Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Projekt pudełka nabiera kształtów. Rośnie i pasie się gratami którę upchne do środka, a zbiera się tego coraz więcej.

 

Wersja prosta, zawierająca wentyle filtry i reku prawie gotowa. Zachciało mi się jednak full wypas więc :

 

- dokładam przepustnice do bajpasów rekuperatora - sterowane elektrycznie.

- w kanale "ogrzane powietrze do domu" znajdzie się jeszcze "dogrzewacz/schładzacz" powietrza.

- obowiązkowy bajpas do tego wynalazku.

 

Z racji cięcia koszów (wymiennik wodny o odpowiednich parametrach kosztuje grubo ponad 2000)

wymyśliłem sobie że zamiast drogiej kosteczki wepcham w skrzynkę 2 - 4 chłodnice samochodowe.

(do zdobycia po 75szt nówka nie śmigana).

 

Zasadniczo w obiegu glikolu ciśnienie nie powinno przekorczyć 1bara więc o awarię typu rozszczelnienie się nie obawiam.

Opory przepływu cieczy niewielkie (nawet jak 4 połączę szeregowo obsłuży to mała obiegówka grundfosa.)

Przy przepływie 1m3/h glikolu i delcie 5stC dostaję jakieś 5kW ciepła/chłodzenia (co zupełnie mi wystarczy)

W lecie zestaw oddaje ciepło do dolnego źródła pompy ciepła, w zimie można dogrzać ciepłem z płaszcza kominka.

 

 

Obawiam się jednak jakie opory będą dla powietrza.

600m3/h powietrza - założony przepływ maksymalny. Duża powierzchnia (0,6mx0,38m) więc powietrze będzie szło raczej powoli (około 1m/s)

Grubość takiej chłodnicy jest niewielka (około 35mm)

 

Z drugiej strony bardzo drobne lamelkowanie

 

Pytanie zasadnicze: jest sens pchać się w chłodnice samochodowe, czy lepiej poszukać używanej nagrzewnicy wodnej?

Na jakim poziomie powinienem szacować opory przepływu pojedyńczej chłodnicy (zmierzyć aktualnie nie mam jak, gdzie ani czym)

Jakie problemy mogę napotkać adoptując chłodnicę samochodową do ogrzewania/chłodzenia powietrza w kanale ?

Czy ktoś już tak zrobł ?

 

Pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek71,

 

Przyjrzałem się. Faktycznie cena super. Parametry jednak nienajciekawsze.

Moc grzewcza/chłodnicza troszkę mała jak na moją stodołę.

Obawiam się, R3g220 po prostu nie przepchnie przez niego dość powietrza. Po drodze ma jeszcze filtry, rekuperator i niezłą plontanine rur.

Po przeliczeniu całego systemu, wyszło mi że przy założonych 600m3/h wentylator ma jeszcze jakieś 20Pa zapasu !!!

(zakładając zabrudzenie filtrów na poziomie 50Pa).

 

Szukam raczej czegoś w stylu VBK 65.

 

Czemu taka krowa ?

 

Ponieważ "woda lodowa" w moim wydaniu ma około 12 - 15 st.C Powietrze (w lecie) chcę dochładzać do około 18-20 st.C więc powierzchnia wymiany musi być znaczna.

W zimie za to musi podgrzać przepływające powietrze do około 50st.C (z reku dostanę coś około 15-18st.C max). Poza tym kombinuję żeby część tego ciepła wykorzystać do rozmrażania reku gdyby przymarzło.

 

I oczywiście opory.

Przy 3600m3/h ma 26 Pa oporów tłoczenia. Ja wpuszczam 600m3/h więc opory spadną pewnie do 10-15Pa (może nawet niżej)co mnie satysfakcjonuje).

Niestety cena nie jest już tak "przyjazna", choć w porównaniu z z innymi wodnymi i tak bardzo atrakcyjna.

