Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

W sumie właśnie na to wpadłem - nie możesz po prostu się do klingneburga przejechać i pogadać z kimś technicznym - z Twojego profilu wynika że jesteś ze Świdnicy, a tak się składa że w Polsce adres klingenburga to Metalowców 5, 58-100 Świdnica (stamtąd też przysyłali i tam rozmawiałem w sprawie doboru).. zdziwiłbym się też żeby się (jak to w Polsce) nie dało się na miejscu kupić "po znajomości" wymiennika..

 

Tak, do Klingenburga mam 5 minut drogi od domu :) Ale wole mailowo. Okazuje się, że mam większą wiedzę na temat ich produktów niż ich handlowiec techniczny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I nastała jasność. :)

 

Dostałem pliki gs.exe i gs-k.exe. Po wykonaniu symulacji okazuje się, że np. dla wymiennika GS30/400 minimalnym strumieniem na jakim może pracować to 130m3/h. A np. dla GS35/450 to wartość ok. 170m3/h.

 

Zakłądając min. 100m3/h i wybierając nowy model GS-K 366 wychodzi, że szerokość wymiennika powinna wynosić 300mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Wprawdzie ten wątek to nie giełda, ale w coś temacie. Sprzedam dwa wentylatory EBM R3G 220 AD 11-02 + dwa inlet ringi . Nabyłem je w jednym z forumowych zakupów grupowych. Niestety, nie doczekały się montażu. Podłączyłem je tylko raz, zaraz po otrzymaniu, żeby sprawdzić, czy działają. Jeżeli ktoś jest chętny, to proszę o kontakt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie ten wątek to nie giełda, ale w coś temacie. Sprzedam dwa wentylatory EBM R3G 220 AD 11-02 + dwa inlet ringi . Nabyłem je w jednym z forumowych zakupów grupowych. Niestety, nie doczekały się montażu. Podłączyłem je tylko raz, zaraz po otrzymaniu, żeby sprawdzić, czy działają. Jeżeli ktoś jest chętny, to proszę o kontakt.

 

Podłączyłes je raz żeby sprawdzic czy działaja i sprzedajesz czyli wnioskuje że nie działają

Ja się przymierzam do budowy reku narazie się rozglądam za wymiennikiem TB niedawno twierdził że obecnie najlepszym wymiennikiem na rynku jest recair 160 który jest cały z tworzywa ale troche wcześniej twierdził że tylko aluminium tak wiec niewiem co wybrac recair 160 miałbym za 700zł tak więc cena chyba dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłes je raz żeby sprawdzic czy działaja i sprzedajesz czyli wnioskuje że nie działają

Ja się przymierzam do budowy reku narazie się rozglądam za wymiennikiem TB niedawno twierdził że obecnie najlepszym wymiennikiem na rynku jest recair 160 który jest cały z tworzywa ale troche wcześniej twierdził że tylko aluminium tak wiec niewiem co wybrac recair 160 miałbym za 700zł tak więc cena chyba dobra.

 

Jak dla mnie ten recair RS160 jest dziwny, tzn. dziwne są dane jakie podają na stronie: http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php. Identyczny rekuperator firmy Klingenburg - GS-K 366 ma niby gorszą sprawność jak i większe opory. O ile sprawność może być wyższa o tyle opór również. Przecież recair chwili się tym, że masz upchane aż 36m2 powierzchni wymiany. To musi przełożyć się na większą gestość jak i większe opory tłoczenia. Dziwne ...

 

PS. Wymienniki Klingenburga są prawie 2x tańsze i raptem kilka % mniej sprawne. Nie wiem czy warto pchać się w recair'a, choć sam z chęcią bym go sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ten recair RS160 jest dziwny, tzn. dziwne są dane jakie podają na stronie: http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php. Identyczny rekuperator firmy Klingenburg - GS-K 366 ma niby gorszą sprawność jak i większe opory. O ile sprawność może być wyższa o tyle opór również. Przecież recair chwili się tym, że masz upchane aż 36m2 powierzchni wymiany. To musi przełożyć się na większą gestość jak i większe opory tłoczenia. Dziwne ...

 

PS. Wymienniki Klingenburga są prawie 2x tańsze i raptem kilka % mniej sprawne. Nie wiem czy warto pchać się w recair'a, choć sam z chęcią bym go sprawdził.

