Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć wszystkim, te mrozy o dobry czas na sprawdzenie poprawności działania swoich "dzieci".

U mnie dziś na zewnątrz -13*, wentylatory chodzą na 25%. Powietrze nawiewane do domu ma 19*, a z chałupy wyciąga 25* (rura przechodzi przez kotłownię i się tam chyba podgrzewa, bo na chacie jest 22*).

Co ciekawe temperatura na wyrzutni to +4*, nie mam jeszcze gwc, ani też nie podgrzewam wstępnie mroźnego powietrza. Z tego teoretycznie wynika iż mój reku nie powinien zamarzać do temp. -17* i tu rodzi się pytanie -czy w związku z tym opłaca mi się robić gwc?? -chyba tylko na lato, żeby chłodził..

 

Wrzucajcie, proszę swoje wyniki bo ciekaw jestem jak działają inne samoróbki, a jest ich sporo i z różnych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, te mrozy o dobry czas na sprawdzenie poprawności działania swoich "dzieci".

U mnie dziś na zewnątrz -13*, wentylatory chodzą na 25%. Powietrze nawiewane do domu ma 19*, a z chałupy wyciąga 25* (rura przechodzi przez kotłownię i się tam chyba podgrzewa, bo na chacie jest 22*).

Co ciekawe temperatura na wyrzutni to +4*, nie mam jeszcze gwc, ani też nie podgrzewam wstępnie mroźnego powietrza. Z tego teoretycznie wynika iż mój reku nie powinien zamarzać do temp. -17* i tu rodzi się pytanie -czy w związku z tym opłaca mi się robić gwc?? -chyba tylko na lato, żeby chłodził..

 

Wrzucajcie, proszę swoje wyniki bo ciekaw jestem jak działają inne samoróbki, a jest ich sporo i z różnych materiałów.

To troche dziwne bo prawda jest taka że im bardziej sprawniejszy jest wymiennik tym wcześniej zamarza a umnie zaczyna sie obladzac już pare stopni ponizej zera jeszcze dwa dni temu miałem sprawnośc 85procent ale że mam reku i cała instalacjie na strychu nieogrzewanym to temperatura zaczeła tam regularnie spadac i jak by jeszcze pare dni było takich mrozów to pewnie w okolicach zera będzie i w takim przypadku żadna izolacia nie pomoże bo to prawie 20stopni różnicy żeby nie było to na,strychu mam wszystko super docieplone wełną z 15cm i owinięte folią w domu mam 21stopni a nawiewa ok15,gdy wymiennik zacznie się obladzac spadnie max do 12stopni i presostat z którego jestem bardzo zadowolony wyłącza nawiew na kilkanaście minut aby usunąc oblodzenie w nocy było u mnie minus 16 i presostat pięknie czuwał nad wymiennikiem aby nie zamarzł

Kolego a jaka temperatura wpada w wymiennik z czerpni bo moim zdaniem wystarczy minus 5 aby tworzył sie lud chyba że wymiennik ma małą sprawnośc i dlatego na wyrzutni masz plus 4 albo nawiew słabszy w stosunku do wywiewu a może ta rura czerpna w kotłowni na tyle ogrzewa powietrze że w wymiennik wpada duzo cieplejsze jak na zewnątrz poza tym ja gdybym miał w domu 25 to chyba bym okna pootwierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie0059.jpg Wszystkie czujniki znajdują się w obudowie reku, czyli mierzą to co wpada i wypada z wymiennika. Obudowa jest w środku domu bo nie mam strychu. Wentylatory EBM są takie same na 48V DC, korekcja ustawiona na 0% więc chodzą tak samo. Teraz jak piszę temp. na zewnątrz spadła do -15* (tyle pokazuje Alres), nawiewa do domu 19*, a wyciąga 26* (żona piecze placek w kuchni, a tam jest jeden z wyciągów więc temp. poszła do góry + przejście przez kotłownię). Wyrzuca na zewnątrz +2*. Temperatura w domu 21,4*.

 

 

ps. dodałem zdjęcie mojej obudowy, jak ktoś będzie chciał to mam więcej zdjęć z budowy tej "fury".

