Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak,

ten wymiar to dokładnie 450mm +/-1, ale to może niedokładność pomiaru bardziej.

 

Ponadto:

wymiennik ma kształt taki <[ ]>

wiecie o co chodzi - nie chce mi się rysować.

 

w najdłuższym miejscu ma 54cm

mierząc go od góry na dół 31,5cm

 

Wszystkie wloty mają wymiar 19x43,5cm.

 

długość obszaru gdzie krzyzują się strumienie ( te prostokątne nawiasy ) to 25cm

Czyli po przewróceniu go na bok uzyskasz Twoje 45x25cm.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko się dowiedziałem, że mają przyjechać wymienniki do goscia01, to od razu udałem się na miejsce w celu zawiązania komitetu kolejkowego.:yes: Ponieważ byłem pierwszy, wybrałem sobie wymiennik o najlepszej sprawności - ponad 190% :D

Tak na serio, to trochę mnie przeraził - niby znałem wymiary, ale to nie to samo, co na żywo - wielki i ciężki. I do tego zapakowany do skrzyni jak na amunicję. Ale to dobrze, bo lamelki można łatwo uszkodzić - uważajcie przy wyciąganiu!!!

 

Chciałbym tu podziękować kolegom gosciu01 i kawiarzowi za podjęcie się tego zadania i całą oprawę logistyczną oraz firmie Klingenburg za to, ze w ogóle chciała zająć się zamówieniem od grupy "detalistów", przygotować osobne opakowania, imienne gwarancje, dobrą cenę, i wszystko inne, co spowodowało, że teraz wymiennik stoi na honorowym miejscu u mnie w domu i czeka na swoją kolej !!!

 

PS. Ponieważ chyba większość posiadaczy gs35/450 użyje wentyli R3G220, to może by stworzyć to tego jedną "forumową" skrzynię? Co Wy na to? Oczywiście każdy ma inne możliwości, dostęp do sprzętu i materiałów, więc i konkretne rozwiązania będą się trochę różnić, ale wymiary, proporcje komór, filtry, odpływ skroplin, itp. dotyczą wszystkich tak samo, więc po co wałkować temat wiele razy niezależnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ chyba większość posiadaczy gs35/450 użyje wentyli R3G220, to może by stworzyć to tego jedną "forumową" skrzynię? Co Wy na to? Oczywiście każdy ma inne możliwości, dostęp do sprzętu i materiałów, więc i konkretne rozwiązania będą się trochę różnić, ale wymiary, proporcje komór, filtry, odpływ skroplin, itp. dotyczą wszystkich tak samo, więc po co wałkować temat wiele razy niezależnie...

 

to jest bardzo dobry pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od komory wentylatorów, bo wg. mnie (na codzień mam doczynienia z maszynami odśrodkowymi tj. pompy i sprężarki) wrzucanie powietrza zassanego do "prostopadłościanu" bądź innego kanciastego ustrojstwa jest trochę bez sensu zerknijcie w googlach na obudowy wentylatorów odśrodkowych czy też wspomnianych wcześniej pomp wirniki wyglądają bardzo podobnie do naszych EBMów. Jeden z przykładów poniżej:

 

http://www.polwent.com/pliki/oferta/prod/kef.jpg.

 

Obudowa typu "sześcian" = otwarta jest dobrym rozwiązaniem jeśli nie musimy uzyskiwać jakiegokolwiek sprężu np. powietrze wysysamy z układu i wyrzucamy na zewnątrz (nie interesuje nas zbudowanie ciśnienia).

 

Podobne rozwiązania stosuje dla wentyli EBMa - firma systemair

 

http://www.systemair.com/pl/katalog_on-line_pl_1/wentylatory-okrągłe/wentylatory-ec-okrągłe/kvke-ec/kvke-160-ec-circular-duct-fan-2571

 

Zerknijcie na ślad odbity w materiale izolacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę można zbudować z wielu materiałów i każdy może mieć pomysł na inny i dostęp do innych materiałów.

Reku może być stojące, lub wiszące, jednym będą pasowały wloty od góry innym z boków,

Jedni będą trzymać w pomieszczeniu ocieplonym inni w takim gdzie hula nawet -20C.