 

Obecnie mam firmowy rekuperator ale mam go zamiar sprzedac i zbudowac cos o wiele sprawniejszego bo obecny nawiewa mi 14 stopni na mniejsza sprawnośc można sobie pozwolic jak sie ma rekupurator i kanały umieszczone w bryle ogrzewanego budynku bo po drodze jeszcze sie podgrzeje w kanałach ja mam na strychu i walcze o każdy stopien ,na kanałach mam strate ok.2stopnie mimo że super ocieplone ,średnio jak jest w okolicach zera to jest różnica ok.3stopni na wymienniku przy recair jest to chyba nie cały stopień przy 100m3h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędnie wnioskujesz kolego, wentylatory są sprawne. Po prostu zrezygnowałem z samodzielnej budowy centrali i kupiłem gotowca.

 

To pewnie sa głosne bo pamiętam że ktoś z grupy kupującej narzekał że są bardzo głośne a ile sobie cenisz za taki jeden wentylatorek jeśli uda mi się sprzedac moją centrale a z tymi twoimi wentylatorami wszystko ok to może się pofatyguje i pojade na sląsk aż tak daleko nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ostatnio robiłem przegląd mojej instalacji na wentylach R3G220. Jako że czesto mnie nie ma w domu po przyjeździe zauważyłem dziwne temperatury na sterowniku. |Temperatura nawiewu była niekiedy wyższa od temp powietrza zużytego wywiewanego z pomieszczeń! Pomyślałem o co chodzi???

Zdziwił mnie również fakt, dlaczego wymiennik się nie szronił ani nawet woda się nie wykraplała na nim w zimne minusowe temperatury, sucho kompletnie nic!!!

Co jest grane. Do tego słaby ciąg powietrza. Zdjąłem rurę nawiewu ze skrzynki fi200 i zdziwiony że nie dmucha. Co jest??

Wentylator się obraca ale nie daje jakoś specjalnie powierza.

Czy jest możliwe aby odwracały się w złą stronę??

Fakt że spojrzałem na filtry które były totalnie zapiep...., wymieniłem na nowe i temp lekko wróciły do normy.

Wciąż jednak wydaje mi się że jest słaby nawiew.

 

"Kulca" czy czujesz u ciebie wyraźne dmuchanie z otworu twojej skrzynki jak zciągniesz z niej rurę??

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy około 20-25% prędkości wentyli jak otworzę pokrywę reku to czuć chłód (teraz zima) lecący z otworu podłączonego do czerpni zewnętrznej, tak delikatnie, natomiast przy 100% wieje tak mocno, że nie da się nic zrobić w pobliżu :)

 

To coś musi być nie tak chyba u mnie, może intelring za daleko albo w odwrotną stronę się kręci o ile to możliwe??

Niżej fotki z temperatur teraz na "trójce 50% mocy.

 

Dziwi mnie trochę mały odzysk z powietrza. Tylko 1 st. różnicy pomiędzy temp nawiewaną a wyrzucaną na zewnątrz??

Może łapie gdzieś fałszywe powietrze?

 

Poniżej ryrunek w jaką stronę się kręci u mnie wentyl? czy to w dobrą stronę??

 

jakie masz temp u siebie aktualnie?

c70777d8b3eb2102421ae9828460c42fcd6023e334c4852ca29b4fc43ff3345a.jpg

wentyl2.jpg

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli prawie podobnie, martwi mnie tylko mały przepływ powietrza jakby bo po zdjęciu rury z obudowy na max obrotach głowy nie urywa.

Może siatka na czerpni zapchana??

W sumie muszę tam zajrzeć jak przyjadę do domu, ale mówisz że u ciebie nieźle wieje jak ściągniesz obudowę a u mnie nie za bardzo.

Wentyle u mnie ciągną przez wymiennik, nie pamiętam już jak ty masz to rozwiązane u siebie.

Coś mi się wydaję że gdzieś ucieka mi to powietrze w skrzynce może jakieś nieszczelności, widzę że czeka mnie mała modernizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam wentyl nawiewowy zaraz za czerpnią, czyli pcha powietrze w wymiennik, a wentyl wyciągowy za wymiennikiem, czyli ciągnie z niego.

Może w GWC masz wode i stąd małe przepływy, odłącz rurę zaraz przed wentylatorem i wtedy zobacz jak nawiewa, gdzieś muszą być te straty, wentyle na maksa nawiewają około 1000m3 więc "głowę urywa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli prawie podobnie, martwi mnie tylko mały przepływ powietrza jakby bo po zdjęciu rury z obudowy na max obrotach głowy nie urywa.

Może siatka na czerpni zapchana??

.

