Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...
Witam po raz pierwszy w tym temacie. Wiem że to jak odgrzewanie starych kotletów ale spróbuję wsadzić kij w mrowisko. Udało mi się w końcu przebić z największą uwagą przez cały temat i mam jeden wniosek co do wentylatorów: wszyscy jednoznacznie orzekli że zasadniczo jedyny słuszny wybór to wentylatory typu EC (właściwie to BLDC) firmy EBM. Nad firmą nie dyskutuję bo sam niejednokrotnie wolałem przepłacić za coś co prezentuje sobą jakotaką jakość, natomiast chciałbym podyskutować o alternatywie w postaci wentylatorów AC. I już uzasadniam(oprócz tego że życie "spacyfikowało" mnie finansowo i jestem zmuszony samemu zbudować sobie reku): Jestem elektronikiem i konstruuje różne dziwne i niebezpieczne urządzenia. Z mojego punktu widzenia zarówno silniki BLDC jak i AC(mówię o synchronicznych) są tak samo "bezszczotkowe"- a więc o niskich oporach własnych pracy. Zakładając że dobiorę identyczny wentylator AC z ofert EBM jak wskazane EC, który jakby nie patrzeć średnio wychodzi o połowę taniej i zrobię sobie do niego sterowanie na tyrystorach, poganianych jakimś tam mikroprocesorem, to nie widzę powodu żeby silnik typu EC był bardziej energooszczędny względem silnika AC w wentylatorze. I tutaj otwiera się właśnie pole do dyskusji, czy są jakieś jeszcze inne przeciwskazania o których mi nie wiadomo, przed zastosowaniem wentylatora AC w centrali rekuperatora(chociaż wydaje mi się że widziałem jakiegoś DOSPELA który miał opcję : wentylatory AC albo EC)? Przy okazji jakby ktoś był zainteresowany to przymierzam się do zrobienia własnego sterownika do całego rekuperatora sterowanego aplikacją z kompa po ethernecie (po sieci bo żona mówi że buduję tylko brzydkie rzeczy, żeby jej znowu jakaś elektronika na kablach ze ściany nie zwisała),no i właśnie mógłbym w ten sterownik odrazu wbudować sterowanie wentylatorami AC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma.. to raczej kwestia łatwości sterowania różnymi sterownikami.. czy będą mniej czy więćej prądu brały nie wiem.. ja mam zasilane z 230V ale sterowane PWMem z PLC i oczywiście z kompa przez http://www.. też konstruuję dziwne rzeczy ale triaków po prostu nie lubię.. moin skromnym zdaniem powinieneś zwrócić uwagę na kwestię sterowania na najniższym biegu bo to najczęściej używany bieg i triakami może być ciężko zejśc tak nisko .. nie piszesz jaką masz kubaturę bo może opłacać się np. lunę kupić i lekko przystosować..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura to prawie 600m3 więc luna trochę mała. Myślałem o triakach żeby uniknąć budowania typowego falownika. Mam piec Kostrzewy pellets 100 i dałbym sobie coś obciąć(no może tylko paznokcie) że tam wentylator chodzi na triakach, bo jest tam stałe N. Na niskich obrotach przy rozpalaniu działa jakośtam więc chciałem iść tym tropem, chociaż rzeczywiście może nie mieć w tym stanie momentu obrotowego, bo Kostrzewa wymieniała określone wentylatory ze względu na problemy z pracą na niskich obrotach. A jakiegoś konkretnego PLC używasz? Bo jak tak sobie coraz dłużej o tym myślę to ciśnienie ze mnie schodzi, i odechciewa mi się robić kolejnego "rozpoznania bojem"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem wymiennik klingenburga 400mm, o ile pamiętam ma 350m3/h - około 900zł.. wentylatory ebm 22cm - 1100 zł, obudowa (styrodur 24cm z dwóch stron fabrycznie laminowany) pocięta w hurtowni płyt na wymiar -300 zł..poklejone klejem w piance, i i jakieś "szpeje" typu uszczelki, śrubki itp. łącznie powiedzmy 2500zł.. w moim dzienniku masz trochę zdjęć i opisane sterowanie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie przesadzać z doborem (wydatkiem/wielkością) wymiennika i wentyli. Klingenburg miał (ma) do ściągnięcia program do doboru. EDIT: Ja (i wielu z forum) mam komplet na GS35/450, on może być niepotrzebnie przyduży...

 

A ta obudowa u Artura to raczej z płyty 24mm :) (ja będę robił z płyt XPS 10cm, + ew. okładzina z blachy oc. i rama z kątowników alu).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie przesadzać z doborem (wydatkiem/wielkością) wymiennika i wentyli. Klingenburg miał (ma) do ściągnięcia program do doboru. EDIT: Ja (i wielu z forum) mam komplet na GS35/450, on może być niepotrzebnie przyduży...

I ja dodam swoje trzy grosze. Kubaturę mam około 500m3, klingenburg z zakupu grupowego jak wyżej, też stwierdzam, że jest ciut za duży. Zauważyłem, że sprawność jego jest dobra dopiero w okolicach 30-40% mocy wentylatorów, na mniejszych obrotach sprawność spada. A w zimie lepiej było by wentylować delikatnie, żeby jak najmniej ciepełka z domu się pozbywać. Latem inna sprawa, wtedy wentylacja hula, szczególnie w nocy aby chłodu nawiać (wtedy jednak wymiennik nie bierze w tym udziału)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKI ZA ODPOWIEDZ,

TA CENA WENTYLATORÓW MNIE TROCHĘ PRZERAŻA , JAKA JEST MOC TYCH WENT ? ŻE WARTO TYLE WYDAĆ ? POMIJAJĄC STEROWANIE.

MYŚLAŁEM O WENTYLATORACH KANAŁOWYCH N.P.

http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-tt-125t-vents-najtaniej-i3949461361.html

WYMIENNIK ZAOFEROWALI MI ZA 150 EU NETTO -GS 30/500

 

JAK WEJŚĆ W TEN TWÓJ DZIENNIK, JAKAŚ STRONA ?

 

 

ja kupiłem wymiennik klingenburga 400mm, o ile pamiętam ma 350m3/h - około 900zł.. wentylatory ebm 22cm - 1100 zł, obudowa (styrodur 24cm z dwóch stron fabrycznie laminowany) pocięta w hurtowni płyt na wymiar -300 zł..poklejone klejem w piance, i i jakieś "szpeje" typu uszczelki, śrubki itp. łącznie powiedzmy 2500zł.. w moim dzienniku masz trochę zdjęć i opisane sterowanie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie przesadzać z doborem (wydatkiem/wielkością) wymiennika i wentyli. Klingenburg miał (ma) do ściągnięcia program do doboru. EDIT: Ja (i wielu z forum) mam komplet na GS35/450, on może być niepotrzebnie przyduży...

A ta obudowa u Artura to raczej z płyty 24mm :) (ja będę robił z płyt XPS 10cm, + ew. okładzina z blachy oc. i rama z kątowników alu).

To mi go sprzedaj, właśnie tego potrzebuję.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...