Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie jest potrzebny żaden włącznik czasowy presostat ma histereze mój ma niby 10Pa ale w rzeczywistości chyba 20Pa

...

PS 300 będzie chyba lepszy od tego PS200 u mnie teraz przy 160m3h i tak działa dopiero od ok.50Pa a mniejszym strumieniem raczej nie będe wentylował ale to zależy też od oporów wymiennika gdy bym miał aluminiowy do pewnie załączałby sie wcześniej a 100w na pełnej mocy to chyba będzie więcej jak 3Am ja mam Ps200 ale PS300 u mnie poszedł by bez przekażnika bo mój wentyl 40w na 22v bierze około 1,6Am

 

Czy Amper to będzie W/V? to mi wychodzi na moim R3G220 mniej niż 0,5A (ten PS300 to chyba wydoli, PS200 jest tutaj słabszy).

 

Byłoby spoko, macie pomysł jaki wężyk do tego podłączyć (w moim kupionym spontanicznie na Alegrze za 29 z przesyłką nie było)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Amper to będzie W/V? to mi wychodzi na moim R3G220 mniej niż 0,5A (ten PS300 to chyba wydoli, PS200 jest tutaj słabszy).

 

Byłoby spoko, macie pomysł jaki wężyk do tego podłączyć (w moim kupionym spontanicznie na Alegrze za 29 z przesyłką nie było)?

 

Zgadza sie ja u siebie akurat mierzyłem amperomierzem ale dzielac tez mi podobnie wychodzi ,teraz brał ten większy ale myslałem że dolna skala bedzie potrzebna ale dla małego domku przy małej ilości osób ten ps200byłby ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad taśmą akustyczną jaką stosuje się do stelaża g-k. Jest na tyle tania, że można całe wnętrze tej przepustnicy wyłożyć.

 

Po co wykładać całe wnętrze? Z moich obserwacji wynika, że to uszczelnienie powinno mieć max. dużą "grubość roboczą" (ścieśliwość, mechanizm tego trójnika jest "mega-dziurawy"). Taśmy GK na mój gust ponadto mają dość słaby klej (to można chyba nadrobić dodatkową taśmą typu Coromix).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szczelności tego trójnika to też myślę, że mogą być problemy ze zasysaniem lewego powietrza (ja chcę taki zastosować jako bypass aby gwc ominąć)a skoro Barth3z pyta to napiszę o czym ja pomyślałem w tym miejscu. Kiedyś były takie uszczelki do okien (mam nadzieję, że nadal są). Moim zdaniem idealnie nadające się do tego. Bardzo miękkie i elastyczne. A te trzpienie (góra i dół ) to poxipolem ale wcześniej te bolce trzeba lekko jakąś oliwką /olejem dotknąć .Sprawa uszczelnienia jak i samego rekuperatora to jeszcze odległa przyszłość ale dzielę się póki co swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś pomysł na doszczelnienie przepustnicy trójnikowej ?

 

A może rozwiązaniem tego problemu byłoby zastosowanie takiej przepustnicy?

http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/przepustnice-wentylacyjne/przepustnice-z-obejsciem/datatml.html

 

Barth3z jak zamierzasz sterować siłownikiem bypasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wykładać całe wnętrze? Z moich obserwacji wynika, że to uszczelnienie powinno mieć max. dużą "grubość roboczą" (ścieśliwość, mechanizm tego trójnika jest "mega-dziurawy"). Taśmy GK na mój gust ponadto mają dość słaby klej (to można chyba nadrobić dodatkową taśmą typu Coromix).

 

Nie mam pomysłu jak tą twoją taśmę rozprężną dobrze zamocować na obrzeżu tej ruchomej klapy... Wydaje mi się, że wyłożenie wnętrza tej przepustnicy (przynajmniej tam, gdzie klapa ma styk ze ścianą) taką taśmą do płyt G-K poprawiło by elastyczność połączenia a przez to szczelność.

 

Co do szczelności tego trójnika to też myślę, że mogą być problemy ze zasysaniem lewego powietrza (ja chcę taki zastosować jako bypass aby gwc ominąć)a skoro Barth3z pyta to napiszę o czym ja pomyślałem w tym miejscu. Kiedyś były takie uszczelki do okien (mam nadzieję, że nadal są). Moim zdaniem idealnie nadające się do tego. Bardzo miękkie i elastyczne. A te trzpienie (góra i dół ) to poxipolem ale wcześniej te bolce trzeba lekko jakąś oliwką /olejem dotknąć .Sprawa uszczelnienia jak i samego rekuperatora to jeszcze odległa przyszłość ale dzielę się póki co swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.

 

Dzięki za podpowiedź. Będę kombinował.

 

A może rozwiązaniem tego problemu byłoby zastosowanie takiej przepustnicy?

http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/przepustnice-wentylacyjne/przepustnice-z-obejsciem/datatml.html

 

Barth3z jak zamierzasz sterować siłownikiem bypasu?

 

Widziałem tą przepustnice, ale jest za duża i za droga. Obecną kupiłem za pół ceny.

Co do sterowania - ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu, odświeżę jeszcze jeden post:

 

@romano, mi się te cienkie uszczelki nie podobają w obudowach izolowanych. Na zimnym poddaszu nie ma ryzyka jakiegoś "liniowego" wykraplania? U mnie za uszczelkę robi pas gumy mikroporowatej 8x70mm (buda z XPS 10cm).

