Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Temperatury za oknem znowu pomału zaczynają spadać.

Wszedłem wczoraj na strych,żeby zobaczyć jak ma sie mój wymiennik i znowu był oblodzony. Presostat który miałem kupiony PS500 nie sprawdził się, w ogóle nie zadziałał, bo jego próg zadziałania jest za wysoki.

Odesłałem i zamieniłem na PS200 - ten startuje znacznie niżej i jak tylko zamontowałem to skręcony na min. ju zaskoczył.

Mam nadzieję że w końcu będzie mi się teraz wszystko ładnie samo rozmrażać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To tamtego odpuszcze bo kiepsko to jakoś widzę na 100 % jechać non stop ...

 

A co powiesz o tych wentylatorach ? http://allegro.pl/pakiet-wentylator-ebmpapst-24v-41w-dc6224-20szt-i5672947743.html

Niby mają przy 100 Pa jakieś 250-300 m3/h więc można i zasterować żeby pracował nie na max obrotach,...

 

Czy jest ktoś z małopolski kto zbudował własny reku ? najlepiej okolice krakowa :) Nie ma to jak jechać pomacać i zobaczyć na własne oczęta :p

 

 

A może zaadaptować ten wentylator http://allegro.pl/wentylator-ebm-3300-obr-min-z-grzalka-230v-1000w-i5922871580.html tak by nagrzewnicę połączyć z presostatem tak by przy spadku ciśnienia włączała się nagrzewnica ?

Edytowane przez Tadzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury za oknem znowu pomału zaczynają spadać.

Wszedłem wczoraj na strych,żeby zobaczyć jak ma sie mój wymiennik i znowu był oblodzony. Presostat który miałem kupiony PS500 nie sprawdził się, w ogóle nie zadziałał, bo jego próg zadziałania jest za wysoki.

Odesłałem i zamieniłem na PS200 - ten startuje znacznie niżej i jak tylko zamontowałem to skręcony na min. ju zaskoczył.

Mam nadzieję że w końcu będzie mi się teraz wszystko ładnie samo rozmrażać ;).

Przecież ten ps 200 startuje tylko o 10pa wcześniej to tyle co nic a podlaczyles minus w komorę wyrzutni pomiędzy wymiennik a wentylator wywiewny.Moj startuje dopiero przy ok 50pa przy 180m3h przy nie oblodzonym wymienniku chyba ze twój wymiennik ma bardzo małe opory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten ps 200 startuje tylko o 10pa wcześniej to tyle co nic a podlaczyles minus w komorę wyrzutni pomiędzy wymiennik a wentylator wywiewny.Moj startuje dopiero przy ok 50pa przy 180m3h przy nie oblodzonym wymienniku chyba ze twój wymiennik ma bardzo małe opory

 

Podłączyłem.

Minus między wymiennik a wentylator a dodatni na rurze z drugiej strony przed filtrem i wymiennikiem więc powinien zadziałać a tu coś tak słabo jednak.

Skręciłem na min czyli 20 Pa a i tak czasem nie chce jakby wystartować. Poczekam na większe oblodzenie może i zobaczę co sie wydarzy. Mój wymiennik to GS35/450.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ustawione na 30Pa, wymiennik był juz oblodzony, presostat się załączył i nie chciał sie rozłączyć o czym wspominał kolega "romano78". Rozłączył się przy 100Pa jak przekręciłem gałkę. Czy to znaczy że muszę go teraz trzymać na 100Pa bo inaczej sie nie wyłączy ponownie? Czy taka wartość nie spowoduje całkowitego oblodzenia wymiennika?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tamtego odpuszcze bo kiepsko to jakoś widzę na 100 % jechać non stop ...

 

A co powiesz o tych wentylatorach ? http://allegro.pl/pakiet-wentylator-ebmpapst-24v-41w-dc6224-20szt-i5672947743.html

Niby mają przy 100 Pa jakieś 250-300 m3/h więc można i zasterować żeby pracował nie na max obrotach,...

 

Czy jest ktoś z małopolski kto zbudował własny reku ? najlepiej okolice krakowa :) Nie ma to jak jechać pomacać i zobaczyć na własne oczęta :p

 

 

A może zaadaptować ten wentylator http://allegro.pl/wentylator-ebm-3300-obr-min-z-grzalka-230v-1000w-i5922871580.html tak by nagrzewnicę połączyć z presostatem tak by przy spadku ciśnienia włączała się nagrzewnica ?

