Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

To 6 cięzko.

Do trybu 3: te przekaźniki jako dodatkowy osprzęt, niezależny od pracy sterownika. Bierzesz np przekaźnik na 12v, taki z dwoma parami styków zwierno rozwiernych. Dodatkowe źródło napięcia 12v łączysz poprzez Twój wyłącznik z cewką. I teraz poprzez styki normalnie zwarte puszczasz sygnał z alresa do silnika. w momencie gdy podasz napięcie na cewkę, styki normalnie zwarte się rozewrą, i jak odpowiednio połączysz sekcję wyciągu to na wspólny podajesz 10V z czerwonego przewodu silnika wyciagowego. Druga para styków rozłączyła sterowanie silnikiem nawiewowym. Efekt jak tryb 3 niezależnie od sterownika.

Trybu 4 w ten sposób nie zrobisz, bo tam sterownik zmniejsza obroty do minimum, chyba że znowu te 10V poprzez rezystor lub potencjometr, na oba silniki, wtedy uzyskujesz minimalne obroty ustawione wartością oporu.

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ostateczny projekt skrzynki:

 

http://files.tinypic.pl/i/00222/e7pp6x2helyc.jpg

 

Założyłem sterownik, narazie bez wymiennika i z moimi przemoczonymi termofleksami (zerowa izolacja). Stary "sterownik" na potencjometrze z diodami sygnalizującymi pracę była taki:

 

http://pics.tinypic.pl/i/00222/2b744wvs6z7u.jpg

 

tu jego praca, biała dioda nawiew, niebieska wywiew, środkowa czerwona zamrożenie wymiennika (sterowana sygnałem z presostatu), diody w realu migają równomiernie, aparat tego nie wychwycił

 

 

jak zrobić by był film w oknie forum?

 

a teraz wypas:

 

http://pics.tinypic.pl/i/00222/at368hecjgy0.jpg

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra panowie. Potrzebuję pomocy. Rozebrałem swoje reku aby zobaczyć jak się dobrać tym sterownikiem. Mam wentylatory EBM R3G190-AB07-08. Domyślam się, że te ostatnie cyferki już niewiele znaczą. No i wychodzi mi do tego 3+4 kable ! Czyli to jest chyba cos takiego :http://www.ebmpapst.us/allpdfs/R3G190.PDF

a tu widze różne kombinacje podłączeń :

http://www.ebmpapst.com.au/media/content/publications_downloads/this_fan/ThisFan11.pdf

 

który ja mam typ i jak to podłączyć ??

Bo zaczynam się bać, że nie dam rady podłączyć tego Alresa do moich wentyli :(

 

EDIT : Znalazłem jeszcze coś takiego : http://www.bartosz-market.pl/sites/default/files/wentylator%20R3G190%20vena%203%20EC.pdf

Czy to jest ok ? Mogę podłączać wg tego opisu kolorów kabli ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 z nich to widac zasilanie

4 to czerowny, zolty, niebieski i bialy. Czerwony mialem nie uzywany z tego co widze. Wiec zakladajac, ze to ten osotani schemat co wrzucilem, to moze sie zgadzac? Uzywam zoltego i niebieskiego i juz ?

 

Wtedy ten bialy rozumiem : kontrola czy sie kreci i jak szybko (nie uzywamy).

Ale po co ten czerowny ? +10V ? Do czego to sie uzywa ?

 

I jeszcze jedno : widze, ze Alres nie przewiduje podpinania uziemienia. Ale chyba do wiatrakow lepiej podpiac ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak, masz dokładnie taką samą elektronikę jak w moim R3G220: czerwony to +10V, niebieski masa, zółty PWM, i biały z impulsatora. Podłączasz do alresa tylko niebieskie wspólnie do masy (GND), a zółte odpowiednio wyciąg i nawiew. Czerwony +10V jest potrzebny gdy sterownik nie ma własnego źródła zasilania, tak jak potencjometry. Ochronny od silników jak najbardziej trzeba podłączyć. Sterownik nie ma metalowej obudowy stąd nie jest konieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem montować za jakiś czas, ale też sterownik zrobiłem dzisiaj :)

Wprawdzie jeszcze bypass nie podłączony i kilka drobiazgów do zrobienia (np przykręcenie do ściany), ale działa.

No najbardziej mi brakuje większej ilości "wejść 5".

Ale poza tym to ma na 110 % wszystko co potrzeba.

 

Fantom

ps. Wiecie może jak się dokładnie nazywają te złączki zielone co jest w sterowniku użyta (jakieś TBW chyba) ? i zupełnie przy okazji jak się nazywają takie złączki co są 4 pinowe (w kwadracie) na płytach komputerowych np do dodatkowego zasilania procesora (MLX ?).

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,jestem tu pierwszy raz. .Życzę wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Ja zostałem zmuszony do budowy nowego małego domu ,mój stary/ niedawno kupiony/ wymagał kapitalnego remontu i po skalkulowaniu kosztów wyszło ,że trzeba budować nowy.Od 5 miesięcy czekam na warunki zabudowy.Ten czas wykorzystuje na naukę.Niestety nie zawsze mam dostęp do internetu ,a materiału do przeczytania bardzo dużo.

Teraz doszedłem do wentylacji.Po przestudiowaniu materiału na ten temat, doszedłem do wniosku ,chcesz mieć dobrą ,zrób sam.Będę potrzebował blachy i wentylatorów do budowy rekuperatorów.Jak czytałem to forum ,już kilkakrotnie uczestnicy zbierali się by kupić taniej różne elementy.Ja byłbym chętny na kupno 2 szt wentylatorów EBM R3G 190 lub 220 + trochę blachy Al 0.2-0,3.Może uda się zebrać następną grupę chętnych do zakupu zbiorowego .Mi się mocno nie spieszy ,a każda złotówka się liczy.Rekuperatory te proste urządzenia, te gotowe mają ceny z kosmosu do tego te sprawności z wymiennika wielkości pudełka od butów. Zrobienie ich to w oparciu o wskazówki z tego forum nie jest trudne.Czekam na chętnych.

Miłego dnia jerzyka :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...