 

Dlaczego aż taką grubą tą uszczelkę zastosowałeś ? Czy ona jest na tyle eleastyczna, że taka grubość jest odpowiednia ?

 

Jeśli chodzi o zatrzaski, to klapa z 10cm XPS (57x77cm) jest na tyle sztywna, że 4 zamknięcia skrzyniowe spokojnie starczają

 

właśnie jestem przez wyborem zamków burtowych/skrzyniowych i chciałem całą obudowę wzmocnić płytą ze spienionego PCV, aby zamki dobrze trzymały. Ty zamocowałeś je do samego XPS'a ? Trzyma ? Możesz podesłać jakieś fotki i zamki jakie wybrałeś, bo dużo ich na allegro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to tak. Jakiej szerokości i wysokości po rozprężeniu taśmę planujesz zastosować ?

 

Nie mam pewności. Mam u siebie taśmę bodaj greenteq 12/2-6 600. Ona max. rozprężności ma na mój gust nie za mały (jak sądzę w przepustnicy jakiejś absolutnej szczelności na super-ciśnienia nie trzeba, zakres dedykowany tej taśmy to o ile rozumiem ma 2-6mm, swobodnie rozpręża się do ca. 20mm, szczeliny w przepustnicy tak z pamięci mają chyba do 10mm). A może i taśma 1-4 byłaby lepsza...? Jeśli chodzi o szerokość to z jednej strony szersza rolka daje większą pewność/margines, ale z drugiej strony trudniej ją zapewne układać w łuk przy przyklejaniu.

 

Reasumując, obstawiam 15/1-4 ew. 12/2-6 (takie opcje widzę w katalogu greenteQ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego aż taką grubą tą uszczelkę zastosowałeś ?

 

Czy ona jest na tyle eleastyczna, że taka grubość jest odpowiednia ?

 

właśnie jestem przez wyborem zamków burtowych/skrzyniowych i chciałem całą obudowę wzmocnić płytą ze spienionego PCV, aby zamki dobrze trzymały. Ty zamocowałeś je do samego XPS'a ? Trzyma ? Możesz podesłać jakieś fotki i zamki jakie wybrałeś, bo dużo ich na allegro .

 

Taka szeroka, bo nie chciałem aby mi się mostki liniowe robiły (buda 10cm XPS).

 

O dziwo (po to spora powierzchnia) działa dobrze, na oko ściska się do 4-5mm, jest szczelnie.

 

Ja naklejałem PVC spienione 2mm po całości, i wzomcnienia z kształtowników alu (krawędzie + paski pod nitowanie zamków) klejone do PVC taśmą 2stronna Coromix (ale taśma 2str do profiliGK/folii sądzę jest wystarczająca). Zamki do samego XPS, a nawet z PVC IMHO nie zadzałają (wyrwą się).

 

Zamknięcia kupiłem te (na nity 4mm):

http://www.dobrysklepmetalowy.pl/zamkniecie_skrzyni_100x_15_oc_b,17800,18345.html

 

Jakieś fotki z mojej realizacji (na wymienniku nie ma tam jeszcze "krzyża" uszczelniającego z taśmy rozprężnej):

https://drive.google.com/folderview?id=0By7oxu71awcfckNNUEhUMWx2Ylk&usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności. Mam u siebie taśmę bodaj greenteq 12/2-6 600. Ona max. rozprężności ma na mój gust nie za mały (jak sądzę w przepustnicy jakiejś absolutnej szczelności na super-ciśnienia nie trzeba, zakres dedykowany tej taśmy to o ile rozumiem ma 2-6mm, swobodnie rozpręża się do ca. 20mm, szczeliny w przepustnicy tak z pamięci mają chyba do 10mm). A może i taśma 1-4 byłaby lepsza...? Jeśli chodzi o szerokość to z jednej strony szersza rolka daje większą pewność/margines, ale z drugiej strony trudniej ją zapewne układać w łuk przy przyklejaniu.

 

Reasumując, obstawiam 15/1-4 ew. 12/2-6 (takie opcje widzę w katalogu greenteQ).

 

Ja dalej nie widzę możliwości wciśnięcia tej taśmy pomiędzy klapę a obudowę...

 

Zobacz jak wygląda szczelina:

DSC_0012.jpg DSC_0014.jpg

O ile na "czubku" tej klapy można będzie wcisnąć tą taśmę, o tyle przy "prowadnicy nie ma już miejsca. Chyba, że miałeś na myśli dokleić tą taśmę w taki sposób, aby dochodziła tylko do boku tej klapy:

DSC_0014a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej nie widzę możliwości wciśnięcia tej taśmy pomiędzy klapę a obudowę...

 

Zgadza się, idealne uszczelnienie zdaje się b. trudnie (niemożliwe?). Myślałem aby tę taśmę blisko osi obrotu przyciąć (po rozprężeniu, przed przyklejeniem) do 1/4 - 1/2 wysokości, ew. przyciąć uszczelkę klapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sama przepustnica sterowana siłownikiem nie ma szczeliny bo jest najnormalniej znacznie mocniej dociągnięta, daj siłownik i jakieś sterowanie...:yes:

 

No właśnie nie miałem pewności na ile skutecznie siłownik może spacyfikować tę szczelinę... Mówisz skutecznie... dobrze słyszeć! :) Siłowniki jakie silne, typowe 4-5Nm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...