Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Reku bardzo fajny też koncze podobny.

Zdjecie reku nie jest bardzo dokladne ale wydaje mi sie, że masz inlet ringi odwrotnie zamontowane. z tego co sie orientuje on powinien wchodzic tak pare minimetrów w wentyl. Tak jak na skrinie z dokumentacji EBM.

[ATTACH=CONFIG]161838[/ATTACH]

 

Może ktoś wie dokładnie jak to ma być?

Pozdrawiam

 

Rzeczywiście inlet ringi odwrotnie zamontowane :( ( widać dopiero na powiększonym zdjęciu ).

Przeróbka niewielka, ale trzeba to zrobić.

Jak już się tak dokładniej przyglądam, to widzę poważniejszy błąd ( poważniejszy, tzn. wymagający większej przeróbki }, a mianowicie komory wentylatorów są za małe. ( za wąskie ).

W konsekwencji reku będzie głośniejsze, oraz będzie bardziej prądożerne. :( Komora powinna być zbliżona kształtem do sześcianu ). Na Twoim miejscu wróciłbym jednak do poprzedniej wersji i wykorzystał skrzynkę, którą już masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście inlet ringi odwrotnie zamontowane :( ( widać dopiero na powiększonym zdjęciu ).

Przeróbka niewielka, ale trzeba to zrobić.

Jak już się tak dokładniej przyglądam, to widzę poważniejszy błąd ( poważniejszy, tzn. wymagający większej przeróbki }, a mianowicie komory wentylatorów są za małe. ( za wąskie ).

W konsekwencji reku będzie głośniejsze, oraz będzie bardziej prądożerne. :( Komora powinna być zbliżona kształtem do sześcianu ). Na Twoim miejscu wróciłbym jednak do poprzedniej wersji i wykorzystał skrzynkę, którą już masz.

Jakoś mi tak ładnie ten owal pasował, zrobiłem bez zastanowienia się :(

A ja się głowiłem skąd taki lekki świst się generuje...

Co do wielkości, w skrzynce szerokość jest o 2cm większa, czy to ma aż takie znaczenie? Wielkość boków za to jest większa, czyli pojemnościowo jest podobnie.

Postaram się przed zamianą zmierzyć pobór prądu, aby porównać czy błędne zamontowanie miało wpływ na pobór mocy.

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„ A ja się głowiłem skąd taki lekki świst się generuje... „

 

 

Jak zmienisz wymiary komory, będzie zdecydowana poprawa, będzie ciszej...

 

 

„ Co do wielkości, w skrzynce szerokość jest o 2cm większa, czy to ma aż takie znaczenie?

Wielkość boków za to jest większa, czyli pojemnościowo jest podobnie. „

 

 

 

 

Nie analizowałem skrzynki Adama...

a czy ma znaczenie? Odpowiedź powyżej...

Prawidłowe wymiary komory wentylatora to sześcian co najmniej 2D ( czyli dla Ciebie 2 X 220 mm)

 

 

Odnośnie zużycia prądu – jak chcesz coś mierzyć, to pamiętaj że przy takiej samej wydajności...

( ilości powietrza wylatującego z anemostatów... - a nie przy takich samych obrotach wentylatora . a tego pomiaru raczej nie jesteś w stanie wykonać )

Przy takiej wąskiej komorze wentylator będzie musiał więcej „mielić „ powietrze i siłą rzeczy niepotrzebnie pracować na wyższych obrotach ( w efekcie większe zużycie prądu.).

Prąd - prądem, ale ważniejsza jest akustyka – wszak budujemy to urządzenie na lata....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie zamontuje poprawnie intlety, jak będzie dalej głośno przesunę przegrody w skrzynce, powinno wystarczyć. W Adama skrzynce działało i było cicho, choć komory mają 40x40x17cm

Widzę że nie wiele miejsca pozostało ci na przesunięcie przegród.

U mnie muszę przyznać że jest naprawdę cicho - na pół mocy prawie w ogóle nic nie słychać, na pełnej mocy tylko szum powietrza, żadnego buczenia i świstu.

Ostatnio też wymieniłem uszczelkę w koło klapy zamykającej reku. Poprzednio miałem zwykła taka do okien chyba pojedyńcza o profilu "P" czy "D" i muszę powiedzieć że parę miesięcy i po uszczelce, zrobiła się płaska jak naleśnik. Przy tej uszczelce reku na zewnątrz obudowy było nawet głośne.

Teraz założyłem podobna ale podwójnie i wnią wciągnąłem jeszcze to środka kabel, żeby się tak nie spłaszczyła - kolosalna różnica!!

Nie myślałem że tak się zmniejszy hałas na zewnątrz skrzyni - tylko lekkie "bzyczenie" i tyle. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rury masz wszystkie sztywne spiroflexy, blacha, czy masz jakieś aluflexy?