Z bypassem, lub bez.

Filtry kasetowe ( harmonijka ), czy takie płaskie przytrzymywane siatką ( samoróbki )

Liczą się koszty ,czy absolutnie jakość i sprawność ( obudowa odgrywa tu ważną rolę ),

itd.

Pogodzenie wszystkich życzeń w jednym będzie trudne.

 

Niemniej warto spróbować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawiarz,

 

pamiętam z lektury ( teraz nie pamiętam gdzie, może uda mi się odszukać ),

że w przypadku obudowy sześciennej, naroża zwyczajnie nie biorą udziału w wymianie - panuje tam cisza jak w oku cyklonu. To znaczy występują tam jakieś wiry wsteczne, nieco pogarszające sprawność. Pewnie nie nazwałem tego prawidłowo ;-)

Sprawność obudowy sześciennej jest w takim przypadku ( tu nie podam dokładnych parametrów i dotyczy dodatkowych oporów ) o kilka procent gorsza od ślimakowej.

 

Z kolei w warunkach domowych zbudowanie prawidłowego profilu tego ślimaka jest prawie niemożliwe i może dać gorsze wyniki, niż zwykła sześcienna.

Chodzi o to, że obudowa ślimaka nie może mieć równej odległości od łopatek wirnika

po obwodzie, tylko musi rozszerzać się.

W przeciwnym przypadku powietrze będzie "mieszane" w miejscu, a nie pchane.

 

To tak pokrótce.

Jeśli masz programy do policzenia tego i specjalistów, którzy nas wesprą, to OK.

Można zrobić 20 takich ślimaków po dwa dla każdego.

Jeśli nie to bym sobie odpuścił.

 

W przypadku obudowy sześciennej należy zachować parametr S zawierający się pomiędzy 1,8-2,2 x D, gdzie S to średnica obudowy, a D to średnica wentylatora, czyli 220mm, uzyskując sprawność ( tu mówimy tylko o sprężu wentylatorów ) od 0,990 do 0,999%, a więc np. przemyślana konstrukcja filtra większego o 10% da dużo większe zyski ( w oporach ), niż zajmowanie się komorą wentylatorów.

 

W przypadku ślimaka można zmniejszyć tę przestrzeń do minimum dzięki właśnie jego profilowi, uzyskując tym samym małe gabaryty rekuperatora i oszczędności w materiale.

 

SystemAir ma fajne wentyle w obudowie, ale kosztują duuużo więcej od EBM-ów.

 

Aczkolwiek, to tylko głos w dyskusji :-)

Chętnie podejmę się rozważenia wykonania najlepszej możliwej konstrukcji :-)

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr a bypass i GWC

 

Zastanawiam się nad obudową i tak mnie naszło - czy filtr w układzie powinien być przed bypassem a może nawet przed nagrzewnicą GWC wodnego? To by chyba oznaczało dwie skrzynki - na napęd+filtry i osobna na wymiennik. Bypass w obudowie mnie nie przekonuje (wykonanie, szczelność), wolałbym osobny trójnik z przepustnicą pod siłownik. W może jego zadanie to tylko ochrona wymiennika, a wcześniej wystarczyłby jakiś zgrubny filtr (siatka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam zagwozdke czy filtry dac przed wymiennikiem glikolowca - na czerpni siatka, a kawałek dalej na instalacji filtry - jakby nie było to też wymiennik który po zasyfieniu straci sprawnosc. Wentylatory chcę wrzucić w skrzynce z wymiennikiem reku tylko zastanawiam się czemu wszystkie fabryczne rekuperatory ssają przez reku zamiast pchać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzialem na moj skromny warsztat fizyczny kwestie obudowy wentylatora. wybralem dwa podejscia:

 

1. obudowa "slimak", vide zdjecia zamieszcane wczesniej

2. obudowa "wrzeciono", lub jak kto woli silnik odrzutowy

 

Podstawowa zasady minimalnego oporu przy przeplywie to:

1. suma powierzchni przekroju kanalow doplywowych do pewnego obszaru rowna sie sumie powierzchni przekrojow kanalow odplywowych

2. brak przewezen pomiedzy wplywem a wyplywem czynnika

 

zakladajac co nastepuje (wartosci podane dla wentylatorka fi 220):

 

Fi0 - srednica lopatek wentylatora (220mm)

r - promien zewnetrzny lopatek wentylatora (110mm)

d - szerokosc/wysokosc lopatek wentylatora (89mm)

 

Dla slimaka dobrze jest wyznaczyc funkcje dla kata.