I z tąd wziął się pomysł z chłodnicami samochodowymi. Powierzchnię mają mniejszą, gęściej finy ale za to są cieńsze i termicznie "sztywne jak pal Azji"

Do tego opory przepływu czynnika (glikolu) są znikome.

Może więcej kombinacji żeby je zabudować, za to cena 75Pln za nówkę sztukę jest mega super cacy :)

Tylko jak się taka chłodnica zachowa przy niskich przepływach glikolu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, po wszelkich analizach i doświadczeniach( własnych ) wydaje sie mi że budowa przewymiarowanego glikolowca (także rurowca) do chłodzenia latem nie ma większego sensu, wpakujemy kupę kasy a to co uzyskamy to są "pierdy" na potrzeby, więcej zyskamy zasłaniając od zewnątrz roletami czy markizami ze dwa okna od zachodu.

do podgrzewania powietrza zima wystarczy bo wtedy są mniejsze przepływy, więc całość będzie mniejsza i tańsza

aby dał sobie radę w lecie cała WM musiała by być niezłym "potworem" o możliwości przepompowania kilkukrotnej objętości domu na godz., tylko skąd nabrać tyle chłodu?

ile kasy trzeba by wpakować żeby to działało , a nie tylko udawało:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71,

 

Delikatne przewymiarowanie glikolowca w moim przypadku to około 1200m PE32 w wilgotnej glinie.

Ma to działać z pompą ciepła (własnej konstrukcji) i podłogówką na zimę.

W lecie aż żal niewykorzystać tych paru kilowatów chłodu za free (nawet jeśli są to "marne pierdy").

Do tego jednak potrzebuję sprawnego rozwiązania które wciśnięte w kanał nie zabierze mi za wiele pascali a do tego w miarę sprawnie odbierze niechciane ciepełko od wlatującego powietrza.

 

Jechli chodzi o zimę, dla mojej chałpy planuję taką wentylację żeby, utrzymać wilgotność około 60%

Ile prądu zabierają wentyle przy 100 - 400m? Musisz spojrzeć do noty aplikacyjnej. Zależy od wielkości wentyla i sprężu jaki wentyl "wyciska" przy tych 400m3.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71,

 

Delikatne przewymiarowanie glikolowca w moim przypadku to około 1200m PE32 w wilgotnej glinie.

Ma to działać z pompą ciepła (własnej konstrukcji) i podłogówką na zimę.

W lecie aż żal niewykorzystać tych paru kilowatów chłodu za free (nawet jeśli są to "marne pierdy").

Do tego jednak potrzebuję sprawnego rozwiązania które wciśnięte w kanał nie zabierze mi za wiele pascali a do tego w miarę sprawnie odbierze niechciane ciepełko od wlatującego powietrza.

 

Jechli chodzi o zimę, dla mojej chałpy planuję taką wentylację żeby, utrzymać wilgotność około 60%

Ile prądu zabierają wentyle przy 100 - 400m? Musisz spojrzeć do noty aplikacyjnej. Zależy od wielkości wentyla i sprężu jaki wentyl "wyciska" przy tych 400m3.

 

Pozdrawiam.

chodzi mi o to że wpakujesz kasę w przewymiarowaną instalację(wielką chłodnicę) na lato, a tak na prawdę praktycznie nie odczujesz zysków,bo w dalszym ciągu to jest o wiele za mało.

jeżeli chodzi o wilgotność 60% to ja chyba bym nie musiał wietrzyć, bo przy ok. cztery razy po godzinie na dobę( wydajność went. ok.380m3, mniej sie nie da) wilgotność spadła mi do 15% w zimie. teraz jest jakieś 45%( wentyluję dwa razy po godzinie na dobę)

pytam o moce i wydajności dla tego że chciałbym porównać z moim"perpetum mobile":D

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to że wpakujesz kasę w przewymiarowaną instalację(wielką chłodnicę) na lato, a tak na prawdę praktycznie nie odczujesz zysków,bo w dalszym ciągu to jest o wiele za mało...