Edytowane przez diabelski
dodanie zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, te mrozy o dobry czas na sprawdzenie poprawności działania swoich "dzieci".

U mnie dziś na zewnątrz -13*, wentylatory chodzą na 25%. Powietrze nawiewane do domu ma 19*, a z chałupy wyciąga 25* (rura przechodzi przez kotłownię i się tam chyba podgrzewa, bo na chacie jest 22*).

Co ciekawe temperatura na wyrzutni to +4*, nie mam jeszcze gwc, ani też nie podgrzewam wstępnie mroźnego powietrza. Z tego teoretycznie wynika iż mój reku nie powinien zamarzać do temp. -17* i tu rodzi się pytanie -czy w związku z tym opłaca mi się robić gwc?? -chyba tylko na lato, żeby chłodził..

 

Z tego wynika, że masz bardzo niską wilgotność w domu. Pewnie max. 20%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, te mrozy o dobry czas na sprawdzenie poprawności działania swoich "dzieci".

U mnie dziś na zewnątrz -13*, wentylatory chodzą na 25%. Powietrze nawiewane do domu ma 19*, a z chałupy wyciąga 25* (rura przechodzi przez kotłownię i się tam chyba podgrzewa, bo na chacie jest 22*).

Co ciekawe temperatura na wyrzutni to +4*, nie mam jeszcze gwc, ani też nie podgrzewam wstępnie mroźnego powietrza. Z tego teoretycznie wynika iż mój reku nie powinien zamarzać do temp. -17* i tu rodzi się pytanie -czy w związku z tym opłaca mi się robić gwc?? -chyba tylko na lato, żeby chłodził..

 

Wrzucajcie, proszę swoje wyniki bo ciekaw jestem jak działają inne samoróbki, a jest ich sporo i z różnych materiałów.

 

Nie mam pojęcia jak ty osiągasz takie temperatury na nawiewie w tak mroźne dni, chyba gdzieś ci zasysa powietrze ciepłe i miesza się ;).

U mnie przykładowo -12 na zewnątrz a na nawiewie to góra 9st. Wymiennik dość szybko się zamraża już parę kresek poniżej zera jest oblodzony a wilgotność w domu na poziomie 30%.

Do temperatury 0st sprawność liczona na poziomie ok.85%. i jest ok ale poniżej to już dupa. Już zaczynam myśleć że mój wymiennik się porozklejał chyba.

Przypomnę że mam klingenburga GS35/450 i muszę powiedzieć że na zimę wielkościowo jest stanowczo za duży, bo nigdy nie mam max obrotów i tym mam mniejszą sprawność.

Poniżej fotka, po temperaturach widać że już oblodzony. GWC nie mam, czujnik od GWC wpięty na rurze od wyrzutni.

WP_20160103_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda ;)

Powiedz mi proszę kolego co masz za presostat i gdzie mogę go kupić.

Jak na razie to nad oblodzeniem czuwa tylko sterownik ale słabo mu to idzie bo wyłączy wentylator nawiewu a wentylator wywiewu włączy na pełną moc ale tylko na ok minute wydaje mi sie, a to nie wystarczy na rozmrożenie wymiennika.

Dziś juz wiem że na wiosnę czeka mnie gruntowna przebudowa mojego reku i przeniesienie wentylatora wywiewnego przed wymiennik, że w momencie oblodzenia bedzie dmuchał ciepłe powietrze na niego a nie ssał przez wymiennik jak mam obecnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda ;)

Powiedz mi proszę kolego co masz za presostat i gdzie mogę go kupić.

Jak na razie to nad oblodzeniem czuwa tylko sterownik ale słabo mu to idzie bo wyłączy wentylator nawiewu a wentylator wywiewu włączy na pełną moc ale tylko na ok minute wydaje mi sie, a to nie wystarczy na rozmrożenie wymiennika.

Dziś juz wiem że na wiosnę czeka mnie gruntowna przebudowa mojego reku i przeniesienie wentylatora wywiewnego przed wymiennik, że w momencie oblodzenia bedzie dmuchał ciepłe powietrze na niego a nie ssał przez wymiennik jak mam obecnie.

