Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

miałem reku 5 lat. wg mnie sterownie jest potrzebne. ale żadne tam programowanie godzinowe. zwykłe biegi czy potencjometr. jak miałem zimą na 80 czy 100m3 i przyszło parę osób to po pół godz dało się odczuć brak świeżego powietrza. ja będę robił podbijanie prędkości jak temp na kanale wylotowym wzrośnie

 

co do przepływów, trzeba pamiętać, że największe przepływy będą potrzebne chyba wtedy jak reku będzie chodził na bypasie.

 

czy ktoś sprawdzał jaki przepływ będzie korzystniejszy, "tichelmana" jak u Bar3za

[ATTACH=CONFIG]342247[/ATTACH]

czy króćce na wprost wymiennika jak u diabelskiego?

[ATTACH=CONFIG]341949[/ATTACH]

 

wiem, że teoretycznie układ tichelmana powienien dać bardziej równomierny przepływ ale czy to ma znaczenie kiedy wymiennik jest niewiele większy niż rura dolotowa

 

Nie wiem, czy są badania na ten temat, ale - powietrze w rurach jednak dość szybko płynie. 5m/s to prawie 20km/h. Jak rura i wentylator są na wprost, to wypada z rury i leci prosto przez wymiennik do wentylatora wyciągowego - raczej się nie rozprzestrzenia po całej powierzchni czołowej wymiennika. Więc raczej dużo gorsza jest sprawność jak wlot i wylot na wprost. Z klasycznym Tichelmanem jest taki problem, że wymaga dwóch pokryw - z dwóch stron rekuperatora. Producenci standardowo robią wlot i wylot "na krzyż" - żeby rura wlotowa była po jednej stronie, a wentylator po drugiej i odwrotnie. Taki jakby Tichelman, ale z jedną pokrywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znam producenta, który robi klasycznego Tichelmana w rekuperatorach - ThesslaGreen.

Widziałem gdzieś, kiedyś rozkład temperatur w wymienniku przy klasycznym układzie. Widać ewidentnie, że zdecydowanie mocniej pracuje środek wymiennika. Stąd moja decyzja o budowie reku w układzie Tichelmanna.

 

Takie różne testy to ja tez robiłem miałem początkowo zrobione przegrody z plexi i powietrze było puszczone w układzie tichelmana ale nic się nie zmieniło ,wiatromierzem mierzyłem tez w kilkunastu miejscach na wymienniku i wszędzie powietrze płynęło a różnice prędkości były minimalne ale przy innym wymienniku może byc inaczej, mój wymiennik ma długośc chyba 34cm a krócce ma fi 20cm a następny reku jak będe robił to wezme chyba aluminiowy wymiennik i zabuduje go raczej na stałe bez otwieranej klapy a filtry zrobie w osobnych małych skrzynkach

reku 001.jpg

reku 004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się spotkał z takim układem WM, że mamy nawiew świeżego powietrza w ciągu komunikacyjnym w domu np w korytarzu a wywiewy w każdym z pomieszczeń (również w miejsce anemostatów nawiewnych w pokojach) ? Jakie to ma wady bo z zalet dostrzegam skrócenie odcinka kanału nawiewnego (mniejszy koszt stosując lepsze rury wentylacyjne) a dłuższe odcinki kanałów wywiewnych gdzie można zastosować tanie rury kanalizacyjne. Również zrównoważenie oporów instalacji: GWC rurowe+ kanały nawiewne w stosunku do kanałów wywiewnych i wyrzutni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie różne testy to ja tez robiłem miałem początkowo zrobione przegrody z plexi i powietrze było puszczone w układzie tichelmana ale nic się nie zmieniło ,wiatromierzem mierzyłem tez w kilkunastu miejscach na wymienniku i wszędzie powietrze płynęło a różnice prędkości były minimalne ale przy innym wymienniku może byc inaczej, mój wymiennik ma długośc chyba 34cm a krócce ma fi 20cm a następny reku jak będe robił to wezme chyba aluminiowy wymiennik i zabuduje go raczej na stałe bez otwieranej klapy a filtry zrobie w osobnych małych skrzynkach

 

 

No tak, "różnice prędkości były minimalne", ale jak dodasz te różnice w obu kierunkach, to się robią już jakieś. A więc na przykład środek wymiennika pracuje intensywniej, a boki mniej intensywnie, więc może tam już jest przepływ tylko laminarny, co zmniejsza sprawność. No i sprawność spada z 93% do na przykład 89%. A może być tak, że strugi się nie spotkają w wymienniku, jedna płynie lewą stroną, a druga prawą. I wtedy może być już tyko - przykładowo - 82% sprawności. A jak wymiennik ma 50cm głębokości, to różnice mogą być większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie różne testy to ja tez robiłem miałem początkowo zrobione przegrody z plexi i powietrze było puszczone w układzie tichelmana ale nic się nie zmieniło ,wiatromierzem mierzyłem tez w kilkunastu miejscach na wymienniku i wszędzie powietrze płynęło a różnice prędkości były minimalne ale przy innym wymienniku może byc inaczej, mój wymiennik ma długośc chyba 34cm a krócce ma fi 20cm a następny reku jak będe robił to wezme chyba aluminiowy wymiennik i zabuduje go raczej na stałe bez otwieranej klapy a filtry zrobie w osobnych małych skrzynkach

 

Czy te pierwsze zdjęcie ma obrazować układ tichelmanna ? Jeśli tak, to nie jest to układ tichalmanna.

