Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Witam, czytam i czytam i pojąć nie mogę... trudno się czyta ten wątek od początku... spędziłem już dwa wieczory i nie dałem rady... dyskusje są czasami jałowe na kilka stron, a czasami są konkrety, które łatwo pominąć w tym gąszczu... Sam stanąłem przed sytuacją w której muszę zamontować REKU, ale nie chciałbym po pierwsze przepłacać, a po drugie kupić badziewia, które jak się potem okaże będę przerabiał...

 

zatem myślałem od początku by zrobić coś samemu aż wpadłem na taką oto stronę - to nie reklama - http://barbor.biz/shop/produkt/19/69/Wymienniki/Wymiennik_Krzyzowy_w_obudowie/Wymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy/blacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA/350x350x305/Wymiennik_krzyzowy_w_obudowie_350x350x305.html

 

co sądzicie o czymś takim... wystarczy dołożyć EBM PAPST i będzie działać ? :) będzie... pytanie jak dobrze ?! jednak chyba nie ma automatycznego baypasu - a na tym by mi zależało, bo chciałbym mieć automat...

 

mam dodatkowo wkopane węże do GGWC... trzeba je podłączyć i będzie jak sądze bez zamarzania ? :) może jest ktoś z okolic Bydgoszczy z kim mógłbym się spotkać i porozmawiać żeby nabyć wiedzy w tym zakresie... ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to ja już totalnie skołowany jestem... :( jaki wymiennik jest najlepszy ? i gdzie można takowy nabyć ?

 

lepszą sprawność mają wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe.

 

a nabyć można np. u Klingenburga - to producent, na konkretny wymiennik czeka się około 30 dni - oni robią każdorazowo pod zamówienie.

 

Ale do tej obudowy takiego nie włożysz - mają trochę inny kształt - coś jak "diament" :D

Edytowane przez bazic
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli obudowę samemu ? z czego robicie ? styropian XPS ? 3cm czy OSB ocieplane ?

 

ps. ile taki wymiennik kosztuje w tej firmie ? kubatura to 300m3

 

do tego jak rozumiem sterownik + wentylatory EBM-PAPST i mam reku z górnej półki ?

 

Oni wyceniają wymienniki na podstawie zapytań. musisz wejśc do nich na strone- tam jest taki folder z wymiarami, przepływami max oraz sprawnościami - tam sobie wybierzesz co Cię interesuje

 

zresztą - co mi tam - podam tego linka: http://www.klingenburg.pl/pdf/PWT_K01P.pdf

 

Interesują Cie wymienniki z samego końca - seria GS. Jak wybierzesz pierwszy parametr (35,45 itd...) to dalej musisz sobie wymyślić drugi :) czyli szerokość

a oni Ci wyprodukują to co chcesz. Skok szerokości jest chyba spokojnie co 10mm :)

 

ja na kubaturę ok500m3 wybrałem taki, który gwarantuje przepływ na poziomie 300m3/h - czyli jedna niepełna wymiana w ciągu godziny - model GS-35-220 ale mogłem pokusić się np. o GS-45-250 - byłyby mniejsze opory przepływu

za swój dałem ok.900zł

 

 

Co do obudowy to już słyszałem różne koncepcje - XPS - jest ciekawy ale ja trochę się boję osadzania właśnie wentylatorów na nim - trzeba by było na 100% jakąś blachę wziąć w tym miejscu - oprócz tego jakas rama tak czy siak by się przydała. Za to już jest ocieplenie/izolacja z głowy

 

Ktoś mi podpowiadał MDF - ale mimo, że mam ten materiał "na stanie" w chwili obecnej - to jakoś mi on nie przypadł do gustu - trzeba by go było czymś impregnować (folia w płynie?)

 

Na początku zakładałem blachę ocynkowaną i ramę stalową - z kątowników. Kątowniki już nawet kupiłem, po ok.12zł/2m - więc to dość tanio. Pytałem o blachę ocynkowaną 0.8mm i jej cena to ok. 88zł za arkusz 2500x1250mm - więc to też nie jest jakoś drogo.

Plusem tego jest łatwość mocowania przyłączy do flexa (np. lutowanie, które będzie szczelne)

Nie wiem czy to najlepszy materiał - no i trzeba go będzie dodatkowo izolować (zresztą podobnie jak przydałoby się MDF)

 

Jak dotąd nie wybrałem nic w 100% choć mam kątowniki :) a czas już nagli... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z uszczelnieniem tego wymiennika ? wklejacie o jakoś na stałe ? czy jak ? no i jak filtry ? przepraszam, ale poległem na około 90 stronie potem przeszperałem chyba od 150 do 160... i dałem sobie spokój :( za duuuużo czytania żeby natrafić na konkretne instrukcje :( chyba że podpowecie na której stronie tego tematu mogę znaleźć konkrety dotyczące budowy samemu takiej obudowy... montowaniu wymiennika itd.

 

ps. dlaczego dajesz blachę ? przecież XPS jest baaardzo twardy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. tak po analizie i ochłonięciu zastanawiam się, że skoro mam (wkopane rury) GGWC to wymiennik przeciwprądowy i tak niewiele na tym skorzysta (jak dobrze wyczytałem) i że GGWC stosuje się głównie właśnie w przypadku wymiennika krzyżowego...

 

tyle skumałem po przeczytaniu 90 stron tego tematu :D i wielu innych :)

 

ps. możecie podać przykładowe ceny waszych wymienników z klingenburg'a ? chodzi mi o wielkość w m3/h i rząd wielkości cenowej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z uszczelnieniem tego wymiennika ? wklejacie o jakoś na stałe ? czy jak ? no i jak filtry ? przepraszam, ale poległem na około 90 stronie potem przeszperałem chyba od 150 do 160... i dałem sobie spokój :( za duuuużo czytania żeby natrafić na konkretne instrukcje :( chyba że podpowecie na której stronie tego tematu mogę znaleźć konkrety dotyczące budowy samemu takiej obudowy... montowaniu wymiennika itd.

 

ps. dlaczego dajesz blachę ? przecież XPS jest baaardzo twardy :)

 

U mnie wymiennik ma być wyjmowalny, uszczelnienie do konstrukcji jakoś ja uszczelkach (takich typowych). Filtry na siatce (były/są w wątku fotki).

 

Mój wymiennik GS 35/450 kosztował jakoś 1400 zł (ale kupowane w grupie tubylców, cena była bardziej "hutrowa", z rabatem), przewidziany na wymiany z przedziału ca. 200-600 m3/h (piszę z pamięci).

 

XPS pancerny nie jest (szczególnie na udrzenia czymś ostrym), blachy daję aby np. lepiej spinały go profile ramy (tak na wyczucie, drzwiczki na zawiasach powinny się jakoś solidnie trzymać).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...