 

kat alfa bedzie przyjmowal wartosci od 0 do 270 (slimak "3/4"), po tym kacie krawedz wentylatora pojdzie rownolegle do linii srodek wentylatora-kat 0.

Nie bede podawal obliczen, jak chce to mozna latwo policzyc :) (ew. zapraszam na priv, moge podeslac)

 

wzor jaki otrzymalem to:

R(alfa) = r * (1+PI*alfa/180)

 

Wewnetrzna srednica obudowy obliczam w najszerszym miejscu, czyli:

 

Fi1=R(90)+R(270)=911 [mm]

 

Wspolczynnik Fi1/Fi0=4,14

 

Madrzy ludzie wyliczyli jednak, ze tak wielka obudowa jest nieekonomiczna i znalezli punkt optymalny roznicy srednic (slimaka i wiatraka). Wspomniany w poprzednich postach D=2,2.

 

Wprowadzmy wiec poprawke do wzoru:

 

R(alfa) = r * (1 + x * PI*alfa/180)

x = 0,382

 

Srednica takiej obudowy to Fi2 = 484 [mm]

 

 

Uzyskujemy wzor na ksztal slimaka obudowy wiatraka z wydajnoscia ok 0,9 (wartosc powtarzam z poprzednich postow).

 

A teraz wezmy sie za wrzecionko:

 

Poniewaz obudowa jest rozlozona koncentrycznie wokol osi wiatraka, wiec promien zwieksza sie wraz z odlegloscia od czola wentylatora.

 

niech L to odleglosc od plaszczyzny czolowej wentylatora, wtedy

 

R(L) = pierwiastek(r^2+2*r*L)

 

Srednica maksymalna takiej obudowy to Fi3 = 356 [mm].

 

Porownujac:

Przewaga slimaka:

1. wydaje sie, ze latwiej wykonac domowym sposobem

2. latwiejszy dostep do wentylatora

 

Przewaga wrzeciona

1. wieksza wydajnosc

2. mniejsze predkosci przeplywu powietrza - mniej halasu

3. mniejsze gabaryty

4. czesc obudowy okalajaca wentylator mozna wykonac, jako wygniatana ksztaltke (z blachy, PP, PC, itp.)

 

pozdrawiam majsterkowiczow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża obudowa sześcienna ma jeszcze jedną zaletę:

Otóż łatwo ją wyłożyć pianką tapicerską - (o wiele lepsza dla płuc niż wełna) a i tłumienie nie najgorsze.

Jeśli dodatkowo komora filtra jest duża to możemy wygiąć płat pianki w formę elipsoidy - trzyma się samo a i efekt całkiem całkiem.

Pomysł z obudową z blachy w formie wygniatanej kształtki oceniam w skali 0-10 na 0 - podstawowy problem jaki tu będzie słychać to hałas!

Jakieś inne pomysły na hałas ?

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orko,

 

Mamy tu dwa elementy - jeden to ksztalt komory, drugi problem to izolacja tej komory.

Obszar pomiedzy zewnetrzna warstwa obudowy, a wewnetrzna komora do wypelnienia dowolnym izolatorem -jaki sie ma - styro, pianka sztywna, pianka miekka, welna itd.

 

Ja sam jescze sie nie zdecydowalem, ktore rozwiazanie zrealizuje. Na pierwszy ogien pewnie pojdzie jednak slimak - ze wzgledu na prostote wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenia tylko z obudowami prostopadłościennymi.

