Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

ja przy 5cm dobrej wełny klimafixa specjalnego do ocieplania rur, mam ten sam problem, woda zbiera się niemiłosiernie, dodatkowo sama skrzynka na poddaszu mimo że zrobiona z płyty warstwowej 40mm to wykrapla tyle wody, że ta wylewa się wszelkimi najmniejszymi nieszczelnościami (woda wykrapia się i od strony wlotu i od wylotu, pod wylotem mam odpływ) , musiałem wymiennik odłączyć od instalacji, i teraz będę go przenosił na dół do ciepłego pomieszczenia gospodarczego.

Najlepiej od razu umieścić centralę pod sufitem w cieplejszym pomieszczeniu i jest spokój.2012-12-08_14-38-45_288.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Producent pisał że testował 30m i działało, ale dla pewności daje 10m. Sądzę że jak masz dobry kabel to będzie śmigać. Cena na PM

 

Czy temat zakupu sterownika już zamknięty? Wpadłem na ten wątek po dłuższej nieobecności , a właśnie myślę o sterowaniu mojego układu WM ,który póki co działa w "manualu". Nawiasem mówiąc spisuje się bardzo dobrze.Jeżeli jest jeszcze możliwość dopisania do grupy to bardzo proszę , a jeżeli już nie to może założymy następną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem, do piątku czekam na wpłate, prosze osoby które się zadeklarowały o pamiętanie o tym terminie. Na dzisiaj pieniądze otrzymałem od:

 

- kawiarz

- reku

- diabelski

- Mr_Mabram

- brachol

- GL35

- agraf

- szczukot

 

Kolego KC57, mam odłożonych 9 sztuk, jesli ktoś by się wycofał to wtedy sterownik mógłbys nabyć na już, zaczekamy do piątku i zobaczymy jak się sprawa rozwinie

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ooo widzę że ktoś jeszcze myśli o termoanemometrze! Prowadziłeś już jakieś prace czy próby? Ja chcę zbudować dwa termoanemometry aby równoważyć nawiew z wywiewem bez względu na załącznaie GWC i bypassu które mam u siebie oraz zatykanie filtrów.

Rozważałem już kilka opcji. Jest kłopot z dostaniem b. cienkiego drutu platynowego bo pierwotnie myślałem żeby przeciągnąć taki przez przekrój kanału i klasyczny układ. Znalazłem też fajną AN Lineara z rozwiązaniem z małą żarówką ze stłuczonym kloszem. Ciekawe czy wolfram sprawdził by się na dłuższą metę. Oglądałem też przepływomierze samochodowe. Tyle że ich czujniki malutkie i ciekawe jak miejsce zamocowania w przekroju kanału wpływał by na odczyty. Napisz do czego doszedłeś w tej kwestii, bardzo mnie to interesuje. Pozdrawiam!

 

Ja zrobiłem to na mostku, w układzie stało temperaturowym jako czujnik zastosowałem termistor i w testach pokojowych wyszło dobrze, dodatkowo czujnik temperatury powietrza DS18B21. W układzie temperatura termistora utrzymuje się na poziomie 70C.

 

Piszecie o rurach twardych, podajcie coś więcej bo mi tylko do głowy te kanalizacyjne przychodzą.

Jak się domyślam mogę kilka rur zawinąć w jedno ocieplenie. Tylko żeby nie razem wyloty i nawiewy bo mi reku wyjdzie i znów się skropli jak się domyślam.

Gdzie tanio dostane wełnę i jaką proponujecie. Bo jak mam to owijać po 40cm to wychodzą jakieś spore ilości.

 

jeszcze jedna sprawa jak mi te rury zamokły to już ich nie mogę użyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak sobie rury położyłem, miałem to zawinąć jak widać poniżej ......

.......ale wiem już ze to nic nie da skoro przy 0 na dworzu już powódź. (jeszcze nie wiem jak to zrobić). Ale to już chyba tylko do kosza.

 

Kolego, bardzo dokładnie obejżyj wewnętrzną powierzchnię zastosowanych rur. Prawdopodobnie jest ona delikatnie dziurkowana. Powietrze wywiewane stygnie i zaczna się wykraplanie wilgoci, która przez te dziurki wnika w wełnę pogarszając jej izolacyjność. Proces przyspiesza lawinowo. Proponuję wymienić wszystko na np. stalowe ocynkowane + klimafix. Oczywiście używamy kształtek z uszczelkami, wykonujemy spadki i zasyfonowane odwodnienia. Musi być dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastępujemy kawałek przewodu trójnikiem. Bocznik trójnika skierowany w dół zamykamy szczelnym deklem, w deklu otwór w otworze rurka, dalej syfon i do kanalizacji lub na dwór.

