Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Też robię obudowę z płyt XPS 10cm, ale wentylatory umieszczę w osobnym boxie. Wtedy nie będą potrzebne kompromisy, choć ze względu na układ Tichelmanna instalacja robi się dość rozległa.

 

Prawda też, że poprawne osadzenie inletu ma istotne znaczenie. Z tego co wyczytałem, należy zagłębić na +0,6% x D. Niestety, ale nie dostałem inletu wraz z wentylatorem. Będę musiał profilować otwór w samym XPSie.

 

To o inletach masz/znasz:

http://www.farnell.com/datasheets/1793055.pdf

? Możesz modelować :)

 

W tym linku wcześniejszym są na str 581-582 również rysunki do inletów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też robię obudowę z płyt XPS 10cm, ale wentylatory umieszczę w osobnym boxie. Wtedy nie będą potrzebne kompromisy, choć ze względu na układ Tichelmanna instalacja robi się dość rozległa.

 

Prawda też, że poprawne osadzenie inletu ma istotne znaczenie. Z tego co wyczytałem, należy zagłębić na +0,6% x D. Niestety, ale nie dostałem inletu wraz z wentylatorem. Będę musiał profilować otwór w samym XPSie.

 

Ja u siebie puszczałem w układzie Tichalmana podocinałem sobie przegrody z kartonu ale nic sie kompletnie nie zmnieniło czyli wychodzi na to że bez tego jednak powietrze płynie w miare przez cały wymiennik

A jak ten wentylator 48v dużo cichszy od tego 24v?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem dzisiaj prędkości anemometrem w anemostatach i na wymienniku w różnych miejscach i niewiem chyba żle liczę bo mi coś za dużo wychodzi

czy ktoś wie jak policzyc metry3 na podctawie prędkości w kanałach przykładowo na nawiewie, wszystkie anemostaty mam fi 125 do wszystkich anemostatów ze strychu dochodzi rura prostokątna pcv 6na 20cm pole powierzchni ok.120cm2 i 0,012m2 rur jest 7szt a średnia prędkośc w kanałach to2ms mierzona w rurze przy zdemontowanym anemostacie

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem dzisiaj prędkości anemometrem w anemostatach i na wymienniku w różnych miejscach i niewiem chyba żle liczę bo mi coś za dużo wychodzi

czy ktoś wie jak policzyc metry3 na podctawie prędkości w kanałach przykładowo na nawiewie, wszystkie anemostaty mam fi 125 do wszystkich anemostatów ze strychu dochodzi rura prostokątna pcv 6na 20cm pole powierzchni ok.120cm2 i 0,012m2 rur jest 7szt a średnia prędkośc w kanałach to2ms mierzona w rurze przy zdemontowanym anemostacie

 

tak na szybko dla jednej rury

pole[m2]*prędkość[m/s] =objetosc na sekudne [m3/s]

(objetosc na sekunde * 3600) = metry szescienne na godzine [m3/h]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko dla jednej rury

pole[m2]*prędkość[m/s] =objetosc na sekudne [m3/s]

(objetosc na sekunde * 3600) = metry szescienne na godzine [m3/h]

To niemożliwe żeby te wentylatorki po 10zł przetaczały mi przez chałupe 600m3h bo tak mi wyszło według tego wzoru i wcześnieszego którego użyłem do obliczeń ale jeśli rzeczywiście tak jest to to jest przyczyna niskiej sprawności czy mógłby ktoś potwierdzic moje obliczenia ,niestety nie mam możliwości zmniejszyc obrotów bo ten regulator obrotów tu polecany który pochodził 5min dzisiaj odebrałem po 5dniach z naprawy nienaprawiony lokalny elektronik się poddał i nie dał rady naprawic i tu pytanie do osób znających się na elektronice co by się nadało do regulacji obrotów dwóch wentylatorów o łącznej mocy 80w zasilacz mam impulsowy Mean Well ad155B24v 5A 155W

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niemożliwe żeby te wentylatorki po 10zł przetaczały mi przez chałupe 600m3h bo tak mi wyszło według tego wzoru i wcześnieszego którego użyłem do obliczeń ale jeśli rzeczywiście tak jest to to jest przyczyna niskiej sprawności czy mógłby ktoś potwierdzic moje obliczenia ,niestety nie mam możliwości zmniejszyc obrotów bo ten regulator obrotów tu polecany który pochodził 5min dzisiaj odebrałem po 5dniach z naprawy nienaprawiony lokalny elektronik się poddał i nie dał rady naprawic i tu pytanie do osób znających się na elektronice co by się nadało do regulacji obrotów dwóch wentylatorów o łącznej mocy 80w zasilacz mam impulsowy Mean Well ad155B24v 5A 155W

 

 

To chyba oba po 300m3/h, czyli 300 nawiew i 300 wywiew? To by pasowało do ich charakterystyki

 

Podłącz wentylatory przez przetwornicę napięcia.

Przykładowe:

http://sklep.celiko.net.pl/przetwornica-dcdc-step-down-100w-p-2394.html

http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-dc-dc-step-down-100w-i5802474575.html

 

Uwaga - są mniejsze przetwornice, na 2-3A, tańsze o kilka złotych, ale wymagają dodatkowego radiatora już od 10W albo 40W. Chyba prościej będzie kupić już z fabrycznym radiatorem.

 

 

Regulujesz kwadratowym niebieskim potencjometrem za pomocą małego śrubokręta.