 

Wszystko na aluflexach, (tych sztywniejszych co się rozciąga jak sprężyna i samemu ociepla), nie chciałem sztywnych rur:

- raz że głośniej z tego co wyczytałem wcześniej a drugi raz że więcej "kolanek" potrzeba różnych ;)

Na rurach Alu była fajna robota, zawsze można je fajnie powyginać i dopasować do potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.W zeszłym sezonie popełniłem wymiennik z poliwęglanu,wstosunku do Waszych dziecinny,ale dedykowany do pokoju 16m2 czyli ok.40m3.Sprawność była super,ale wydajność w trakcie imprez z kilkoma palaczami za mała.[wentylatorki 90m3-h wym.100 na 100 na1000mm]więc dołożyłem drugie tyle i wentylatory 180m h.Ponieważ nie mieściło się to już w pokoju,wylądowało na balkonie.Wymiennik był zamknięty w skrzynce ze styro ok 35mm rury spiroalu fi125 dłuższa0,5m i kopara mi opadła.Przy temp.3st.wywiew 23st. nawiew 6st..Dziś pudło i rury zaizolowane 10 cm wełny wywiew 23st. nawiew 7,5st. na zewnątrz -6,na wyrzutni -3,5st i zamarza woda.Piszę to bo czytałem o problemach z wykraplaniem wody i słabej sprawności na nie ogrzewanych poddaszach.Nawet myślałem że w czasie przeróbki coś spieprzyłem,ale przed zaizolowaniem wstawiłem reku do pokoju i wszystko było ok.W poprzednim sezonie gdy wymiennik był w pokoju nie było żadnych skroplin[wentylatory były na rurach na balkonie i tam też zero wody] Zauważcie że ja mam tylko 0.5m rury,przy dłuższych odcinkach straty będą dużo większe. Oriong zbudowałeś bardzo starannie swój wymiennik ja kleiłem silikonem z tuby ,a drugą część akrylem ,na koniec taśmą klejącą jak baleron. Moim skromnym zda niem reku i kanały powinny być w ogrzewanym pomieszczeniu,albo bardzo grubo izolowane ,a i tak będzie to ułomne. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z innej beczki, czy możliwe jest wykorzystanie wymiennika z piecyka gazowego w roli podgrzewacza powietrza pobieranego z czerpni?

wymiennik.jpg

Tak to ustrojstwo wygląda, jakby przegonić przez to ciepłą wodę z co to wymiennik w środku powinien chyba nagrzać powietrze? Bedzie to działać odwrotnie niż działa normalnie, bo normalnie to powietrze (płomień) ogrzewa wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zda niem reku i kanały powinny być w ogrzewanym pomieszczeniu,albo bardzo grubo izolowane ,a i tak będzie to ułomne. Pozdrawiam

I ja na drodze doświadczeń do tego doszedłem, teraz reku w ocieplonym pomieszczeniu, ogrzewa się z rur do 13 stopni, mam tam również dolot z DGP kominkowego więc jak palę jest 20. Wykraplanie wody tylko po stronie wywiewu pieknie odpływa do kanalizacji.

 

Intlety przełożyłem poprawnie, wyszło mi teraz że komora ma 17 cm szerokości, a dalej gwizda :/ Dzisiaj będę dale walczył z problemem.

A ja z innej beczki, czy możliwe jest wykorzystanie wymiennika z piecyka gazowego w roli podgrzewacza powietrza pobieranego z czerpni?

[ATTACH=CONFIG]162235[/ATTACH]

Tak to ustrojstwo wygląda, jakby przegonić przez to ciepłą wodę z co to wymiennik w środku powinien chyba nagrzać powietrze? Bedzie to działać odwrotnie niż działa normalnie, bo normalnie to powietrze (płomień) ogrzewa wymiennik.

Wydaje mi się że sprawność mała, jak chcesz coś takiego to lepiej zrobić spirale z rurek miedzianych i wsadzić w kanał.

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktualniam listę na wentylatory. Pewniaki to:

pietras83

wecken

diabelski

Może uda mi się zdobyć kalkulator do tych wentyli aby dokładnie

ie określić charakterystyki dla danego przepływu i przy określonych oporach.

 

Witam!

 

Macie ceny aktualne w promocji za hurt za wentylatory? Jeśli tak, to poproszę o informację dla R3G 190 wraz z inlet ringami na PW, bo jestem zainteresowany 2 sztukami... Dzieki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary komory wentyli wg instrukcji nie muszą być w kształcie sześcianu.

 

W katalogu wentyli są wytyczne co do proporcji boków (wys / szer) oraz głębokości.

Głębokość w stronę wywiewów wentyli powinna być równa co najmniej średnicy wentyli, a wchodząca pół średnicy. U Kulcy raczej ten warunek głębokości na wielkość średnicy gołym okiem widać, że nie spełniony.

 

Załączam obrazek z katalogu dla tych co nie dysponują.

 

ebm_wymiary_komory.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to sie nei sprawdzi. Taka wezownica w srodku nie ma rurek z ciecza. W kotle nagrzewaja sie te wewnetrzne lamelki i przeklazuja energie po obudowie do rurek w ktorych plynie woda. Tylko ze tam jest z kilkaset stopni. To w srodku to sie do czerowonosci nagrzewa. A przy tych temp co z GWC to to jak dla mnie nie ma prawa dzialac.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...