Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odnośnie wywiewów w każdym pomieszczeniu - słabo to widzę w zimę. Musisz zwiększyć całkowity strumień przez chatę = przesuszanie. Każdy walczy z tym a tu pomysły na taką ilość wyciągów.

 

Ja kombinuję tak, żeby podzielić wywiewy na górę (sypialnie) i dół i odcinać dół jak stężenie CO2 na górnym wywiewie wzrośnie powyżej zadanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romano78, rozumiem że sam presostat nie starczy, potrzebny włącznik (przekaźnik) czasowy i ustawienie go na X minut (ca. ile?)? Ja docelowo (za rok?) będę miał GGWC, ponadto będę miał monitorowanie obrotów EDIT: no i monitoring temperatur również podpiętych pod sterownik, co (z osobna) pozwoli jak sądzę czuwać nad zamrażaniem, jakkolwiek nabyłem tani presostat i myślę czy go podłączać (w sumie zima licha, dom jeszcze nie zamieszkiwany, ale WM uruchomiona, a automatyka jeszcze "w lesie").

 

PS. W tym presostacie oczywiście do rurki oznaczonej minusem podłączamy komorę z "normalnym" ciśnieniem, a do plusa z potencjalnie podwyższonym?

 

EDIT2:

PS2. Czy są jakieś przeciwskazania aby (w presostacie PS300) puścić zasilanie wentylatora (max 100W) bezpośrednio przez styki

http://www.thermokon.pl/files/136181360/technical_data_ps_1.pdf

?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie różnice temperatur w komorach przy aktualnych warunkach (lekko na plusie)? U mnie przy prędkości średniej i dużej to okolice 3*, a przy małej (co dziwne) różnica na komorach ciepłych to 2-3*, a na zimnych raczej 4-6*. Trochę to dziwne, nieszczelności nie widzę (sprawdzałem kadzidełkiem :) ), termometry wszędzie na króćcach (fi250, czujniki ds18b20 w osłonkach w tych samych miejscach, środek osłonki ca. 6cm od powierzchni wew króćca z rury kan PVC). W domu aktualnie ca. 19*.

 

U mnie po stronie czerpni - 0st.C

Po stronie wyrzutni - 7st.C

po stronie nawiewu - 17st.C

po stronie wywiewu - 20st.C

Obroty wentylatorów 65% - czyli jakieś 325m3/h

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romano78, rozumiem że sam presostat nie starczy, potrzebny włącznik (przekaźnik) czasowy i ustawienie go na X minut (ca. ile?)? Ja docelowo (za rok?) będę miał GGWC, ponadto będę miał monitorowanie obrotów EDIT: no i monitoring temperatur również podpiętych pod sterownik, co (z osobna) pozwoli jak sądzę czuwać nad zamrażaniem, jakkolwiek nabyłem tani presostat i myślę czy go podłączać (w sumie zima licha, dom jeszcze nie zamieszkiwany, ale WM uruchomiona, a automatyka jeszcze "w lesie").

 

PS. W tym presostacie oczywiście do rurki oznaczonej minusem podłączamy komorę z "normalnym" ciśnieniem, a do plusa z potencjalnie podwyższonym?

 

EDIT2:

PS2. Czy są jakieś przeciwskazania aby (w presostacie PS300) puścić zasilanie wentylatora (max 100W) bezpośrednio przez styki

http://www.thermokon.pl/files/136181360/technical_data_ps_1.pdf

?

Podłączyłem presostat biegun minus na rurze wywiewnej, a biegun dodatni na rurze wylotowej ale np po zakryciu wymiennika dla sprawdzenia czy dziala nic sie nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romano78, rozumiem że sam presostat nie starczy, potrzebny włącznik (przekaźnik) czasowy i ustawienie go na X minut (ca. ile?)? Ja docelowo (za rok?) będę miał GGWC, ponadto będę miał monitorowanie obrotów EDIT: no i monitoring temperatur również podpiętych pod sterownik, co (z osobna) pozwoli jak sądzę czuwać nad zamrażaniem, jakkolwiek nabyłem tani presostat i myślę czy go podłączać (w sumie zima licha, dom jeszcze nie zamieszkiwany, ale WM uruchomiona, a automatyka jeszcze "w lesie").