Co do różnic, to tak jak maciejzi pisze. Różnice nie będą duże, ale powinny być widoczne na sprawności. Im szerszy wymiennik tym większe ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie wywiew również jest z ciepłych pomieszczeń i dodatkowo z pokoi. Oczywiście rekuperator też jest w układzie takiej wentylacji.

 

W takim układzie masz nawiew czystego powietrza do wszystkich pokoi jak również kuchni, łazienki i wc. To jest dobre. Ale trudniej bedzie Ci taki układ zbalansować, ponieważ przepływy w poszczególnych pomieszczeniach bedą dwukrotnie mniejsze niż w układzie klasycznym.

No i taniej raczej nie będzie.

 

Układ jaki chcesz zbudować jest układem podobnym jaki zbudował nydar. Jest o tym cały wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klasycznym Tichelmanem jest taki problem, że wymaga dwóch pokryw - z dwóch stron rekuperatora.

 

Nie sądzę, żeby to był problem. Przecież nie ma potrzeby zaglądać do środka. Można nawet skleić obudowę na stałe, a filtry i wentylatory zrobić w osobnej obudowie lub kanałowe.

 

Producenci standardowo robią wlot i wylot "na krzyż" - żeby rura wlotowa była po jednej stronie, a wentylator po drugiej i odwrotnie. Taki jakby Tichelman, ale z jedną pokrywą.

 

Coś takiego:

http://infinityenergia.pl/images/DSC_0077.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez zasysa myslisz ze pchając by pomogło na szybkośc odmrażania ,

Ja mam ustawione ok 160m3h czyli ok. 25m3h na os. i wczoraj praca reku wyglądała tak ok. 50min normalnej pracy i 20min rozmrażania wilgotnośc średnia z dwóch higrometrów ok 50procent dzisiaj sie wszystko pochrzaniło wywiew się nieco przytkał ale już wiem co było przyczyną.

Ja swój presostat zamawiałem na allegro nie pamiętam nazwy made in finland.firma centrowent z wroclawia mój jest od 20pa U mnie przy 160m3h reaguje dopiero przy 60pa

 

kolego romano78 pozwolisz, że spytam jeszcze o ten presostat. On ma być zamontowany w komorze po stronie wyrzutni i w komorze po stronie wywiewu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te pierwsze zdjęcie ma obrazować układ tichelmanna ? Jeśli tak, to nie jest to układ tichalmanna.

Co do różnic, to tak jak maciejzi pisze. Różnice nie będą duże, ale powinny być widoczne na sprawności. Im szerszy wymiennik tym większe ma to znaczenie.

 

Nie to zdjęcie nie obrazuje układu tichalmana ale na wywiewie powyżej styroduru jest pozostałośc po nim z plexy ,na wyrzutni była taka półka ale od strony klapy na czerpni i nawiewie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator mam na nieogrzewanym poddaszu, więc jest ryzyko że mi odpływ skroplin zamarznie. W związku z tym przydało by się kupić jakiś przewód grzewczy. Jaki najlepiej zastosować, jakiej mocy, samoregulujący czy nie , czy ma być z termostatem, jaką firmę polecacie? I teraz najważniejsze, czy mogę taki przewód zostawić bez kontroli na strychy. Moja rurka odpływowa jest pod warstwą izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego romano78 pozwolisz, że spytam jeszcze o ten presostat. On ma być zamontowany w komorze po stronie wyrzutni i w komorze po stronie wywiewu?

 

Pozdrawiam

 

Ja mam na króccach przyłączeniowych na wywiewie i na wyrzutni wentylator jest za reku ciagnie przez wymiennik,

reku 002.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na króccach przyłączeniowych na wywiewie i na wyrzutni wentylator jest za reku ciagnie przez wymiennik,

Wielkie dzięki. Jutro odbieram mój presostat i będę działał.

Spytam jeszcze o co chodzi z tym układem Tichalmanna w rekuperatorze? Bo jakaś dyskusja się zawinęła parę postów wyżej i z racji że będę przerabiał moją obudowę to chciałbym się coś więcej na ten temat dowiedzieć jak to ma wyglądać, i czy jest to układ warty rozważenia.

