Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

50W na 1 m? bieżący? to trochę bogato.. lepiej chyba kupić taki 17-25 i na dłuższym odcinku zawinąć.. prędkość powinna być w granicach 2-5m/s..

jako gec mam zakopane ponad 50mb rury 200mm od około 3.5m pod ziemią do 2.5m..

powierzchnia wymiany z gruntem to uwzględnieniem zakrętów, rur dolotowych itp. będzie około 35m2.

może ktoś podrzucić jak szybko się nagrzewa powietrze przy takiej prędkości? w wymienniku jak było pare dni -2 w nocy było +7.5 na jego początku..

ewentualnie jakieś zależności od powierzchni wymiany czy coś..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmm.. a po co ma mi cokolwiek wiaterek zwiewać? nie mam mieć w domu przeciągu tylko wymianę powietrza? chyba że piszemy o czymś innym niż wentylacja w domu (powiedzmy 0,4 -0,5 wymiany na godzinę czyli kubatura 450m3, niech wmienia 200m3 na godzinę)

prędkość którą podałem wziąłem z wielu porad - że prędkość w kanałach powinna być taka żeby nie szumiało ani nie dudniło.. więc skoro nadmuch ma być taki to i reszta w podobnym zakresie.. wiadomo że opory itp. ale to na pewno nie o rząd wielkości różnicę tylko o procenty..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morgal sugerował zwiewanie, doczytaj jego posty to zrozumiesz.

 

ok czyli spływająca woda w przeciwnym kierunku do strugi powietrza nie jest problemem. Pozostaje kwestia przy jakiej temperaturze zacznie zamarzać wymiennik. zapewne takie ułożenie kanałów pozwoli ten punkt o kilka stopni przesunąć wiec w moim przypadku - podgrzewania elektrycznego da to mniejsze wydatki. co do kabla 50 w na metr - to za 80 zł można mieć kabel o mocy 300W o dł 6 metrów. kwestia tylko sterowania aby o kilka stopni pulsacyjne podgrzewało do temperatury nie grożącej zamarzaniu wymiennika. zapewne mocniejszy kabel zastosuje aby mieć zapas na duże mrozy. Obwód rury spiro 200 to 63 cm. więc na 2 metrach długości rury od czerpni do reku, można kila razy spokojnie taka sprężynę z kabla grzejnego zrobić. Gwc super sprawa, ale przy małych domkach i małych wymianach, może dużo czasu minąć zanim to się zwróci. koszt kable sterownik z 150 zł.

 

koszt prądu.

 

0,38 - tyle W na podgrzanie 1m3 o jeden stopień

75 m3 wymiany na h -kubatura 250m3

podgrzewam tylko do 0 ( zakładam zimę stulecia średnia temp w przez 6 mc w roku -5 )

praca wentylacji 10 h na dobę tylko 2 taryfa

razy 0,22 gr za 1kh

czas zimowy 180 dni

 

56 zł na rok za dodatkowe podgrzewanie prądem - w celu uniknięcia zamrożenia wymiennika

jeśli błąd w obliczeniach proszę o sugestie

może się okazać ze przy takim układzie jw przy -5 wymiennik daje jeszcze rade, wtedy koszt na elektrykę znikomy.

Na karpia!

Edytowane przez morgal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, biorę się za układ sterowania, mam wentylatory R3G 220 AD

mają taką charakterysykę:

 

http://imageshack.com/scaled/medium/843/or2d.jpg

może ktoś objasnić jak rozumiec tą charakterystykę, zwłaszcza w punktach 1,5,9,13 ?

 

bo z tego co rozumiem to punkty pracy reguluję obrotami?

jak wentylator osiągnie określone obroty to pracuje w konkretnym punkcie charakterystyki?

czyli jak np. ustawię 1560 obrotów to będzie pracować w jak w p. 10 czyli około 300m3/h i spręż jakieś 40 Pa?

Może ktoś podrzucić jakies info jak to odczytywać i jak najlepiej zrobić sterowanie..

