Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

No ja mam bypas 'podwojny'. Zamyka sie klapka na wymienniku a otwiera sie obok wymiennika. Jeszcze do sterownika nie podlaczylem, ale na logike, podpne oba silowniki w jedno wyjscie (przez przekaznik) i powinno byc ok.

 

Fantom

 

Przekaźnik chyba nie jest konieczny, przynajmniej w przypadku zwykłych przepustnic z insbudu.

Sterownik ma 2 zaciski otwieranie i zamykanie więc wystarczy tylko skrzyżować przewody od 2 przepustnic. Przepustnica zamyka się lub otwiera przez chwilowe podanie napięcia na siłownik, więc ten sam zacisk będzie zamykał jedną i jednocześnie otwierał drugą. Czy dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiałem się czy kupić jedną taką http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=PRZEPUSTNICA+POD+SI%C5%81OWNIK + siłownik czy dwie osobne - zdecydowało to drugie bo cena z siłownikiem będzie nawet wyżcza niż dwóch osobnych przepustnic - aktualnie czekam na kuriera właśnie z przepustnicami z insbudu i biorę się za montaż wentylacji.

tyle że tu masz szczelne, a insbudowymi będzie przewiewać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w Castoramie i mają tam taki reku pokazany z szybką tylko że wysoko. Najbardiej zastanowiły mnie osiągi na krzyżowym wymienniku 85% sprawności toż to chyba nie osiągalne. Wentylatory podobne do tych EBM, tacka, wszystko co trzeba 500m3 6 tyś. ZAdnych info o producencie i brak danych przy jak dużej wymianie ta sprawność. Odpuściłem sobie pytania do pracowników:) Te nasze to tak koło 4000 tyś wyjdą z obudową. 4800 ze sterowaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n

 

Jaka masz powierzchnie wymiany? Jaki zakladany przeplyw?

Sprawanosc wychodzi troche kiepska z tego co widze ... robiles jakies obliecznia przed montarzem?

 

 

Poliwęglan komorowy pocięty z płyty 6mx2m

Sprawność może być źle obliczana ponieważ wzór zaczerpnięty z internetu i coś mi się wydaje że źle liczy:

Podaję kilka przykładów moich pomiarów:

 

15>9 70%

12<2

 

16>9 70%

12<2

 

17>9 58%

14<2

 

 

20>9 53%

15<2

 

20>8 40%

17<2

 

 

Czyli w domu czerpnia 20 stopni wywiew na podwórko 8 stopni

Czerpnia na podwórku 2 stopnie, a wywiew na dom 17 stopni.

Trzy stopnie różnicy między czerpnią a nawiewem w domu to jest wynik OK (tak myślę) - a według tego wzoru to mam sprawność 40%.

 

Jeszcze nic nieocieplone tak jak na foto tak robiłem wstępne pomiary.

Jestem w trakcie robienia obudowy (skrzynia będzie dużo cięższa od samego wymiennika)

 

 

 

Jednak wzór jest raczej dobry. Policzyłem na kalkulatorze i wyszły mi wyniki całkiem inne (dla ostatniego przykładu to sprawność 83%).

Prawdopodobnie w sterowniku się machnąłem jak wklepywałem wzór.

Edytowane przez oriong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pietras83 jakie bierzesz dokładnie wentylatory do tego wymiennika i jaki jest przybliżony koszt wymiennika i wentylatorów?

 

Wymiennik już kupiłem. Czekam na przesyłkę Gs30/350.

Wentylatory miałem brać k3g 220 ale właśnie dostałem wycenę na K3G 190 trochę tańsze.

Przy zakupie 10 szt faktycznie jest rabacik całkiem niezły. Wyślę ci na priv.

 

Może by ktoś napisał czym się właściwie różnią.:

K3G190-RG23-01, motor M3G055-CF

K3G220-RC0503, motor M3G055-BI

 

Ja chciałbym zamawiać w tym tygodniu raczej te 190.

 

Nawet jak uzbiera ci się strat na 400 Pa - w co wątpię, to i tak dadzą ci te 450m3/h tak wynika z tabelki.

Masz GWC rurowe ??? Pa, kolanka ???Pa, rury ???Pa, filtry- 30pa wymiennik przy 400m3h- 124Pa ale normalnie przy 150m3/h będziesz miał 30Pa.

Najważniejsze żebyś policzył GWC i instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos zbadal jak dokladnie mierzy temperature sterownik Alresa ?

Mam jakies mocne watpliwosci o wyniki pomiarow. Wydaje mi sie, ze sa olbrzymie rozbieznosci od rzeczywistosci

Musze siasc i zmierzyc dla kilku temperatur (tak powiedzmy od -10 do + 50).

 

Fantom

 

Ja w sumie trochę sprawdziłem i mogę się podzielić.