GWC tichalmanna to wiem o co chodzi ale rekuperator w tym układzie to nie bardzo, a "google" jakoś nie wiele mówi o tym - nie znalazłem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że powietrze przepływa przez wymiennik równomiernie. Każdym kanalikiem przepływa taki sam strumień powietrza, co powoduje lepsze wykorzystanie powierzchni wymiennika.

rehu_tich.jpg

Tichelmann, to przepływ powietrza jak na powyższym zdjęciu. Jakąkolwiek drogę wybierze powietrze, długość będzie zawsze ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie masz nawiew czystego powietrza do wszystkich pokoi jak również kuchni, łazienki i wc. To jest dobre. Ale trudniej bedzie Ci taki układ zbalansować, ponieważ przepływy w poszczególnych pomieszczeniach bedą dwukrotnie mniejsze niż w układzie klasycznym.

No i taniej raczej nie będzie.

 

Układ jaki chcesz zbudować jest układem podobnym jaki zbudował nydar. Jest o tym cały wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG

 

z tego co czytałem w tym wątku i jeśli dobrze zrozumiałe to są zadowoleni z takiej konfiguracji ( http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG/page1940 )

 

Dla mnie dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość całkowitego zapomnienia o czyszczeniu przewodów nawiewnych, myślę, że w typowym sposobie rozprowadzenia WM wywiewno-nawiewnej po 30-40 latach może być pewien problem z oczyszczeniem przewodów nawiewnych. Oczywiście mogą być problemy z wyregulowaniem układu ale to myślę bardziej przy WMG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że powietrze przepływa przez wymiennik równomiernie. Każdym kanalikiem przepływa taki sam strumień powietrza, co powoduje lepsze wykorzystanie powierzchni wymiennika.

[ATTACH=CONFIG]342934[/ATTACH]

Tichelmann, to przepływ powietrza jak na powyższym zdjęciu. Jakąkolwiek drogę wybierze powietrze, długość będzie zawsze ta sama.

 

Taki sposób przepływu powietrza bardzo łatwo jest zrealizować za pomocą wymiennika zrobionego z polipropylenu kanalikowego 2mm. Ścianka wymiany jest grubości dosłownie grubszej folii. Jestem w trakcie budowy takiego wymiennika, polipropylen jest sprzedawany w arkuszach 1,4m x 2m. Ja potrzebowałem na swój wymiennik 3 sztuk płyt - razem z transportem (miałem do hurtowni 7km od pracy i pocięciem na 4 części (żeby dobrze do auta weszło) zapłaciłem 50 zł. Dalej pociąłem je na kawałki o wymiarach 20cmx70cm, gdyż kanaliki idą równolegle do długości 1.4m całej płyty. Razem 60 szt takich płytek.Przekładki płyt również zrobię z tych płyt ciętych wzdłuż na paseczki 2-3 kanalikowe. Czyli 57 płyt na wymiennik i 3 na przekładki. Robię przyłącza do rekuperatora 160mm więc starałem się żeby powierzchnia przyłącza była taka sama jak powierzchnia wlotowa wymiennika. Jako wentylatory użyję tych za 10 zł z alledrogo (kupiłem już je jakiś czas temu) do zasilania na początek planuję użyć zasilacza uniwersalnego do laptopów- można regulować napięcie przełącznikiem od 12 do bodajże 24V, nowy na all.. za ok 30zł. W planach również GWC rurowe z rur kanalizacyjnych 160mm długości ok 20m na głębokości 1.5m ( tutaj posłucham mistrza TB bo dla przepływu ok 50-70m3/h myślę, wystarczy taki GWC) jako zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe reku a na czerpni do GWC dam kolektor powietrzny (w ciągu dnia podniesie temperature wpadającego powietrza do GWC, trochę zregeneruje GWC aby w nocy oddawało więcej ciepła nagromadzonego w ciągu dnia). I raczej zdecyduję się na nawiew tylko w ciągu komunikacyjnym a wywiewy w każdym pomieszczeniu. Do tego odzysk ciepła ścieków szarych( RŚS) woda-woda (taki jak u Bart3za). Do tego wstępne podgrzanie (przed RŚS) wody kanalizacyjnej powietrzem wywiewanym z reku i myślę jeszcze czy jest sens za GWC dodać jeszcze odzysk ciepła ścieki szare-powietrze (jako dodatkowe podgrzanie powietrza na wypadek jakby z GWC leciało w mroźną noc ok 0st. Będę miał POŚ więc trochę obawiam się czy jest sens to robić. Oczywiście dom o parametrach domu pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie różnice temperatur w komorach przy aktualnych warunkach (lekko na plusie)? U mnie przy prędkości średniej i dużej to okolice 3*, a przy małej (co dziwne) różnica na komorach ciepłych to 2-3*, a na zimnych raczej 4-6*. Trochę to dziwne, nieszczelności nie widzę (sprawdzałem kadzidełkiem :) ), termometry wszędzie na króćcach (fi250, czujniki ds18b20 w osłonkach w tych samych miejscach, środek osłonki ca. 6cm od powierzchni wew króćca z rury kan PVC). W domu aktualnie ca. 19*.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...