Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Jutro zabieram sie za montaż krócców i wentylatorów i myśle jak w koncu zamontowac te wentyle mam zamiar obciąc te wystającące uszy którymi mocuje się wentylator na stałe i obwinąc paskiem filcu po obwodzie kilka razy i wcisnąc na ciasno do rury pcv ale dodatkowo wkręcił bym z 6 wkrętów w rurę po 3 po obu stronach wentyla aby z czasem przypadkiem sie nie przemieścił.

 

Fajny reku ci wyszedł, ale dlaczego nie dałeś izolacji od góry tylko samą plekse ?

 

Co do wentylatora, to spróbuj tak go zamontować, aby nie było potrzeby stosować wkrętów, bo będą przenosić Ci drgania na obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fajny reku ci wyszedł, ale dlaczego nie dałeś izolacji od góry tylko samą plekse ?

 

Co do wentylatora, to spróbuj tak go zamontować, aby nie było potrzeby stosować wkrętów, bo będą przenosić Ci drgania na obudowę.

 

Będzie styropian przyłożony na plekse, wiem ze pleksa bedzie troszke przewodzic ciepło między komorami ale to raczej bardzo małe straty będą mam nadzieje ze sprawnosc wymiennika mi to zrekompensuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pamiętam o tym wywierce tylko otwór przy tylnej sciance i moze lekko pochyle do tyłu aby woda nie szła pod dzwiczka ,wsadze weża i uszczelnie uszczelniaczem.

 

Wydaje mi się, że latem w pewnych warunkach może być potrzebny odpływ także po stronie nawiewu. Zależnie od temperatury w domu i na dworze oraz wilgotności powietrza. W rekuperatorach czasem jest stosowany jeden odpływ, a czasem dwa.

 

Może ktoś to policzył, jaka temperatura i wilgotność by musiała panować latem, aby przy spadku temperatury do 20'C (temperatura powietrza wywiewanego) na wymienniku nastąpiło wykroplenie wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś to policzył, jaka temperatura i wilgotność by musiała panować latem, aby przy spadku temperatury do 20'C (temperatura powietrza wywiewanego) na wymienniku nastąpiło wykroplenie wody?

 

Były takie dni w tym roku (pkt rosy oscylował przy 20-21oC), ale nie mogę sobie za bardzo wyobrazić, jak rekuperator miałby schłodzić zewnętrzne powietrze do 20oC ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile kosztuje taki wymiennik ??

Niewiem jak ze sprawnoscią tego wymiennika ale jesli jest taka sama jak aluminiowego i jesli miałby byc nawet tanszy to teraz wybrałbym aluminiowy chciałem go tak spasowac aby nie trzeba było go silikonowac niestety obudowa wymiennika jest bardzo delikatna , nie trzyma płaszczyzny i wygina się przy mocniejszym dociśnięciu ,jak dociskałem tym metalowym kwadraciakiem to bałem się ze strzeli wymiennik i musiałem wyciagnąc 1cm bardzo miękkiej gąbki która była przyklejona pod całą powierzchnią wymiennika i dałem tylko cienkie uszczelki po obwodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak ze sprawnoscią tego wymiennika ale jesli jest taka sama jak aluminiowego i jesli miałby byc nawet tanszy to teraz wybrałbym aluminiowy chciałem go tak spasowac aby nie trzeba było go silikonowac niestety obudowa wymiennika jest bardzo delikatna , nie trzyma płaszczyzny i wygina się przy mocniejszym dociśnięciu ,jak dociskałem tym metalowym kwadraciakiem to bałem się ze strzeli wymiennik i musiałem wyciagnąc 1cm bardzo miękkiej gąbki która była przyklejona pod całą powierzchnią wymiennika i dałem tylko cienkie uszczelki po obwodzie.

 

Mój wymiennik nie jest aluminiowy a wykonany z PET ale obudowę ma z nierdzewki i całość jest dość sztywna.