Pozdrawiam

U mnie tez zasysa myslisz ze pchając by pomogło na szybkośc odmrażania ,

Ja mam ustawione ok 160m3h czyli ok. 25m3h na os. i wczoraj praca reku wyglądała tak ok. 50min normalnej pracy i 20min rozmrażania wilgotnośc średnia z dwóch higrometrów ok 50procent dzisiaj sie wszystko pochrzaniło wywiew się nieco przytkał ale już wiem co było przyczyną.

Ja swój presostat zamawiałem na allegro nie pamiętam nazwy made in finland.firma centrowent z wroclawia mój jest od 20pa U mnie przy 160m3h reaguje dopiero przy 60pa

reku 003.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez zasysa myslisz ze pchając by pomogło na szybkośc odmrażania ,

Ja mam ustawione ok 160m3h czyli ok. 25m3h na os. i wczoraj praca reku wyglądała tak ok. 50min normalnej pracy i 20min rozmrażania wilgotnośc średnia z dwóch higrometrów ok 50procent dzisiaj sie wszystko pochrzaniło wywiew się nieco przytkał ale już wiem co było przyczyną.

Ja swój presostat zamawiałem na allegro nie pamiętam nazwy made in finland.firma centrowent z wroclawia mój jest od 20pa U mnie przy 160m3h reaguje dopiero przy 60pa

.

 

Dzięki za info. Czyli taki presostat 20-200Pa powinien być chyba wystarczający raczej i nie ma sensu brać większego.

A swoja drogą to ładne lodowisko na wyrzutni, muszę spojrzeć na moją czy sople nie zwisają ;).

Parę miesięcy temu miałem problem z czerpnią bo u mnie jest z odlewu aluminiowego i była z drobną siateczką przeciw owadom.

Pewnego dnia coś mnie natknęło bo temperatury mi si nie zgadzały na sterowniku i poszedłem zajrzeć na czerpnię a ona cała zapchana obklejona kurzem.

Wyczyściłem i za parę miesięcy to samo znowu obklejona cała kurzem. Siateczka była za drobna więc wywaliłem i wstawiłem siatkę co wkleja się na styropian :)

W sumie z wyrzutnią może być u mnie podobny problem bo też jest z gęstej siatki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romano, masz wyrzutnię w kanale wentylacyjnym? no patrz w życiu bym na to nie wpadł -człowiek uczy się całe życie! a ja wierciłem ścianę na wylot choć jeden kanał mam wolny... teraz to już pozamiatane, nie zmienię.

wrzucę kilka fotek żeby nie było że oszukuję z tymi temperaturami

Zdjęcie0086.jpgZdjęcie0092.jpgZdjęcie0094.jpg

telefon starej daty, więc wybaczcie że ostrość nie taka jak trzeba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diabelski, to co piszesz jest nieprawdopodobne. Czy na pewno te -15* jest na wejściu na wymiennik a nie na czerpni i to powietrze ogrzewa się gdzieś w domu? Bilans temperatur się nie zgadza. delta T wlatującego 33*, wylatującego 23* (założyłem, że GWC to temp. na wylocie). Coś tu nie gra.

Napisz coś więcej o swojej instalacji i konstrukcji reku, jaki wymiennik itd. Nie da się odczytać napisów na zdjęciu, nie wiadomo jak pracuje reku.

Szczególnie interesuje miejsce montażu wentyli bo do tego nie mam przekonania. Nawiewny chyba za wymiennikiem? Ale wywiewny? Nie wiem dlaczego niektórzy dają za wymiennikiem, przecież tu będzie zimno i nieraz 100% wilgotności. Czy nie najlepiej dać oba po stronie domu?

A tu fotka z moich wypocin, bo się ostatnio nudziłem.

DSC_8906.jpg

DSC_8905.jpg

Oczywiście to dopiero 1szy etap budowy. Starałem się zrobić możliwie małą skrzynkę, żeby ograniczyć styk zimnego i ciepłego powietrza. To podcięcie to na tackę na skropliny, żeby pod nią nie podciekło.