 

PS. W tym presostacie oczywiście do rurki oznaczonej minusem podłączamy komorę z "normalnym" ciśnieniem, a do plusa z potencjalnie podwyższonym?

 

EDIT2:

PS2. Czy są jakieś przeciwskazania aby (w presostacie PS300) puścić zasilanie wentylatora (max 100W) bezpośrednio przez styki

http://www.thermokon.pl/files/136181360/technical_data_ps_1.pdf

?

 

Nie jest potrzebny żaden włącznik czasowy presostat ma histereze mój ma niby 10Pa ale w rzeczywistości chyba 20Pa

 

Jesli chodzi o rurki to nie pamietam gdzie jest plus podłaczyłem tak aby po przekręceniu presostatu w strone min. zaskoczył

 

PS 300 będzie chyba lepszy od tego PS200 u mnie teraz przy 160m3h i tak działa dopiero od ok.50Pa a mniejszym strumieniem raczej nie będe wentylował ale to zależy też od oporów wymiennika gdy bym miał aluminiowy do pewnie załączałby sie wcześniej a 100w na pełnej mocy to chyba będzie więcej jak 3Am ja mam Ps200 ale PS300 u mnie poszedł by bez przekażnika bo mój wentyl 40w na 22v bierze około 1,6Am

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem presostat biegun minus na rurze wywiewnej, a biegun dodatni na rurze wylotowej ale np po zakryciu wymiennika dla sprawdzenia czy dziala nic sie nie dzieje.

A odwrotnie próbowałeś i pokrętłem kręcisz do min az zaskoczy i gdzie masz wentyl?

 

Sprawdziłem przed chwilą u mnie minus jest na wylotowej.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem presostat biegun minus na rurze wywiewnej, a biegun dodatni na rurze wylotowej ale np po zakryciu wymiennika dla sprawdzenia czy dziala nic sie nie dzieje.

 

Niech ja znajdę ten Twój reku w ulubionych..... jest.

 

U Ciebie wentyle ciągną przez wymiennik (coś się zmieniło?), więc chyba (na mój gust) to minus powinieneś dać między wymiennkiem a wentylem w komorze wyrzutni, a plus w komorze wywiewu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ja znajdę ten Twój reku w ulubionych..... jest.

 

U Ciebie wentyle ciągną przez wymiennik (coś się zmieniło?), więc chyba (na mój gust) to minus powinieneś dać między wymiennkiem a wentylem w komorze wyrzutni, a plus w komorze wywiewu...

Nic się nei zmieniło skrzynie jak budowałem taka jest

No zamieniłem bieguny i nic sie nie dzieje ;( Presostat PS500 startuje niby od 30Pa i histereza co 20 Pa.

Presostat mam wpięty na rurach zaraz przy wejsciach/wyjsciach do reku. Czyli jeden koniec węża jest za wentylatorem a drugi koniec przed wentylatorem, wymiennikiem i filtrem.

Dziwie sie że nie działa po zakryciu wymiennika bo przecież opór powinien wzrastać niemiłosiernie.

Może mam jakieś nieszczelności:?

A może te wężyki muszą być pod kontem żeby powietrze do nich wlatywało??

jakieś pomysły??

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no już idę spróbować odwrócić bieguny

 

A ustawia sie w ten sposób że jeśli przykładowo będzie zaskakiwał przy 50Pa to cofasz pokrętło az ponownie sie załączy i jedziesz z powrotem pokretłem do ok 70Pa nie możesz ustawiac nizej np.65Pa, bo presostat wyłączy ci nawiew gdy zacznie sie wymiennik obladzac ale po rozmrożeniu wymiennika nie załączy się ponownie , od tych 50Pa musi byc ustawione wyżej o histereze i jeszcze trochę , u mnie histereza tak w rzeczywistości wynosi 20może 25Pa a nie 10Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nei zmieniło skrzynie jak budowałem taka jest

No zamieniłem bieguny i nic sie nie dzieje ;( Presostat PS500 startuje niby od 30Pa i histereza co 20 Pa.