WP_20150421_008.jpg

 

Ta tuba chyba obniża przepływ, bo ma małą średnicę. Zrób tubę na fi 150, albo mierz bezpośrednio w rurze 150mm.

 

Co do temperatur i sprawności, to trochę mała sprawność. Ja mam przewody ocieplone 2,5cm wełny, na nieogrzewanym poddaszu, i różnica nawiew-wywiew to mniej niż 1'C (a mój rekuperator to jakieś arcydzieło techniki nie jest :-) ). Więc może masz jakąś nieszczelność w rekuperatorze albo niezrównoważone przepływy nawiew/wywiew.

 

Czerpnia i wyrzutnia to fi 150 i tam będę musiał pomierzyć bo faktycznie program klingenburga przy dzisiejszych temp:

(czerpnia, nawiew, wywiew, wyrzutnia)

WP_20151103_001[1].jpg

oblicza temp. nawiewu na 18,3...

Nie wziąłem pod uwagę różnicy w przepływie strug. Wydaje mi się, że mam lekkie podciśnienie- przy uchyleniu okna czuję zaciągane do wnętrza powietrze. Ale wtedy sprawność powinna być dużo wyższa.

 

Być może to efekt nie zaślepionego jeszcze jednego kanału wentylacji grawitacyjnej?

Jeszcze sprawdzę szczelność skrzyni z reku, może tu się coś wyjaśni.

WP_20150926_022[1].jpg

WP_20151103_003[1].jpg

Czujniki ds18b20 mam w króćcach bo jak leżały luźno w komorach skrzynki reku to sprawność oscylowała w 90%.

WP_20151103_005[1].jpg

Zobaczcie, gdzie macie swoje czujniki :)

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatora, to spróbuj tak go zamontować, aby nie było potrzeby stosować wkrętów, bo będą przenosić Ci drgania na obudowę.

 

 

Jednak najlepiej chyba wygłusza gąbka owinąłem wentylatory cienką miękka gąbką ze trzy razy bo taką akurat miałem ale jutro poszukam twardszej i grubszej ,szczelnośc centrali sprawdziłem zapalniczką w ten sposób że podłączałem jeden wentylator przytykałem wylot i sprawdzałem sąsiednią komore zapalniczką wyszło że wszystko szczelne wiec raczej nie będe uszczelniał wymiennika silikonem zawsze to będzie lepiej i szybciej wyciągnąc wymiennik do czyszczenia.

reku 011.jpg

reku 012.jpg

reku 010.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romano, mi się te cienkie uszczelki nie podobają w obudowach izolowanych. Na zimnym poddaszu nie ma ryzyka jakiegoś "liniowego" wykraplania? U mnie za uszczelkę robi pas gumy mikroporowatej 8x70mm (buda z XPS 10cm). Jeśli chodzi o zatrzaski, to klapa z 10cm XPS (57x77cm) jest na tyle sztywna, że 4 zamknięcia skrzyniowe spokojnie starczają (Ty masz d. więcej? to może zasadne ze względu na tę pleksę). Jakie kanały masz między napędami a domem, że tak cudujecie z tym odseparowaniem wibracji? Czy aluflex nie załatwił by tematu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatora, to spróbuj tak go zamontować, aby nie było potrzeby stosować wkrętów, bo będą przenosić Ci drgania na obudowę.

 

 

Jednak najlepiej chyba wygłusza gąbka owinąłem wentylatory cienką miękka gąbką ze trzy razy bo taką akurat miałem ale jutro poszukam twardszej i grubszej ,szczelnośc centrali sprawdziłem zapalniczką w ten sposób że podłączałem jeden wentylator przytykałem wylot i sprawdzałem sąsiednią komore zapalniczką wyszło że wszystko szczelne wiec raczej nie będe uszczelniał wymiennika silikonem zawsze to będzie lepiej i szybciej wyciągnąc wymiennik do czyszczenia.

 

W końcu które wentyle zamontowałeś?

Bo z tego co widzę podłączone przez zasilacz, więc któreś na DC.

Jak realizujesz by-pas? Czy w ogóle nie robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...