Skrzynka na wentyle osobno, z możliwością łatwego podziału, bo nie mam pewności gdzie wentyle będą korzystniejsze.

Co mogę powiedzieć. 5cm XPS wydaje się być idealnym materiałem do budowy, łatwo się tnie a jednocześnie daje naprawdę sztywną obudowę. Materiał na obudowę to tylko 100zł

Aha, jeszcze jedno, użyłem kleju do styro, Mamut takiego w tubie. Ogromna zaleta, jest taki gęsty, że trzyma od razu, nie trzeba nic usztywniać i czekać aż zwiąże.

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś nad ranem było -18* z groszami i u mnie też w końcu zamarzł wymiennik bo temp na nawiewie spadła do 12*, po włączeniu defrosta (wcześniej nie był włączony) wylało się z niego z 1,5l wody, także lodu musiało być sporo. Teraz wróciło do normy.

 

zibuch - temp. taka wpada na wymiennik, wcześniej pisałem że czujniki są w obudowie, czujnik z gwc na razie podłączony do wyrzutni. Obudowę też mam z 5cm xps jak Ty, wymiennik opisany jest na stronie 188 i 189, w obudowie wbudowany jest bypass przełączany klapą którą z kolei porusza silnik od nagrzewnicy z mazdy 6.

Tu to widać dobrze

Zdjęcie0022.jpg

Bypass od tyłu

Zdjęcie0035.jpg

Takie wentle:

Zdjęcie0027.jpgZdjęcie0024.jpgZdjęcie0031.jpg

 

jest ograniczenie do 5 zdjęć w poście, reszta w następnym.

Edytowane przez diabelski
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjścia króćców, licząc od najbliższego: wyrzutnia, czerpnia, wywiew, nawiew.

Zdjęcie0047.jpg

odwodnienia -na wszelki wypadek z każdej komory:

Zdjęcie0055.jpg

Elektryka i sterowanie (prowizorka -czy działa):

Zdjęcie0056.jpg

Na miejscu bez wymiennika i filtrów -z nimi 13 postów niżej:

Zdjęcie0052.jpg

Serce:

2012-11-04_13-48-10_179.jpg

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romano, masz wyrzutnię w kanale wentylacyjnym? no patrz w życiu bym na to nie wpadł -człowiek uczy się całe życie! a ja wierciłem ścianę na wylot choć jeden kanał mam wolny...

 

 

Jeden kanał to może byc za mało ja mam puszczone w dwa a na kominie są 4kratki

 

A jeśli chodzi o montaz wentyli to ja nawiew mam przed wymiennikiem a dlatego że jest zdecydowanie ciszej bo reku mam na strychu i dosyc krótkie kanały wywiew miałem za wymiennikiem z tego samego powodu ale dzisiaj przeniosłem przed wymiennik ze względu na rozmrażanie ale w łazience na górze jest teraz zdecydowanie głośniej wcześniej przy tych 160m3h była kompletna cisza nawet w nocy niebyło słychac.

 

Teraz nawiewa 16,5 na wymiennik wpada 20 na zewnątrz minus 5stopni wychodzi 86procent sprawności.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to słychać centralę nawet sporo, tak cicho buczy jakoś. To chyba dlatego że wentle są połączone na sztywno z obudową i ta przenosi buczenie i jeszcze je potęguje. Sprawdziłbym na innych, ale nie mam skąd złapać, a kupował nie będę bo to worek kasy. Moje są DC, ciekawe czy EC też słychać. Jak trzymałem je w ręce to nie było hałasu, pojawił się po przykręceniu do obudowy.

 

Tu już podłączony, rura z czerpni ma ok 2,5mb -ocieplona 15cm wełny, wyrzutnia idzie prosto w ścianę i ma ok 1mb- też 15cm ocieplenia, nawiewy wszystkie ocieplone 7cm wełny, rura wywiewowa nie jest ocieplona (ogrzewa trochę przestrzeń nad sufitami z gk).

Zdjęcie0099.jpg

Wilgotności i temperatury w lato pilnuje to cudo:

higrostat.jpg

a to skrzynka rozprężna, wyłożona w środku szczelnie 2cm styro:

Zdjęcie0010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...