Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie,

Właśnie remontuję mieszkanie, w którym zdecydowałem się na wentylację mechaniczną. Będą podwieszane sufity (wysokie pomieszczenia - kamienica), więc miejsce na przewody jest. Sporo już z cennych uwag skorzystałem, brakuje mi najważniejszego - wentylatorów i reku. Mieszkanie nie za duże - kubatura ze 120 m3. Optymalny wymiennik dobrałem jako gs30/300, wentylatory 2 x r3g133. Szkoda, że zainteresowanie tymi rozmiarami jest małe, ale jeżeli dostawca zapewniał także dla pojedynczych sztuk dobrą cenę to bym się pisał. Przed podjęciem ostatecznej decyzji chciałbym znać przybliżoną cenę tych modeli, o 220 i duzym reku była mowa wcześniej, ale o moich nie i za bardzo nie wiem jakich wydatków się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry,

 

W nawiązaniu do Pańskiego zapytania przesyłam w załączniku dobór

wymiennika w oparciu o przedstawione dane.

Temperatura za wymiennikiem powinna wynosić 17,1 st.C przy wydatku 160

m3/h.

Układ wymiennika w centrali : pionowy / poziomy nie ma żadnego znaczenia

z pkt. widzenia obliczeń termodynamicznych. Nasze doświadczenia z

pomiarów na obiektach oraz rzetelny ( certyfikowany Euroventem ) program

doboru wymienników GS, potwierdzają że w warunkach realnej pracy

wymiennika, osiągane wyniki są bardzo często wyższe / lepsze niż te

przedstawione w karcie doboru.

Przyczyny za niskiej temperatury na wywiewie szukałbym po stronie

instalacji: " niezaizolowana obudowa wymiennika" + inne

ewentualne przyczyny błędnie zamontowanej instalacji ?

Nie wiem jak prowadzi Pan kanały i czy są one zaizolowane?

Temperatura za wymiennikiem wynosząca około 12 st. C będzie generowana

wtedy, gdy powietrze wywiewane będzie na poziomie 15-16 st. C.

Być może powinien Pan zwrócić uwagę na możliwość strat cieplnych na

kanałach wentylacyjnych.

 

 

Jeśli jest możliwość przesłania zdjęć centrali i instalacji -

chętnie zapoznamy się i może będziemy mogli powiedzieć coś więcej.

 

Oto co otrzymałem od Klingenburga :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie pomiary były robione przy króćcach to gadka o stratach na przesyle jest całkowicie pozbawiona sensu (jeśli im to zaznaczyłeś w opisie).

Dla własnej satysfakcji możesz oczywiście zmierzyć temperatury przy anemostacie i przy króćcu dla porównania (będziesz wiedział jakie są rzeczywiste straty na przesyle), ale to właściwie nic nie wniesie do sprawy.

Za sprawność rekuperacji może odpowiadać różnica wilgotności powietrza nawiewanego do wywiewanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki grzeniu666, to nie z lenistwa nie poszukałem, ale już mi bokiem rozgryzanie stu tematów na raz wychodzi. Człowiek już siły ni ma, chociaż przyznać się muszę, że 20 ostatnich stron wątku przeczytałem, a wcześniejsze przejrzałem. Uznałem, że jak ktoś jest w temacie na bieżąco to dwie przybliżone liczby poda w 5 sekund. jeszcze raz dzięki.

 

gosciu01, piszę się na dwa R3G 133 i reku GS30/300 łącznie z potwierdzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do ebm-u o dostępność wentylatorów na prąd stały i powiem szczerze że lipa tam u nich , proponowali że mi sprowadzą za min 17 tyg:bash:

 

Dla zainteresowanych link do went. firmy Harmann

http://www.harmann.pl/product,10,pl.htm

 

No, ale te te wentyle Harmanna to chyba raczej zmiennoprądowe, nieprawdaż?

