Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisał wecken

Bym zapomniał. Lista na silniki wciąż otwarta - zapraszamy:

 

Aktualnie:

 

- wecken - 2 szt (R3G220)

- darek_ppp - 2 szt

- moocek79 - 2 szt (prośba o potwierdzenie)

- krzysin - 2 szt

- reku - 2 szt (R3G220)

 

----------------------------------------------

Witam,

Ja w dalszym ciagu pisze sie na 2 szt(R3G220) plus ringi.

Jesli lista jest aktualna to moze przy 10 szt uda sie dostac juz jakis rozsadny rabat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
no i jeszcze przymiarki do GWC "wodny 1" - jak na razie nie odpalony, bo całość się składa, ale trzon roboty już wykonany. W skrzynce na ścianie jest filtr. Za ścianą oczywiście czerpnia.

 

Mozesz dawac info o pracach tutaj :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

 

Wiele osob moze byc zainteresowanych.

Ja na start mam juz pytania : nagrzewnica kupowana ? robiona ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lista zakupowa na wentylatory, ale temat sterowania ciagle jest pomijany :(

Moze ktos ma ocohote dopisac sie do listy zakupowej na sterownik (powinno byc taniej) lub dac jakis pomysl na jego wlasne stworzenie - ale to juz duza robota elektroniczna :(

A ja ciagle sie zastanawiam nad zakupem sterownika ALRES - teraz wypuscili kolejna wersje (lepsza)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja koncepcja sterowania EBMów to generator PWM regulowany

potencjometrem cyfrowym DS2890 przez magistralę 1-wire z poziomu

serwera Linux. Jeśli chodzi o dane wejściowe - wilgotność z temperaturą

z SHT11 z interfejsem do 1-wire: http://www.fabiszewski.net/1-wire-slave/

poza tym temperatura z DS18S20. Nad ciśnieniem jeszcze myślę.

Od strony softłerowej będzie najprościej jak się da, to znaczy

crontab, skrypty bashowe, mysql, jakieś statystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dawac info o pracach tutaj :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

 

Wiele osob moze byc zainteresowanych.

Ja na start mam juz pytania : nagrzewnica kupowana ? robiona ?

 

Fantom

 

Witam,

nagrzewnica kupiona w Juwencie. W chwili obecnej trwają prace nad ogrodzeniem, więc reku i cała reszta trochę zaniedbane....

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam chrapkę na tą nową wersję, cena przy jednostce 750 netto, może jakbyśmy grupę zrobili było by taniej.

http://alres.pl/glowna/projekty/rk.html

 

Sterownik ciekawy, chętnie się przyłączę do zakupów jak miało by być taniej ;)

Chyba że ktoś wymyśli coś innego to też się przyłącze żeby kupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad sterownikiem pracuję już od miesiąca w wolnych chwilach. Jednostka centralna najprawdopodobniej STM32 chyba że się zmieści to Atmega, bardzo uniwersalny z tak zwanym Wizard'em konfiguracyjnym. Planowany czas zakończenia projektu to lipiec. Ostateczny koszt sterownika w granicach 500 zł. Wkrótce więcej szczegółów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja koncepcja sterowania EBMów to generator PWM regulowany

potencjometrem cyfrowym DS2890 przez magistralę 1-wire z poziomu

serwera Linux.

 

Od strony softłerowej będzie najprościej jak się da, to znaczy

crontab, skrypty bashowe, mysql, jakieś statystyki.

 

Też tak kiedyś myślałem, że tak jest dobrze. Aż nie zebrałem się w sobie i nie usiadłem nad Atmegą. Nie znalem się w ogóle na elektronice ale znałem C. Dziś wiem że serwer + skrypty to strzelanie z armaty do muchy. Na Atmedze załatwia to z parę IFów (oczywiście + biblioteki) i bateria 9V jako UPS. Tylko że dziś ARMy są porównywalne cenowo do Atmeg a mają większą moc obliczeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lista zakupowa na wentylatory, ale temat sterowania ciagle jest pomijany :(

Moze ktos ma ocohote dopisac sie do listy zakupowej na sterownik (powinno byc taniej) lub dac jakis pomysl na jego wlasne stworzenie - ale to juz duza robota elektroniczna :(

A ja ciagle sie zastanawiam nad zakupem sterownika ALRES - teraz wypuscili kolejna wersje (lepsza)

 

Fantom

 

Ja również mam chrapkę na tą nową wersję, cena przy jednostce 750 netto, może jakbyśmy grupę zrobili było by taniej.

http://alres.pl/glowna/projekty/rk.html

 

 

Sterownik ciekawy, chętnie się przyłączę do zakupów jak miało by być taniej ;)

Chyba że ktoś wymyśli coś innego to też się przyłącze żeby kupić :)

 

To i ja byłbym również chętny na zakup grupowy sterownika ALRES.

Może będą następni i zrobimy falę:wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak podłączyć taki presostat

http://www.alfaco.pl/promocje/

Chcę tym kontrolować zabrudzenie filtra

Na końcówki do pomiaru różnicy ciśnienia powietrza (P1 i P2) zakładasz węzyki silikonowe 6mm włączane: jedno za filtrem (P2- niższego ciśnienia), a drugie przed filtrem (P1 - wyższego ciśnienia). Przez dławicę kablową przeciskasz przewód i dokręcasz go do styków mikroswitcha. Jest to tylko styk zwierno-rozwierny. W zależności od tego jaką masz automatykę podłączasz do jednego bieguna napięcie (logiczną ,,1" a do drugiego bieguna powrót do jednego z wejść sterownika, który po wykryciu sygnału wszczyna alarm. Może byc też tzw logika odwrotna czyli np wykrycie ,,0'' na wejściu. Wszystko zalezy od tego jaki masz sterownik i jak skonfigurowany.

Presostat ten nie dokonuje pomiaru ciągłego róznicy ciśnień i nie wysyła wyniku pomiaru (do tego słuzą przetworniki pomiarowe barometryczne ciśnienia róznicowego).

Presostat słuzy tylko do sygnalizacji przekroczenia progu róznicy ciśnień przed i za filtrem. Kiedy wartość wzrośnie ponad dopuszczalną to zadziała i dzięki temu wiadomo jest, że zabrudzony filtr stawia większy opór dla powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Panowie planuję wykonać wentylację mechaniczną nawiewna wywiewną. Jako że całość planowanej konstrukcji znajdzie się na poddaszu, mógłbym do ogrzania powietrza nawiewanego wykorzystać komin dymowy od kotła co. Temperatura komina sięga "na dotyk" około 25 stopni. Myslałem aby przewód (rurę) świeżego powietrza okrecić wokół tego komina i wtedy wszystko razem owinąć wełną. Wydaje mi się że na zime rozwiązanie ok. Jest tylko jeden problem, a mianowicie co w okresie letnim kiedy przepalam w kotle aby uzyskać ciepłą wodę uzytkową. Powietrze bedzie sie wtedy niepotrzebnie grzać. Rozważałem opcję wykonania przewodu "letniego", który byłby poza kominem ale to dodatkowy przewód a i tak bez GWC nie dostarczałby chłodnego powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens? A może zrezygnować z tej okręcanki komina i wykonać tylko opcje rekuperatora przeciwprądowego rura w rurze? W ogóle to cały czas zastanawiam się też nad średnicami rur i o opłacalności całej konstrukcji. Oczywiście większość prac i elementów chciałbym wykonać sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...