoje dane są niepokojące dla budowniczych reku...

 

Widzę cztery potencjalne przyczyny.

1. wpływ temperatury 10C otoczenia reku i wymiennika. Można by spróbować to policzyć, ale tylko przybliżeniu, bo bez jakichś całek, albo pochodnych II rzędu pewnie nie obyłoby się dla pełnej dokładności. Chodzi o to, że cześć wymiennika pracuje również z jego otoczeniem.

Może spróbuj zrobić doświadczenie.

Znajdź kilka płyt styropianowych lub wełnę i w miarę szczelnie obłóż ( tymczasem prowizorycznie ) rekuperator.

Następnie ( po kilkunastu minutach ) wykonaj pomiary.

 

Proszę daj znać jakie będziesz miał wyniki.

 

2. pionowe położenie wymiennika. Jest to mniej prawdopodobna przyczyna, ale możliwa.

kondensat spływa zbyt szybko i nie oddaje w pełni ciepła w nim zawartego.

( sprawność temperaturowa i entalpiczna ).

 

Jeśli test ze styropianem nic nie da, to trzeba poziomo umieścić wymiennik.

 

3. Program Klingenburga nie do końca podaje właściwe dane.

bardzo mało prawdopodobne.

 

4. Twoje pomiary nie były wykonane prawidłowo.

wierzę, że bardzo mało prawdopodobne.

Np. mierzysz temp. 19C w pomieszczeniach, a do reku poprzez kanały dociera już tylko 14C. Czyli masz nieocieplone kanały. Dziwi wówczas wysoka temp. wyrzucanego powietrza, stąd skłaniam się do przyczyny opisanej w pkt. 1.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator stoi w garażu i jest tam 10 stopni,przepływ jakieś 160m3/h,wymiennik umieszczony pionowo,wilgotnośc na zewnątrz 85% wewnątrz 38%.

 

Sprawdziłem jeszcze w dwóch innych programach dla innych producentów wymienników dla układów zbliżonych, bo nie możliwe aby identycznych i wyszło, że temp. nawiewu do domu nie powinna być u Ciebie niższa niż 15,5-16C.

A w obydwu przypadkach teoretycznie przynajmniej są to wymienniki słabsze konstrukcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem schematu rekuperatora kolegi kkdarch ,ale nasuwa mi się sugestia czy przypadkiem nie ma prostego błedu ,który już udało mi się kiedyś znaleźć w recenzowanym projekcie. Chodzi mi o kierunki przepływu strug powietrza. Gdyby strugi przepływały współprądowo to sprawność wymiany drastycznie spada i nawet najlepszy wymiennik nic tu nie da. Kkdarch sprawdź czy przypadkiem nie jest tak u ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o kierunki przepływu strug powietrza. Gdyby strugi przepływały współprądowo ...

Byłby to naj... z sugerowanych błędów skutkujący jednak poważnymi konsekwencjami w postaci słabej sprawności (55%).

Gdzieś jednak wcięło te 20-25%

Zobaczymy co kkdarch na to powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie !!!

 

Postanowiłem się zarejestrować na forum ponieważ jestem na etapie budowy domu , moim oczkiem w głowie jest zagadnienie rekuperacji dlatego chciałbym się też dołączyć do dyskusji .

Planowałem zakup rekuperatora KINETIC 500m/3 lecz po przeczytaniu postówwww w tym temacie coraz chętniej podchodzę do budowy takiego rekuperatora

 

 

Chciałbym prosić bliższe informacje o dołączeniu do grupy chętnych na zakup wentylatorów i wymiennika

 

Mnie interesowałby zestaw reku GS45/400 i wentyle R3G220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem schematu rekuperatora kolegi kkdarch ,ale nasuwa mi się sugestia czy przypadkiem nie ma prostego błedu ,który już udało mi się kiedyś znaleźć w recenzowanym projekcie. Chodzi mi o kierunki przepływu strug powietrza. Gdyby strugi przepływały współprądowo to sprawność wymiany drastycznie spada i nawet najlepszy wymiennik nic tu nie da. Kkdarch sprawdź czy przypadkiem nie jest tak u ciebie.

 

 

Na tak "genialny" błąd w wymienniku krzyżowo przeciwprądowym bym nie wpadł!

:-)

 

Jeśli w prosty sposób uśrednimy temperatury w strudze współprądowej

(19C+4,5C)/2 = 11,75C. To jesteśmy blisko podanej temp. 12,5C i mogłoby to być prawdą,

gdyż obliczenia są bardzo uproszczone.

Ale co z powietrzem wywiewanym?

kkdarch podał temp. 8C, a powinna być również zbliżona do 11,75C w takim przypadku

(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...