To nie do końca tak.

Schładzanie stałe powietrza nawiewanego jest wstanie utrzymać obniżoną temperaturę (spowolnić znacznie proces nagrzewania) poprawiając tym samym komfort bytowy.

Zasada mimo że podobna ma mało wspólnego wydajnością i mocą jaka potrzebuje klimatyzator żeby schłodzić pomieszczenie (kubaturę) już nagrzaną.

 

...bo przy ok. cztery razy po godzinie na dobę( wydajność went. ok.380m3, mniej sie nie da) wilgotność spadła mi do 15% w zimie. teraz jest jakieś 45%( wentyluję dwa razy po godzinie na dobę)

Powiem szczerze że nic z tego nie rozumiem co napisałeś.

Czemu się nie da?

Wentylacja powinna działać stale z wydajnością jaką akurat potrzebujesz, lub oczekujesz od niej (pełna sterowalność WM).

Można się ewentualnie pokusić o jej okresowy brak w momencie kiedy nikt nie przebywa w domu, ale wietrzenie dwa razy na dobę... to jakiś absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że nic z tego nie rozumiem co napisałeś.

Czemu się nie da?

Tu masz odpowiedź : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4733263&viewfull=1#post4733263 .

@Jasiek, czy w tych klimakonwektorach nie można zmniejszyć obrotów stosując regulator np. taki : http://www.domus-vents.pl/wentylacja-profesjonalna/sterowniki/rs-1-400 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

witam, ja nie mam specjalnie parcia żeby zmieniać obroty, dane napisałem tak dla odniesienia.

całymi dniami w domu nikt nie mieszka, my praktycznie w nim tylko nocujemy, więc po co wentylować na okrągło?

cała wentylacja( i nie tylko) jest całkowicie automatyczna(co nieco gdzieś pisałem),to nie jest jakaś przypadkowa zbieranina różnych elementów. Cała konstrukcja była dokładnie przemyślana, wszystko podparte kilkuletnimi obserwacjami, pomiarami, zapiskami itd.(takie moje zbzikowanie:cool:)

niektóre elementy jeszcze się robią , jak wszystko zostanie całkowicie ukończone to myślę że się tą wiedzą podzielę.

ja wszystko rozumuje na "chłopski rozum", jakieś tam teoretyczne wyliczenia mnie nie ruszają, muszę wszystko namacać i przeanalizować.

wszystko co gdzieś napisałem to nie jakieś tam paplanie, tylko moje doświadczenia i obserwacje.

jak czegoś nie wiem z praktyki to się nie odzywam:yes:

pozdrawiam jasiek71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem wczoraj wymiennik za pośrednictwem kolegi MacG, któremu jeszcze raz bardzo dziękuję za zorganizowanie transportu.

Dziękuję również kolegom gościu01 i kawiarz za organizację zakupu i rewelacyjne warunki, jakie udało się uzyskać od producenta.

Z wymiennikiem wszystko w jak najlepszym porządku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wynik kilku godzin pracy.

Pudełko na miarę szyte. R3G220 do tego GS35/450 i dodatkowo nagrzewnico/chłodnica 500x500x8 rzędów

 

Pytanie : czy wentylatory powinny ciągnąć czy pchać przez rekuperator?

Czy chłodnicę można ustawić ukośnie? A jeśli tak to jaki jest max kąt?

 

Jak wstawić obrazek na forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że się doda...

http://images47.fotosik.pl/966/df2ba453f9e7d5f3med.jpg

 

I kolejne.

 

Na razie masa błędów. Zasadniczo jest to mocno niedopracowany szkic ( w celu pochwytania wymiarów).

Kolejne wersje powinny już uwzględniać profilki mocowania wentyli, reku i wymiennika...

 

i jeszzcze jeden screen:

 

http://images46.fotosik.pl/924/6690e35d8539e290m.jpg

Edytowane przez Admirał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...