 

Ten niebieski kwadratowy potencjometr możesz pózniej wymienić na normalny z gałką, przymocowany do jakiejś obudowy.

Jeśli na tym niebieskim montażowym potencjometrze jest oznaczenie 103, jest to odpowiednik 10 kiloomów.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie puszczałem w układzie Tichalmana podocinałem sobie przegrody z kartonu ale nic sie kompletnie nie zmnieniło czyli wychodzi na to że bez tego jednak powietrze płynie w miare przez cały wymiennik

 

Kiedyś znalazłem w necie zdjęcia (chyba termowizji) pokazujące udział powierzchni wymiennika w wymianie. Środek był najbardziej "aktywny". Układ Tichelmanna to poprawia. ThesslaGreen w swoich Airpackach również układa wymienniki w ten sposób .

 

A jak ten wentylator 48v dużo cichszy od tego 24v?

 

Jeszcze nie odpalałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w końcu rozwiązaliście zrobienie nadciśnienia w instalacji? Da radę to ogarnąć na powyższej pojedynczej przetwornicy i dodatkowym rezystorze w obwodzie wywiewu? Wychodzi na to, że te wentyle nie są takie słabe, Romano78 duże masz opory w instalacji?

 

A może zakupić regulatory z pomiarem napięcia - http://sklep.celiko.net.pl/przetwornica-dcdc-xl4015-stepdown-woltomierzem-p-2657.html i zrobić kilka nastaw równoważących ciśnienie i spisać napięcie obu regulatorów (osobny dla wentylatora nawiewnego, osobny dla wyciągowego) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zakupić regulatory z pomiarem napięcia - http://sklep.celiko.net.pl/przetwornica-dcdc-xl4015-stepdown-woltomierzem-p-2657.html i zrobić kilka nastaw równoważących ciśnienie i spisać napięcie obu regulatorów (osobny dla wentylatora nawiewnego, osobny dla wyciągowego) ?

No tak ale jak później zmieniać obroty reku. Za każdym razem patrzeć w tabelę i ustawiać osobno napięcie wywiewu i nawiewu? Najwygodniej byłoby to ustawić na jednym potencjometrze. W sumie można pokombinować z tym rezystorem tylko dla najczęściej używanego przepływu rzędu 100-150m3/h, a obroty maksymalne jak wypadną, bo raczej będą używane sporadycznie do szybkiego przewietrzania i wtedy równowaga nie będzie aż taka istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oba po 300m3/h, czyli 300 nawiew i 300 wywiew? To by pasowało do ich charakterystyki

 

 

 

Mierzę teraz na czerpni robiłem lejki różnych wielkościi i wychodzi podobnie ponad 500m3 anemometr jest dośc precyzyjny i czuły reaguje na najmniejszy podmuch dokładnośc plus minus 5procent nawet sprawdzałem jadąc samochodem też wychodziło podobnie jak na liczniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś znalazłem w necie zdjęcia (chyba termowizji) pokazujące udział powierzchni wymiennika w wymianie. Środek był najbardziej "aktywny". Układ Tichelmanna to poprawia.

 

Ja mierzyłem na wymieniku w różnych miejscach kładłem anemometr od góry na wymienniku i wyszły mi prędkości w różnych miejscach od 4ms do ok.5ms więc nie jest tak żle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że te wentyle są naprawdę mocne, albo masz bardzo małe opory instalacji. Ja czekam na łożyska, żeby w nich wymienić, bo jeden delikatnie mi szumi. Wymiennik chyba dam GS-K 25/400 i zobaczymy co z tego wyjdzie. Tylko u mnie pewnie będą większe opory, bo będę robił na pe-flexach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oba po 300m3/h, czyli 300 nawiew i 300 wywiew? To by pasowało do ich charakterystyki

 

Podłącz wentylatory przez przetwornicę napięcia.

Przykładowe:

http://sklep.celiko.net.pl/przetwornica-dcdc-step-down-100w-p-2394.html

http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-dc-dc-step-down-100w-i5802474575.html

 

Wielkie dzięki już zamówiłem mają mi przyltowac kabel 4mb i wygląda dużo solidniej niż ta wcześniejsza mam nadzieje że ta będzie działac bo przez tamten regulator straciłem kupe czasu i nerwów jeżdziłem do elektronika chyba z 4razy 7km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki już zamówiłem mają mi przyltowac kabel 4mb i wygląda dużo solidniej niż ta wcześniejsza mam nadzieje że ta będzie działac bo przez tamten regulator straciłem kupe czasu i nerwów jeżdziłem do elektronika chyba z 4razy 7km

To zamówiłeś od razu z zewnętrznym potencjometrem na kablu 4m? Z którego linka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że te wentyle są naprawdę mocne, albo masz bardzo małe opory instalacji. Ja czekam na łożyska, żeby w nich wymienić, bo jeden delikatnie mi szumi. Wymiennik chyba dam GS-K 25/400 i zobaczymy co z tego wyjdzie. Tylko u mnie pewnie będą większe opory, bo będę robił na pe-flexach.

Żeby dużo dac to i trzeba dużo wziąśc nie ma chyba cudów ,podłączyłem dzisiaj watomierz przed zasilaczem i pobór jest 140w wentyle mają niby w sumie 70w czyli drugie 70 bierze zasilacz czy tak to ma działac czy w rzeczywistości wentyle są mocniejsze niz to co na nich pisze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...