Pisałem wcześniej że wywiew z domu pokazywał mi najwięcej 19st co by się zgadzało bo w domu temp 20st a reszta to straty na izolacji rur (muszę i tak docieplić bo się pocą).

Najwięcej jak mi nawiewa to 15 st i ta temp też mi się zgadza w miare z innym termometrem jaki przyłożyłem do nawiewu.

Pomiary robione przy ok +3 st na zewnątrz jak było, ale ostatnio coś się pogorszyło bo temp na zewnątrz spadła a czujnik pokazywał więcej bo nawet +6 st i nie wiem co się stało.

Reku chodziło 3 doby trochę wody się polało i zauważyłem też, że mam za słaba izolacja na rurach a poddasze ocieplone!!

Zrobiłem też pomiar zużycia prądu przez wentyle ze sterownikiem, i tak nasze 2szt. R3G220 na pełnej mocy biorą 170W,a co dziwne na 64% mocy - 3 bieg w sterowniku Arles biorą tylko 67W!! Aż nie mogłem uwierzyć. Sam sterownik na pełnym podświetleniu bierze 4,5W kiedy wentyle są wyłączone.

Pozdrawiam

IMG_1184.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest właśnie ból, ile dawać tej wełny na rury żeby nie było pocenia, a czy w wywiewnych sprawdzałeś czy nie jest mokro?

 

Powiem szczerze,że nie sprawdziłem jeszcze i już nie dam rady teraz raczej. Mam instalacja na skrzynkach rozprężnych więc kiedyś zajrzę i zobaczę czy tam właśnie nie ma wody bo to może działać jak tacka. Mam cichą nadzieję że bedzie sucho, bo te rury leżą w suficie i są otulone 35cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem wentylację po przeróbkach, skrzynka w/g projektu powyżej, zrobiłem na strychu ocieplone pomieszczenie na reku, w nim spiro nie ocieplone, poza nim ocieplone dość mocno wełną. Wcześniej rury miałem na aluflexach z otworkami, teraz na sztywnych spiro. Teraz jest dużo głośniej, będę jeszcze kombinował by te odcinki co są w pomieszczeniu z reku zrobić na elastycznych spiro, takich rozciąganych z folii cieniutkiej z drutem (coś jak w aluflexach), może to wyciszy.

Po około 20min pracy na maksymalnych obrotach odczyt jak poniżej, nie mam GWC, czujnik dałem na wywiewie z reku aby obserwować sprawność (z dworu nawiewa -1, wywiew zużytego 7) z obliczeń wychodzi 91% :)

 

 

http://files.tinypic.pl/i/00233/ag36o0h2hqvu.jpg

 

edit: po nocy sprawność spadła do 85%, wymiennik uległ częściowemu zamrożeniu. Zauważyłem że przy obniżeniu prędkości nawiewów sprawność spada do 80%

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, na maksa jak piszesz, podejrzewam że z 800m3 szło, aczkolwiek na aluflexach słychać było tylko szum wiatru :) wentyle mam R3G220, teraz widzę że na moje 450m3 są za duże.

80% sprawności przy ustawieniu 25-45% na sterowniku, przy 55% już jest 85%. Wymiennik oblodzony w 25%wylotu, jeszcze nie wiem jak ustawić presostat (na jaką różnicę ciśnienia), żeby się dobrze rozmrażał, chyba że lepsza będzie procedura odszraniania ze sterownika lub dołożenie nagrzewnicy wstępnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja Ci zazdroszcze tych 22 stopni lecacych z domu !

Nie wiem jak to robisz.

Mi sie wydaje, ze naprawde cos jest nie tak z pomiarami temp w tym sterowniku.Musze w koncu przysiasc i sprawdzic.

 

Ja mam reku na nieogrzewanym ocieplonych strychu. Troche rur tez tam idzie ale z welna min 10 cm. I do reku wlatuje mi maks 18 st.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja Ci zazdroszcze tych 22 stopni lecacych z domu !

Nie wiem jak to robisz.

Mi sie wydaje, ze naprawde cos jest nie tak z pomiarami temp w tym sterowniku.Musze w koncu przysiasc i sprawdzic.

 

Ja mam reku na nieogrzewanym ocieplonych strychu. Troche rur tez tam idzie ale z welna min 10 cm. I do reku wlatuje mi maks 18 st.

 

Fantom

te 22 było wczoraj, jak w domu miałem po paleniu kominkiem 25 i pracy na max obrotach, dzisiaj w domu 23-24 i już spadło do 20 (45% obrotów). Na wylocie jest teraz 17-18 (zmienia się), czyli wg tego sprawność wymiennika jest 85-90%. Temperatury tez mnie zastanawiają, w wolnej chwili pójdę pomierzyć miernikiem z sonda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...