Jeszcze przeliczę sobie opory w instalacji (albo zmierzę jak kolega przyrząd pożyczy) tylko mnie te punkty na wykresie zastanawiają..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@artur, ja to rozumiem tak: poszczególna z czterech krzywych (1-4, 5-8, 9-12, 13-16) opisuje pracę mniejwięcej na x% mocy (powiedzmy 100, 75, 50, 25 %). Na pełnej mocy masz wybrane sytuacje: 1. całkiem bez oporów instalacji masz ca. 960m3/h; 4. z oporami około 280Pa masz 400m3/h (2. i 3. coś pomiędzy), kolejne punkty analogicznie z mniejszą mocą. To są chyba przykładowe i wybrane kombinacje: ZadanaMocWentyla/OpórInstalacji. Dane w niebieskiej tabeli opisują inne parametry pracy przy zadanej "sytuacji" (moc ustawiona przez otwarcie potencjometru czy inny typ sterowania np. 0-10V z PLC, oraz opór), nie jest tak że ustawienie 1560obr (jak to ustawić? :) ) skutkuje przełączeniem do parametrów punktu 10.

 

Wentyl może chyba pracować w dowolnej (prawie?) sytuacji pod tą najwyższą krzywą, natomiat dla tych szesnastu wybranych masz podane parametry pracy (niebieska tabela).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie najłatwiej sterować ustawieniem ustawić obrotów.. steruję z PLC i moge wypełnieniem regulować szybkość obrotów a nie moc dostarczoną do wentylatora, na kablu wyjściowym mam impulsator który podaje na jeden obrót jeden impuls, moc pobierana jest wypadkową obrotów, tzn. jak puszczę go na małe obroty to bierze mało, jak kręci się szybciej to więcej - pobór mocy mniej więcej zgadza się z tabelką..

muszę przeliczyć opory instalacji i ilość wymian do tego dopasować sterowanie, - wymiennik mam 400m3/h więc jeszcze z taką wydajnością wentyla to tryb "turbo" (szybkie przewietrzanie") dorobię..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, może faktycznie można sterować wprost ilością obrotów. Pisząc o "sterowaniu mocą" nie chodziło mi o pobór mocy (bo chyba sterowanie potencjometrem czy 0-10V nie jest z tym ściśle związane).

 

W Twoim wypadku (w moim, tj. 0-10V, zresztą też) najlepiej zmierzyć wpływ zadanych obrotów (u mnie V) na wydatek w instalacji, i w sterowniku (PLC) na podstawie takiej krzywej zadawać konkretny wydatek (m3/h), lub % (z max m3/h, ew. ilości wymian + turbo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem u siebie tak, żeby wlot ciepłego był od dołu. Było tak:

 

http://files.tinypic.pl/i/00486/lqklimtssm97.jpg

 

A teraz jest tak:

 

http://files.tinypic.pl/i/00486/82zdml6xb2wt.jpg

 

Co do zamarzania nie ma mrozów, więc ciężko stwierdzić. Ale sprawność samego wymiennika spadła :(

Czujniki temperatury mam w skrzynce, wcześniej jak w komorze wywiewanego z domu powietrza było np 21 stopni, to w komorze nawiewanego było 19-20. Obecnie przy 21 na wywiewie mam 17 w komorze nawiewu. Zobaczę jeszcze podczas mrozów co się będzie działo.

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem pod radą:

No bo woda spływa po mroźnej stronie wymiennika i zamarza, jak dasz odwrotnie to woda spływa po ciepłej stronie wymiennika. Woda płynie grawitacyjnie.

Mam sterownik ALRES, ma on 4 czujniki temperatury na dallasach bodajże, i odczyt temperatur na sterowniku. Wygląda, że sprawność w tym układzie jest gorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super,

Najbardziej miarodajne by było puszczenie centrali w tych samych warunkach po kilka godzin w obu konfiguracjach

Zbierz do kupy kilka pomiarów, zaobserwuj również ilość spływającego kondensatu (wg mnie może mieć wpływ na sprawność, spływając na stronę wyciągu z pomieszczeń)

Może uda się wyciągnąć jakieś wnioski.

 

 

 

Zmieniłem u siebie tak, żeby wlot ciepłego był od dołu. Było tak:

 

A teraz jest tak:

 

Co do zamarzania nie ma mrozów, więc ciężko stwierdzić. Ale sprawność samego wymiennika spadła :(

Czujniki temperatury mam w skrzynce, wcześniej jak w komorze wywiewanego z domu powietrza było np 21 stopni, to w komorze nawiewanego było 19-20. Obecnie przy 21 na wywiewie mam 17 w komorze nawiewu. Zobaczę jeszcze podczas mrozów co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...