Wykonałem dwa pudła o wymiarach 80x40x40 cm z OSB. Każde podzielone na dwie połowy: komora wentylatora i komora filtra kieszeniowego. Do środka weszły EBMy 175. Cały środek wyłożyłem pianką 3mm pod panele przyklejoną folią w płynie w celu redukcji hałasu - to niestety był nie za dobry sposób. Wydajność wydaje się być zadowalająca. Jedyny problem jaki u siebie zauważyłem to hałas - po zamknięciu pudeł zmniejsza się, ale propaguje się dalej rurami, co niestety okazało się dopiero po uruchomieniu instalacji. Jestem na etapie walki z hałasem. Gdzieś ktoś napisał - instalacja która hałasuje tylko do wymiany co budzi mój wewnętrzny sprzeciw. Tak naprawdę hałasuje tylko wywiew i to dopiero na średnich i wysokich obrotach. Powód jest prosty krótsze rury, mniej załamań (właściwie nie ma ich wcale - całość na skrzynkach rozprężnych) i pomiędzy wentylatorem oraz anemostatami nie ma wymiennika! Pewna poprawa nastąpiła po wyłożeniu skrzynek pianką 2cm do obijania krzeseł. Włożyłem także kawałek pianki do komory filtra pomiędzy wentylator i anemostaty - i to było właśnie to!. Nastąpiła znaczna redukcja hałasu.

Piszę bo na ogól pomija się problemy z hałasem do momentu uruchomienia instalacji i wtedy zonk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik na warsztacie :)

Faktycznie zupełnie inaczej wygląda w realu niż na rysunku. W ręce czuć jego wagę i "objętość".

A skoro mam już "klocka" trzeba by mu pudełeczko zrobić.

Zasiadłem więc do CAD-a i zonk...

Nasmarowałem wymiennik, wentylatory, wstępny zarys pudła i utknąłem.

Utknąłem na detalu. Jaka powinna być "średnica" komory wentylatora i głębokość?

 

Usiłowałem znaleźć ten parametr w dokumentacji tyle że tam go nie ma! Pamiętam że widziałem w jakimś dokumencji coś koło 1,8D (a może na forum?) ale tego też nie mogę potwierdzić... odszukać.

 

Proszę powiedzcie ILE centymetrów (zalecane) ma mieć pudło dla R3G220 i jakie głębokie powinno być. Czy wystarczy tyle żeby wentyl "wszedł" czy też powinienem dodać ?

 

Do kolegi Magnus

 

Przy prędkościach strugi wokół wentylatora oraz uzyskiwanych sprężach, kształt obrysu pudła (kwadrat, ośmiokąt, ślimak) nie ma większego znaczenia jeśli zachowana jest odpowiednia średnica. Ja robię najprościej. Prostopadłościan.

Temat ślimaka zresztą był szeroko dyskutowany na tym forum z finalnym wnioskiem że "chłopcy" z Papsta wiedzą co robią zalecając takie rozwiązanie.

Tylko gdzie to było???

 

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admirał,

 

dla 220-tek mają być zachowane parametry 0,5D z jednej strony wentyla i do 2,2D z drugiej.

Ponieważ masz wymiennik 450mm to jak nie będziesz kombinował, tylko ścianki "przykleisz" do wymiennika, to wyjdzie Ci 2,05D ze sprawnością 0,997.

A to w zupełności wystarczy.

( zresztą opisałem to dokładnie kilka postów wyżej )

 

P.S.

miałeś mi wysłać pozdrowienia na maila, bo mi Twój umknął.

Mogę wysłać Ci koncept skrzynki w Wordzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki i jeszcze raz DZIĘKI :)

 

Tego właśnie mi brakowało żeby popchnąć dalej.

 

Za kilka dni poztaram się wrzucić screeny jak będzie wyglądał mój reku w celu konstruktywnej krytyki zastosowanych rozwiązań.

 

Pozdrawiam

 

Przy okazji chcę podziękować koledze Gościu01 za zorganizowanie i dociągnięcie do końca naszej wymiennikowej grupy zakupowej.

 

DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja również serdecznie dziękuję za cały wkład kolegom gościu01 i kawiarzowi, bo na prawdę super wyszło z tym zakupem i było warto. Chciałem to zrobić jak będę miał już wymiennik w ręku :-) ale pewnie pojadę po niego dopiero w przyszłym tygodniu, dlatego jeszcze raz już teraz dzięki za całokształt!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...