 

Mam czerpnię na wysokości 9m, więc nigdy jej nie odwiedzałem od zewnątrz.

Przy okazji przeglądu totalnego do tej pory zapomnianego (bo działającego) i odwiedzanego tylko aby wymieniać filtry reku okazało się iż:

1. Czerpnia pokryta zbitym filcem grubości 5mm składającym się z ptasich piór (mam gołębiarza niedaleko), "kotków" z lipy i szarego brudu.

Szczotka, kompresor i zrobiło się jakoś tak bardziej świeżo w domu ;-)

2. Wyrzutnia od wewnątrz znacznie mniej ale zawalona osadzonym na siatce kurzem, w palcach odczuwalna jako coś brudząca na czarno.

Po przemyśleniach sądzę, iż jest to niewyłapana przez filtr wywiewny mgła tłuszczowa z akcji pod tytułem: "czy tam w kuchni się coś nie przypala?", czyli puszczenia na full wietrzenia z otwartym bypassem.

3. Po zmierzeniu spadku ciśnienia na samym wymienniku (Siwicki 600) mam jeszcze jedną rzecz do zrobienia.

Będzie trzeba wymyć sam wymiennik, bo przy budowie zanotowałem wartości spadków przy różnych obrotach wentyli, po 4 latach mam + 50-80Pa.

Sądzę, że sam wymiennik również będzie pokryty kurzem przyklejonym na tłuszczu.

Zakupiłem już profesjonalny wysokopieniący środek do czyszczenia klimakonwektorów/jednostek wewnętrznych klimatyzatorów i będzie kiedyś na wiosnę akcja.

4. Przy okazji kolejny raz okazało się, że przepustnice z Insbudu nie nadają się do pewnych zastosowań.

Już na etapie montażu musiałem je tuningować, bo zgodnie z opisem nie mają 100% szczelności.

Dokonałem tego naklejając na wewnętrzym obwodzie przepustnicy 2 paski armaflexu, do nich doszczelniał się ruchomy element przepustnicy.

To wytrzymało 4 lata i jest w formie jak nowe.

Ale przekładnie przepustnicy zmiany czerpni mają teraz luzy na poziomie 10mm patrząc na ruch zastawki, co przekłada się na uchylanie się przepustnicy przy wyższych przepływnościach (różnicach ciśnień). Wymieniłem przekładnię na nową, zdemontowaną z nadmiarowej i jest OK.

Przyczyną jest prawdopodobnie częste używanie tej przepustnicy, gdyż napisałem algorytm automatycznej zmiany czerpni na podstawie pomiarów faktycznej temperatury po przejściu przez GWC. Niestety, aby mierzyć stan GWC, trzeba otwierać przepustnicę, i cykl: pomiar co dwie godziny przez 10minut okazał się zabójczy dla małych plastikowych trybek w tym napędzie. Przy belimo wyglądają na zdemontowane z samochodziku "na pych" i nie dziwie się, że się zużyły.

 

Generalnie przeglądy się przydają :-)

No i mogę napisać jedną rzecz:

Budowany własnymi ręcami, z dobrych elementów reku to na prawdę dobry sprzęt na lata i kupa satysfakcji.

Bo oglądając obecne produkcje komercyjne, zwłaszcza budżetowe (3-4k) jest coraz gorzej z jakością i kulturą wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam wentyl nawiewowy zaraz za czerpnią, czyli pcha powietrze w wymiennik, a wentyl wyciągowy za wymiennikiem, czyli ciągnie z niego.

Może w GWC masz wode i stąd małe przepływy, odłącz rurę zaraz przed wentylatorem i wtedy zobacz jak nawiewa, gdzieś muszą być te straty, wentyle na maksa nawiewają około 1000m3 więc "głowę urywa"

 

A dlaczego dałeś wentylator nawiewny przed wymiennikiem wiekszosc central ma za i zaciąga powietrze przez wymiennik a nie pcha pracyje wtedy w bardzie sprzyjających warunkach w stałej temperaturze a przed wymiennikiem pracuje w różnych temperaturach i zawsze jest ryzko że coś tam się będzie wykraplało a jesli chodzi o wywiewny to wiem że ma powietrze płynąc zawsze w dół w tym samym kierunku co skropliny jeśli jest odwrotnie co sprawnosc drastycznie spada i jeśli chodzi o jego umiejscowienie to nie lepiej żeby pchał łatwiej wtedy będzie go odmrażac

Ps Dospel czy z wyzej półki Jan Gaz oba ciągną przez wymiennik nie pchają

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...