Presostat mam wpięty na rurach zaraz przy wejsciach/wyjsciach do reku. Czyli jeden koniec węża jest za wentylatorem a drugi koniec przed wentylatorem, wymiennikiem i filtrem.

Dziwie sie że nie działa po zakryciu wymiennika bo przecież opór powinien wzrastać niemiłosiernie.

Może mam jakieś nieszczelności:?

A może te wężyki muszą być pod kontem żeby powietrze do nich wlatywało??

jakieś pomysły??

 

A to spróbuj jeszcze delikatnie dmuchnąc w wężyk a przez drugi zassac powietrze dla sprawdzenia czy wogóle presostat jest sprawny bedzie słychac jak zaskoczy.

A jak dalej ci sie nie uda to daj jaką fotke jak to wszystko podłączyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz romano78 próbuje żeby cos w ogóle zadziałało bo jak dmuchne w rurke z plusem to słychać że styk sie przełącza a widzę że to wystarczy byle piardnięcie i działa.

Z kolei jeżeli biegun dodatni mam wpiety za wentylem a biegun ujemny mam przed wymiennikiem i filtrem to jak zakryje wymiennik to nie będzie działał bo za wentylem nie mam powietrza i nie ma co dmuchać w rurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz romano78 próbuje żeby cos w ogóle zadziałało bo jak dmuchne w rurke z plusem to słychać że styk sie przełącza a widzę że to wystarczy byle piardnięcie i działa.

Z kolei jeżeli biegun dodatni mam wpiety za wentylem a biegun ujemny mam przed wymiennikiem i filtrem to jak zakryje wymiennik to nie będzie działał bo za wentylem nie mam powietrza i nie ma co dmuchać w rurkę.

 

U mnie obie rurki sa przed wentylem bo wentyl mam za reku w rurze wyrzutni,problem w tym że ja nadal nie wiem gdzie ty masz wentyl wywiewny.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kółka to rurki od presostatu.

Jednak nie działa jak powinno bo jak zwiększe obroty wentylatorów to zaraz się załącza presostat mimo że mam go ustawione na ok. 65Pa

Czyli jednak bieguny od presostatu muszą być odwrotnie chyba: dodatni daję np: tam gdzie mam moja czerwona kropka na wylocie a ujemny zmieniam miejsce i wkładam do komory na dół pomiędzy wymiennikiem a wentylatorem.

Poprawcie mnie jeśli sie mylę teraz.

reku.jpg

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kółka to rurki od presostatu.

Jednak nie działa jak powinno bo jak zwiększe obroty wentylatorów to zaraz się załącza presostat mimo że mam go ustawione na ok. 65Pa

 

Taki układ jak u @romano78 to mi się zgadza (na wyrzutni między wentylem w wymiennikiem powinno być podciśnienie? czyli podłączenie do minusa?).

 

U Ciebie to nie do końca kumam, działą to jak przysłonisz wymiennik? EDIT: widzę że jednak nei do końca działa, a próbowałeś tak jak pisałem, minus między wentylem a wymiennikiem, a plus na wywiewie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kółka to rurki od presostatu.

Jednak nie działa jak powinno bo jak zwiększe obroty wentylatorów to zaraz się załącza presostat mimo że mam go ustawione na ok. 65Pa

 

A co ty myslałes przy presostat nie możesz sobie regulowac obrotami bo im bardziej zwiększysz obroty to różnica na wymienniku tez sie zwiększa proporcjonalnie i najlepiej jeśli ustawiasz sobie na zime na jeden wydatek było o tym gdzieś w tym wątku kilka moze kilkanaście stron wyżej.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...