 

P.S.

trochę mnie "zainteresowałeś" tymi R1G190 - też są fajne, ale z silnikiem M1G074.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych wentylami

Mam już wstępne ceny poszczególnych modeli niestety za kilka dni ulegają przedawnieniu

od kwietnia podwyżka cen.

Proponuje aby osoby zdecydowane potwierdzały mi to na PW a ja będe aktualizował listę w temacie.

Będzie to jednocześnie potwierdzenie że wiadomość na PW doszła

(zaznaczam że nie siedzę przy kompie 24 na dobę :))

Niektóre modele dostępne dopiero w maju (133 oraz 225)

Ceny także na PW.

 

Pozdrawiam i czekam na wiadomości

 

 

Wklejam dla przypomnienia listę jaką prowadził gosciu01

 

gosciu01....................GS35/450...........................R3G220 - 2szt. - potwierdzone

gosciu01....................GS30/300...........................R3G133 - 2szt. - potwierdzone

henry22......................GS25/350...........................R3G220 - 4szt.

marko222.......................................... ...................R3G220 - 2 szt.

grzeniu666.................GS35/450...........................R3G220 - 2szt. - potwierdzone

mg81...........................GS35/450...........................R3G220 - 2szt. - potwierdzone

teco.............................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

galdysz........................................... .......................R3G220 - 2 szt.

Mr_Mabram................GS35/450............................................... .....

kulca............................GS35/450............................................... .....

PawełKarpl..................GS25/350...........................R3G220 - 2 szt. - potwierdzone

Admirał.......................................... .......................R3G225 - 2 szt.

tmk767.......................................... .......................R3G220 - 2 szt.

MacG.........................GS35/450............................................... ....

Andrzej 76.................................................. .........R3G220 - 2 szt. - potwierdzone

slawek_wlkp.................................................. ......R3G220 - 2 szt. - potwierdzone

tomano971................GS45/400............................R1G220 - 2 szt. - potwierdzone

mirasza......................GS30/300............................R3G133 - 2 szt. - potwierdzone

grabek............................................ .......................R3G133 - 2 szt.

Edytowane przez pioos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie porównanie dla tych, którzy nie analizują wykresów.

R3G220 M3G055 ( zmiennoprądowy 230V )

R1G190 M1G074 ( stałoprądowy 24V)

 

Poziom hałasu ( ogólny ) zbliżony.

Pobór prądu ( przy ok. 180m3/h ) R1G190 ok. 6W więcej, co daje dla 2 wentyli ok. 50 zł rocznie więcej.

( 6Wx2szt.x24godz.x365dnix50gr/kWh )

R3G może pogonić dla sprężu ok. 300Pa - 550m3/h

R1G pogoni ok.425m3/h

 

Pozostaje pytanie o charakterystykę poziomu hałasu dla różnych częstotliwości przy pracy nie na pełnych obrotach.

I tutaj R1G190 może być znacząco cichszy, pytanie o ile i czy ma to wpływ na komfort życia.

Pewnie się nie dowiemy, dopóki nie porównamy w "realu".

 

Czyli:

R1G190 dla tych ze słuchem absolutnym.

R3G220 dla pewnych swojej instalacji. Ewentualnie tłumik za 2 stówki - zwróci się po 4 latach...

Aczkolwiek dtr-ki pokazują ogólne dane bardzo porównywalne w tym zakresie.

 

trzeba by zapytać tych, którzy zbudowali już swoje reku na 220-kach, a paru się zdarzyło na tym forum.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hałasu, ale jakiego?

ja mam centralke wentylacyjną z tymi wentylatorami, przy ustawieniu maksymalnej prędkości (przepływ chyba coś koło 1000m3) słychac szum pędzącego powietrza w anemostatach, skrzynie mam na strychu, w domu jej nic nie słychać, słychać jedynie jak wyjde na strych (przy bardzo dużej prędkości wentylatorów),

do powiedzmy połowy ich możliwości całość jest bezgłośna nawet jak się przy niej stoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...