 

Ja robiłem mój reku na tych 41 w za 10 zł i powiem tyle żejest OK za grosze:). System mam ustawiony na pobór prądu 20 W i daje mi to wydajność ok 100m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyle czoło przed wiedzą i umiejętnościami. łączę pytanie. Ile kosztuje tymi ręcami robiony reku kompletny z wentylami? Taki na chatę 130 m2 i 3 osoby. Jak mnie zaintrygujecie ceną to zacznę od postu nr 1 :) Wyrywkowo czytając, jestem pełen podziwu, a konstrukcje, czasem lepsze niż firmówki. Ekonomie rekuperacji mam rozpatrzoną. Firmówki raczej nie kupię, bo to utopia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ustawione na 30Pa, wymiennik był juz oblodzony, presostat się załączył i nie chciał sie rozłączyć o czym wspominał kolega "romano78". Rozłączył się przy 100Pa jak przekręciłem gałkę. Czy to znaczy że muszę go teraz trzymać na 100Pa bo inaczej sie nie wyłączy ponownie? Czy taka wartość nie spowoduje całkowitego oblodzenia wymiennika?

 

Pozdrawiam

Daj np.na 50pa jeśli po odlodzeniu nadal się nie zalaczy nawiew ustaw wyżej 60pa itd az do skutku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poogladalem sobie dzisiaj takiego kolosa za ok chyba 10tys sprawność przy -2 wyszła 87procent czyli tylko troszkę lepiej jak u mnie więc jeśli prawie 2mb wymiennika fi ok.30 całego z aluminium daje teraz 87sprawnosci to te 85procent U mnie na plastikowym wymienniku jest max.I niepotrzebnie tracilem czas szukając tych kilku procent brakujacej sprawnosci deklarowane przez producenta które moim zdaniem są celowo zawyżone

20160116_160147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ustawione na 30Pa, wymiennik był juz oblodzony, presostat się załączył i nie chciał sie rozłączyć o czym wspominał kolega "romano78". Rozłączył się przy 100Pa jak przekręciłem gałkę. Czy to znaczy że muszę go teraz trzymać na 100Pa bo inaczej sie nie wyłączy ponownie? Czy taka wartość nie spowoduje całkowitego oblodzenia wymiennika

Z elektroniki jestem slaby, ale moze np wstawic na wywiewie termostat, ktory ponizej np 1* przelaczy linie sygnalu obrotow 0-10v na jakby objazd ze wstawionym dodatkowo szeregowo potencjometrem lub rezystorem, ktory zredukuje obroty nawiewu...? Jesli bredze to sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z elektroniki jestem slaby, ale moze np wstawic na wywiewie termostat, ktory ponizej np 1* przelaczy linie sygnalu obrotow 0-10v na jakby objazd ze wstawionym dodatkowo szeregowo potencjometrem lub rezystorem, ktory zredukuje obroty nawiewu...? Jesli bredze to sory.

 

Coś takiego to ja planowalem zrobić ale do zwiększania obrotów w lecie czy do przewietrzania w zimie w moim przypadku to będzie prościej ponieważ chce dołożyć jeszcze jeden włącznik taki pokojowy który po włączeniu załącza obieg bezposrednio z zasilacza a odłacza ten przez przetwornice ale jak to fizycznie wykonać to jeszcze nie wiem A odmazanie będę chciał wspomóc za pomocą przepustnicy która będzie przelaczac na czerpnie z klatki schodowej i będzie załączona przez presostat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na Bartosza, rzeczywiście nie zamarza bez grzałki i GWC?

Rzeczywiście uwierzyłeś ze prawa fizyki nie tyczą się Bartosza a niezamarźa bo system antyzamrozeniowy mu nie pozwala czyli otwiera się bypas i puszcza zimne powietrze z zewnątrz z ominięcie wymiennika po włożeniu termometru w anemostat nawiewny pokazało mi 7stopni przy -1na zewnarrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście uwierzyłeś ze prawa fizyki nie tyczą się Bartosza a niezamarźa bo system antyzamrozeniowy mu nie pozwala czyli otwiera się bypas i puszcza zimne powietrze z zewnątrz z ominięcie wymiennika po włożeniu termometru w anemostat nawiewny pokazało mi 7stopni przy -1na zewnarrz

 

No to szału nie ma. Nawet nie wiedziałem, że tam jest zrobiony taki patent. Myślałem, że te wymienniki mają taką dużą powierzchnię, że w jakiś cudowny sposób nie zamarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odmazanie będę chciał wspomóc za pomocą przepustnicy która będzie przelaczac na czerpnie z klatki schodowej i będzie załączona przez presostat .

Mój znajomy tak ma. Mówił, że się strasznie szroni w miejscu mieszania strumieni.

 

 

Naprawdę Bartosz robi taki system antyzamrożeniowy? Puszczanie całego strumienia wchodzącego na bypassie? :)

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szału nie ma. Nawet nie wiedziałem, że tam jest zrobiony taki patent. Myślałem, że te wymienniki mają taką dużą powierzchnię, że w jakiś cudowny sposób nie zamarzają.

 

Nie wiem jak sterowany jest ten baypass ale dzisiaj np.obserwowałem sterownik co jakiś czas i nie trafiłem akurat aby był załączony i temperatura nawiewna cały dzień 19stopni tak więc nie jest tak źle a może to dlatego ze jest mała wilgotność w domu bo dom jeszcze nie zamieszkały i skropliny spływają na ciepłą stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...