Łatwo to zrobić z dekla stalowego, który po przewierceniu trzeba wyoblić (można to zrobić poprzez przeciąganie śrubą). Do wyoblenia można przylutować wykielichowaną rurkę miedzianą (z miedzi miekkiej). Wygląda i działa doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki syfon na wywiewowych rurkach?

Musze niestety przerobić skrzynkę reku, czy można ją zrobić tak, aby z niej zamiast jednego kroćca fi200 wychodziło 3 xfi100 i 1xfi120? akurat tyle wywiewowych i nawiewowych anemostatów z obliczeń mi wychodzi. Do tej pory miałem redukcje na przewodach fi200>2xfi150, później te fi150>3xfi100, ale izolowanie tych rozdzielaczy to masakra.

Cos takiego:

http://pics.tinypic.pl/i/00221/6jupfo73lqvi.jpg

 

Reku będzie na poddaszu nieużytkowym, zrobię mu takie małe pomieszczenie wyizolowane wełną (takie żebym mógł w nim się poruszać), myślałem zrobić je nad pomieszczeniem gospodarczym, w suficie kratka 60x60cm aby ciepło z dołu leciało do niego, a czy jakbym wyrzutnię w nim wypuścił, i pózniej w ścianie wylot to wywiewane powietrze nie ogrzewało by mi tego pomieszczenia?

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki syfon na wywiewowych rurkach?

Musze niestety przerobić skrzynkę reku, czy można ją zrobić tak, aby z niej zamiast jednego kroćca fi200 wychodziło 3 xfi100 i 1xfi120? akurat tyle wywiewowych i nawiewowych anemostatów z obliczeń mi wychodzi. Do tej pory miałem redukcje na przewodach fi200>2xfi150, później te fi150>3xfi100, ale izolowanie tych rozdzielaczy to masakra.

Cos takiego:

http://pics.tinypic.pl/i/00221/6jupfo73lqvi.jpg

 

Reku będzie na poddaszu nieużytkowym, zrobię mu takie małe pomieszczenie wyizolowane wełną (takie żebym mógł w nim się poruszać), myślałem zrobić je nad pomieszczeniem gospodarczym, w suficie kratka 60x60cm aby ciepło z dołu leciało do niego, a czy jakbym wyrzutnię w nim wypuścił, i pózniej w ścianie wylot to wywiewane powietrze nie ogrzewało by mi tego pomieszczenia?

 

To chyba nie wiesz ile wilgoci wylatuje z domu(pranie ,gotowanie ,kąpiele ,toalety:yes:).Bardzo ładnie widać jak jest mróz i żona akurat rozwiesiła pranie w suszarni ,dymi się jak z komina z wyrzutni(oczywiście para wodna) i zapachy.:sick:

Lepiej dobrze zaizoluj i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że w sterowniku Alresa takich "wejść 5" nie ma więcej :(

Bo ja u siebie z chęcią bym wykorzystał zarówno tryb 3,4 jak i 6.

Teraz zrobię jakąś łatę. Tryb 6 jest mi potrzebny, więc tryb 4 obsłużę z centralki alarmowej - po prostu odłączę zasilanie rekuperatora. Trybu 3 już nie będę miał jak zrobić - a kabelek koło reku z czujki wisi :(

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że w sterowniku Alresa takich "wejść 5" nie ma więcej :(

Bo ja u siebie z chęcią bym wykorzystał zarówno tryb 3,4 jak i 6.

Teraz zrobię jakąś łatę. Tryb 6 jest mi potrzebny, więc tryb 4 obsłużę z centralki alarmowej - po prostu odłączę zasilanie rekuperatora. Trybu 3 już nie będę miał jak zrobić - a kabelek koło reku z czujki wisi :(

 

Fantom

heh, tez o to pisałem do alresa, odpisał że wiązało by się to z większą PCB, obudową a co za tym idzie wyższe koszta.

Ja myślę wsadzić w szereg jakieś przekaźniki z parami NO NC, normalnie przepływ na przewód żółty idzie ze sterownika, ale gdy coś się będzie chciało jak np tryb 3 to podajesz na zółty 10V z przewodu czerwonego silnika wyciągowego, a drugi przekaźnik rozłącza przewód żółty silnika nawiewowego, robiąc stop :) i masz tryb 3

 

ps. mam już sterowniki, dzisiaj wieczorem jak będę w hipolu to je wyślę do Was :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...